Святкове звернення до нації глави Китаю серйозно стривожило пресу США

  1. 40 років реформ
  2. "Нищівна перемога" над корупцією
  3. Провідна роль Компартії Китаю
  4. тиск США
  5. Nota bene
  6. Conclusio
теми 18 грудня 2018 р

На думку авторитетного американського видання CNBC, глава Китаю в своїй промові досить жорстко відповів на заклики США до змін в економічній політиці своєї країни. За начебто "млявою" критикою агентства його виступу дуже легко помітити справжні страхи американської влади. Загроза "привиду комунізму", схоже, найближчим часом знову стане основним лейтмотивом критики економічної політики Китаю в баченні США.

фото: pixabay

У вівторок вранці глава Китаю Сі Цзіньпін виступив в Пекіні зі зверненням до нації на честь сорокаріччя «реформ і відкритості», тобто запуску глобальних економічних перетворень. Його мова була присвячена тому, як комуністична партія Китаю вела країну до її економічним успіхам.

Сі Цзіньпін підкреслив право країни продовжувати власний шлях вперед. У зверненні, яке тривало майже півтори години, він взагалі не згадав торгову війну з США і зробив тільки відсилання на ті ринкові цілі проведених реформ, які обговорювали детально попередні виступаючі, пише CNBC.

Така ідея прогресу, вважає американське видання, контрастує зі все більш гучними вимогами інших країн зменшити державне втручання в китайську економіку. Це може мати істотні наслідки для досягнення торгового угоди з США після закінчення 90-денної перерви у взаємному підвищення митних зборів.

"Ніхто не в змозі диктувати китайському народу, що має або не повинно робити. Останні 40 років красномовно доводять, що шлях, теорія, система і культура соціалізму з китайськими особливостями, вперше заявлені на 3-му пленарному засіданні 11-го Всекитайського з'їзду (комуністичної партії Китаю) представниками китайського народу від усіх етнічних груп під керівництвом компартії Китаю, є повністю правильними. Що теоретична лінія компартії Китаю і політика, які вона проводить з початку реформ, повністю вірні. Ми б дем рішуче реформувати те, що повинно і може бути реформовано, і не робити ніяких змін там, де не повинно і не може бути будь-яких змін ", - сказав глава Китаю.

За його словами, цілі реформ та шляхи їх реалізації повинні бути сумісні з загальними цілями вдосконалення системи соціалізму з китайськими особливостями і модернізації китайської системи управління і зростання її потенціалу.

"Останні 40 років красномовно свідчать про те, що розвиток Китаю дає успішний досвід і пропонує яскраві перспективи для інших країн, що розвиваються на шляху до відкритих ринкових відносин", - додав Сі Цзіньпін.

Він зазначив швидке зростання Шеньчженя (місто поряд з Гонконгом) і інших прибережних міст, вступ Китаю до Світової організації торгівлі, розширення ініціативи " Один пояс і один шлях ", Промислову політику« Зроблено в Китаї 2025 »,« Створення зон вільної торгівлі »та проведення першого китайського Експо (міжнародної виставки) імпортних товарів в листопаді 2018 року.

40 років реформ

У Китаї 18 грудня відзначається початок шляху до « реформам і відкритості », Тобто великих змін в структурі економіки і продуктивності праці. Їх оголосив в 1978 році Ден Сяопін, при якому країна зробила перші кроки до майбутньої технологічної та промислової потужності. Реформи дали значне послаблення приватному капіталу і дозволили іноземним компаніям отримати обмежений доступ до китайського ринку. Вони допомогли витягнути більше 700 млн китайців з убогості і перетворити Китай на другу економіку світу після Сполучених Штатах (по паритету купівельної спроможності - в першу).

Під час церемонії у вівторок Пекін озвучив імена 100 "піонерів реформ" і 10 лауреатів медалі «Дружби Китаю» (найвища нагорода для іноземців). Серед названих імен та лауреатів були: засновник Alibaba Джек Ма, генеральний директор Tencent Поні Ма, колишній гравець NBA баскетболіст Яо Мінг, колишній генеральний директор AIG Моріс "Хенк" Грінберг і Клаус Шваб, засновник Всесвітнього економічного форуму, який проводить щорічні конференції в Давосі (Швейцарія) і Китаї.

"Нищівна перемога" над корупцією

Сі Цзіньпін заявив, що антикорупційна кампанія принесла «нищівну перемогу» над цим ганебним явищем . Сила закону значно зміцніла і може забезпечити інституційні та юридичні гарантії для подальшого розвитку. Лідер Китаю також оголосив про значний прогрес в області прав людини і закликав до подальшого поліпшення демократичних інститутів.

Багато за межами Китаю, відзначає CNBC, ставлять під сумнів ці заяви щодо прав людини. У серпні Організація Об'єднаних Націй повідомила, що Китай тримає до 1 млн представників етнічних меншин в провінції Синьцзян в політичних «Лагерях перевиховання».

І, що важливо в контексті майбутніх торговельних переговорів між США і Китаєм, критики кажуть, що Китай не досяг би свого економічного успіху без крадіжки інтелектуальної власності і підриву глобальних ринкових сил при державній підтримці. Вони додають, що Пекін отримав користь від вступу до Світової організації торгівлі в 2001 році, але не виконав зобов'язань по скороченню державного контролю.

Після того, як Сі Цзіньпін обійняв посаду в 2012 році, первісна політика Пекіна була більш орієнтованою на ринок. Але в останні роки напрямок змінилося, і реформа не просувається вперед у восьми з десяти областей, що відслідковуються «Китайської інформаційної панеллю», спільним проектом Інституту соціальної азіатської політики і дослідницького центру Rhodium Group.

Провідна роль Компартії Китаю

Протягом усієї своєї мови Сі Цзіньпін підкреслював значення централізації і консолідації Комуністичної партії для всіх майбутніх реформ і відзначав, що "централізоване єдине керівництво партії" контролювало економічну трансформацію в останні 40 років. Він закрив свій виступ, підкресливши прихильність шляху «реформ і відкритості», поліпшення життя китайського народу і створення «економічного дива, яке дійсно вразить весь світ».

Цього року Сі Цзіньпін скасував обмеження за часом перебування на посаді глави комуністичної партії Китаю, підкреслює CNBC. В Конституції Китаю також була додана стаття «Думки Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайськими особливостями у новій ері", після відповідних статей з заповітами Мао Цзедуна і доповненнями Дена Сяопіна.

тиск США

Тим часом президент США Дональд Трамп нарощує тиск на Китай шляхом введення тарифів на основну частину китайського експорту в Америку, нагадує CNBC. Пекін відповів на це контрпошлінамі, і ескалація напруженості в торгівлі між двома найбільшими економіками світу схвилювала глобальні ринки. Трамп і Цзіньпін досягли угоди про тимчасове припинення вогню на початку цього місяця в Аргентині і домовилися почати переговори про торгову операцію.

Деякі сподіваються, що тиск Заходу буде штовхати Китай до прискорення реструктуризації економіки, деталей про яку гостро не вистачало в промові китайського лідера. Цілком можливо, що Сі Цзіньпін не хоче сказати занадто багато перед подальшими раундами переговорів зі Сполученими Штатами. Інші подробиці про економічну політику Китаю можуть з'явитися на майбутній на цьому тижні в Пекіні конференції «Центральна економічна робота», дуже очікуваний ключовому нарадою провідних партійних і бізнес лідерів.

Але націоналістичні тони Сі Цзіньпіна, здається, не залишають конференції багато місця для знаходження балансу між двома цілями: укладенням торгової угоди з США, з одного боку, і збереженням особи на тлі тиску США, з іншого боку. Таким чином, він, ймовірно, направляє Китай на курс, який йде врозріз з очікуваннями все більш критично налаштованих США. Кращим прикладом такого настрою адміністрації Дональда Трампа можна вважати мова віце-президента США Майка Пенса .

Nota bene

На тлі розвитку тісних відносин Росії і Китаю, що виразилося, наприклад, нагородженням президента РФ Володимира Путіна згаданої вищою нагородою для іноземців в червні 2018 рік, всім росіянам, ймовірно, можна рекомендувати підвищує фаховий рівень про вітчизняну історію. У прикладному сенсі - прочитати або перечитати підручник « Історія ВКП (б) . Короткий курс », складений за безпосередньої участі товариша Сталіна в 1938 році (секретар ЦК ВКП (б)). Логіка комуністів в усі часи майже однакова. Іноді вони терплять НЕП , Але ніколи не забувають про кінцеву мету - досягнення « комунізму ».

Без цього спілкуватися з китайським товаришами і розуміти, про що вони віщають, часом важко, що добре видно на прикладі американського CNBC. Висловлюючись трохи вульгарно, але об'єктивно, американці не зовсім «в'їжджають в тему», помилково вишукуючи натяки не там, де вони криються, і сприймаючи комуністів такими ж людьми, як і представників капіталізму. Вони не можуть відокремити обов'язкові для комуністів танці вокруг да около «великої історії компартії Китаю або СРСР», які часом важливіше практичних дій, в плані підтримки владного авторитету, від «реальних заяв» в області соціалістичної економіки . До речі, китайський егоцентризм може бути ще крутіше трамповской концепції "America First".

Цзіньпін, схоже, в честь свята взагалі не бажав говорити про прикладні проблеми, а говорив про досягнення, включаючи викорінення корупції, що є очевидним, але необхідним перебільшенням. Хоча, визнає SULARU, багато західних експертів очікували від нього «проривних» заяв після укладення горезвісного 90-те денного перемир'я в торговельній війні, так як дуже бояться наслідків торгової війни для розвинених країн. Але США вже де-факто порушили перемир'я, зробивши провокацію і заарештувавши руками канадців фінансового директора китайського гіганта Huawei.

Зате Цзіньпін в кращих традиціях комуністичного лідера пройшовся по світовому імперіалізму, який перешкоджає щасливому процвітанню Китайської народної республіки і народу, під керівництвом сильної і єдиної компартії Китаю. Він чітко позначив курс на об'єднання нації перед загрозою зовнішніх шоків, готуючи громадян до можливих важким часів.

Знову трохи вульгарно, але також об'єктивно варто зауважити, що метою комуністів в усі часи було утримання влади. Тому до певних меж Цзіньпіну наплювати на думку американців. Якщо обставини змусять піти на тимчасові поступки класових ворогів, то комуністи на них підуть. Так в 2002 році Китай в особі Цзяна Цземіня визнав, що капіталісти можуть бути членами компартії (теорія "Про трьох представників"), якщо вони щиро допомагають будувати соціалізм. Це була дуже оригінальна інтерпретація звітів Мао Цзедуна, який, безсумнівно, не один раз перекинувся в труні. У Радянській Росії подібним прикладом був висновок паскудного « Брестського миру »Заради збереження все тієї ж влади.

Зміни 2002 року потрібні були китайській стороні для розширення технологічного співробітництва з Заходом. Так простіше отримати доступ до результатів НДДКР , Як в плані створення спільних підприємств на території КНР з кращими західними компаніями, так і в плані спрощення запозичень технологій через культурний обмін вченими і шпигунами країн з розвиненими економіками. Розвинені країни така поведінка чомусь вважають «агресією», хоча самі вони з початку потепління відносин з Китаєм посилали туди натовпу таких же вчених і шпигунів.

До речі, коли мова заходить про горизонті планування в Китаї, то це не один рік і навіть не десятиліття. Тому, коли SULARU пише про «тимчасових поступки», то це не означає, що політика компартії Китаю "капіталізацію" соціалістичної економіки скоро скасує. Ні, адже самі по собі капіталісти загрозу влади комуністів Китаю поки не несуть. Навпаки, вони зробили все для зміцнення її авторитету, забезпечивши умови для досягнення середнього щорічного економічного зростання за останні 40 років на рівні 9,5%. Згідно з «правилом 72», час подвоєння показника дорівнює результату ділення 72 на темпи зростання. Таким чином, Китайська економіка подвоювалася кожні 8 років. SULARU нагадує, що зростання економіки Росії за підсумками 2018 року очікується на рівні 1,8%, а в 2019 році - 1,3-1,5%,

І тут для китайців є "вилка" рішень. Або НЕП "в китайській інтерпретації" скасують, якщо загроза капіталістичної контрреволюції з'явиться. Або наступний глава компартії висуне теорію, що комунізм - це синтез капіталізму із соціалістичним обличчям на тлі остаточної перемоги над імперіалізмом, який був атавізмом колоніальної системи першої половини XX століття і отруював справжній підприємницький потенціал, який несе капіталізм. SULARU впевнене, що якщо таку нісенітницю скаже ГЛАВА компартії Китаю, то можна не сумніватися, що вона «прокотить» у переважної більшості китайців.

Conclusio

Як казав Черчілль з приводу стрімкого взяття Порт-Артура радянськими військами в 1945 році: «Компартія - найкраща заміна ВМФ». Якщо врахувати, що флот - це краса і гордість « підступного Альбіону », То слова« хитрого лиса »і« товстого кабана »(характеристика прихильників і противників політика відповідно) означають чимало. Він, вважає SULARU, зокрема на увазі, що компартія під керівництвом розумного і жорсткого лідера має величезний потенціал «прориву» в досягненні своїх цілей за рахунок консолідації ресурсів.

Сі Цзіньпін таким і є, тому Китай безсумнівно стане першою економікою світу не тільки за паритетом купівельної спроможності, а й за номіналом. Його може зупинити, мабуть, тільки економічна блокада всіх розвинених країн, які злякаються виявилася « економічної агресії »Піднебесної. Але це абсолютно неймовірний сценарій, який призведе до депресії в самому розвиненому світі. Такий, що політики, яких вибирають раз в чотири роки, дозволити собі не можуть.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация