Святий Ієронім. Популярні сюжети

  1. Святий Ієронім. Популярні сюжети

Святий Ієронім. Популярні сюжети

Це один з великих учителів і стовпів західної церкви. Він народився в 342 році в Стрідоне на кордоні Далмації і Паннонії. У батьків були можливості і засоби дати йому чудове виховання і освіту, яке він отримав в Римі під керівництвом кращих вчителів того часу, вивчаючи риторику і філософію. Ще юнаком він захопився аскетизмом. У 370 році він подорожував в Святу землю на поклоніння Гробу Господнього, потім оселився в Халкидский пустелі, центрі сирійського подвижництва, і протягом 5 років вів строге життя відлюдника, проводячи час у вчених заняттях. У 378 році в Антіохії він прийняв сан священика. Для поповнення знань здійснив подорож до Константинополя.

Велика вченість, виступи проти єретиків, суворий аскетичний спосіб життя, а також знайомство зі знаменитими богословами і церковними ієрархами зробили широко відомим ім'я Ієроніма, і в 381 році римський папа Дамас викликав його з Константинополя до Риму для участі в що проходив там церковному соборі. Після собору Ієронім залишився в Римі, служив секретарем Папи Дамаса і присвятив себе богословсько-літературним наук.

Після смерті папи Дамаса Ієронім пішов в Палестину, в Віфлеємі заснував монастир, в якому провів решту 33 роки свого життя. Помер св. Ієронім в 420 році.

Найбільше прославився він прекрасним перекладом з єврейської мови на латинь всіх книг Старого Завіту і з грецького на латинь - всього Нового Завіту. Його переклад такий хороший по точності і красі виразів, що був прийнятий католицькою церквою в якості офіційного тексту Біблії.

Святого Ієроніма любили зображувати чи не всі західноєвропейські художники, а такі великі майстри, як Белліні, Караваджо і Рібера, писали його не один раз.

Художників залучали в Ієроніма його суворий стоїцизм, його вміння і воля відмовитися від звичного і бажаного для величезної більшості людей комфорту, навіть від найпростіших домашніх зручностей, навіть від повсякденного спілкування з людьми, в ім'я виховання своєї душі, подолання пристрастей, відволікаючих від богопізнання і шукання істини. Святий Ієронім був одним з найблагородніших і найосвіченіших людей свого часу і всім своїм життям підтвердив, що самовдосконалення людини неможливо без самообмеження його в своїх потребах, так як сказано Господом: "Ніхто не може служити двом панам, бо або одного зненавидить, а другого буде любити , або буде триматись одного, а другого знехтує. Не можете Богові служити й мамоні. Тому кажу вам: Не журіться про життя своє що будете їсти та що пити, ні про тіло своє, у що одягнутися. чи ж не більше від їжі життя, і тел одягу? " (Мф. 6: 24-25). І далі йде висновок зі сказаного: "Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, а все це вам" (Мф. 6:33).

І якщо людина зуміла слідувати цій вимозі, тобто служить насамперед духу, а не мамоні, він завжди викликає інтерес і заслуговує повагу сучасників, а може бути, і нащадків, дивлячись за підсумками життя.

Тепер звернемося до картини Джованні Белліні "Той, хто читає Святий Ієронім в пейзажі" з Національної галереї мистецтв Вашингтона. Це одна з тих картин, частих у цього художника, які вимагають неквапливого, уважного розглядання і роздуми через велику кількість в них символічних образів, службовців для всебічної характеристики героя твору.

Святий Ієронім один в кам'янистій печері, він сидить на величезному камені, який служить йому стільцем, а розкриту книгу поклав перед собою на інший камінь, який замінює йому робочий стіл. За його спиною шарувата скеля - символ міцності, надійності, а також один із символів Христа. Ця скеля-символ якраз і нагадує глядачам, що Ієронім - один із стовпів, на яких тримається західна церква. Камені біля входу в печеру, що символізують силу, твердість і умертвіння плоті, характеризують духовну міць Ієроніма і його суворий аскетичний спосіб життя, що підкреслено ще й гранично мізерним шатами святого, і відсутністю найпростіших життєвих зручностей: у нього немає ні стільця, ні стола, ні кухонного начиння, ні постелі для сну.

За кам'янистому підлозі печери повзе ящірка - символ логіки і пристрасного прагнення до духовної досконалості. А джерело, біля якого вона повзе, вказує на те, де витоки духовності: вони в християнстві (адже джерело - символ таїнства хрещення, яке є другим народженням людини в дусі; символ відродження та оновлення).

На те, що Святий Ієронім був ченцем, вказують кролики, білка і орел. Стаючи ченцем, християнин відрікається від всіх мирських умов життя, щоб цілком присвятити себе служінню Богу, і дає три обітниці: обітницю безшлюбності, обітницю нестяжанія і обітницю послуху. Відмова від одруження і сімейного життя (перший обітницю) позначають кролики - символи похоті і плодючості; відмова від володіння власністю, майном (другий обітницю) позначений білкою - символом скупості і жадібність; обітницю ж послуху позначається орлом. Залежно від змісту твору орел може позначати або позитивні якості: силу, могутність, сміливість, прозорливість, або ж негативні: зарозумілість, гординю. В даному випадку орел символізує саме гординю: він сидить на мертвій, засохлої гілці і в тіні. Крім того, треба врахувати, що він, як кролики і білка, знаходиться поза печерою, біля входу, як то, від чого відрікся, що подолав святий.

З печерного входу, як з вікна, видніється чарівна даль: виступає з морської гладі полога гора з фортецею на її вершині, синя гладь моря, ледь помітні білі будови на далекому його березі і над усім ясне блакитне небо. Цей красивий безтурботний вигляд з печери теж символічний: в ньому втілено то стан блаженства, якого досягає віруючий в результаті духовних подвигів самовиховання; а також той ідеал гармонійного існування людини, суспільства і природи, досягати якого вчив святий Ієронім. Можна, мабуть, сказати так: все зображене всередині і біля печери означає шлях і засоби досягнення мети Ієроніма, а вид з печери - сама мета його прагнень. Дійсно, фортеця на горі - символ знайденого в Бога притулку від злих справ, пристрастей і думок, а небо - той Божий рай, населений душами праведників, де панують мир, любов, справедливість.

Але серед великих ранньохристиянських святих не один Ієронім був аскетом, жив у печері, засновував монастирі і монашествовал. Такими були, наприклад, Павло-відлюдник і святий Антоній. Для розрізнення святих художники використовували різні атрибути, тобто розпізнавальні знаки у вигляді рукотворних предметів (ваза, книга, хрест, спис, стріла, меч і т. Д.), У вигляді рослин (лілія, троянда, яблука, пальмова гілка і т. д.), у вигляді тварин (лев, дракон, орел і т. д.). Однак вибір предметів в якості атрибута не випадковий, але завжди пов'язаний з якимось епізодом з життя святих. Так один з атрибутів Іоанна Богослова - чаша, яку він тримає в руці і з якої, звиваючись, виповзають змії. Цей атрибут нагадує нам, що святого хотіли отруїти, але він, помолившись, взяв чашу з отруєним вином, осінив її хресним знаменням, і отрута вийшов з чаші у вигляді змій. Так були зруйновані підступи язичників, осоромлені вони самі і їх віра.

Атрибутом апостола Андрія є хрест у вигляді букви Х. На такому хресті апостол був розп'ятий. З тих пір хрест такої форми називається андріївським.

Одним з атрибутів Ієроніма був лев, зображений на картині Белліні біля ніг святого. Під час свого пустинножітельства святий Ієронім зустрів лева, який страждав від болю в лапі, безстрашно оглянув хворе місце, вийняв з лапи велику скалку і вилікував лева, який в знак подяки став усюди невідлучно супроводжувати святого. Таким чином, лев на картинах, що зображують Ієроніма, є не тільки розпізнавальним знаком святого, але і нагадує глядачам цікава подія з його життя, а крім того характеризує його як людини безстрашної, мужнього, сильного духом. Ієроніма і зображували часто, особливо Тіціан і Рубенс, могутнім і сильним, як і його лев, старим.

Іншим атрибутом Ієроніма є кардинальська капелюх, яка служить вказівкою, що святий Ієронім перебував деякий час на службі у римського папи. Кардиналом Ієронім ніколи не був, але служив у тата бібліотекарем.

У живописі найбільш поширені два сюжети із зображенням святого Ієроніма. Перш за все це кається святий Ієронім, що б'є себе в груди каменем, іноді стоячи на колінах перед розп'яттям. Таким бачимо ми його на картинах Боттічеллі, Леонардо да Вінчі, Веронезе. Інші художники, наприклад, Антонелло де Мессіна, Дюрер зображували святого Ієроніма вченим старцем, які працюють за столом у своєму кабінеті. Характер зображення залежав від того, які людські якості більше цінував сам художник. Ті, для кого важливіше був культ знань, розуму, зображували святого Ієроніма вченим, а ті, хто більше цінував самовдосконалення людини, зображували святого Ієроніма, що каються аскетом. Багатогранна особистість святого Ієроніма давала можливість висловити художникам в своїх роботах різні ідеї.


© Всі права захищені http://www.portal-slovo.ru
И ж не більше від їжі життя, і тел одягу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация