Святі Кирило і Мефодій: азбука подвигу (+ аудіо)

Святі рівноапостольні брати Кирило і Мефодій

Історія Церкви. Про святих Кирила і Мефодія

У дружній щасливу родину знатного воєначальника Льва, що жив в грецькому місті Салоніки було семеро дітей У дружній щасливу родину знатного воєначальника Льва, що жив в грецькому місті Салоніки було семеро дітей. Всіх їх відрізняло працьовитість і старанність до навчання. Всі вони, крім рідної грецької мови прекрасно говорили по-слов'янськи, спілкуючись зі своїми однолітками слов'янами.

У той час в Салоніках жило багато слов'ян, колишніх полонених і рабів, захоплених греками в постійних війнах. Коли наймолодший з дітей Льва Костянтин тільки навчився читати, старший - Мефодій вже покинув рідну домівку, відправившись на державну службу. Він був призначений імператором воєводою в Македонію, завдяки своєму знанню слов'янської мови.

Молодшого Костянтина відрізняло від інших дітей як слабке здоров'я, так і неабиякі розумові здібності. Вже до 15 років він вільно читав філософські та богословські трактати не тільки на грецькому, але і на латинській мові. Здатний хлопчик був узятий до двору. Разом з дітьми імператора він почав вчитися у Вищій імператорської школі. Тут Костянтин вивчив літературу, діалектику, астрономію, єврейський і арабську мови, музику та інші науки.

Його наставниками були кращі вчителі імперії, в числі яких знаменитий Фотій - майбутній константинопольський патріарх. За свою любов до філософії Костянтин отримав прізвисько філософ, яке залишилося за ним на все життя.

Старший брат Костянтина Мефодій, прослуживши на посаді воєводи близько 10 років, залишає службу і йде в монастир Старший брат Костянтина Мефодій, прослуживши на посаді воєводи близько 10 років, залишає службу і йде в монастир. Незабаром до нього приходить і молодший брат, відмовившись від блискучої кар'єри при дворі і вигідного шлюбу. Знаючи освіченість братів, їх відданість церкви і вітчизні, імператор посилає їх в Хазарію для налагодження дипломатичних зв'язків з сусідньою державою. Воно включало в себе багато народностей, в тому числі і слов'ян.

Заради них Костянтин і Мефодій створили свою знамениту слов'янську абетку, щоб перевести на слов'янську мову священні книги, адже проповідувати тільки усно за словами Костянтина все одно, що писати пальцем по воді. Літописець повідомляє, що перші слова, написані братами слов'янською мовою були з євангелія від Іоанна. «На початку було слово, і слово було у Бога, і слово було Бог».

Поїздка виявилася вдалою Поїздка виявилася вдалою. Брати зуміли встановити дружні відносини з хозарами, домогтися дозволу християнам мати свої церкви і звернули близько 200 сімей в християнство. Після цього відбулося ще кілька подорожей до південних слов'ян, в тому числі до недавно хрест болгарам.

Під час цих переїздів Костянтин підірвав своє і без того слабке здоров'я. У 862 році до Константинополя з'явилися посли від Моравського князя Ростислава з проханням прислати до них християнських вчителів слов'ян. У імператора Михайла не було кращих кандидатів, ніж Костянтин і Мефодій.

Знаючи слабке здоров'я Костянтина, він звернувся до нього не як імператор, а як колишній товариш по школі.

-Костянтин, філософ мій, я знаю, ти хворий, ти втомився, але твоя робота так потрібна. Князь Моравський Ростислав просить нас прислати до нього християнських місіонерів. Як можу я відмовити йому? Цю роботу ніхто не зможе зробити так, як зробиш її ти. На це прохання свого товариша виглядав хворим і Костянтин з самовідданістю відповідав: «З радістю. Піду туди. »

У 863 році брати відправилися в Моравію У 863 році брати відправилися в Моравію. Там вони з великим успіхом проповідували християнство, здійснюючи богослужіння слов'янською мовою. У Моравії приходили місіонери і з Німеччини, яким було незвично чути слов'янське богослужіння. Літургія слов'янською мовою здавалося їм блюзнірством. На заході встановився звичай читати Біблію і здійснювати богослужіння тільки на трьох мовах: єврейською, грецькою і латинською.

Німецькі проповідники поскаржилися на двох братів римському Папі Миколі. Папа побажав бачити слов'янських благовісників. Сподіваючись знайти у нього захист і розуміння, брати вирушили до Риму. Прибувши туди, вони не застали в живих Папу Миколи. Його наступник папа Адріан прийняв братів з великою пошаною. Він вийшов до них на зустріч за місто, супроводжуваний духовенством і безліччю народу. Він освятив принесені йому слов'янські книги і схвалив праці братів по переводу богослужіння і священного писання на слов'янську мову. Папа Адріан дозволив навіть зробити літургію в декількох римських храмах на слов'янській мові.

Незабаром після прибуття в Рим слабкий здоров'ям Костянтин занедужав і прийнявши чернечий постриг з ім'ям Кирило помер 14 лютого 869 року. Його брат Мефодій був висвячений папою Адріаном в архієпископи Моравії з дозволом служити службу в Єпархії слов'янською мовою. Ще 15 років до своєї смерті Мефодій працював над просвітою слов'ян. З Моравії християнство за життя Мефодія проникло в Чехію, а потім до Польщі. Подальший розвиток діяльність солунських братів отримала у південних слов'ян: сербів і болгар, куди так само попрямували їхні учні. Вже звідти слов'янська азбука прийшла в Київську Русь.

Сьогодні в сучасному світі більше 70 національних мов побудовані на кириличній абетці.

Проект «Історія Християнської Церкви» «Радіо Росія». Керівник проекту: єпископ Єгор'євський Марк (Головков). Автори тексту: Микола Лісовий, Михайло Первушин. Читають: Леонід Кулагін, Дмитро Писаренко.

Читайте також:

Кирило і Мефодій: чому азбука названа ім'ям молодшого з братів?

На початку було Слово. І у російських, і у якутів

Святі Кирило і Мефодій

Просвітницька діяльність святих Кирила і Мефодія

Як можу я відмовити йому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация