Свято-Троїцька Сергієва Лавра

  1. Рака з мощами преподобного Сергія.
  2. Радонеж.
  3. Літопис монастиря.

Дата публікації або оновлення 15.12.2017 Адреса Свято-Троїцької Сергієвої Лаври:

Московська область, м Сергієв Посад , Свято-Троїцька Сергієва Лавра.
Як проїхати до Свято-Троїцької Сергієвої Лаври.
Проїзд на громадському транспорті: від Ярославського вокзалу м Москви до станції Сергієв Посад приміськими електропоїздами, наступними до Сергієва Посада, а також Александрова або Балакірєва. Середній час в дорозі 1 год. 25 хв.
В Сергієвому Посаді від вокзалу до Лаври Ви можна дістатися пішки (йти від Москви) по вулиці Сергіївської або Вознесенської. На громадському транспорті - будь-який маршрут, одна зупинка (зупинка "Центр").
Автобусом: маршрут № 388 (експрес) від станції метро ВДНХ. Від метро (вихід до ВВЦ) потрібно перейти по діагональної доріжці на 2-й Поперечний проїзд.
Автобуси відправляються з Москви - з 6.50 до 22.40, з Сергієва Посада - з 5.10 до 21.00. Інтервал руху - 15-20 хвилин.
Розклади автобусів - в корисних посиланнях.
Як проїхати до Свято-Троїцької Сергієвої Лаври на автомобілі: по Ярославському шосе (дорога М8) до Сергієва Посада.
Подивитися всі на карті Яндекса.

  • Дзвіниця Троїце-Сергієвої Лаври
  • Фотоальбом Свято-Троїцької Сергієвої Лаври
  • Розповідь про поїздку до Свято-Троїцької Сергієвої Лаври в 2009 році
  • Розповідь про поїздку в Сергіїв Посад в 2010 році
  • План Свято-Троїцької Сергієвої Лаври.
  • Свято-Троїцька Сергієва Лавра:
    Свято-Троїцька Сергієва Лавра:

    Свято-Троїцьку Сергієву Лавру називають серцем православної Росії, вважаючи однією з найбільш шанованих общєрускіх святинь. У вирішальні моменти Лавра завжди була для країни прикладом вірності Православ'ю, сили духу і дієвої любові до свого земної Батьківщини. Це найбільший діючий чоловічий монастир Росії.

    Саме народження уславленої обителі Живоначальної Трійці сучасно піднесенню Московського князівства. У 1337 році в лісі, що простягалася від містечка Радонеж і від Хотькова монастиря на північ до Переяслава , Двома синами ростовського боярина Кирила - Варфоломієм і Стефаном, - вирішили для чернечого подвижництва піти в лісову пустель, були зрубані келія і церквицю (тобто мала церква), освячена в ім'я Пресвятої Трійці.

    У 1337 році в лісі, що простягалася від містечка Радонеж і від Хотькова монастиря на північ до   Переяслава   , Двома синами ростовського боярина Кирила - Варфоломієм і Стефаном, - вирішили для чернечого подвижництва піти в лісову пустель, були зрубані келія і церквицю (тобто мала церква), освячена в ім'я Пресвятої Трійці

    Надбрамна церква Різдва св. Іоанна Предтечі.

    Життя в лісі далеко від людей була дуже важка. Стефан, не витримавши утисків і поневірянь, незабаром пішов у московський Богоявленський монастир. Варфоломій же, залишившись один, закликав до себе якогось старця, ігумена Митрофана, і прийняв від нього чернечий постриг з новим ім'ям - Сергій. Йшов йому в ту пору двадцять четвертий рік.


    Успенський джерело з каплицею і Успенський собор.

    Близько двох років Сергій провів у пустиньке в скоєному самоті, мудро поєднуючи молитву і працю, псалмоспів і читання божественних книг, але поступово в Радонеже і околицях дізналися про пустельника. Один за іншим зібралися до преподобного дванадцять чоловік. Сергій, до того не особливо бажав руйнувати своє усамітнення, все ж поступився і дозволив їм оселитися поруч з ним. Дуже скоро келій, по числу тих, хто прийшов, стало дванадцять; три або чотири з них Сергій звів своїми руками. Поселення було відразу ж обнесено тином з воротами.


    Успенський джерело з каплицею.
    Успенський джерело з каплицею
    Успенський джерело з каплицею.

    Успенський джерело з каплицею. Різьблені візерунки.

    Ігуменство поклали на старця Митрофана, який теж прийшов до Сергія, як тільки склався Монастирок. Коли ж Митрофан помер - игуменство прийняв на себе сам преподобний. Сталося це в 1344 році, через сім років після постригу.

    У монастирі не було священика, лише в свята і недільні дні приходив батюшка з сусіднього селища і здійснював літургію. Однак Сергій привчив ченців суворо дотримуватися порядку повсякденного служіння. Сім раз в день збиралася братія в храмі для спільної молитви.

    Сім раз в день збиралася братія в храмі для спільної молитви

    Дзвіниця.
    Дзвіниця
    Дзвіниця.

    Дзвіниця.

    Останній ярус дзвіниці.

    Так минув ще десяток років, і братія стала благати Сергія бути їх духівником. Преподобний, по великому смирення, довго відмовлявся, але братолюбство перемогло. Від єпископа Волинського Афанасія, якого святитель Алексій, митрополит Московський , Залишив своїм намісником на час від'їзду в Константинополь, сорокарічний Сергій прийняв посвячення в сан пресвітера і ігумена (до того він лише виконував ігуменські обов'язки).

    Чи не принісши зі світу в пустиньку ніякого майна, преподобний навряд чи думав про благоліпному храмі і процвітання монастиря. Однак шляхи Господні несповідимі, і побажав трудитися у нього в пустиньке смоленський архімандрит Симон. Прийшовши вручив преподобному на монастирське благоустроение весь свій статок. На ці кошти побудували великий дерев'яний храм і привели в порядок келії, що розташувалися тепер чотирикутником навколо храму.

    На ці кошти побудували великий дерев'яний храм і привели в порядок келії, що розташувалися тепер чотирикутником навколо храму

    Купола Троїцького собору і Никонівському церкви.
    Купола Троїцького собору і Никонівському церкви
    Купола Троїцького собору і Никонівському церкви.

    Різьблені візерунки.

    Різьблені візерунки.

    Симон Симон Азар'їн, колишній скарбником і келарем Троїцького монастиря в першій половині XVII століття, в житії архімандрита Діонісія повідомляє, що до облоги обителі поляками, розпочатої в епоху російської Смути, була в ній дерев'яна церква чудотворця Димитрія Солунського , Яка стояла на Святих воротах разом з кам'яною церквою преподобного Сергія. Судячи з цього опису, огорожа монастиря була на той час уже цієї дерев'яної стіною. По всій видимості, тин, яким обнесли монастир спочатку, замінили ще при преподобному Сергії.


    Свято-Духівському храм.

    Коли в 1380 році золотоординський хан Мамай вів полки на розорення землі російської, великий князь Дмитро, готуючись виступити в похід, просив благословення і молитви у Радонезького ігумена, шануючи того як свого духовного батька. Двох відомих своєю ратною доблестю схимників Троїцької обителі надав війську князівського преподобний Сергій. У день Різдва Пресвятої Богородиці 8 вересня 1380, зі смертельного поєдинку Троїцького інока Олександра Пересвіту і татарського богатиря Челубея почалася битва на Куликовому полі.


    Церква преподобного Сергія з Трапезній палатою.
    Церква преподобного Сергія з Трапезній палатою
    Міхеевской церква.

    Церква преподобного Сергія з Трапезній палатою. Кіот з іконою.

    І весь той час, поки йшла жорстока січа, преподобний стояв з ченцями на молитві, незбагненним чином стежачи за ходом битви і відразу поминаючи полеглих за іменами.

    Після 78 років життя, 55 років чернецтва і 48 років ігуменства преподобний Сергій світло відійшов 25 вересня 1392 року перед кончиною заповівши братії зберігати чистоту православної віри. Наступником преподобного Сергія був його учень Никон.

    У Едігеево навала на Москву , Те, що трапилося в кінці 1408 року Никон був уві сні попереджений преподобного Сергія про напасті і завчасно повів братів в безпечне місце. Однак сам монастир був тоді випалений дотла. Повернувшись на Батьківщину Никон відбудував його заново.


    Церква преподобних Зосими Соловецького і Саватія Соловецького і церква Смоленської ікони Божої Матері. За ними - Каліча вежа.

    У 1422 році, внаслідок того, що сталося бачення, відкриті були нетлінні мощі преподобного Сергія, після чого Никон спорудив над мощами вчителя замість дерев'яної церкви кам'яну - чудовий Троїцький собор. Для його розпису запрошені були кращі іконописці - ченці Андрій Рубльов і Данило Чорний. для іконостасу Троїцького собору преподобним Андрієм і написана знаменита ікона Трійці. Важливо відзначити, що до Троїцького собору наша Церква не знала високих іконостасів.

    Про упорядковані обителі преподобний Никон не переставав піклуватися до кінця життя. Напередодні блаженної кончини Господь в одкровенні вказав йому місце майбутнього спочинку - поблизу свого духовного батька. Причастившись, преподобний Никон дав братії останнє благословення і, поклавши на себе хресним знаменням, відійшов до Бога 17 листопада 1426 року. Похований він був біля раки свого вчителя.

    Похований він був біля раки свого вчителя

    З вересня 1608 до початку 1610 обитель була обложена 30-тисячним військом поляків і литовців, росіян було в п'ятнадцять разів менше. лише заступництвом преподобного Сергія , Явну допомогу якого захисники обителі неодноразово тоді бачили, можна пояснити те, що 16-місячна облога закінчилася для поляків поразкою. Багато чудес, що сталися в дні облоги, описані келарем монастиря Авраамом Паліцин в його творі про Смута «Історія в пам'ять пред-ідутцім родом». 49 (з 77) глав «Історії» присвячені Троїцької облозі, саме ці глави більш відомі як «Сказання Оврамія Паліцин».

    Після зняття облоги настоятелем монастиря став архімандрит Діонісій. Допомога пораненим, догляд за хворими та надання притулку бездомним були тоді основними заняттями троицких ченців. Коли московські купці, скориставшись розрухою, неймовірно підняли ціни на хліб, преподобний Діонісій вивіз на ринки все монастирські запаси пшениці і ціни збив, зберігши таким чином життя тисячам людей.

    З Діонісієм пов'язано і закінчення Смути. Разом з Авраамом Паліцин він розіслав в усі кінці Росії грамоти, які закликали до боротьби. У жовтні 1611 року таку грамота досягла Нижнього Новгорода. Незадовго до цього благочестивому городянину Кузьмі Мініну тричі був преподобний Сергій Радонезький із закликом збирати військо і йти на звільнення Москви. Незабаром стараннями Мініна і ніжегородцев було зібрано ополчення, очолене князем Димитрієм Михайловичем Пожарським. У серпні 1612 ополчення пішло на Москву. Біля стін Троїце-Сергієва монастиря святої архімандрит Діонісій відслужив напутній молебень.

    Літопис говорить, що, коли ополченці шикувалися для молебню, дув такий сильний вітер від Москви , Що багато хто сприйняв це як знак неблаговоленія Божого до їх походу. Але відразу після закінчення молебню і окроплення святою водою воїнів, коней і артилерії зустрічний вітер вщух, а від самого гробу преподобного Сергія подув сильний попутний. І вже 25 жовтня Діонісій служив подячний молебень в Успенському соборі звільненого Кремля.

    Під час стрілецьких бунтів, що передували воцаріння Петра I , Стіни обителі двічі служили притулком царським особам. Перший раз, в 1682 році, царівна Софія з братами Петром та Іоанном півтора місяці ховалися в ньому від замишляє безбожний них стрільців. А через сім років юний Петро рятувався тут вже від змови, влаштованого властолюбної сестрою.

    1 жовтня 1742 року за наказом імператриці Анни Іоанівни в монастирі відкрили семінарію, а два роки по тому Троїцька обитель отримала титул Лаври.

    В ті часи багатство монастиря становили вотчини, яких у Лаври було неміряно. Але навіть після відлучення монастирських земель в 1764 році обитель не зменшилась. У Вітчизняну війну 1812 року монастир пожертвував на військові потреби 70 тисяч рублів асигнаціями, 2500 рублів сріблом (на ті часи величезні гроші) і більше п'яти пудів срібла. Коли наполеонівські загони нишпорили по околицях, жоден француз чомусь так і не натрапив на багату обитель.

    У 1814 році була переведена в Лавру з московського Заіконоспасского монастиря Духовна академія, що замінила собою семінарію. Московська духовна академія - це та сама знаменита Слов'яно-греко-римська академія, перший в Русі вищий навчальний заклад, засноване в 1687 році під назвою «Елліно-грецькі схол». Саме з Спаських шкіл (ще одна назва «схол») починається відлік вищої освіти в Росії.

    З настоятелів Лаври XIX століття особливо шановані святитель Філарет (Дроздов), відомий своєю поетичною листуванням з Пушкіним, і святитель Інокентій (Вениаминов), перший православний єпископ Америки. Мощі обох до недавнього часу перебували в Успенському соборі Лаври. У 2004 році мощі святителя Філарета перенесли в храм Христа Спасителя. Дуже почитаємо і преподобний Антоній (Медведєв), багато праць поклав на створення лаврських скитів. Відкритий при ньому Гетсиманський Чернігівський скит став центром московського старецтва. Найвідомішим тутешнім подвижником був преподобний Варнава (Меркулов).

    Найвідомішим тутешнім подвижником був преподобний Варнава (Меркулов)

    Преподобний Варнава (Меркулов).
    Преподобний Варнава (Меркулов)
    Преподобний Антоній (Медведєв).

    Гримнув 1917 рік. Почалася конфіскація монастирського майна. Через рік, у листопаді 1918 року, рішенням Раднаркому Троїце-Сергієва Лавра була націоналізована. У квітні 1919 року відбулося одне з найбільш блюзнірських діянь богоборчогопочинанні років: розтин мощей преподобного Сергія. Нова влада тоді не послухали захищали святиню від наруги віруючих; єдина поступка, на яку пішли більшовики, - не нищити мощі, а залишити в обителі.

    За день до святотатства навколо лаврської дзвіниці щільним кільцем стояли червоноармійці: «будівельників нового життя» не відпускав страх, що дзвони своїм дзвоном зберуть віруючих. Незважаючи на це 11 квітня округу огласилась дзвоновим набатом. Безліч людей зібралося до мощів святого.

    У Лаврі була створена трудова артіль, але 3 листопада 1919 року лаврських ченців несподівано виселили в Гетсиманський скит. Всі храми і келії в Лаврі були опечатані. Закриття Лаври сталося 7 травня 1920 року.

    З 1919 по 1946 рік у Лаврі розташовувалися музей, педагогічний інститут, клуби і тир, в деяких будівлях жили люди. Останнім з скитів в 1925 році закрили Віфанской, де монахи жили під виглядом сільськогосподарської артілі.

    Відновлення Троїце-Сергієвої Лаври (а разом з нею і семінарії) відбулося в 1946 році. Після двадцятишестирічного оніміння в пасхальну ніч задзвонили дзвони. Народ, що заповнив площу під дзвіницею, стояв з запаленими свічками. Натовпи людей дотримувалися повну тишу. Хресний хід урочисто обійшов собор, почалася утреня і пролунало перше «Христос Воскрес!»

    Зараз Свято-Троїцька Сергієва Лавра - найбільший діючий чоловічий монастир в Росії. Як і за часів преподобного Сергія, коли лаврські ченці їхали засновувати нові монастирі, нинішні ченці відправляються в відроджувані обителі, стверджуючи стародавні Сергієвої традиції.

    За час Великої Вітчизняної війни ставлення держави до Церкви помітно змінилося. Лавра стала першим монастирем Росії, ожилим після довгих років летаргії. Початок відродження духовного життя обителі відбулося навесні 1946 року. 20 квітня, ввечері Великої суботи, над Загорську (як тоді називався Сергієв Посад ) Розлився благовіст дзвони «Лебідь», що мовчав більше чверті століття. Він сповістив про початок богослужіння в Успенському соборі.

    Через рік в обитель прийшли перші монахи, а в 1948 році заробили і Духовні академія та семінарія - найстаріші вищі духовні навчальні заклади Росії. В даний час при семінарії діють регентська і іконописна школи. Заочно при академії і семінарії здобувають освіту клірики з різних єпархій.

    У Свято-Троїцької Сергієвої Лаври тричі проходили помісні Собори Російської Православної Церкви (в 1971, 1988 і 1990 роках). Тут проводяться міжнародні зустрічі, урочисто відзначаються головні православні свята. Відроджуються і лаврські скити. У 1990 році почалися богослужіння в Гефсиманському Чернігівському скиту , А два роки по тому - в Параклітовом і в Зосимовой пустелі.

    У 1993 році архітектурний ансамбль Свято-Троїцької Сергієвої Лаври рішенням ЮНЕСКО включено до Списку всесвітньої культурної спадщини. А в 1999 році, напередодні святкування 2000-річчя християнства, з благословення Святійшого Патріарха Алексія II в Троїцькій обителі приступили до серйозних реставраційних робіт. Влітку 2001 року була повністю закінчена реставрація дзвіниці.

    У наші дні в обителі налічується близько трьохсот ченців, особливим шануванням користується духівник монастиря архімандрит Кирило (Павлов). У стінах Лаври розміщуються Московська духовна академія, семінарія і музей. Лаврські ченці несуть численні слухняності: займаються видавничою і місіонерською діяльністю, опікуються ув'язнених, сповідають прочан, що з'їжджаються з усіх кінців країни. Після капітальної реконструкції знову відкрилася для поселення «Стара готель», що пропонує розміщення в 1- та 2-місних номерах зі всіма зручностями.


    Свято-Троїцька Сергієва Лавра. Чудотворний образ Чернігівської Божої Матері.

    Споруди Троїце-Сергієвої Лаври, зведені в XV-XIX століттях кращими майстрами Росії, являють собою своєрідне наочний посібник з історії російського зодчества.

    П'ятницька вежа - Перше, что бачиш, набліжаючісь до Лаври Звичайно Шляхи. Південно-східна вежа монастиря побудовали в 1640 году вместо попередніці, зруйнованої Вибух во время Троїцької облоги. Одна з найпотужніших, восьмигранна шестиярусний П'ятницька вежа має 77 бійниць і значні пропорції - 22 метри у висоту і 21 метр по діагоналі. Назва вона отримала по розташовувалася перед нею біля підніжжя монастирського пагорба П'ятницької церкви. Низька шатрова покрівля, що покриває нині вежу, з'явилася після пожежі 1923 року.

    У Святих воріт братія обителі зустрічає Святішого Патріарха та інших почесних гостей. Головний вхід в монастир розташований в східній стіні. Надбрамна Червона вежа, зведена в середині XVI століття, має 58 бійниць. Сферична покрівля над вежею, увінчана куполом і хрестом, споруджена в 1856 році. Фігурний портал, доповнений полуколоннами і карнизами з білого каменю, прибудований до Червоної вежі в 1807 році. Усередині Святі врата прикрашені фресками, що ілюструють Житіє преподобного Сергія.

    Над широким арочним отвором, в якому до перенесення монастирського муру в середині XVI століття трохи далі на схід розташовувалися Святі врата, - тепер височіє надбрамна церква Різдва святого Іоанна Предтечі. Зведена в 1692-1699 роках, вона заслужено відноситься до числа кращих будівель строгановского напрямки московського бароко. Увінчана витонченим пятиглавием і прикрашена багатим різьбленим декором, що виділяється на тлі червоних стін, церква як би «оформляє» головний вхід в Лавру, чим і визначається її роль в архітектурному ансамблі монастиря. У Надбрамному храмі Різдва Іоанна Предтечі щодня, крім понеділка, двунадесятих свят і деяких інших днів, з 14.30 до 17.00 батько Герман здійснює Чин вигнання злих духів (вичитку).

    Церква преподобного Сергія з Трапезній палатою споруджена в 1686-1692 роках. Багато в чому вона визначає динаміку розгортання архітектурного ансамблю обителі від Святих воріт до Троїцького собору. Початковий іконостас не зберігся. нинішній іконостас XVII століття, переміщений зі зруйнованого московського храму Нікола Великий Хрест, - чудовий пам'ятник давньоруської різьбленого мистецтва.


    Склепіння трапезній палати церкви преподобного Сергія.

    Трапезна палата - одна з найбільших приміщень свого часу, перекритих склепінням без проміжних опор, - призначалася для урочистих прийомів і святкових трапез. Відноситься до кращих зразків московського бароко. У 1956 році в Трапезній палаті освячені прибудови на честь святителя Іоасафа Білгородського і преподобного Серафима Саровського. У зимовий час Трапезний храм - головний храм монастирських богослужінь. Божественні літургії відбуваються тут в 5.30 і о 9.30, а о 17.00 - цілонічні чування.

    Міхеевской церква споруджена в 1734 році над труною преподобного Міхея, учня і келейника преподобного Сергія. Розташовується у північно-західного входу в Трапезний храм. Її відрізняють складна «голландська» покрівлю та мініатюрна главку з хрестом. Орнаментальний розпис стін церкви відноситься до XIX століття. Престол освячений на честь явлення Божої Матері преподобному Сергію, свідком чого був преподобний Михей. мініатюрний різьблений іконостас XVIII століття надійшов до храму з домової церкви митрополита Платона (Левшина). Головною святинею Міхеевской церкви є покояться в ній під спудом мощі преподобного Міхея, в день пам'яті якого, 6/19 травня, в храмі і здійснюється Божественна літургія.

    Храм в ім'я Зішестя Святого Духа на апостолів (Духівська церква) замикає південно-східний кут соборній площі. Побудований він псковським майстрами в 1476 році на місці дерев'яної Троїцької церкви. Храм являє собою унікальний для московської архітектури XV століття приклад церкви з підкупольної дзвіницею. До речі, це найдавніша зі збережених церков «під дзвони».

    Іконостас - рожевого дерева; ікони для нього виконані в середині XIX століття лаврськими іконописцями. У північної стіни храму спочивають святі мощі преподобного Максима Грека, а у південній - преподобного Антонія Радонезького. О 7.30 по недільних і святкових днях в Духівському церкви звершується Божественна літургія.

    Головний соборний храм і найдавніша споруда обителі - Троїцький собор. Споруджений 1422 року преподобним Никоном «в честь і похвалу» преподобному Сергія Радонезького. У соборі в срібній раці спочивають святі мощі преподобного Сергія - головна святиня обителі. Білокам'яний собор - один з найважливіших пам'ятників раннемосковского зодчества. Найдавніша розпис внутрішніх стін до нас не дійшла; збереглася ж (що датується тисячі шістсот тридцять п'ять роком) лише відтворює первинну. В іконостасі собору - ікони листи Андрія Рублевае , Данила Чорного, Симона Ушакова.

    Храмовий образ Святої Трійці, створений Андрієм Рубльовим , Знаходиться нині в московському храмі Святителя Миколая в Толмачах (При Третьяковській галереї), а в іконостасі Троїцького собору ми бачимо його точну копію, виконану художником-реставратором Н.А. Барановим. Щоденні богослужіння: 6.30 (крім будніх днів Великого посту) - Божественна літургія, з 5.30 до 20.30 - молебні з акафістом преподобному Сергію. Тут братія обителі приймає чернечий постриг.

    У південної стіни собору в 1548 році над місцем поховання преподобного Никона зведена бокові Никонівський церква. Майже відразу до приділу була прибудована так звана Серапіонових намет, де спочивають мощі святих, що були у різний час настоятелями обителі: святителя Серапіона, святителя Іоасафа і преподобного Діонісія. За переказами, на місці Серапіонових намети перебувала келія преподобного Сергія, цьогорічні вигляду храм набув після реконструкції 1623 року, початкова розпис храму (1 635) і початковий іконостас до нас не дійшли.

    Нині храм прикрашають різьблений позолочений іконостас і покров над гробницею преподобного Никона, виконані в середині XX століття в стилістиці російської різьби XVII століття. Встановлена ​​над гробницею ікона «Преподобний Никон Радонезький з житієм» - одне з кращих творів черниці Іуліанії (Соколової; 1899 - 1981). Усередині церкви, в північно-західному кутку, в дерев'яній різьблений раку спочивають святі мощі преподобного Никона. Богослужіння в храмі відбувається в день пам'яті преподобного Никона - 17/30 листопада.

    За Троїцьким собором, поєднане з ним критою папертю, розташована двоповерхова будівля ризниці (1782). Тут зберігаються і експонуються твори церковного мистецтва із зібрання Троїце-Сергієвої Лаври.

    Церква Смоленської ікони Божої Матері (Одигітрії) замикає собою північно-західний кут соборній площі. Споруджена (за проектом Д. В. Ухтомського) в 1746 році, освячена сімома роками пізніше. Цей прекрасний зразок єлизаветинського бароко з дивним художнім тактом вписаний в древній ансамбль монастиря. Бірюзові стіни церкви прикрашені ритмічно чергуються здвоєними білими пілястрами і різьбленими білокамінними обрамленнями двох ярусів вікон. З чотирьох боків уздовж його стін - сходи-сходи. Початковий іконостас не зберігся. нинішній різьблений іконостас - «родом» з розібраної московської церкви Параскеви П'ятниці. У ніші на східній стіні - різьблена кам'яна ікона, яка є копією головної святині церкви - чудотворного образу Матері Одигітрії. Богослужіння відбуваються в престольне свято (28 липня / 10 серпня) і в недільні та святкові дні (початок о 8.20).

    Церква преподобних Зосими і Саватія, Соловецьких чудотворців, що знаходиться за Смоленської церквою, побудована в 1635-1637 роках стараннями Олександра Булатникова, призначеного Троїцьким келарем з ченців Соловецького монастиря. Можливо, зразком для неї послужив нині втрачений головний храм Соловецького монастиря - Покровський собор. Стрункі пропорції і виразне оздоблення фасаду (з використанням зелених поливних кахлів) роблять церкву одним з найцікавіших пам'яток першої половини XVII століття.

    Дзвіниця (1741-1768; архітектор Д. В. Ухтомський) замикає собою північну сторону соборній площі. Її висота - 88 метрів (на 6 метрів вище дзвіниці Івана Великого в Московському кремлі). Відрізняється стрункістю і витонченістю, вишуканістю оздоблення. На дзвіниці раніше розміщувалося унікальне зібрання лаврських дзвонів, сильно постраждала в 1930 році, коли були розбиті 25 з них. За відомостями головного дзвонаря Лаври ігумена Міхея, в даний час звучання основних дзвонів на дзвіниці наступне: «Лебідь» - «сі-бемоль» малої октави; «Первісток» - «до» - «фа» малої октави; «Благовісник» - «ре» малої октави; «Цар» - «до» першої октави.

    Комплекс з пам'ятного обеліска, басейну для освячення води та Успенського криниці служить прикрасою соборній площі. Обеліск встановлений в 1792 році за розпорядженням митрополита Платона (Левшина). Звужується догори чотиригранник доповнений чотирма овальними дошками з пам'ятними написами, що прославляють історичні заслуги обителі перед Вітчизною. На південній, західній і східній сторонах обеліска розміщені сонячний годинник, а його вершина увінчана позолоченим кулею. Джерело влаштований в 1644 році, каплиця над ним трохи молодше - кінця XVII століття.

    Що знаходиться між обеліском і джерелом басейн, з покровом у вигляді витонченого шатра з куполом і хрестом, споруджений в 1872 році. Він являє собою велику чашу на тумбі. Вода надходить через отвори в перекладині поставленого в чаші позолоченого хреста. Сень над чашею з хрестом, що з'явилася в 1873 році, - пізніше архітектурна споруда обителі.

    Найвеличніший храм Троїцького монастиря - Успенський собор - обмежує соборну площу зі сходу. Його будівництво велося в 1559-1585 роках за наказом Івана Грозного. Храм близький по архітектурі послужив для нього взірцем однойменним собору Московського Кремля , Хоча і перевершує його за розмірами. Фресковий живопис, виконаний в 1674 році артіллю ярославських і троицких іконописців майстра Дмитра Григор'єва, - під стать його величі. У величезному п'ятиярусний різьбленому іконостасі є ікони листи Симона Ушакова.

    Головна святиня собору - покояться в ньому мощі святителя Інокентія, митрополита Московського, апостола Америки і Аляски. У храмі знаходиться дерев'яний труну преподобного Сергія, в якому святе тіло його перебувало в землі протягом тридцяти років. У крипті під собором, в храмі Всіх Святих, в землі Російської просіяли, покояться священноархімандритом Лаври, Патріархи Московські і всієї Русі Алексій I и Пімен , А також святитель Макарій (Невський).

    Неподалік від входу в собор - усипальниця Годунова.

    У теплу пору року Успенський собор стає головним храмом монастирських богослужінь. О 17.00 - цілонічні чування. О 5.30 і 9.30 - Божественні літургії. У крипті собору в 9 і 12 годин відбуваються водосвятні молебні та лунає освячене масло.

    Успенські ворота були влаштовані пізніше 1655 року в східній монастирській стіні трохи північніше Святих воріт як додаткові, що мали господарське призначення. Невеликий портик перед ними побудований в 1829 році. Названі від Успенського собору, напроти якого і розташовані.

    Цікаві сюжети пов'язані з указом Петра I про вилучення дзвонів і переливці їх на гармати. Відомо, що в 1700 році після невдачі росіян під Нарвою Петро наказав лити гармати з тих дзвонів, які визнані будуть зайвими. У тексті початку XVIII століття «Чудо з дзвонами Троїце-Сергієва монастиря» розповідається про те, як дзвони обителі стали проти уготованої їм долі і повернулися на місця, з яких було вилучено. Один з дзвонів зник і пізніше був знайдений в ставку, інший, який хотіли розбити, не піддався і три дні безупинно гудів, а два інших, звані в тексті «братевнікамі», довго не знімалися з гаків, а потім раптом самі впали на землю. Подібні легенди, в яких дзвони самі вибирають місце, де їм висіти, і зберігають вірність своїй дзвіниці, відомі і в європейському фольклорі.

    Коли Троїцька обитель отримала титул Лаври, велінням імператриці Єлизавети Петрівни з державних запасів було відпущено міді та олова для відлитих великого Благовісна дзвони для нової лаврської дзвіниці. В результаті відлили дзвін, другий за розмірами після знаменитого московського Цар-дзвона (жодного разу, до речі, не бив), який також отримав ім'я «Цар». Працювали над ним майстер знаменитого роду М-Торіно Михайло Іванович (разом з батьком, Іваном Федоровичем, що лилася і московського «Царя») і підручні Моторин.

    Важив новий «Цар» «всього» 66,5 тонн (московський - 200 тонн), але зате на другому ярусі лаврської дзвіниці він проблаговестіл від грудня 1759 року до самого руйнування монастиря більшовиками. Чути його було аж в Митищах. А в 1930 році, коли по країні прокотилася епідемія скидання церковних дзвонів, в Троїцькій обителі загинули двадцять п'ять дзвонів - в тому числі і «Цар». Лише в 2004 році Лавра отримала новий Цар-дзвін, вагою навіть більше за втраченого - 72 тонни.


    Рака з мощами преподобного Сергія.

    Отримавши в 1432 році в Орді ярлик на велике князювання, князь Василь II приїхав на прощу «до Трійці», тим самим поклавши початок традиції «государевих Проща». З тих пір всі до єдиного російські монархи молилися біля раки преподобного Сергія про благополуччя дорученого їм Богом Вітчизни.

    Преподобний Сергій Радонезький дожив до глибокої старості. За півроку до смерті, передбачаючи швидку кончину, святий ігумен доручив обитель управління свого учня Никона, а сам віддався скоєного безмовності. У вересні 1392 року його тяжко захворів, закликав братію і наказав їм любити один одного нелицемірно, зберігати однодумність, чистоту душевну і тілесну, вчитися смирення. Перед самою смертю, 25 вересня, преподобний причастився і зрадив свою душу Господу. Негайно ж келія наповнилася пахощами, а лик богоносного старця засяяв дивним світлом.

    Осиротілі учні поховали праведника в Троїцької церкви. Ігуменом обителі став преподобний Никон Радонезький - «досконалий учень досконалого вчителя». При ньому монастир, спалений в Едігеево навала, буквально відродився з попелу. 25 вересня 1412 року, в день пам'яті преподобного Сергія, був освячений дерев'яний Троїцький собор.

    Через десять років, 5 липня 1422 року, за копанні ровів під фундамент нового кам'яного собору були знайдені святі мощі преподобного Сергія. Коли відкрили труну, навколо поширилося пахощі і все побачили, що тління не торкнулося не тільки тіла, а й облачення преподобного. Святі мощі поклали в раку і поставили в Троїцькому храмі.

    На місці поховання преподобного вправні зодчі вибудували прекрасний білокам'яний Троїцький собор, для розпису якого з Спасо-Андроникова монастиря були викликані Данило Чорний та Андрій Рубльов. Рубльов написав тут свій знаменитий храмовий образ Святої Трійці - одну з найбільш шанованих на Русі чудотворних ікон.

    Після освячення нового Троїцького собору туди були перенесені святі мощі організатора обителі.

    Слава Троїце-Сергієва монастиря приваблювала могутніх паломників та благодійників. Не минуло й півстоліття після смерті Сергія, а обитель вже стала головною святинею Московського князівства.

    Не минуло й півстоліття після смерті Сергія, а обитель вже стала головною святинею Московського князівства

    Сергій Радонезький. Фрагмент покриву Святих мощей. 1420-і рр ..

    У 1737 році імператриця Анна Іванівна влаштувала над ракой чудову срібну покров на чотирьох стовпах, на яку пішло більше 25 пудів срібла.


    Рака з мощами Сергія Радонезького в Троїцькому соборі.

    У раки преподобного знаходилися ікони його «моління», тобто келійні, - Богородиці Одигітрії і Миколи Чудотворця. Тут же зберігалися належали йому священицьке риза, епітрахиль, доручи, дерев'яний ціпок, аналав від схими, ножик з піхвою і ложка.


    Радонеж.

    Радонеж - одне з пам'ятних місць Підмосков'я. Нині село, колись це було містечко з добре укріпленим кремлем, про який нині нагадують лише земляні вали початку XV століття.

    Село Радонеж знаходиться на 59-му км Ярославського шосе на лівому березі річки Пажі. Місця тут дуже гарні. І саме тут зароджувалися перші підмосковні монастирі, від яких бере свій початок північне пустинножітельное чернецтво.

    Назва Радонеж походить від слов'янського імені Радонег. Радонезького село входило в Ростово-Суздальське князівство, в велике князівство Володимирське, після Батиєвої навали тут сиділи ханські баскаки, ​​що відали збором данини і наглядом за територіями.

    при Івана Калити (1325-1340) Радонезького волость влилася в князівство Московське. Баскаков змінили князівські намісники, в їх обов'язки крім збору податків і судових справ входило залучення (шляхом надання різних пільг) людей в малонаселену Московію. У числі залучених таким чином переселенців виявилися і батьки преподобного Сергія.

    Трохи пізніше Радонезького волость дісталася двоюрідному племіннику Калити, князю Володимиру Андрійовичу Серпуховського. Володимир Андрійович, входячи у володіння, познайомився з Радонезького ігуменом і підпав під його вплив. Серпуховской удільний князь і втягнув преподобного Сергія в політичне життя північно-східної Русі, взявши з собою на княжий з'їзд, де старець хрестив сина Дмитра Донського, княжича Юрія. При сина Володимира Серпуховського Андрія в Радонезького селі поставили кремль, і з тих пір село стало згадуватися в документах як містечко.

    Був Радонеж в своїй історії і центром повіту, були тут ярмарок, Ямська станція з півсотнею ямщиков. Радонежци перегородили яри, яких тут багато, і влаштували ставки. Частина гребель збереглася з тих часів. За часів Смути Радонеж був розорений поляками. Так і не було відновлено містечко в 1616 році передали «в будинок Святої Живоначальної Трійці преподобному чюдотворца Сергію в вотчину». І до секуляризації церковних земель в 1764 році, коли воно перейшло в розряд казенних, село Городок (як став зватися колишнє місто) виявилося в монастирському підпорядкуванні.

    У 1989 р селу повернуто давню назву. Тепер воно по праву носить ім'я Радонеж. А за рік до цього неподалік від Преображенської церкви в Радонеже був встановлений пам'ятний знак преподобному Сергію.


    Літопис монастиря.

    1337. Підстава відокремленої пустинькі Варфоломієм і Стефаном. Постриг Варфоломія під ім'ям Сергій.
    1340. Дванадцять сопустинніков поселяються біля Сергія. 1354. Посвячення Сергія у пресвітера і ігумена.
    1355. Улаштування в монастирі гуртожитку.
    1408. Нашестя хана Едигея на Москву. Монастир випалений дотла, але відбудовується заново.
    1422. Набуття нетлінних мощей преподобного Сергія. Закладка першого кам'яного будинку - Троїцького собору.
    1585. Освячення Успенського собору.
    1586. Відвідування монастиря Антіохійським Патріархом Иоакимом, першим грецьким ієрархом, який приїхав на Русь.
    1608-10. Троїцька облога.
    1682. Стрілецький бунт. Царевич Петро та Іван Олексійович з царівною Софією ховаються в монастирі.
    1689. Петро перечікує в Троїцькому монастирі ще один виступ стрільців, які присягнули Софії.
    1744. Троїце-Сергієва монастиря офіційно присвоєно звання Лаври.
    1812. Лавра уникає небезпеки бути розграбованої французами, які посіли Москву.
    1814. Відкриття в Лаврі Духовної академії.
    1919. Розтин мощей преподобного Сергія. Виселення лаврських ченців в Гетсиманський скит.
    1920. Постанова Мосгубісполкома «Про закриття Троїце-Сергієвої Лаври і передачі мощей в московський музей».
    1946. Благовіст дзвони Лебідь над відродженої обителлю сповістив про початок богослужіння в Успенському соборі.
    З використанням матеріалів з журналу «Православні монастирі. Подорож по святих місцях, № 1, 2008 ». на початок

    Навигация сайта
    Новости
    Реклама
    Панель управления
    Информация