Святий Іоанн Златоуст, учитель і мученик

Сьогодні ми вшановуємо пам'ять великого вчителя всесвіту Іоанна Златоуста. Ми повинні знати, що святий помер 14 вересня, але через те, що день його смерті припадає на свято Воздвиження чесного животворящого Хреста Господня, день пам'яті святителя Іоанна Златоуста був перенесений на 13 листопада. Сьогоднішнє друге святкування пам'яті святителя - це день перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста з місця заслання, де він і помер у вигнанні, в Константинополь. Через тридцять років після його смерті, в 438 році, мощі святителя були перенесені до столиці дияконом і наступником святого Златоуста, архієпископом Проклом. Це сталося за часів правління імператора Феодосія Молодшого.

Це сталося за часів правління імператора Феодосія Молодшого

Св. Іоанн Златоуст є одним з найбільших ієрархів і вселенських вчителів Церкви. Він народився в Антіохії в 344 році н.е. Його батька, знатного офіцера, звали секунд, а його мати - Анфуси. Він дуже рано втратив батька, і його мати, якій тоді було 23 роки, не стала більше виходити заміж, а овдовілий, вирішила присвятити себе повністю вихованню сина. Анфіса стала справжньою матір'ю-християнкою, ім'я якої донині славиться Церквою. Знаменитий оратор тієї епохи Ліваній, викладач святого Златоуста, дізнавшись про ранній і стійкому двадцятирічному вдівстві його матері, як-то звертаючись до оточуючих, вигукнув: "Ах, які у християн є жінки!"

У 370 році, коли святителю було 26 років, його хрестили, а в 381 році він був висвячений в сан диякона, в 386 році став священиком. Він володів чудовими здібностями, і коли його вчителя Ліванія запитали, кого б він назвав своїм наступником, той відповів: "Я був би радий бачити своїм наступником Іоанна, якби його не викрали християни". Спочатку святий Іоанн, щоб не залишати одну свою овдовіла мати, працював адвокатом у судах. А коли вона померла, він прийняв чернецтво і пішов у пустелю, де чотири роки піддавав себе аскетичним позбавлень. Коли святий був висвячений в сан пресвітера, він прожив в Антіохії одинадцять років поряд з єпископом Флавієм, якому він служив вірою і правдою і всіляко підтримував його. Блажен від Бога був старець Флавіан, маючи поруч з собою пресвітера Іоанна.

Незабаром слава проповідника Іоанна і його пастирської ревнощів вийшла далеко за межі Антіохії і стала поширюватися всюди. Адже він був обдарований Божественною благодаттю, яку зміцнював поглибленим вивченням Святого Письма і молитовним спогляданням. Святий Златоуст мав великим даром красномовства. Благодать і сила його слів, насправді, були небесним даром, і як то кажуть в святому гімні: "Небесами удостоївся я благодаті Божої". В Антіохії, спочатку як адвокат і диякон, а потім як священик, він став відомий всім завдяки своєму ораторському мистецтву. Знаменитої була його 21 "Бесіда про статуях". Він створив цю працю в гострий соціально-політичний момент, який переживала тоді Антіохія.

У 398 році, після смерті Патріарха Константинопольського, святого таємно вивезли з Антіохії, щоб про це не дізнався народ, і відправили до Константинополя, де він був обраний і висвячений в архієпископи. Там він залишався шість років і багато працював, просвічуючи народ і пастирствуя в Церкві. Але святий Іоанн був не з тих, хто закривав очі на зло. Йому належало боротися з чималим злом, як релігійним, так і політичним. На жаль, служителі Церкви не завжди є тими, ким вони повинні бути, і, в той же час, служителі держави під різними приводами втручаються в справи Церкви, і тоді Церква і її гідні пастирі платять за чужі гріхи. У 404 році Святий Іоанн був позбавлений влади і засланий до Вірменії, де і помер в 407 році.

Але для Церкви і Божих святих дати нічого не значать. Церква живе у вічності, а святі завжди з нами. Через кілька років після своєї смерті святий Іоанн був названий Златоустом. Він дав тлумачення майже на все Божественне Писання, а роботи, залишені ним Церкви, є найбільшими духовними скарбами світу. Він - великий ієрарх, вселенський учитель та свідок Церкви. Іоанн цілком присвятив себе Церкви і боровся проти зла, де б і в чому б він його не бачив. Позбавлений влади і вигнаний, хворий і фізично виснажений, він помер, в якомусь селі Вірменії, а останніми його словами були: «Слава Богу за все!» Амінь.

Mітрополіт Сервий і Козані Діонісій, Живі картини, редакція апостолики Дияконія, стор. 26-28

Переклад з новогрецької: редакція інтернет-видання "Пемптусія".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация