Світи. Світ Джона Нормана. Планета Гор - Ярослав Бєланов - СВІТ ФАНТАСТИКИ І ФЕНТЕЗІ

  1. деміурги Гора
  2. Звірі сталевих світів
  3. Світ, де править честь
  4. Літайте птахами Гора!
  5. головний звіробій

Коротко про статтю: Що знаходиться по ту сторону Сонця? Думаю, кожен назве давно відкриті планети Сонячної системи. Досвідчені в астрономії додадуть до переліку назви супутників і комет. Але не кожному відомо, що за Сонцем, прямо навпроти Землі, обертається ще одна планета. Ще один світ, де друзів набувають на все життя, де вороги поважають один одного, де честь понад усе. Світ Джона Нормана - планета Гор. Близнюк - тому що вони дуже схожі. Земля і Гор. Та ж атмосфера, ті ж люди. Але, звичайно ж, існують і відмінності - то, що робить світ Гора особливим.

Назва: Гор (Gor)

Виникнення: 1966 рік нової ери нашого світу

Творець: Джон Норман

Походження: література

Що знаходиться по ту сторону Сонця? Думаю, кожен назве давно відкриті планети Сонячної системи. Досвідчені в астрономії додадуть до переліку назви супутників і комет. Але не кожному відомо, що за Сонцем, прямо навпроти Землі, обертається ще одна планета. Ще один світ, де друзів набувають на все життя, де вороги поважають один одного, де честь понад усе. Світ Джона Нормана - планета Гор.

Близнюк - тому що вони дуже схожі. Земля і Гор. Та ж атмосфера, ті ж люди. Але, звичайно ж, існують і відмінності - то, що робить світ Гора особливим.

деміурги Гора

Горіане в космос не літають, зате лун у них багато.

Звідки в Сонячній системі взялася ця планета? Відповідь проста - її сюди привели. Хто? Царюючі жерці, боги Гора. Ці істоти зовсім не схожі на людей. І сила їх - не надприродна, а від цілком зрозумілих науки і техніки. Розвиненою, зрозуміло, куди сильніше, ніж у землян. Саме науково-технічні досягнення дозволили царство Жерцям привести Гор в Сонячну систему і заселити його людьми з Землі.

Зовні Царюючі Жерці найбільше схожі на величезних, але дуже красивих комах. Коли Жерці стоять вертикально, їх зростання становить до п'яти з половиною метрів. У них шість ніг і кругла золота голова з очима, що нагадують великі світні диски. Проте зір у Жерців розвинене слабо. Вони спілкуються запахами, для уловлювання яких служать два тонких золотих волосини-антени. Для "розмови" з людьми Жерці придумали спеціальні пристрої, які вміють переводити запаховий сигнал в слова. Царюючі Жерці називають своє суспільство Роєм. У Рое є Мати, але немає Отця. Крім Матері, владою в Рої мають П'ятеро первонароджених.

Царюючі Жерці - елегантні істоти. Коли Жрець варто, він так і світиться гідністю і задумою, а рухаються вони з приголомшливою грацією. Людей Жерці вважають жахливо негігієнічно істотами. Наприклад, мули - раби царство Жерців - миються по дванадцять разів на день і збривають все волосся на тілі, крім вій. Треба зауважити, що бути рабом Жерців дуже почесно: деякі обов'язки мулів з лишком компенсуються можливістю перебувати поруч з богами.

Наука царство Жерців зробила крок дуже далеко в порівнянні із земною. Боги Гора вміють управляти гравітацією. Їм під силу імплантувати в людей контрольну мережу, за допомогою якої згодом можна спостерігати за подіями очима носія, а також керувати його діями.

Як правило, Царюючі Жерці не втручаються в події на Горі події, за винятком того, що відноситься до розвитку технологій. Вони обмежують розвиток озброєння: горіане досі володіють тільки мечами, списами, луками, арбалетами. Але заохочують розвиток медицини. Під чуйним керівництвом Жерців люди розробили сироватку, яка продовжує людське життя в кілька разів.

Чому ж Царюючі Жерці так мало цікавляться життям підопічних Горіа? Справа в тому, що їм трохи колись. Боги Гора зайняті захистом Землі та її близнюка від зовнішнього ворога - курій.

Звірі сталевих світів

Давним-давно курії знищили власну планету в вогні міжусобних воєн, але, на жаль, не згинули разом з нею. Вони побудували безліч зорельотів - Жерці називають їх Сталевими світами - і вирушили на пошуки нового будинку. Так курії потрапили в Сонячну систему і знайшли дві відповідні планети - Землю і Гор.

Курії - хижаки зростанням до трьох метрів. У них довгі потужні руки з пазурами. Їх пащу вміщує в себе два ряди гострих і загнутих всередину зубів. Курія набагато сильніше людини.

Ось уже двадцять тисяч років Царюючі Жерці не дають цим хижакам захопити людські світи. За цей час багато Сталеві світи розбилися на Горі, і деякі ділянки планети виявилися заселені куріямі. Царюючі Жерці дозволили їм жити на планеті, дотримуючись встановлених для людей закони - не використовувати плоди своєї просунутої науки. У великому своєму кількості "планетарні" курії здичавіли. Але це не заважає командирам сталевих світів використовувати їх у своїй війні з жерцями. А оскільки б'ються "планетарні" дозволеним зброєю і божественних законів не порушують, розбиратися з внутрішньою загрозою доводиться головному герою.

У чому ж причина ворожнечі курій і царство Жерців? Адже, врешті-решт, планети можна було б поділити - по одній на кожну сторону. Але справа в тому, що курії дуже агресивні, щоб бути хорошими сусідами. І їм потрібно все, а не жалюгідна половина, тим більш гірша (а треба зауважити, і боги Гора, і їх противники вважають Землю більше зіпсованої в порівнянні з близнюком). Але є ще одна обставина, яка заважає миру між цими вищими расами, - люди. Царюючі Жерці вважають їх дуже цікавим об'єктом для спостереження. Так що приховувати - вони просто люблять людей! У той час як курії бачать в них лише ... їжу!

Бій з куріямі ведеться не тільки царство Жерцями в космосі, але і звичайними людьми - на самому Горе. Адже Гор - це їх Домашній камінь. А будь-яка людина, який дорожить своєю честю, помре, захищаючи свій будинок.

Джон Норман

Джон Фредерік Лендж-молодший, відомий в літературі як Джон Норман (John Norman), народився 3 червня 1931 року в місті Чикаго. Служив в армії, працював в кіноіндустрії. Доктор філософії, батько трьох дітей. Викладає в коледжі Квінса (Нью-Йорк).

Дебютував в фантастиці в 1966 році. З тих пір написав 26 книг Гореанского циклу, об'єднаних спільним героєм - Терлом Кебот, а також футуристичну трилогію "Телнаріанскіе історії". В даний час пише двадцять сьому книгу про Кебот.

У фантастиці Джон Норман вважається одним із спадкоємців Едгара Райса Берроуза: його книги про Горе багато в чому натхненні "Марсіанські хроніки". Пік популярності Нормана на Заході припав на кінець 1960-х - початок 1980-х років. Протягом наступного десятиліття його книги піддавалися політичним переслідуванням, їх викидали з магазинів і бібліотек. В кінці дев'яностих почалося відродження Джона Нормана як письменника.

Світ, де править честь

За словами одного з персонажів Нормана, "Домашній камінь - це фізичний, духовний, соціальний та емоційний якір для горіаніна. Це те, чого вільна людина повинна бути вірним і перед чим він повинен бути чесний. Для одних це символ місця, де вони народилися, для інших - символ приємного будинку, для селянина це може бути шматок скелі в його хатині, але кожен готовий захищати свій Домашній камінь ціною життя ". Та й сама назва планети - Гор - на всіх її мовах означає "Домашній камінь".

Віск - одна з найбільших річок Гора.

Домашній камінь є у кожного міста, кожного села, у кожної хатини. Та земля, де людина встановлює свій Домашній камінь, стає його землею. І двоє людей, готові вбити один одного в бою за клаптик землі, будуть битися пліч-о-пліч, захищаючи Домашній камінь свого села або міста. Чому? Та тому, що для горіаніна місто - щось більше, ніж камені, вулиці, вежі і мости. Для них місто - жива істота, зі своєю історією, своїми традиціями, звичаями, особистостями, спадщиною і надіями. Кожен горіанін вірить: місто так само смертна, як і людина, місто можна вбити. Любов Горіа до свого міста виражається в повазі до Домашнього каменю, який може бути простим і грубим, але вести свою історію з незапам'ятних часів, або прикрашеним різьбленням і дорогоцінними каменями.

Населення міст Гора ділиться на касти - професійні об'єднання на кшталт гільдій або цехів. Горіанін, що народився в тій чи іншій касті, найчастіше в майбутньому стає її повноправним членом. Природно, існує поділ каст на вищі і нижчі. Але якщо дитина, навчаючись в школі, доводить, що гідний вступу в іншу касту, нехай і вищу, - йому дозволяють вступити в неї. І навпаки.

Але до якої б касти не належав чоловік, він понад усе цінує власну честь. У кожної касти є кодекс, і кожен член касти повинен дотримуватися його. Втім, є і загальні моральні підвалини. Взяти, наприклад, касти воїнів і вбивць. Меч воїна оголюється тільки для захисту міста, в той час як вбивця бере в руки зброю тільки для видобутку золота. Але і ті, й інші вважають використання отрути ганебним і недостойним чоловіки. Воїн же, зброя якого без відома обробили отрутою, цілком може віддати своє життя в руки пораненого їм людини (коли той залишився живий), щоб змити з себе ганьбу. Всі без винятку касти воліють гідну смерть рабству. І якщо у горіаніна не вистачило духу померти, як чоловік, він добровільно перестає носити кольори своєї колишньої касти.

Дія книг Нормана відбуваються по всьому Гору. Це і дальні північні райони, населені іннуіти (ескімосами Гора) - безпосередніми і веселими. Це і більш південні землі Торвальдсленда, де живуть могутні воїни (аналоги вікінгів) - безстрашні і обожнюють битви. Це і безкраї степи Народів фургонів під владою кочових племен (ну вилиті монголи) - хитрих і люблячих укладати всілякі парі. І безводні пустелі Тахар, де в численних оазисах стоять міста зазвичай неквапливих, але в небезпечній ситуації виявляються дивно швидкими людей (в чомусь схожих на арабів). Головний герой, який виконує завдання царство Жерців, обійде багато таких місць: болота дельти Воску, джунглі Картіуса, північні ліси ...

Всі книги про Горе

Tarnsman of Gor ( "Тарнсмен Гора", 1966)

Outlaw of Gor ( "Поза законом на Горі", 1967)

Priest-Kings of Gor ( "Жерці-королі Гора", 1968)

Nomads of Gor ( "Кочівники Гора", 1969)

Assassin of Gor ( "Вбивця Гора", 1970)

Raiders of Gor ( "Пірати Гора", 1971)

Captive of Gor ( "Полонянка Гора", 1972)

Hunters of Gor ( "Мисливці Гора", 1974)

Marauders of Gor ( "Мародери Гора", 1975)

Tribesmen of Gor ( "Племена Гора", 1976)

Slave Girl of Gor ( "Рабиня Гора", 1977)

Beasts of Gor ( "Звірі Гора", 1978)

Explorers of Gor ( "Дослідники Гора", 1979)

Fighting Slave of Gor ( "Раб-боєць Гора", 1980)

Rogue of Gor ( "Розбійник Гора", 1981)

Guardsman of Gor ( "Стражник Гора", 1981)

Savages of Gor ( "Дикуни Гора", 1982)

Blood Brothers of Gor ( "Кровні брати Гора", 1982)

Kajira of Gor ( "Каджіра з Гора", 1983)

Players of Gor ( "Гравці Гора", 1984)

Mercenaries of Gor ( "Найманці Гора", 1985)

Dancer of Gor ( "Танцівниця Гора", 1985)

Renegades of Gor ( "Зрадники Гора", 1984)

Vagabonds of Gor ( "Бурлаки Гора", 1987)

Magicians of Gor ( "Маги Гора", 1988)

Witness of Gor ( "Свідок Гора", 2002)

Літайте птахами Гора!

Як можна помітити - географією Гор дуже схожий на Землю. А ось фауною помітно відрізняється. Ні, звичайні тварини, схожі на земних, присутні. Наприклад, річковий тарларіон - аналог крокодила. Або ост - маленька, але дуже небезпечна отруйна змійка. У домашньому господарстві використовуються Тарський - віддалено нагадують овець, Боски - великі тварини, основа господарства Народів фургонів, Табук - північні антилопи, які служать червоношкірим мисливцям Півночі джерелом шкур, м'яса, кістяних голок і жив для луків.

Але існують на Горі і унікальні тварини види. Що характерно, в основному ці оригінали використовуються для верхової їзди. Найцікавіший Тарн - величезна хижий птах, який може підняти в повітря людини і переносити великі вантажі. Тарнсмени - воїни-вершники на тарних - вважаються елітою касти воїнів. Тарн підпорядковується своєму господареві, тільки поки той сильний. Варто йому проявити слабкість - і птах або роздере його, або скине з величезної висоти. Крім військових дій, тарні беруть участь у спортивних змаганнях. В Арі - найбільшому місті Гора - поширені гонки на тарний, під час яких наїзники змагаються не лише в швидкості своїх птахів, але і в майстерності керування ними.

Інша цікава тварина - їздовий тарларіон. Цими великими ящірками керують за допомогою ударів списа по морді. Природно, він буде побільше свого побратима, що населяє річки. Так само, як і тарних, їздовий тарларіон використовується, в основному, воїнами, але іноді його запрягають у віз (хоча возити віз або фургон - привілей Боськов).

Навіщо потрібні літаки, коли є такі корисні птахи?

Танки горіанам теж не потрібні (ілюстрація П. Гуляєва до книги "Мародери Гора").

головний звіробій

Головний герой романів Джона Нормана - Терл Кебот. Він народився на Землі і був звичайним викладачем - до тих пір, поки Царюючі Жерці не доставили його на Гор. Під керівництвом кращого мечника міста Веж Ранкової Зорі землянин стає відмінним воїном. Звідси і починаються його подорожі.

У своїх мандрах Терлу доводиться бувати в різних районах Гора, жити серед багатьох народів. Виконуючи завдання царство Жерців, Терл перетворюється в сильного воїна планети. Але для того, щоб бути воїном, недостатньо добре володіти зброєю. Потрібно володіти честю, гідністю, особливим станом душі, що допомагає долати перешкоди, боротися з такими кровожерливими і лютими ворогами, як курії.

На Горі внутрішній світ колишнього землянина починає змінюватися. У перших кількох книгах Терл - молода людина з планети Земля, який вступив в касту воїнів. У нього свої принципи, свої світлі мрії. Він шанує кодекс воїна. Він хоче знайти в ньому силу. Але наштовхується на свою слабкість. В болотах дельти Воску він потрапить в полон, і коли йому пропонують смерть або рабство, він вибирає останнє. Терл свою нікчемність і підлість: він зрадив свій кодекс, свій Домашній камінь. Але після того, як землянин перемагає ворогів і звільняється, в бесіді з агентом царство Жерців Самосом він розуміє, що в кожній людині є частинки боягузтва і жорстокості, злоби і егоїзму, самолюбства і підступності. Самос каже, що Терл занадто зарозумілий і не визнає золотої середини. "Якщо ти не можеш бути кращим - будь гіршим, - міркує головний герой. - Якщо не можеш бути царством Жерцем, то будь тваринам ". "Але є і ще щось - відповідає Самос, - між чином, породженим уявою поета, і чавкающім тваринам, потопаючим в грязі. І це - людина ".

В оформленні статті використані ілюстрації П. Гуляєва до книг, які вийшли в серії "Фантастичний бойовик" видавництва "Альфа-книга".

Звідки в Сонячній системі взялася ця планета?
Хто?
Чому ж Царюючі Жерці так мало цікавляться життям підопічних Горіа?
У чому ж причина ворожнечі курій і царство Жерців?
Чому?
Навіщо потрібні літаки, коли є такі корисні птахи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация