Свято Новруз-байрам в Азербайджані - традиції

  1. Історія свята Новруз-байрам
  2. Звичаї і традиції Новруза
  3. Як сьогодні відзначають Навруз-байрам в Азербайджані?
  4. Як прийнято прикрашати святкові столи?

В історії людства налічується кілька великих свят, які відзначаються або повсюдно, або в регіонах, об'єднаних одними і тими ж культурними традиціями. До таких належить свято Новруз байрам. Він знаменує собою настання одного з головних астрономічних циклів - весняне рівнодення.

Історія свята Новруз-байрам

Весняне рівнодення щорічно припадає на 20-21 березня. В цей час день і ніч рівні за тривалістю. Більш того, вчені вважають весняне рівнодення астрономічним початком весни. З цього дня сонце починає нагрівати повітря і землю все сильніше, настає період сніготанення.

Наші предки традиційно святкували День весни. Вони вміли відслідковувати не тільки зміну пір року, але і найбільш значущі її цикли. Тому свято Новруз корінням сягає в давні часи. Його (звичайно, під іншими назвами) святкували не тільки жителі Кавказу , А й населення практично всіх материків. У кожного народу можна зустріти це свято. Але якщо слов'яни і європейці з часом відмовилися від такої традиції, то мусульмани повз весняного рівнодення не проходять.

Але якщо слов'яни і європейці з часом відмовилися від такої традиції, то мусульмани повз весняного рівнодення не проходять

Існує кілька календарів, в тому числі, і іранський. Згідно з цим календарем, Новруз є першим днем ​​року, оскільки жителі древніх азіатських країн вели річний відлік ні з зими, а з моменту приходу весни. Ця традиція відображена і в самій назві - адже слово «новруз» в перекладі з древнеперсидского позначає «новий день».

Не потрібно думати, що це свято є виключно мусульманським, оскільки він більш давнє ісламу. Так, в Ахеменидской імперії воно святкувалося вже в IV столітті до нашої ери і вважався офіційним.

У різних країнах свято триває по-різному, хоча і має багато спільного. Наприклад, в Ірані він триває 13 днів. А ось Навруз-байрам в Азербайджані триває 5 днів. У цій закавказької країні заздалегідь визначаються дні, на які припадатиме весняне рівнодення, результати розрахунків оголошуються в період до 31 грудня, щоб жителі знали, коли буде свято, і встигли підготуватися.

Своє походження Новруз веде від звичаю поклонінню Сонцю. Стародавня релігія Стародавнього Сходу зороастризм була заснована на вогнепоклонство. Люди в ті часи шанували Сонце і його земне прояв - вогонь. І весняне рівнодення було для них моментом, коли Сонце (або полуденну дух) перемагало зимовий холод і повністю вступало в свої права.

До сих пір Новруз - це свято життєстверджуючий, веселий і яскравий, він завжди супроводжується розведенням багать і врученням подарунків. А міжнародна організація ЮНЕСКО внесла його в 2009 році до спеціального Списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Звичаї і традиції Новруза

Як і будь-яке свято, Новруз не обходиться без безлічі традицій і певних обрядів. Так, в Азербайджані святкування починається з побажань благополуччя удачі в наступному році. Люди намагаються встати раніше, щоб зустріти перший святковий день на світанку.

Існує цілий ряд звичаїв і традицій, які так чи інакше мають бути присутні протягом свята. Можна відзначити основні його риси і тенденції. До них відносяться:

  • символічність;
  • ситні блюда, традиційно готуються на свято;
  • багато ігор і танців;
  • театральні вистави;
  • відчуття загального примирення;
  • фарбування варених яєць;
  • вирощування - головного символу приходу весни.

Вже з цього перерахування стає зрозуміло, як багато спільного має Новруз з іншими святами, відомими сучасної цивілізації людства. Наприклад, християни фарбують яйця на Великдень - це модифікований, але теж найдавніший звичай, який свідчить про своєрідний жертвоприношення сонячному Богу. Танці, ігри, традиційні страви - все це притаманне національним святам багатьох народів.

Як сьогодні відзначають Навруз-байрам в Азербайджані?

У перший день свята прийнято не тільки обмінюватися побажаннями добра, але і пригощати рідних, сусідів, друзів і навіть звичайних перехожих будь-якими смакотою - як правило, це солодощі. Кожен день Новруза варто починати з чогось солодкого. Якщо у вас є цукерки або мед, обов'язково пригостять ними під час сніданку.

Оскільки прихід весни знаменує собою початок нового сільськогосподарського сезону, то немає нічого дивного в тому, що свято тісно пов'язаний великим і середнім рогатою худобою. Однак протягом Навруза заборонено вбивати будь-яких тварин або заколювати худобу. Адже корови і вівці теж повинні радіти швидкому настанню літа. У це свято худобі, призначеному для майбутніх весіль, обв'язують роги яскравими червоними стрічками.

Ще один звичай, пов'язаний з Новрузом, стосується грошей. Не варто давати їх у борг, поки не закінчаться святкові дні. Інакше ви ризикуєте понизити свій добробут в наступаючому році.

У перший святковий день люди намагаються бути вдома, щоб відчувати рідні стіни і бачити своїх близьких. Існує повір'я, що якщо в перший день свята людина опиняється десь далеко від будинку, то він сім років його не побачить. Навруз-байрам - це державне свято Азербайджану, і 21 березня тут завжди оголошується вихідним незалежно від того, на який день тижня випадає.

Що забороняється робити в цей час? Якщо ви не хочете, щоб наступний рік приніс вам розчарування і біди, ви не повинні в святкові дні:

  • ображати кого-небудь;
  • ображатися на інших;
  • лихословити;
  • казати неправду;
  • пліткувати;
  • хандрити;
  • замишляти щось недобре.

Неохайність і недбалість не схвалюється в ці дні. Якщо в будинку брудно, то і за весь рік сюди щастя не загляне в нього.

Як прийнято прикрашати святкові столи?

Новруз у різних народів святкується в цілому дуже схоже. У всякому разі, традиції в Азербайджані, Індії, Афганістані, Туреччині і в країнах Середньої Азії мають спільне коріння. Багато традиції пов'язані саме зі святковим столом.

На свято господині завжди готують пахлаву. Це солодке страву з тіста має кілька шарів. Пахлава є одним із символів. Є і інші традиційні для цього свята страви, також є символами. Наприклад, Гога (кругла листкова булочка) являє собою Сонце, а шекербура (здобні пиріжки) - Місяць.

На святковий стіл слід ставити, згідно з традицією, сім страв, кожне з яких починається на букву «С». Стіл обов'язково прикрашається блюдом з пророщених зернами пшениці (її прийнято прикрашати червоною стрічкою) - сямяні. Крім того, на столі повинно знаходитися фарбовані яйця, свічка і невелике дзеркало. У цьому також є своя символіка. Яйце є новий рік, свічка не дає увійти в будинок злим духам, а дзеркало відображає негативну енергію і дає ясність мислення.

З великим розмахом святкують це світле свято в самому південному місті Росії - стародавньому Дербенті (Розташований на півдні Дагестану ).

Цифра 7 також є символічною для святкування Новруза. Через розпалені багаття люди стрибають 7 разів, причому робить це не тільки молодь, а й старші жителі. Після того як стрибки і посиденьки біля багаття закінчуються, він повинен сам прогоріти повністю - гасити його не можна. Зола від прогорів багаття розсипається на околицях сіл. Вважається, що разом з нею йдуть у небуття всі невдачі людей, які брали участь в ритуальних стрибках.

Як прийнято прикрашати святкові столи?
Як сьогодні відзначають Навруз-байрам в Азербайджані?
Що забороняється робити в цей час?
Як прийнято прикрашати святкові столи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация