Святий Апостол Павло в Халкідікі

Нам мало відомо про історію поширення християнства в Халкідікі. У книзі Діянь Апостолів сказано, що Апостол Павло пройшов через гори Херсонеса, прямуючи з Амфиполя через Егнатія в Фессалоніки і, ймовірно, переночував в Аполлонії Мігдонійской. Однак будь-які історичні свідчення про його діяльність в іншій частині Халкідікі відсутні, незважаючи на той факт, що в ті часи, крім Аполлонії і сусіднього міста Каліндріі, в Херсонесі існували ще, принаймні, два значних міста: аканфа і знаменита Кассандра.

Однак будь-які історичні свідчення про його діяльність в іншій частині Халкідікі відсутні, незважаючи на той факт, що в ті часи, крім Аполлонії і сусіднього міста Каліндріі, в Херсонесі існували ще, принаймні, два значних міста: аканфа і знаменита Кассандра

Однак жива народна традиція Халкідікі наполегливо розповідає про події, пов'язані з перебуванням і діяльністю Апостола Павла. Уривки подібних оповідань були записані по всьому Херсонесу, і вони складаються в захоплюючу історію.

Апостол Павло прийшов в Ерісосс (таку назву в ті часи носив аканфа), щоб проповідувати слово Боже. Жителі міста, грішники, переслідували Апостола і хотіли його вбити. Рятуючись від переслідувачів, Апостол сховався в стаді волів в східній частині міста. Однак і тут його виявили, але в останній момент Господь почув молитви Павла. В землі відкрилася прірву, в якій Павло зміг сховатися і відправитися в Кассандру.

Жителі Ерісосса приписують те, що трапилося ладіавітам, хоча останні переселилися в Ерісосс лише в 1700 році, залишивши своє рідне село Ладіаву, що знаходиться на південному сході від сучасної кумиці.

Ця точку зору підтверджують наступним свідченням: ховаючись в ущелині, Павло повернувся до своїх переслідувачів і прокляв їх, сказавши, щоб вони не могли більше вживати в їжу м'ясо корів. І до цього дня ладіавіти не можуть їсти яловичину.

Вхід в відкрилася розколину існує і зараз, крім того, він доступний для відвідування і носить назву «Джерело святого Апостола Павла». Він розташовується в нартексі однойменної каплиці, біля колишнього подвір'я монастиря Кутлумуш на південному сході Ерісосса. В XI столітті це джерело був місцем паломництва, а відповідне переказ стало відомо вже в 1550 році, коли воно було вперше записано. Ймовірно, воно було відоме і в XI столітті, оскільки тут, на місці, де било джерело, була побудована церква з винятковими мармуровими прикрасами. Фрагмент її характерного візантійського іконостасу з рельєфними зображеннями виконаний в малоазійському стилі і зберігається в колекції Вежі просфору (Урануполі).

Місце виходу Апостола Павла в Кассандру також відоме як «Джерело Святого Павла», поруч з величною баштою - подвір'я Афонського монастиря святого Павла на території сучасного села Неа Фокея. «Джерело» міста Ерісосс є древньою криту галерею, призначену для буріння в пошуках води, вирубану в м'якій вапнякової скелі. У свою чергу, «Джерело святого Павла» в Кассандру, скоріш за все, є висіченим у скелі македонської гробницею з довгим, незграбним коридором і низькою стелею. В одному з кутів цього коридору побудований резервуар для збору води з джерела. Внутрішня кімната гробниці була перетворена в каплицю і прикрашена розписами. Однак через високу вологість ці розписи були втрачені. Збереглися лише деякі з них, розташовані по кутах кімнати. Але датувати їх не вдалося. Давня кропильницю підтримувала зруйнований святий престол. Коли я вперше увійшов в цю кімнату-капличку, то виявив розкидану тут одяг, залишки відбувалися тут обрядів очищення і «молитов» про зцілення - поширених древніх практик, характерних для святих джерел і святих дерев.

У нас немає даних про те, коли на «Джерелі» Кассандри почалося шанування Апостола Павла. Однак я дотримуюся думки, що це сталося до XVI століття.

В оповіданні про шляхи Апостола Павла з Кассандри з'являються нові подробиці: святий Павло продовжує шлях верхи на коні і озброєний мечем. Кінь одним стрибком переносить його з Кассандри в Ситонія. Він виявляється на скелях поблизу поселень Ай-Яніс і Никити, щоб піти по вражаючою древній дорозі, що веде (до 1954 року) в поселення Тороні. Оскільки Павло був голодний і не мав з собою ніякої їжі, він своїм мечем відсік від скелі шматок гранітного каменю, що нагадує головку сиру, тільки що витягнутого з форми. Ця місцевість відома під топонімом (вже майже забутим в наші дні) «Усічений камінь», а скелю з неприродним сколом жителі села Никити називають «Сир святого Павла».

Коли Павло покинув Никити і просунувся в бік Акти Ковіу, тріск сороки налякав коня, що поставило під святого великій небезпеці. З тих самих пір і до цього дня в цій місцевості сороки не відображаються. Трохи далі, біля Калогріі, стежка проходила по гладким гранітним камінню, і кінь Павла початку ковзати. Сліди від цього ковзання залишилися на каменях. Щоб подолати ці труднощі, Павло за допомогою меча накреслив на каменях лінії, паралельні дорозі. Ці лінії є і в місцевості, званої «Спатьес» (гр. «Удари меча»). Потім виснажена кінь прилягла відпочити, але Павло не дозволив їй цього і змусив її піднятися. Кінь за допомогою Павла встала, спираючись на передню праву ногу. Щоб переконатися в цьому, ви можете поглянути на слід лежить коні і відбитки ніг Павла і коні, що залишилися на гранітній стежці.

У продовження шляху Павло відчув спрагу і вдарив мечем об камінь. До цього дня з цього каменю б'є багате джерело, втамувати спрагу Апостола. Парапет джерела був побудований в 1713 році, згідно з зробленої на ньому написи, яка згодом була вкрадена безвідповідальними шукачами скарбів. Поруч з джерелом знаходиться каплиця Святого Павла, зведена в 1903 році на місці більш давньої каплиці. Тут же знаходиться раннехристианская споруда, імовірно храм, що свідчить про те, що Апостол Павло шанується тут з давніх часів.

Спускаючись далі від джерела Святого Павла, ми приходимо в місцевість Елья, де в 1971 році були виявлені залишки ранньохристиянської базиліки. У документах 1300 року про цій базиліці йдеться як про «церкви великих Апостолів Петра і Павла». Ця церква, ймовірно, була зруйнована в кінці VI століття. Які ж ще таємниці зберігає її історія?

Такі основні перекази, пов'язані з перебуванням Апостола Павла в Халкідікі. Про Апостола склали багато народних оповідань, що змушує нас прийти до висновку, що Апостол діяв і в Халкідікі. Звичайно, трактування відмітин на каменях як слідів ковзання і відбитків ніг звична і для інших місцевостей як Греції, так і інших країн. Проте, зв'язок стількох поселень Халкідікі з Апостолом Павлом не може залишитися непоміченою. Не будемо забувати, що за часів Апостола Павла місто Кассандра (нинішня Неа Потідея) була одним з найзначніших міст Македонії і однією з ранній епископий - «єпископ Кассандра». Кассандра перебувала в один день шляху від Салоніки, була з'єднана з нею так званої «царської» дорогою і пізніше - каботажних повідомленням.

Відсутність будь-яких посилань на перебування Апостола Павла в Кассандра і інших містах Халкідікі (за винятком Аполлонії) в книзі Діянь Апостолів не спростовує достовірності народних переказів, оскільки відомі й інші райони, де проповідував Апостол Павло, про яких немає відповідних відомостей в Діяннях Апостолів.

Іоаким Папагелос, археологос.

Переклад з новогрецької: редакція інтернет-видання "Пемптусія".

Які ж ще таємниці зберігає її історія?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация