Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі

  1. Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому...
  2. Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому...
  3. Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому...

Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі

Символічно, що свято весняного рівнодення Науриз завершує сузір'я прекрасних березневих свят - день Весни, Міжнародний жіночий день, проводи зими, Масляна (останній день якої - Прощена неділя), Великий православний піст, який розпочався буквально за чотири дні до Науриз мейрами. За традицією, що склалася, ми в ці святкові дні надаємо слово відомим в своїх колах особистостям і просимо їх відповісти на питання:

1. Науриз має на увазі оновлення природи, гармонію людини з навколишнім світом, єднання. Наскільки, на вашу думку, це сьогодні актуально?

2. Які добрі традиції Науриз мейрами особливо вам імпонують?

3. Кому, на ваш погляд, в Науриз потрібно в першу чергу надавати благодійну допомогу?

4. Буквально за кілька днів до Науриза були проводи зими, красиве свято масниця, а 18 березня розпочався Великий православний піст. Чи мають вони щось спільне з Науриз мейрами?

Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів.

Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

1. Науриз - це свято, коли природа оновлюється і хоче, щоб разом з нею оновився людина. Щоб він усвідомив, як прекрасне це життя, її різнобарв'я, і ​​яке щастя жити в цьому світі і цінував все, що дається йому згори. Тобто Науриз - це свято народження чогось хорошого, і, перш за все, народження нової свідомості, нових світлих думок, ідей.

Я прожила на Байконурі більше 30 років, бачила сотні космічних запусків, прорив Людини у Всесвіт і коли ти це бачиш, ти відчуваєш, розумієш, що ти, з одного боку, піщинка в цьому світі, його маленька частинка, а, з іншого боку, що ми всі єдині і рівні перед Богом, перед Космосом.

Ви знаєте, мені пощастило написати документальну повість «Знак рівності» про космічної і земного життя льотчика-космонавта, Героя Росії, Халик Кахармани, генерал-лейтенанта авіації, голови Національного космічного агентства Талгат Мусабаєвим. І в процесі роботи над цією книгою я зрозуміла, що у космонавтів розвинене загострене почуття єднання з Природою. А третьому розділі «Повернення додому» розповідається, як Талгат Амангельдіевіч реалізовує свої професійні знання, накопичені в космосі. Насправді це дуже важко, побувавши так близько до зірок, знову опинитися на Землі. Є випадки, коли космонавти, повернувшись на Землю, залишалися без роботи. Причина в тому, що там, в космосі, дивлячись на маленьку планету, вони переживають незнайоме для людини, який би не бачив Землю з космосу, почуття - відчуття єдності людей перед космосом, перед Богом. А значить перед Природою. І ця тема сьогодні як ніколи актуальна. Чому? Тому що людина перестала обожнювати Природу, перестав відчувати себе її частинкою, часткою Всесвіту, він замикається в своїй шкаралупі, шкодить Природі, звідси всі біди - природні катаклізми, стихійні лиха, руйнування. Ви подивіться, особливо за останні роки людство просто трясе від всіляких ураганів, землетрусів, повеней, цунамі ... І Науриз прекрасний тим, що намагається знову спрямувати погляди людини на Природу, відчути себе єдиним цілим і жити з нею в гармонії та злагоді.

2. Науриз - це оновлення, Новий рік за календарем самої природи і все його традиції мають загальнолюдську цінність, всі вони по-своєму цікаві, всі вони - ланки одного ланцюга, випливають одне з іншого, і тут просто неможливо щось виділити, серед них немає другорядних. Це і очищення душі, і очищення навколишнього світу, це і народні традиції. Ось я якраз на науризовскіе свята їду в Алмати і буду брати участь в такій прекрасній народній традиції, як проводи нареченої (Киз узату) з дому в більшу сімейне життя.

До слова, буквально днями на вашому сайті я прочитала дуже гарну інформацію, що в Південному Казахстані в цьому році вирішили відзначати Науриз дев'ять днів! Спочатку я була дуже здивована, але потім зрозуміла. Виявляється, у кожного дня своя тематика. Перший день називався «Весняний промінь», другий - День пам'яті, третій - День відновлення й очищення, далі День достатку, День процвітання, День радості і навіть День солідарності, який і стане кульмінацією Науриз мейрами. Оригінально, чи не так?

І ще мені подобається, що в це свято потрібно прощати один одному свої образи. Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

3. Будь-яка благодійність повинна йти з серця, з душі людини і спрямована на свого ближнього. Коли ми були в Саудівській Аравії, відвідали великі мечеті в Мецці і Медині, спілкувалися з духовними лідерами, і один високий духовний людина сказала, що у нас в Казахстані прийнято робити милостиню, особливо в мечетях і це добре. Але ще краще, якщо милостиню або допомогу надаєш своїм найближчим людям, які мають потребу в цьому. Наприклад, якщо у мене в матеріальної допомоги потребує брат або сестра, у яких багато дітей, то я в першу чергу повинна допомагати саме їм. Так велить Аллах. А далі вже як зможеш. Зможеш допомогти сусідці - допоможи. Зможеш допомогти колезі - допоможи. Кожну таку допомогу Господь поверне тобі сторицею.

А ще більше я люблю підтримку моральну, духовну. Духовно дуже сильно можна підтримати людину і ось ця духовна благодійність, думаю, набагато вище матеріальної. А молоді треба допомагати своїми хорошими порадами, думками. Це теж дуже важливо.

4. Звичайно. Всі ці свята мають спільне коріння і, незважаючи на те, що ми всі різні за національністю, віросповіданням, це правильно відчуваємо. Масляна - це проводи зими, а Науриз - зустріч весни. В принципі, це одне і те ж, вірніше, одне ціле. У слов'янських народних традиціях і звичаях, масниця - теж час оновлення та пробудження природи, час, який потрібно присвятити доброму спілкуванню з близькими, рідними, друзями, про доброчинність, зміцнювати багатство нашого серця і нашої душі. Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі. І всі ці свята ще раз змушують задуматися про ці неминущі цінності, і далі наповнюватися любов'ю, добротою, прощенням, терпінням і іншими чудовими, життєстверджуючими якостями, про які йдеться в Писаннях.

Ігор Іванов, казахстанський політолог Ігор Іванов, казахстанський політолог

Кожен з нас по-своєму волонтер

1. Вважаю, що це дуже актуально з урахуванням нашого динамічного повсякденного способу життя, коли не те що на природу з'їздити, а навіть зустрітися з друзями часу не буває. І це прекрасне свято в черговий раз нагадує нам про те, що ми не одні в цьому суєтному світі, що є близькі нам люди, які щороку збираються разом з нами за одним столом і дарують нам тепло своїх люблячих сердець. Весняне оновлення природи, яке несе в собі Науриз, відволікає нас від повсякденного стресу, цілого ряду проблем і особистих трагедій, воно дарує надію на те, що все може бути набагато краще, ніж зараз. Адже Науриз святкували багато поколінь людей, не дивлячись ні на які труднощі.

2. Добродійністю потрібно займатися круглий рік, а не у свята, оскільки серед нас живуть люди, які щодня потребують нашої підтримки, але, на жаль, цей вид діяльності широко практикується тільки по святкових дат. Крім того, широка затребуваність благодійних акцій свідчить про те, що держава не справляється зі своїми соціальними функціями. Але кожен з нас може перевести бабусю через дорогу або поділитися своїми речами з дитячим будинком. Так що допомогти «ближньому своєму» може кожен і в цьому сенсі кожен з нас по-своєму волонтер.

3. Найкраща і найголовніша традиція - це ходити один одному в гості і збиратися за великим святковим столом, даруючи радість рідним і близьким. Дуже важливо і те, що в цей день молодь отримує благословення старших, що символізує єднання різних поколінь за загальним достарханом. Говорячи про єднання, слід так само відмітити, що традиції Науриза за своєю природою інтернаціональні. З моменту розпаду СРСР це свято об'єднує народи, що проживають в різних частинах пострадянського простору і за його межами. Ось це міжнародне обставина мені подобається найбільше.

4. Це добрі свята весняного тепла, світла і оновлення, які символізують перемогу сонця над холодною зимою. А пост сприяє духовному очищенню, необхідного в боротьбі з оточуючими нас пристрастями. Все це має дуже важливе культурне значення, нагадуючи нам про традиції наших предків, які зароджувалися в їх побутової повсякденності. І збереження цих традицій, безумовно, сприяє культурному обміну, робить наше суспільство більш відкритим і демонструє всьому світу казахстанську модель політичної стабільності.

Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник» Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник»

Чим більше віддаю, тим більше отримую

1. Є слова, які є актуальними поза часом і поза простором. Це оновлення, гармонія, єднання і ще багато-багато слів, які так і просяться в цей перелік, наприклад, любов, віра, надія. Адже для кожної людини важливо жити, а не існувати. А наповнення життя відбувається через щоденні зміни, бажано на краще, через комфортне проживання кожного дня і об'єднання людей для святкування радісних подій або для вирішення проблем.

Мені дуже подобається весна, тому що це пов'язано з динамікою, ми після зими раскрашиваем вулиці яскравим одягом, люди, на мій погляд, стають м'якше. Це як з понеділка почати нове життя, ось пройде зима і все закрутиться. І хоча у мене весь рік заверчен і закручений, я радію весни, сонця, ловлю себе на думці, що частіше потрібно робити зупинки, дивитися по сторонах і бачити позитивне у всьому, що тебе оточує.

2. Доброзичливість, гостинність, миролюбність і щедрість. У це свято всі рівні і в цьому його сила.

3. Допомога - поняття широке. Кому-то потрібна посмішка і добре напуття, хтось потребує хліб насущний, а хтось готовий поділитися частиною того, що має. Вчора, дівчина, якій ми допомагали, сказала: «Якби у мене було багато грошей, то я б віддала їх в ваш притулок» і це багато чого варте. Людина, яка вчора отримував благодійну допомогу, завтра готовий допомагати.

Моя робота це суцільна благодійність, це робота телефону довіри з питань шлюбу і сім'ї, це притулок, який продовжує надавати допомогу постраждалим від торгівлі людьми. І якщо я бачу, що людині потрібно допомогти, і він потребує моєї підтримки, я не замислююся - потрібно це робити чи ні? Помічено, чим більше я віддаю, тим більше отримую!

4. Ці свята прийшли до нас з глибини століть, вони наповнюють наше повсякденне життя новим змістом і новими переживаннями, вони роблять нас чистішим і добрішим. Останній день Масляної - це прощена неділя. Унікальна можливість для всіх людей попросити прощення за необдумані слова, вчинки, заподіяні кривди.

А 18 березня розпочався Великий піст. У моєму житті не було досвіду тримати пост. До того треба готуватися. Може бути, я ще не готова. Адже пост це не тільки пісна їжа на столі, цей час для духовного очищення. Пам'ятаю своїх бабусь, які тримали пост, вони до цього ставилися усвідомлено, їх слова не розходилися зі справами, вони для мене були прикладом доброти і розуміння.

Науриз теж пов'язаний з можливістю озирнутися і подумати, замислитися і щось змінити. Дай бог, це будуть зміни, які принесуть добрі, теплі емоції. Зі святом всіх!

Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі» Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі»

На Русі Науриз теж святкували

1. Науриз виник задовго до прийняття мусульманства і свято це язичницький. Тоді людина жила в гармонії з природою, і в кожному її прояві бачив промисел богів. Не одного, а багатьох. Тих, хто управляє лісом, річкою, полем, вітром, дощем, сонцем ... І зараз багато хто розуміє, що ми будемо жити добре тільки тоді, коли настане гармонія з природою, а значить, з самим собою. А ось як цього досягти - це довга розмова. Але почати треба з себе. Якщо кожна людина почне шанобливо, з трепетом, з любов'ю ставитися до матінки-природи, то світ зміниться, зміниться в кращу сторону.

2. Гостинність, гарний настрій, коли всі один одному бажають добра, здоров'я, любові, благополуччя, коли посміхаються не тільки знайомим, але і незнайомим перехожим. Просто так посміхнувся і людині стане добре. Весна прийшла, дівчата нарядні ходять, красиві. Птахи співають, трава пробивається, нирки на вагітних деревах набухають, кіт досить муркоче, старі гріються на сонці ... Це ж здорово.

У нас фактично два Нових року. Один, щоб не замерзнути в холоди і не закиснути, він у нас взимку і інший - навесні, коли дійсно стає радісно, ​​що скоро настане літо. А наш Алмати - місто студентів, школярів. Як же їм не радіти, що зараз почнуться короткі весняні канікули, а потім і довгі літні ...

3. Якби у мене була можливість займатися благодійністю, я б неодмінно це робила. А так, в міру сил допомагаю знайомим, друзям, подругам, коли їм погано. Але знаю дуже багатьох, які тягнуть на собі всю численну рідню. Особливо цим відрізняються наші казахи, у деяких з яких родичі - весь Казахстан. Якщо з численних родичів один пробився в бізнес, політику, або свою справу відкрив, або став знаменитим і багатим завдяки творчому таланту, у того особливо багато нужденних рідні, яким обов'язково нададуть допомогу.

Особисто я ніколи не була байдужою до оточуючих мене людей. З дитинства не могла пройти повз людину, яка чимось засмучений, намагалася допомогти, наскільки вистачало можливостей. Наприклад, ранок. Лежить чоловік. На бомжа не схожий. Добре одягнений, з портфелем. А все проходять повз. Я викликаю швидку допомогу.

Або такий випадок. Приходимо на роботу, а молода жінка плаче, чоловіка застала з іншого. І категорично, все, розлучення, їду до мами. Кажу з нею довго, їдемо до мене додому, і там продовжуємо тему. Чоловік дзвонить, вона каже, через півгодини приїду. Результатом пишаюся. Розлучення немає, живуть дуже добре. Звичайно, це не можна назвати благодійністю, але якщо не можеш допомогти матеріально, то морально підтримати в скрутну хвилину, при цьому використовуючи свій досвід, оптимізм, теж не остання справа. Прикладів в принципі можна навести багато.

4. Загальна, напевно, є у кожного свята. Це хлібосольність, коли до тебе приходять в гості або ти йдеш до когось. Гарний настрій. А в наш час Науриз, як продовження Нового року, потім проводи зими і нарешті, радісна зустріч весни.

Науриз - це Новий рік по древньому східним календарем. І не можна сказати, що свято це був в честі тільки у східних народів. Наприклад, на Русі його теж спочатку святкували в березні, потім у вересні, а з 1700 року за указом Петра 1, перейшовши на нове літочислення від Різдва Христового, стали відзначати 1 січня. Новий звичай прижився досить швидко, тому що раніше в цю пору був інший свято - Святки. Багато обряди - веселі карнавали, витівки ряджених, катання на санях, опівнічні ворожіння і хороводи навколо ялинки - добре вписалися в ритуал зустрічі Нового року.

Справа в тому, що в літній час народ був зайнятий вирощуванням врожаю, і навіть весілля відкладали на осінь. Але погуляти, побігати не тільки можна, а й треба було перед початком посівних робіт. Науриз збігається з днем ​​весняного рівнодення, символізує торжество любові, родючості, дружби. Він ще називається Улис Куни (1-й день Нового року), Уликти Ули (Великий день народу). Хочу поділитися з тим, що я вичитала в різних джерелах і бачила в житті.

У цей день надягають святковий одяг, ходять один до одного в гості, обмінюються привітаннями і побажаннями благополуччя в наступаючому році. Загальні веселощі супроводжує ритуальне блюдо - Науриз шкірі, складається з семи інгредієнтів, які символізують сім елементів життя. Серед них вода, м'ясо, сіль, злаки, які забезпечують мудрість, здоров'я, швидкість, зростання і божественний захист.

За 7 днів святкування Науриза потрібно відвідати 7 будинків і запросити 7 гостей. Тут сімка символізує тимчасову одиницю нескінченність Всесвіту. Люди вітають один одного, влаштовуються змагання з національних видів спорту, показують концерт і так далі і все це прославляє Єднання і Добро.

Що стосується Великого посту, то, скажу чесно, я його не дотримуюся, але поважаю тих, у кого вистачає сили волі тримати його до кінця. Я ніколи не голодувала ні для того, щоб схуднути, ні для того, щоб витримати будь-яку посаду. Просто спостерігаю, як це роблять християни, мусульмани і прихильники інших релігій, з якими багато доводилося зустрічатися і захоплююся ними.

Торгин НУРСЕІТОВА


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підпісуйся!

Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі

Символічно, що свято весняного рівнодення Науриз завершує сузір'я чудових березневих свят - день Весни, Міжнародний жіночий день, проводи зими, Масляна (останній день якої - Прощена неділя), Великий православний піст, який розпочався буквально за чотири дні до Науриз мейрами. За традицією, що склалася, ми в ці святкові дні надаємо слово відомим в своїх колах особистостям і просимо їх відповісти на питання:

1. Науриз має на увазі оновлення природи, гармонію людини з навколишнім світом, єднання. Наскільки, на вашу думку, це сьогодні актуально?

2. Які добрі традиції Науриз мейрами особливо вам імпонують?

3. Кому, на ваш погляд, в Науриз потрібно в першу чергу надавати благодійну допомогу?

4. Буквально за кілька днів до Науриза були проводи зими, красиве свято масниця, а 18 березня розпочався Великий православний піст. Чи мають вони щось спільне з Науриз мейрами?

Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів.

Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

1. Науриз - це свято, коли природа оновлюється і хоче, щоб разом з нею оновився людина. Щоб він усвідомив, як прекрасне це життя, її різнобарв'я, і ​​яке щастя жити на цьому світі і цінив все, що дається йому згори. Тобто Науриз - це свято народження чогось хорошого, і, перш за все, народження нової свідомості, нових світлих думок, ідей.

Я прожила на Байконурі більше 30 років, бачила сотні космічних запусків, прорив Чоловіка у Всесвіт і коли ти це бачиш, ти відчуваєш, розумієш, що ти, з одного боку, піщинка в цьому світі, його маленька частинка, а, з іншої сторони, що ми всі єдині і рівні перед Богом, перед Космосом.

Ви знаєте, мене пощастило написати документальну повість «Знак рівності» про космічної і земного життя льотчика-космонавта, Героя Росії, Халик Кахармани генерал-лейтенанта авіації, голови Національного космічного агентства Талгат Мусабаєвим. І в процесі роботи над цією книгою я зрозуміла, що у космонавтів розвинене загострене почуття єднання з Природою. А третьому розділі «Повернення додому» розповідається, як Талгат Амангельдіевіч реалізовує свої професійні знання, накопичені в космосі. Насправді це дуже важко, побувавши так близько до зірок, знову опинитися на Землі. Є випадки, коли космонавти, повернувшись на Землю, залишалися без роботи. Причина в тому, що там, в космосі, дивлячись на маленьку планету, вони переживають незнайоме для людини, який би не бачив Землю з космосу, почуття - відчуття єдності людей перед космосом, перед Богом. А значить перед Природою. І ця тема сьогодні як ніколи актуальна. Чому? Тому що людина перестала обожнювати Природу, перестав відчувати себе її частинкою, часткою Всесвіту, він замикається в своїй шкаралупі, шкодить Природі, звідси всі біди - природні катаклізми, стихійні лиха, руйнування. Ви подивіться, особливо за останні роки людство просто трясе від всіляких ураганів, землетрусів, повеней, цунамі ... І Науриз прекрасний тим, що намагається знову спрямувати погляди людини на Природу, відчути себе єдиним цілим та жити з нею в гармонії та злагоді.

2. Науриз - це оновлення, Новий рік за календарем самої природи і все його традиції мають загальнолюдську цінність, всі вони по-своєму цікаві, всі вони - ланки одного ланцюга, випливають одне з іншого, і тут просто неможливо щось виділити, серед них немає другорядних. Це і очищення душі, і очищення навколишнього світу, це і народні традиції. Ось я якраз на науризовскіе свята їду в Алмати і буду брати участь в такій прекрасній народній традиції, як проводи нареченої (Киз узату) з дому в більшу сімейне життя.

До слова, буквально днями на вашому сайті я прочитала дуже гарну інформацію, що в Південному Казахстані в цьому році вирішили відзначати Науриз дев'ять днів! Спочатку я була дуже здивована, але потім зрозуміла. Виявляється, у кожного дня своя тематика. Перший день називався «Весняний промінь», другий - День пам'яті, третій - День відновлення й очищення, далі День достатку, День процвітання, День радості і навіть День солідарності, який і стане кульмінацією Науриз мейрами. Оригінально, чи не так?

І ще мені подобається, що в це свято потрібно прощати один одному свої образи. Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

3. Будь-яка благодійність повинна йти з серця, з душі людини і спрямована на свого ближнього. Коли ми були в Саудівській Аравії, відвідали великі мечеті в Мецці і Медині, спілкувалися з духовними лідерами, і один високий духовний людина сказала, що у нас в Казахстані прийнято робити милостиню, особливо в мечетях і це добре. Але ще краще, якщо милостиню або допомогу надаєш своїм найближчим людям, які мають потребу в цьому. Наприклад, якщо у мене в матеріальної допомоги потребує брат або сестра, у яких багато дітей, то я в першу чергу повинна допомагати саме їм. Так велить Аллах. А далі вже як зможеш. Зможеш допомогти сусідці - допоможи. Зможеш допомогти колезі - допоможи. Кожну таку допомогу Господь поверне тобі сторицею.

А ще більше я люблю підтримку моральну, духовну. Духовно дуже сильно можна підтримати людину і ось ця духовна благодійність, думаю, набагато вище матеріальної. А молоді треба допомагати своїми хорошими порадами, думками. Це теж дуже важливо.

4. Звичайно. Всі ці свята мають спільне коріння і, незважаючи на те, що ми всі різні за національністю, віросповіданням, це правильно відчуваємо. Масляна - це проводи зими, а Науриз - зустріч весни. В принципі, це одне і те ж, вірніше, одне ціле. У слов'янських народних традиціях і звичаях, масниця - теж час оновлення та пробудження природи, час, яке потрібно присвятити доброму спілкуванню з близькими, рідними, друзями, про доброчинність, зміцнювати багатство нашого серця і нашої душі. Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі. І все ці свята ще раз змушують задуматися про ці неминущі цінності, і далі наповнюватися любов'ю, добротою, прощенням, терпінням і іншими чудовими, життєстверджуючими якостями, про які йдеться в Писаннях.

Ігор Іванов, казахстанський політолог Ігор Іванов, казахстанський політолог

Кожен з нас по-своєму волонтер

1. Вважаю, що це дуже актуально з урахуванням нашого динамічного повсякденного способу життя, коли не те що на природу з'їздити, а навіть зустрітися з друзями часу не буває. І це прекрасне свято в черговий раз нагадує нам про те, що ми не одні у цьому суєтному світі, що є близькі нам люди, які щороку збираються разом з нами за одним столом і дарують нам тепло своїх люблячих сердець. Весняне оновлення природи, яке несе в собі Науриз, відволікає нас від повсякденного стресу, цілого ряду проблем і особистих трагедій, воно дарує надію на те, що все може бути набагато краще, ніж зараз. Адже Науриз святкували багато поколінь людей, не дивлячись ні на які труднощі.

2. Добродійністю потрібно займатися круглий рік, а не у свята, оскільки серед нас живуть люди, які щодня потребують нашої підтримки, але, на жаль, цей вид діяльності широко практикується тільки по святкових дат. Крім того, широка затребуваність благодійних акцій свідчить про те, що держава не справляється зі своїми соціальними функціями. Але кожен з нас може перевести бабусю через дорогу або поділитися своїми речами з дитячим будинком. Так що допомогти «ближньому своєму» може кожен і в цьому сенсі кожен з нас по-своєму волонтер.

3. Найкраща і найголовніша традиція - це ходити один одному в гості і збиратися за великим святковим столом, даруючи радість рідним і близьким. Дуже важливо і те, що в цей день молодь отримує благословення старших, що символізує єднання різних поколінь за загальним достарханом. Говорячи про єднання, слід так само відмітити, що традиції Науриза за своєю природою інтернаціональні. З моменту розпаду СРСР це свято об'єднує народи, що проживають в різних частинах пострадянського простору і за його межами. Ось це міжнародне обставина мені подобається найбільше.

4. Це добрі свята весняного тепла, світла і оновлення, які символізують перемогу сонця над холодною зимою. А пост сприяє духовному очищенню, необхідного в боротьбі з оточуючими нас пристрастями. Все це має дуже важливе культурне значення, нагадуючи нам про традиції наших предків, які зароджувалися в їх побутової повсякденності. І збереження цих традицій, безумовно, сприяє культурному обміну, робить наше суспільство більш відкритим і демонструє всьому світу казахстанську модель політичної стабільності.

Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник» Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник»

Чим більше віддаю, тим більше отримую

1. Є слова, які є актуальними поза часом і поза простором. Це оновлення, гармонія, єднання і ще багато-багато слів, які так і просяться в цей перелік, наприклад, любов, віра, надія. Адже для кожної людини важливо жити, а не існувати. А наповнення життя відбувається через щоденні зміни, бажано на краще, через комфортне проживання кожного дня і об'єднання людей для святкування радісних подій або для вирішення проблем.

Мені дуже подобається весна, тому що це пов'язано з динамікою, ми після зими раскрашиваем вулиці яскравим одягом, люди, на мій погляд, стають м'якше. Це як з понеділка почати нове життя, ось пройде зима і все закрутиться. І хоча у мене весь рік заверчен і закручений, я радію весні, сонцю, ловлю себе на думці, що частіше потрібно робити зупинки, дивитися по сторонах і бачити позитивне у всьому, що тебе оточує.

2. Доброзичливість, гостинність, миролюбність і щедрість. У це свято всі рівні і в цьому його сила.

3. Допомога - поняття широке. Кому-то потрібна посмішка і добре напуття, хтось потребує хліб насущний, а хтось готовий поділитися частиною того, що має. Вчора, дівчина, якій ми допомагали, сказала: «Якби я мав багато грошей, то я б віддала їх в ваш притулок» і це багато чого варте. Людина, яка вчора отримував благодійну допомогу, завтра готовий допомагати.

Моя робота це суцільна благодійність, це робота телефону довіри з питань шлюбу і сім'ї, це притулок, який продовжує допомагати постраждалим від торгівлі людьми. І якщо я бачу, людині потрібно зарадити, і він потребує моєї підтримки, я не замислююся - потрібно це робити чи ні? Помічено, чим більше я віддаю, тим більше отримую!

4. Ці свята прийшли до нас з глибини століть, вони наповнюють наше повсякденне життя новим змістом і новими переживаннями, вони роблять нас чистішим і добрішим. Останній день Масляної - це прощена неділя. Унікальна можливість для всіх людей попросити прощення за необдумані слова, вчинки, заподіяні кривди.

А 18 березня розпочався Великий піст. У моєму житті не було досвіду тримати пост. До того треба готуватися. Може бути, я ще не готова. Адже пост це не тільки пісна їжа на столі, цей час для духовного очищення. Пам'ятаю своїх бабусь, які тримали пост, вони до цього ставилися усвідомлено, їх слова не розходилися зі справами, вони для мене були прикладом доброти і розуміння.

Науриз теж пов'язаний з можливістю озирнутися і подумати, замислитися і щось змінити. Дай бог, це будуть зміни, які принесуть добрі, теплі емоції. Зі святом всіх!

Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі» Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі»

На Русі Науриз теж святкували

1. Науриз виник задовго до прийняття мусульманства і свято це язичницький. Тоді людина жила в гармонії з природою, і в кожному її прояві бачив промисел богів. Не одного, а багатьох. Тих, хто управляє лісом, річкою, полем, вітром, дощем, сонцем ... І зараз багато хто розуміє, що ми будемо жити добре тільки тоді, коли настане гармонія з природою, а значить, з самим собою. А ось як цього досягти - це довга розмова. Але почати треба з себе. Якщо кожна людина почне шанобливо, з трепетом, з любов'ю ставитися до матінки-природи, то світ зміниться, зміниться в кращу сторону.

2. Гостинність, гарний настрій, коли всі один одному бажають добра, здоров'я, любові, благополуччя, коли посміхаються не лише знайомим, але і незнайомим перехожим. Просто так посміхнувся і людині стане добре. Весна прийшла, дівчата нарядні ходять, красиві. Птахи співають, трава пробивається, нирки на вагітних деревах набухають, кіт досить муркоче, старі гріються на сонці ... Це ж здорово.

У нас фактично два Нових року. Один, щоби не замерзнути в холоди і не закиснути, він у нас взимку і іншого - навесні, коли дійсно стає радісно, ​​що скоро настане літо. А наш Алмати - місто студентів, школярів. Як же їм не радіти, що зараз почнуться короткі весняні канікули, а потім і довгі літні ...

3. Якби у мене була можливість займатися благодійністю, я б неодмінно це робила. А так, в міру сил допомагаю знайомим, друзям, подругам, коли їм погано. Але знаю дуже багатьох, які тягнуть на собі всю численну рідню. Особливо цим відрізняються наші казахи, у деяких з яких родичі - весь Казахстан. Якщо з численних родичів один пробився в бізнес, політику, або свою справу відкрив, або став знаменитим і багатим завдяки творчому таланту, у того особливо багато нужденних рідні, яким обов'язково нададуть допомогу.

Особисто я ніколи не була байдужою до оточуючих мене людей. З дитинства не могла пройти повз людину, яка чимось засмучений, намагалася допомогти, скільки сягало можливостей. Наприклад, ранок. Лежить чоловік. На бомжа не схожий. Добре одягнений, з портфелем. А все проходять повз. Я викликаю швидку допомогу.

Або такий випадок. Приходимо на роботу, а молода жінка плаче, чоловіка застала з іншого. І категорично, все, розлучення, їду до мами. Кажу з нею довго, їдемо до мене додому, і там продовжуємо тему. Чоловік дзвонить, вона каже, через півгодини приїду. Результатом пишаюся. Розлучення немає, живуть дуже добре. Звичайно, це не можна назвати благодійністю, але якщо не можеш допомогти матеріально, то морально підтримати в скрутну хвилину, при цьому використовуючи свій досвід, оптимізм, теж не остання справа. Прикладів в принципі можна навести багато.

4. Загальна, напевно, є у кожного свята. Це хлібосольність, коли до тебе приходять в гості або ти йдеш до когось. Гарний настрій. А в наш час Науриз, як продовження Нового року, потім проводи зими і нарешті, радісна зустріч весни.

Науриз - це Новий рік по древньому східним календарем. І не можна сказати, що свято це був в честі тільки у східних народів. Наприклад, на Русі її теж спершу святкували в березні, потім у вересні, а з 1700 року за указом Петра 1, перейшовши на нове літочислення від Різдва Христового, стали відзначати 1 січня. Новий звичай прижився досить швидко, тому що раніше в цю пору був інший свято - Святки. Багато обряди - веселі карнавали, витівки ряджених, катання на санях, опівнічні ворожіння і хороводи навколо ялинки - добре вписалися в ритуал зустрічі Нового року.

Справа в тому, що в літній час народ був зайнятий вирощуванням врожаю, і навіть весілля відкладали на осінь. Але погуляти, побігати не тільки можна, а й треба було перед початком посівних робіт. Науриз збігається з днем ​​весняного рівнодення, символізує торжество любові, родючості, дружби. Він ще називається Улис Куни (1-й день Нового року), Уликти Ули (Великий день народу). Хочу поділитися з тим, що я вичитала в різних джерелах і бачила в житті.

У цей день надягають святковий одяг, ходять один до одного в гості, обмінюються привітаннями і побажаннями благополуччя в наступаючому році. Загальні веселощі супроводжує ритуальне блюдо - Науриз шкірі, складається з семи інгредієнтів, які символізують сім елементів життя. Серед них вода, м'ясо, сіль, злаки, які забезпечують мудрість, здоров'я, швидкість, зростання і божественний захист.

За 7 днів святкування Науриза потрібно відвідати 7 будинків і запросити 7 гостей. Тут сімка символізує тимчасову одиницю нескінченність Всесвіту. Люди вітають одне одного, влаштовуються змагання з національних видів спорту, показують концерт і так далі і все це прославляє Єднання і Добро.

Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі

Символічно, що свято весняного рівнодення Науриз завершує сузір'я прекрасних березневих свят - день Весни, Міжнародний жіночий день, проводи зими, Масляна (останній день якої - Прощена неділя), Великий православний піст, який розпочався буквально за чотири дні до Науриз мейрами. За традицією, що склалася, ми в ці святкові дні надаємо слово відомим в своїх колах особистостям і просимо їх відповісти на питання:

1. Науриз має на увазі оновлення природи, гармонію людини з навколишнім світом, єднання. Наскільки, на вашу думку, це сьогодні актуально?

2. Які добрі традиції Науриз мейрами особливо вам імпонують?

3. Кому, на ваш погляд, в Науриз потрібно в першу чергу надавати благодійну допомогу?

4. Буквально за кілька днів до Науриза були проводи зими, красиве свято масниця, а 18 березня розпочався Великий православний піст. Чи мають вони щось спільне з Науриз мейрами?

Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів.

Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

1. Науриз - це свято, коли природа оновлюється і хоче, щоб разом з нею оновився людина. Щоб він усвідомив, як прекрасне це життя, її різнобарв'я, і ​​яке щастя жити в цьому світі і цінував все, що дається йому згори. Тобто Науриз - це свято народження чогось хорошого, і, перш за все, народження нової свідомості, нових світлих думок, ідей.

Я прожила на Байконурі більше 30 років, бачила сотні космічних запусків, прорив Людини у Всесвіт і коли ти це бачиш, ти відчуваєш, розумієш, що ти, з одного боку, піщинка в цьому світі, його маленька частинка, а, з іншого боку, що ми всі єдині і рівні перед Богом, перед Космосом.

Ви знаєте, мені пощастило написати документальну повість «Знак рівності» про космічної і земного життя льотчика-космонавта, Героя Росії, Халик Кахармани, генерал-лейтенанта авіації, голови Національного космічного агентства Талгат Мусабаєвим. І в процесі роботи над цією книгою я зрозуміла, що у космонавтів розвинене загострене почуття єднання з Природою. А третьому розділі «Повернення додому» розповідається, як Талгат Амангельдіевіч реалізовує свої професійні знання, накопичені в космосі. Насправді це дуже важко, побувавши так близько до зірок, знову опинитися на Землі. Є випадки, коли космонавти, повернувшись на Землю, залишалися без роботи. Причина в тому, що там, в космосі, дивлячись на маленьку планету, вони переживають незнайоме для людини, який би не бачив Землю з космосу, почуття - відчуття єдності людей перед космосом, перед Богом. А значить перед Природою. І ця тема сьогодні як ніколи актуальна. Чому? Тому що людина перестала обожнювати Природу, перестав відчувати себе її частинкою, часткою Всесвіту, він замикається в своїй шкаралупі, шкодить Природі, звідси всі біди - природні катаклізми, стихійні лиха, руйнування. Ви подивіться, особливо за останні роки людство просто трясе від всіляких ураганів, землетрусів, повеней, цунамі ... І Науриз прекрасний тим, що намагається знову спрямувати погляди людини на Природу, відчути себе єдиним цілим і жити з нею в гармонії та злагоді.

2. Науриз - це оновлення, Новий рік за календарем самої природи і все його традиції мають загальнолюдську цінність, всі вони по-своєму цікаві, всі вони - ланки одного ланцюга, випливають одне з іншого, і тут просто неможливо щось виділити, серед них немає другорядних. Це і очищення душі, і очищення навколишнього світу, це і народні традиції. Ось я якраз на науризовскіе свята їду в Алмати і буду брати участь в такій прекрасній народній традиції, як проводи нареченої (Киз узату) з дому в більшу сімейне життя.

До слова, буквально днями на вашому сайті я прочитала дуже гарну інформацію, що в Південному Казахстані в цьому році вирішили відзначати Науриз дев'ять днів! Спочатку я була дуже здивована, але потім зрозуміла. Виявляється, у кожного дня своя тематика. Перший день називався «Весняний промінь», другий - День пам'яті, третій - День відновлення й очищення, далі День достатку, День процвітання, День радості і навіть День солідарності, який і стане кульмінацією Науриз мейрами. Оригінально, чи не так?

І ще мені подобається, що в це свято потрібно прощати один одному свої образи. Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

3. Будь-яка благодійність повинна йти з серця, з душі людини і спрямована на свого ближнього. Коли ми були в Саудівській Аравії, відвідали великі мечеті в Мецці і Медині, спілкувалися з духовними лідерами, і один високий духовний людина сказала, що у нас в Казахстані прийнято робити милостиню, особливо в мечетях і це добре. Але ще краще, якщо милостиню або допомогу надаєш своїм найближчим людям, які мають потребу в цьому. Наприклад, якщо у мене в матеріальної допомоги потребує брат або сестра, у яких багато дітей, то я в першу чергу повинна допомагати саме їм. Так велить Аллах. А далі вже як зможеш. Зможеш допомогти сусідці - допоможи. Зможеш допомогти колезі - допоможи. Кожну таку допомогу Господь поверне тобі сторицею.

А ще більше я люблю підтримку моральну, духовну. Духовно дуже сильно можна підтримати людину і ось ця духовна благодійність, думаю, набагато вище матеріальної. А молоді треба допомагати своїми хорошими порадами, думками. Це теж дуже важливо.

4. Звичайно. Всі ці свята мають спільне коріння і, незважаючи на те, що ми всі різні за національністю, віросповіданням, це правильно відчуваємо. Масляна - це проводи зими, а Науриз - зустріч весни. В принципі, це одне і те ж, вірніше, одне ціле. У слов'янських народних традиціях і звичаях, масниця - теж час оновлення та пробудження природи, час, який потрібно присвятити доброму спілкуванню з близькими, рідними, друзями, про доброчинність, зміцнювати багатство нашого серця і нашої душі. Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі. І всі ці свята ще раз змушують задуматися про ці неминущі цінності, і далі наповнюватися любов'ю, добротою, прощенням, терпінням і іншими чудовими, життєстверджуючими якостями, про які йдеться в Писаннях.

Ігор Іванов, казахстанський політолог Ігор Іванов, казахстанський політолог

Кожен з нас по-своєму волонтер

1. Вважаю, що це дуже актуально з урахуванням нашого динамічного повсякденного способу життя, коли не те що на природу з'їздити, а навіть зустрітися з друзями часу не буває. І це прекрасне свято в черговий раз нагадує нам про те, що ми не одні в цьому суєтному світі, що є близькі нам люди, які щороку збираються разом з нами за одним столом і дарують нам тепло своїх люблячих сердець. Весняне оновлення природи, яке несе в собі Науриз, відволікає нас від повсякденного стресу, цілого ряду проблем і особистих трагедій, воно дарує надію на те, що все може бути набагато краще, ніж зараз. Адже Науриз святкували багато поколінь людей, не дивлячись ні на які труднощі.

2. Добродійністю потрібно займатися круглий рік, а не у свята, оскільки серед нас живуть люди, які щодня потребують нашої підтримки, але, на жаль, цей вид діяльності широко практикується тільки по святкових дат. Крім того, широка затребуваність благодійних акцій свідчить про те, що держава не справляється зі своїми соціальними функціями. Але кожен з нас може перевести бабусю через дорогу або поділитися своїми речами з дитячим будинком. Так що допомогти «ближньому своєму» може кожен і в цьому сенсі кожен з нас по-своєму волонтер.

3. Найкраща і найголовніша традиція - це ходити один одному в гості і збиратися за великим святковим столом, даруючи радість рідним і близьким. Дуже важливо і те, що в цей день молодь отримує благословення старших, що символізує єднання різних поколінь за загальним достарханом. Говорячи про єднання, слід так само відмітити, що традиції Науриза за своєю природою інтернаціональні. З моменту розпаду СРСР це свято об'єднує народи, що проживають в різних частинах пострадянського простору і за його межами. Ось це міжнародне обставина мені подобається найбільше.

4. Це добрі свята весняного тепла, світла і оновлення, які символізують перемогу сонця над холодною зимою. А пост сприяє духовному очищенню, необхідного в боротьбі з оточуючими нас пристрастями. Все це має дуже важливе культурне значення, нагадуючи нам про традиції наших предків, які зароджувалися в їх побутової повсякденності. І збереження цих традицій, безумовно, сприяє культурному обміну, робить наше суспільство більш відкритим і демонструє всьому світу казахстанську модель політичної стабільності.

Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник» Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник»

Чим більше віддаю, тим більше отримую

1. Є слова, які є актуальними поза часом і поза простором. Це оновлення, гармонія, єднання і ще багато-багато слів, які так і просяться в цей перелік, наприклад, любов, віра, надія. Адже для кожної людини важливо жити, а не існувати. А наповнення життя відбувається через щоденні зміни, бажано на краще, через комфортне проживання кожного дня і об'єднання людей для святкування радісних подій або для вирішення проблем.

Мені дуже подобається весна, тому що це пов'язано з динамікою, ми після зими раскрашиваем вулиці яскравим одягом, люди, на мій погляд, стають м'якше. Це як з понеділка почати нове життя, ось пройде зима і все закрутиться. І хоча у мене весь рік заверчен і закручений, я радію весни, сонця, ловлю себе на думці, що частіше потрібно робити зупинки, дивитися по сторонах і бачити позитивне у всьому, що тебе оточує.

2. Доброзичливість, гостинність, миролюбність і щедрість. У це свято всі рівні і в цьому його сила.

3. Допомога - поняття широке. Кому-то потрібна посмішка і добре напуття, хтось потребує хліб насущний, а хтось готовий поділитися частиною того, що має. Вчора, дівчина, якій ми допомагали, сказала: «Якби у мене було багато грошей, то я б віддала їх в ваш притулок» і це багато чого варте. Людина, яка вчора отримував благодійну допомогу, завтра готовий допомагати.

Моя робота це суцільна благодійність, це робота телефону довіри з питань шлюбу і сім'ї, це притулок, який продовжує надавати допомогу постраждалим від торгівлі людьми. І якщо я бачу, що людині потрібно допомогти, і він потребує моєї підтримки, я не замислююся - потрібно це робити чи ні? Помічено, чим більше я віддаю, тим більше отримую!

4. Ці свята прийшли до нас з глибини століть, вони наповнюють наше повсякденне життя новим змістом і новими переживаннями, вони роблять нас чистішим і добрішим. Останній день Масляної - це прощена неділя. Унікальна можливість для всіх людей попросити прощення за необдумані слова, вчинки, заподіяні кривди.

А 18 березня розпочався Великий піст. У моєму житті не було досвіду тримати пост. До того треба готуватися. Може бути, я ще не готова. Адже пост це не тільки пісна їжа на столі, цей час для духовного очищення. Пам'ятаю своїх бабусь, які тримали пост, вони до цього ставилися усвідомлено, їх слова не розходилися зі справами, вони для мене були прикладом доброти і розуміння.

Науриз теж пов'язаний з можливістю озирнутися і подумати, замислитися і щось змінити. Дай бог, це будуть зміни, які принесуть добрі, теплі емоції. Зі святом всіх!

Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі» Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі»

На Русі Науриз теж святкували

1. Науриз виник задовго до прийняття мусульманства і свято це язичницький. Тоді людина жила в гармонії з природою, і в кожному її прояві бачив промисел богів. Не одного, а багатьох. Тих, хто управляє лісом, річкою, полем, вітром, дощем, сонцем ... І зараз багато хто розуміє, що ми будемо жити добре тільки тоді, коли настане гармонія з природою, а значить, з самим собою. А ось як цього досягти - це довга розмова. Але почати треба з себе. Якщо кожна людина почне шанобливо, з трепетом, з любов'ю ставитися до матінки-природи, то світ зміниться, зміниться в кращу сторону.

2. Гостинність, гарний настрій, коли всі один одному бажають добра, здоров'я, любові, благополуччя, коли посміхаються не тільки знайомим, але і незнайомим перехожим. Просто так посміхнувся і людині стане добре. Весна прийшла, дівчата нарядні ходять, красиві. Птахи співають, трава пробивається, нирки на вагітних деревах набухають, кіт досить муркоче, старі гріються на сонці ... Це ж здорово.

У нас фактично два Нових року. Один, щоб не замерзнути в холоди і не закиснути, він у нас взимку і інший - навесні, коли дійсно стає радісно, ​​що скоро настане літо. А наш Алмати - місто студентів, школярів. Як же їм не радіти, що зараз почнуться короткі весняні канікули, а потім і довгі літні ...

3. Якби у мене була можливість займатися благодійністю, я б неодмінно це робила. А так, в міру сил допомагаю знайомим, друзям, подругам, коли їм погано. Але знаю дуже багатьох, які тягнуть на собі всю численну рідню. Особливо цим відрізняються наші казахи, у деяких з яких родичі - весь Казахстан. Якщо з численних родичів один пробився в бізнес, політику, або свою справу відкрив, або став знаменитим і багатим завдяки творчому таланту, у того особливо багато нужденних рідні, яким обов'язково нададуть допомогу.

Особисто я ніколи не була байдужою до оточуючих мене людей. З дитинства не могла пройти повз людину, яка чимось засмучений, намагалася допомогти, наскільки вистачало можливостей. Наприклад, ранок. Лежить чоловік. На бомжа не схожий. Добре одягнений, з портфелем. А все проходять повз. Я викликаю швидку допомогу.

Або такий випадок. Приходимо на роботу, а молода жінка плаче, чоловіка застала з іншого. І категорично, все, розлучення, їду до мами. Кажу з нею довго, їдемо до мене додому, і там продовжуємо тему. Чоловік дзвонить, вона каже, через півгодини приїду. Результатом пишаюся. Розлучення немає, живуть дуже добре. Звичайно, це не можна назвати благодійністю, але якщо не можеш допомогти матеріально, то морально підтримати в скрутну хвилину, при цьому використовуючи свій досвід, оптимізм, теж не остання справа. Прикладів в принципі можна навести багато.

4. Загальна, напевно, є у кожного свята. Це хлібосольність, коли до тебе приходять в гості або ти йдеш до когось. Гарний настрій. А в наш час Науриз, як продовження Нового року, потім проводи зими і нарешті, радісна зустріч весни.

Науриз - це Новий рік по древньому східним календарем. І не можна сказати, що свято це був в честі тільки у східних народів. Наприклад, на Русі його теж спочатку святкували в березні, потім у вересні, а з 1700 року за указом Петра 1, перейшовши на нове літочислення від Різдва Христового, стали відзначати 1 січня. Новий звичай прижився досить швидко, тому що раніше в цю пору був інший свято - Святки. Багато обряди - веселі карнавали, витівки ряджених, катання на санях, опівнічні ворожіння і хороводи навколо ялинки - добре вписалися в ритуал зустрічі Нового року.

Справа в тому, що в літній час народ був зайнятий вирощуванням врожаю, і навіть весілля відкладали на осінь. Але погуляти, побігати не тільки можна, а й треба було перед початком посівних робіт. Науриз збігається з днем ​​весняного рівнодення, символізує торжество любові, родючості, дружби. Він ще називається Улис Куни (1-й день Нового року), Уликти Ули (Великий день народу). Хочу поділитися з тим, що я вичитала в різних джерелах і бачила в житті.

У цей день надягають святковий одяг, ходять один до одного в гості, обмінюються привітаннями і побажаннями благополуччя в наступаючому році. Загальні веселощі супроводжує ритуальне блюдо - Науриз шкірі, складається з семи інгредієнтів, які символізують сім елементів життя. Серед них вода, м'ясо, сіль, злаки, які забезпечують мудрість, здоров'я, швидкість, зростання і божественний захист.

За 7 днів святкування Науриза потрібно відвідати 7 будинків і запросити 7 гостей. Тут сімка символізує тимчасову одиницю нескінченність Всесвіту. Люди вітають один одного, влаштовуються змагання з національних видів спорту, показують концерт і так далі і все це прославляє Єднання і Добро.

Що стосується Великого посту, то, скажу чесно, я його не дотримуюся, але поважаю тих, у кого вистачає сили волі тримати його до кінця. Я ніколи не голодувала ні для того, щоб схуднути, ні для того, щоб витримати будь-яку посаду. Просто спостерігаю, як це роблять християни, мусульмани і прихильники інших релігій, з якими багато доводилося зустрічатися і захоплююся ними.

Торгін НУРСЕІТОВА


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підпісуйся!

Святкове інтерв'ю: Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі

Символічно, що свято весняного рівнодення Науриз завершує сузір'я прекрасних березневих свят - день Весни, Міжнародний жіночий день, проводи зими, Масляна (останній день якої - Прощена неділя), Великий православний піст, який розпочався буквально за чотири дні до Науриз мейрами. За традицією, що склалася, ми в ці святкові дні надаємо слово відомим в своїх колах особистостям і просимо їх відповісти на питання:

1. Науриз має на увазі оновлення природи, гармонію людини з навколишнім світом, єднання. Наскільки, на вашу думку, це сьогодні актуально?

2. Які добрі традиції Науриз мейрами особливо вам імпонують?

3. Кому, на ваш погляд, в Науриз потрібно в першу чергу надавати благодійну допомогу?

4. Буквально за кілька днів до Науриза були проводи зими, красиве свято масниця, а 18 березня розпочався Великий православний піст. Чи мають вони щось спільне з Науриз мейрами?

Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів Сара Нургалієва (Кабікизи), радник президента АТ «Національна компанія« Қазақстан ғариш Сапари », лауреат премії Спілки журналістів, автор і ведуча відеофільмів, прямих репортажів, кінострічок про космічні польоти радянських і казахстанських космонавтів.

Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

1. Науриз - це свято, коли природа оновлюється і хоче, щоб разом з нею оновився людина. Щоб він усвідомив, як прекрасне це життя, її різнобарв'я, і ​​яке щастя жити в цьому світі і цінував все, що дається йому згори. Тобто Науриз - це свято народження чогось хорошого, і, перш за все, народження нової свідомості, нових світлих думок, ідей.

Я прожила на Байконурі більше 30 років, бачила сотні космічних запусків, прорив Людини у Всесвіт і коли ти це бачиш, ти відчуваєш, розумієш, що ти, з одного боку, піщинка в цьому світі, його маленька частинка, а, з іншого боку, що ми всі єдині і рівні перед Богом, перед Космосом.

Ви знаєте, мені пощастило написати документальну повість «Знак рівності» про космічної і земного життя льотчика-космонавта, Героя Росії, Халик Кахармани, генерал-лейтенанта авіації, голови Національного космічного агентства Талгат Мусабаєвим. І в процесі роботи над цією книгою я зрозуміла, що у космонавтів розвинене загострене почуття єднання з Природою. А третьому розділі «Повернення додому» розповідається, як Талгат Амангельдіевіч реалізовує свої професійні знання, накопичені в космосі. Насправді це дуже важко, побувавши так близько до зірок, знову опинитися на Землі. Є випадки, коли космонавти, повернувшись на Землю, залишалися без роботи. Причина в тому, що там, в космосі, дивлячись на маленьку планету, вони переживають незнайоме для людини, який би не бачив Землю з космосу, почуття - відчуття єдності людей перед космосом, перед Богом. А значить перед Природою. І ця тема сьогодні як ніколи актуальна. Чому? Тому що людина перестала обожнювати Природу, перестав відчувати себе її частинкою, часткою Всесвіту, він замикається в своїй шкаралупі, шкодить Природі, звідси всі біди - природні катаклізми, стихійні лиха, руйнування. Ви подивіться, особливо за останні роки людство просто трясе від всіляких ураганів, землетрусів, повеней, цунамі ... І Науриз прекрасний тим, що намагається знову спрямувати погляди людини на Природу, відчути себе єдиним цілим і жити з нею в гармонії та злагоді.

2. Науриз - це оновлення, Новий рік за календарем самої природи і все його традиції мають загальнолюдську цінність, всі вони по-своєму цікаві, всі вони - ланки одного ланцюга, випливають одне з іншого, і тут просто неможливо щось виділити, серед них немає другорядних. Це і очищення душі, і очищення навколишнього світу, це і народні традиції. Ось я якраз на науризовскіе свята їду в Алмати і буду брати участь в такій прекрасній народній традиції, як проводи нареченої (Киз узату) з дому в більшу сімейне життя.

До слова, буквально днями на вашому сайті я прочитала дуже гарну інформацію, що в Південному Казахстані в цьому році вирішили відзначати Науриз дев'ять днів! Спочатку я була дуже здивована, але потім зрозуміла. Виявляється, у кожного дня своя тематика. Перший день називався «Весняний промінь», другий - День пам'яті, третій - День відновлення й очищення, далі День достатку, День процвітання, День радості і навіть День солідарності, який і стане кульмінацією Науриз мейрами. Оригінально, чи не так?

І ще мені подобається, що в це свято потрібно прощати один одному свої образи. Як це здорово попросити вибачення у ближнього і сказати, я люблю тебе!

3. Будь-яка благодійність повинна йти з серця, з душі людини і спрямована на свого ближнього. Коли ми були в Саудівській Аравії, відвідали великі мечеті в Мецці і Медині, спілкувалися з духовними лідерами, і один високий духовний людина сказала, що у нас в Казахстані прийнято робити милостиню, особливо в мечетях і це добре. Але ще краще, якщо милостиню або допомогу надаєш своїм найближчим людям, які мають потребу в цьому. Наприклад, якщо у мене в матеріальної допомоги потребує брат або сестра, у яких багато дітей, то я в першу чергу повинна допомагати саме їм. Так велить Аллах. А далі вже як зможеш. Зможеш допомогти сусідці - допоможи. Зможеш допомогти колезі - допоможи. Кожну таку допомогу Господь поверне тобі сторицею.

А ще більше я люблю підтримку моральну, духовну. Духовно дуже сильно можна підтримати людину і ось ця духовна благодійність, думаю, набагато вище матеріальної. А молоді треба допомагати своїми хорошими порадами, думками. Це теж дуже важливо.

4. Звичайно. Всі ці свята мають спільне коріння і, незважаючи на те, що ми всі різні за національністю, віросповіданням, це правильно відчуваємо. Масляна - це проводи зими, а Науриз - зустріч весни. В принципі, це одне і те ж, вірніше, одне ціле. У слов'янських народних традиціях і звичаях, масниця - теж час оновлення та пробудження природи, час, який потрібно присвятити доброму спілкуванню з близькими, рідними, друзями, про доброчинність, зміцнювати багатство нашого серця і нашої душі. Багатство душі і серця - найголовніше багатство, яке ми повинні накопичити в цьому житті, в цьому світі. І всі ці свята ще раз змушують задуматися про ці неминущі цінності, і далі наповнюватися любов'ю, добротою, прощенням, терпінням і іншими чудовими, життєстверджуючими якостями, про які йдеться в Писаннях.

Ігор Іванов, казахстанський політолог Ігор Іванов, казахстанський політолог

Кожен з нас по-своєму волонтер

1. Вважаю, що це дуже актуально з урахуванням нашого динамічного повсякденного способу життя, коли не те що на природу з'їздити, а навіть зустрітися з друзями часу не буває. І це прекрасне свято в черговий раз нагадує нам про те, що ми не одні в цьому суєтному світі, що є близькі нам люди, які щороку збираються разом з нами за одним столом і дарують нам тепло своїх люблячих сердець. Весняне оновлення природи, яке несе в собі Науриз, відволікає нас від повсякденного стресу, цілого ряду проблем і особистих трагедій, воно дарує надію на те, що все може бути набагато краще, ніж зараз. Адже Науриз святкували багато поколінь людей, не дивлячись ні на які труднощі.

2. Добродійністю потрібно займатися круглий рік, а не у свята, оскільки серед нас живуть люди, які щодня потребують нашої підтримки, але, на жаль, цей вид діяльності широко практикується тільки по святкових дат. Крім того, широка затребуваність благодійних акцій свідчить про те, що держава не справляється зі своїми соціальними функціями. Але кожен з нас може перевести бабусю через дорогу або поділитися своїми речами з дитячим будинком. Так що допомогти «ближньому своєму» може кожен і в цьому сенсі кожен з нас по-своєму волонтер.

3. Найкраща і найголовніша традиція - це ходити один одному в гості і збиратися за великим святковим столом, даруючи радість рідним і близьким. Дуже важливо і те, що в цей день молодь отримує благословення старших, що символізує єднання різних поколінь за загальним достарханом. Говорячи про єднання, слід так само відмітити, що традиції Науриза за своєю природою інтернаціональні. З моменту розпаду СРСР це свято об'єднує народи, що проживають в різних частинах пострадянського простору і за його межами. Ось це міжнародне обставина мені подобається найбільше.

4. Це добрі свята весняного тепла, світла і оновлення, які символізують перемогу сонця над холодною зимою. А пост сприяє духовному очищенню, необхідного в боротьбі з оточуючими нас пристрастями. Все це має дуже важливе культурне значення, нагадуючи нам про традиції наших предків, які зароджувалися в їх побутової повсякденності. І збереження цих традицій, безумовно, сприяє культурному обміну, робить наше суспільство більш відкритим і демонструє всьому світу казахстанську модель політичної стабільності.

Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник» Ніна Балабаєва, директор Центру соціально-психологічної реабілітації та адаптації «Родник»

Чим більше віддаю, тим більше отримую

1. Є слова, які є актуальними поза часом і поза простором. Це оновлення, гармонія, єднання і ще багато-багато слів, які так і просяться в цей перелік, наприклад, любов, віра, надія. Адже для кожної людини важливо жити, а не існувати. А наповнення життя відбувається через щоденні зміни, бажано на краще, через комфортне проживання кожного дня і об'єднання людей для святкування радісних подій або для вирішення проблем.

Мені дуже подобається весна, тому що це пов'язано з динамікою, ми після зими раскрашиваем вулиці яскравим одягом, люди, на мій погляд, стають м'якше. Це як з понеділка почати нове життя, ось пройде зима і все закрутиться. І хоча у мене весь рік заверчен і закручений, я радію весни, сонця, ловлю себе на думці, що частіше потрібно робити зупинки, дивитися по сторонах і бачити позитивне у всьому, що тебе оточує.

2. Доброзичливість, гостинність, миролюбність і щедрість. У це свято всі рівні і в цьому його сила.

3. Допомога - поняття широке. Кому-то потрібна посмішка і добре напуття, хтось потребує хліб насущний, а хтось готовий поділитися частиною того, що має. Вчора, дівчина, якій ми допомагали, сказала: «Якби у мене було багато грошей, то я б віддала їх в ваш притулок» і це багато чого варте. Людина, яка вчора отримував благодійну допомогу, завтра готовий допомагати.

Моя робота це суцільна благодійність, це робота телефону довіри з питань шлюбу і сім'ї, це притулок, який продовжує надавати допомогу постраждалим від торгівлі людьми. І якщо я бачу, що людині потрібно допомогти, і він потребує моєї підтримки, я не замислююся - потрібно це робити чи ні? Помічено, чим більше я віддаю, тим більше отримую!

4. Ці свята прийшли до нас з глибини століть, вони наповнюють наше повсякденне життя новим змістом і новими переживаннями, вони роблять нас чистішим і добрішим. Останній день Масляної - це прощена неділя. Унікальна можливість для всіх людей попросити прощення за необдумані слова, вчинки, заподіяні кривди.

А 18 березня розпочався Великий піст. У моєму житті не було досвіду тримати пост. До того треба готуватися. Може бути, я ще не готова. Адже пост це не тільки пісна їжа на столі, цей час для духовного очищення. Пам'ятаю своїх бабусь, які тримали пост, вони до цього ставилися усвідомлено, їх слова не розходилися зі справами, вони для мене були прикладом доброти і розуміння.

Науриз теж пов'язаний з можливістю озирнутися і подумати, замислитися і щось змінити. Дай бог, це будуть зміни, які принесуть добрі, теплі емоції. Зі святом всіх!

Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі» Надія Леонова, найстаріший журналіст РК, автор ряду повістей, оповідань, казок, книги «Привид приходить опівночі»

На Русі Науриз теж святкували

1. Науриз виник задовго до прийняття мусульманства і свято це язичницький. Тоді людина жила в гармонії з природою, і в кожному її прояві бачив промисел богів. Не одного, а багатьох. Тих, хто управляє лісом, річкою, полем, вітром, дощем, сонцем ... І зараз багато хто розуміє, що ми будемо жити добре тільки тоді, коли настане гармонія з природою, а значить, з самим собою. А ось як цього досягти - це довга розмова. Але почати треба з себе. Якщо кожна людина почне шанобливо, з трепетом, з любов'ю ставитися до матінки-природи, то світ зміниться, зміниться в кращу сторону.

2. Гостинність, гарний настрій, коли всі один одному бажають добра, здоров'я, любові, благополуччя, коли посміхаються не тільки знайомим, але і незнайомим перехожим. Просто так посміхнувся і людині стане добре. Весна прийшла, дівчата нарядні ходять, красиві. Птахи співають, трава пробивається, нирки на вагітних деревах набухають, кіт досить муркоче, старі гріються на сонці ... Це ж здорово.

У нас фактично два Нових року. Один, щоб не замерзнути в холоди і не закиснути, він у нас взимку і інший - навесні, коли дійсно стає радісно, ​​що скоро настане літо. А наш Алмати - місто студентів, школярів. Як же їм не радіти, що зараз почнуться короткі весняні канікули, а потім і довгі літні ...

3. Якби у мене була можливість займатися благодійністю, я б неодмінно це робила. А так, в міру сил допомагаю знайомим, друзям, подругам, коли їм погано. Але знаю дуже багатьох, які тягнуть на собі всю численну рідню. Особливо цим відрізняються наші казахи, у деяких з яких родичі - весь Казахстан. Якщо з численних родичів один пробився в бізнес, політику, або свою справу відкрив, або став знаменитим і багатим завдяки творчому таланту, у того особливо багато нужденних рідні, яким обов'язково нададуть допомогу.

Особисто я ніколи не була байдужою до оточуючих мене людей. З дитинства не могла пройти повз людину, яка чимось засмучений, намагалася допомогти, наскільки вистачало можливостей. Наприклад, ранок. Лежить чоловік. На бомжа не схожий. Добре одягнений, з портфелем. А все проходять повз. Я викликаю швидку допомогу.

Або такий випадок. Приходимо на роботу, а молода жінка плаче, чоловіка застала з іншого. І категорично, все, розлучення, їду до мами. Кажу з нею довго, їдемо до мене додому, і там продовжуємо тему. Чоловік дзвонить, вона каже, через півгодини приїду. Результатом пишаюся. Розлучення немає, живуть дуже добре. Звичайно, це не можна назвати благодійністю, але якщо не можеш допомогти матеріально, то морально підтримати в скрутну хвилину, при цьому використовуючи свій досвід, оптимізм, теж не остання справа. Прикладів в принципі можна навести багато.

4. Загальна, напевно, є у кожного свята. Це хлібосольність, коли до тебе приходять в гості або ти йдеш до когось. Гарний настрій. А в наш час Науриз, як продовження Нового року, потім проводи зими і нарешті, радісна зустріч весни.

Науриз - це Новий рік по древньому східним календарем. І не можна сказати, що свято це був в честі тільки у східних народів. Наприклад, на Русі його теж спочатку святкували в березні, потім у вересні, а з 1700 року за указом Петра 1, перейшовши на нове літочислення від Різдва Христового, стали відзначати 1 січня. Новий звичай прижився досить швидко, тому що раніше в цю пору був інший свято - Святки. Багато обряди - веселі карнавали, витівки ряджених, катання на санях, опівнічні ворожіння і хороводи навколо ялинки - добре вписалися в ритуал зустрічі Нового року.

Справа в тому, що в літній час народ був зайнятий вирощуванням врожаю, і навіть весілля відкладали на осінь. Але погуляти, побігати не тільки можна, а й треба було перед початком посівних робіт. Науриз збігається з днем ​​весняного рівнодення, символізує торжество любові, родючості, дружби. Він ще називається Улис Куни (1-й день Нового року), Уликти Ули (Великий день народу). Хочу поділитися з тим, що я вичитала в різних джерелах і бачила в житті.

У цей день надягають святковий одяг, ходять один до одного в гості, обмінюються привітаннями і побажаннями благополуччя в наступаючому році. Загальні веселощі супроводжує ритуальне блюдо - Науриз шкірі, складається з семи інгредієнтів, які символізують сім елементів життя. Серед них вода, м'ясо, сіль, злаки, які забезпечують мудрість, здоров'я, швидкість, зростання і божественний захист.

За 7 днів святкування Науриза потрібно відвідати 7 будинків і запросити 7 гостей. Тут сімка символізує тимчасову одиницю нескінченність Всесвіту. Люди вітають один одного, влаштовуються змагання з національних видів спорту, показують концерт і так далі і все це прославляє Єднання і Добро.

Що стосується Великого посту, то, скажу чесно, я його не дотримуюся, але поважаю тих, у кого вистачає сили волі тримати його до кінця. Я ніколи не голодувала ні для того, щоб схуднути, ні для того, щоб витримати будь-яку посаду. Просто спостерігаю, як це роблять християни, мусульмани і прихильники інших релігій, з якими багато доводилося зустрічатися і захоплююся ними.

Торгин НУРСЕІТОВА


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!

Наскільки, на вашу думку, це сьогодні актуально?
2. Які добрі традиції Науриз мейрами особливо вам імпонують?
3. Кому, на ваш погляд, в Науриз потрібно в першу чергу надавати благодійну допомогу?
Чи мають вони щось спільне з Науриз мейрами?
Чому?
Оригінально, чи не так?
І якщо я бачу, що людині потрібно допомогти, і він потребує моєї підтримки, я не замислююся - потрібно це робити чи ні?
Наскільки, на вашу думку, це сьогодні актуально?
2. Які добрі традиції Науриз мейрами особливо вам імпонують?
3. Кому, на ваш погляд, в Науриз потрібно в першу чергу надавати благодійну допомогу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация