Світи. «Дюна» Френка Герберта. Організації і співтовариства

  1. Ландсраад
  2. Космічна Гільдія
  3. будинок Атрейдес
  4. будинок Харконнен
  5. будинок Корріна
  6. КООАМ
  7. Бене Гессеріт
  8. Фрімен
  9. * * *

Коротко про статтю: Всесвіт «Дюни» рясніє назвами організацій і співтовариств: Будинки Великі і Малі, гільдії і картелі, політичні та релігійні спільноти яблуку впасти нікуди. У різноманітті суспільного життя в знаменитої фантастичної саги допоможе розібратися наша стаття.

Що значить одна людина в масштабах однієї планети? А цілої всесвіту? Роль особистості в фантастичної історії, навіть і надлюдською особистості, куди поступається значенням різних груп, фракцій, кланів, сект. І спробуй розберися, які у кого мети, хто з них більш могутнім, у кого на руках козирі і хто в результаті підніметься вище інших. Всесвіт Дюни рясніє подібними об'єднаннями: Будинки Великі і Малі, гільдії і картелі, політичні та релігійні спільноти яблуку впасти нікуди.

Дюна

Класична НФ-всесвіт, створена американським письменником Френком Гербертом. У далекому майбутньому людства розгортається боротьба за просвітницького наркотик Прянощі. Захоплюючий сюжет і глибокий філософський підтекст книг Герберта зібрали мільйони прихильників по всьому світу і знайшли відображення в фільмах, комп'ютерних і настільних іграх.

За двадцять тисячоліть всесвіт Дюни встигла пережити і епоху феодальної роздробленості мільйонів світів, і тотальне об'єднання у війні з мислячими машинами. Після Батлеріанского Джихаду, за десять тисяч років до подій Дюни, встановилася досить стійка політична система. Всі колонії людей стали квазіфеодальной Імперією, на чолі якої стояв Імператор. В основу нового порядку лягла Велика Конвенція, згідно з якою імперія лежала на трьох китах: Троні Золотого Лева, Космічної Гільдії і Ландсрааде. Були створені Будинки великі об'єднання людей на кшталт величезних держав. Інші спільноти не мали прямого відношення до політики: КООАМ, Громада сестер Бене Гессеріт, Фрімен, Конфедерація Ікса, Орден Ментат ... Зрозуміло, ніякої Імператор не міг заборонити цим об'єднанням вести боротьбу за владу і багатство, нехай і підкилимну. Саме ця боротьба і призвела до подій, описаних в Хроніках Дюни.

Ландсраад

Коротко про статтю: Всесвіт «Дюни» рясніє назвами організацій і співтовариств: Будинки Великі і Малі, гільдії і картелі, політичні та релігійні спільноти яблуку впасти нікуди

Зал Ради Ландсраада на Кайтейне.

Ландсраад головний законодавчий і представницький орган Імперії, двопалатний парламент, в якому кожна держава мало свого делегата. Тут збиралися історично важливі наради і вирішувалися питання війни і миру.

Ландсраад складався з Вищої Ради і регіональних органів. Вища Рада обирався для кожної сесії Ландсраада і включав сотню делегатів, кращі з яких залишалися в Раді на кілька сесій. Представництва Ландсраада на різних планетах були покликані регулювати місцеві конфлікти і розбіжності, які не вимагали прямого втручання Вищої Ради.

Протягом тисячоліть функції Ландсраада залишалися незмінними він виступав як противагу Правлячому Дому, Гільдії і КООАМ і стежив за дотриманням Великої Конвенції. У Ландсраад входили як Великі, так і Малі Будинки. Голоси останніх розподілялися пропорційно всередині кожного сектора Імперії. Великі Будинки відрізнялися тим, що в їх підпорядкуванні була, як мінімум, одна планета і особиста армія. Найвідоміші з них Будинок Атрейдес, Будинок Харконнен і Будинок Корріна брали безпосередню участь у великій війні на Арракис.

Космічна Гільдія

Центральний корабель Гільдії хайлайнер.

Один з трьох китів Імперії, могутня організація зі складною внутрішньою структурою. Гільдія довгий час мала абсолютної і непохитною монополією на космічні перевезення. Завдяки цьому жадібні гільдіери роздували високі ціни за перевезення людей і товарів, особливо військової техніки та армії.

По суті, Гільдія далека від політики і ні разу не зазіхала на адміністративну владу. Це не більше ніж транспортна організація, нехай і вселенського масштабу, яка забезпечувала зв'язок в Імперії і виконувала всілякі послуги, від поштових до туристичних. Штаб-квартира Космічної Гільдії перебувала на планеті Джанкшн. Енциклопедія Дюни дає наступну ієрархію Космічної Гільдії: на чолі стоїть Рада Директорів з обирається Головою, Раді підкоряються різні підрозділи Служба безпеки, Відділення по зв'язках з громадськістю, Операційний відділ і підрозділ Тупаіле.

Якщо один з Будинків програвав іншому у війні, він підлягав або знищення, або вигнання. Щоб уникнути винищення, глави Будинків часто вибирали останнє. І тут Гільдія представляла свої послуги. Вона перевозила весь Будинок на будь-яку надсекретну планету, про розташування якої знала лише сама Гільдія. Така планета і називалася Тупаіле.

будинок Ордос

Будинок Ордос йде корінням не в книги, а в комп'ютерні ігри. З'явившись одного разу в Dune II: The Building of a Dynasty, він став неймовірно популярний в ігровому співтоваристві дюністов. Як зізнався продюсер гри, Будинок Ордос був обраний як третя сторона у війні Атрейдесов і Харконненов. Спочатку хотіли використовувати Ікс, але потім його замінили на Ордос, яким прищепили техногенні риси Ікса.

Таємничий Будинок Ордос родом з холодної планети Драконіс IV, світу вічної зими. Ордос найманці, їм чужі благородство і прояв почуттів. Цей Будинок турбує лише багатство і влада, на шляху до яких ніщо їх не зупинить. Ордос воліють уникати відкритих військових дій, їх тактика диверсії і приховані операції.

На чолі Будинки Ордос стоять екзекьютрікси чотири істоти, об'єднані загальним розумом. Із зовнішнім світом вони контактують через людиноподібного спікера.

Екзекьютрікси і спікер Ордос.

будинок Атрейдес

Історія Будинку Атрейдес сягає в далеке минуле, в часи Батлеріанского Джихаду і Битви за Коррін, в якій молодий офіцер Атрейдес проявив рідкісну відданість майбутньому Імператору і допоміг йому здобути беззастережну перемогу. Прізвище династії походить від імені давнього грека Атрея, а перший відомий представник носив ім'я іншого героя Агамемнон. За версією Енциклопедії Дюни, Агамемнон правил одним з округів Імперії і був убитий, захищаючи мислячі машини. У книгах Брайана Герберта Агамемнон кіборг, який намагався відібрати владу у комп'ютерного розуму Омніуса.

Представники Будинку Атрейдес відомі благородством і незрівнянними лідерськими якостями. Ще батько Пола Атрейдеса, герцог Літо Атрейдес, викликав страх і повагу у ворогів і друзів. Будинок Атрейдес має родинні зв'язки з іншими Великими Будинками: дідом Пола Атрейдеса був Володимир Харконнен, а Літо I кузен Імператора Шаддама IV Корріна.

Герб Будинки Атрейдес червоний яструб, а рідна планета Каладан, водний світ з великими материками і розвиненим сільським господарством: каладанскіе вина і рис Пунда відомі у всьому всесвіті. Після Великого Арракійского повстання головною планетою Будинки став Арракис, а Каладан перейшов під чуйний контроль Леді Джесіки. Герб Будинки Атрейдес червоний яструб, а рідна планета Каладан,   водний світ   з великими материками і розвиненим сільським господарством: каладанскіе вина і рис Пунда відомі у всьому всесвіті

Герцог Літо і Пол Атрейдеси.

Замок Каладан на однойменній планеті.

будинок Харконнен

Одвічний ворог Будинки Атрейдес, жорстокий і нещадний, а також багатий, Будинок Харконнен володіє величезним впливом в Ландсрааде. На час Арракійского повстання Будинком правил сірідар-барон Володимир Харконнен, прямий нащадок Абулурда Харконнен, вигнаного за боягузтво після Битви за Коррін. Тоді й почалася велика ворожнеча Будинків: саме Атрейдес був причетний до вигнання Абулурда. Харконнен повернулися до влади завдяки махінаціям на ринку китової вовни, а пізніше Прянощі планети Арракис, якою вони володіли протягом вісімдесяти років.

Молодший брат Володимира Харконнен Абулурд відмовився від свого прізвища і всіх пологових прав. Натомість він прийняв титул графа і став губернатором під-округу Раббан-Ланківейл. Один із законних синів Абулурда Фейд-Раута був покликаний до двору сірідар-барона і повернув собі прізвище Харконнен. У день Арракійского повстання Володимир і Фейд-Раута були вбиті, а разом з ними припинив своє існування і Будинок Харконнен. Так закінчилася найвідоміша ворожнеча Великих Будинків.

Родова планета Будинки Харконнен Гьеді Прайм. Ресурси цього світу майже виснажені, а більшу частину населення складають раби.

Ресурси цього світу майже виснажені, а більшу частину населення складають раби

Фейд-Раута у виконанні Стінга.

Гьеді Прайм, батьківщина Будинки Харконнен.

Володимир Харконнен.

будинок Корріна

Правлячий Будинок Корріна займав трон Золотого Лева протягом десяти тисяч років. Свою владу і титул Імперського Будинки, а заодно і ім'я, династія отримала в Битві за Коррін.

Будинок Корріна не міг би залишатися правлячим без потужної військової підтримки. Нею стали легендарні і непереможні сардаукари. Ці солдати-фанатики Падишах-Імператора виховувалися в настільки важких умовах, що до 11-річного віку з тринадцяти чоловік помирало шестеро. Особливу увагу в підготовці сардаукаров приділялася вихованню жорстокості і нещадності, а також самовбивчого презирства до власного життя. У мистецтві фехтування воїни Імператора були рівні найкращим майстрам легендарної збройової Школи Гінац, а по спритності не поступалися адептам Бене Гессеріт. Сардаукар коштував десятка звичайних солдатів. Війську Будинки Корріна могла б протистояти лише об'єднана армія Великих Будинків Ландсраада, якій не судилося з'явитися через постійні розбіжності.

Столицею Імперії, а також резиденцією Будинки Корріна була планета Кайтейн. Інша планета, Салус Секундус, звідки і відбувався Імперський Будинок, офіційно стала планетою-каторгою, а потай там проходили підготовку сардаукари.

На час Арракійского повстання всесвіту правил Падишах-Імператор Шадді IV вісімдесят першого імператора у роду Корріна. У Шаддама було п'ять дочок, але жодного законного сина. Після Повстання МуадДіба Шадді IV був змушений відректися від престолу і передати регентство своєї дочки Ірулан, яку взяв у дружини Пол Атрейдес. Колишній Імператор відправився у вигнання на Салус Секундус, де згодом і помер.

Імператор Шадді IV і його дочка принцеса Ірулан Корріна.

Замок Корріна на Салус Секундус.

Столиця старої Імперії планета Кайтейн.

КООАМ

Штаб-квартира КООАМ.

Фінанси Імперії перебували під контролем компанії КООАМ (Combine Honnete Ober Advancer Mercantiles картель купців і перевізників товарів). Ця трансгалактіческая корпорація підпорядковувалася Імператору і Великим Будинкам. Космічна Гільдія і Орден Бене Гессеріт складалися в ній як партнери, проте не мали права голосу. Кожен Великий Будинок мріяв про директорському кріслі в КООАМ або пристойному відсотку голосів в Директорат: корпорація була ключем до багатства. Великі династії могли нажити фантастична сума, поки їх представники входили до правління компанії. Директорське крісло передавалося від одного Великого Будинку до іншого і відображало політичну могутність Будинків. КООАМ підтримував стійкий курс головної валюти Імперії солярію. КООАМ брав участь майже в будь-якій торгівлі товарами від лісоматеріалів дл творів мистецтва. Але найдорожчим товаром завжди була Прянощі. Будинок, який контролював видобуток Прянощі на Арракис, автоматично входив в Директорат компанії. Практично всі Великі Будинки залежали від прибутків КООАМ, а більшу частину цих прибутків приносила Прянощі.

Бене Гессеріт

Сестри Бене Гессеріт.

Школа ментально-фізичного тренінгу, яка виникла після Батлеріанского Джихаду. Громада Бене Гессеріт складалася виключно з жінок. Преподобні Матері Бене Гессеріт вміють придушувати біль за допомогою прийомів прана-бінді, таємно передавати інформацію, зберігати пам'ять попередніх поколінь і підпорядковувати волю іншої людини. Очолює Громаду Верховна Матір, а решта Сестри підпорядковуються їй беззаперечно.

У Бене Гессеріт існує поділ на професії. Правдовідіци здатні розрізняти саму хитру брехню, імпринтери можуть спокусити будь-якого чоловіка і добути його насіння для селекційної програми Бене Гессеріт, селекційні куртизанки контролюють програму зі створення надлюдини Квісатц Хадераха. А спеціальний орган під назвою Міссіонарія протектіва насаджує віру гессеріток в примітивних світах.

А спеціальний орган під назвою Міссіонарія протектіва насаджує віру гессеріток в примітивних світах

Леді Джессіка і її наставниця Преподобна Мати Гайя Олена Мохій, глава Бене Гессеріт під час подій «Дюни».

Фрімен

Особиста гвардія МуадДіба федайкіни.

Жорстокий і нещадний Арракис виховав в аборигенів Дюни загартованих воїнів під стати імперським сардаукарам. У битві на відкритій місцевості останні програли Фріменом з втратами сім до одного. МуадДіб вніс свою лепту в розвиток бійцівських якостей пустельних жителів створив навчений за методикою прана-бінді загін охоронців-федайкінов.

Рівень єднання всередині комуни фрименов сягає небачених висот. Наприклад, вони можуть запросто вгадати бажання близьких ще до їх усвідомлення. Фрімен цураються і недолюблюють чужинців і вихідців із зовнішнього світу.

Багато тисячоліть Фрімен розвивалися самостійно і досягли небачених висот у використанні Прянощі та її продуктів, створили спеціальні костюми для виживання в пустелі, зуміли приструнити самого хробака і створити повноцінне суспільство зі своєю культурою. Будинок Харконнен не зміг розгледіти в них потенційних союзників, за що жорстоко поплатився. А до кінця правління Літо II Атрейдеса зникли і Фрімен, залишивши після себе лише спогади та музейні експонати.

Фрімен в пустелі.

* * *

Ми не будемо втомлюватися повторювати, що світ Дюни надзвичайно великий і різноманітний. Тут ми змогли розповісти тільки про найголовніші силах Імперії. Залишилася за кадром друга школа ментального тренінгу Орден Ментат, головні виробники техніки в Імперії Конфедерація Ікса і Річез, мова про які піде в наступній статті. І запевняємо вас, це лише вершина айсберга, створеного безсмертним генієм Френка Патрика Герберта.

Що значить одна людина в масштабах однієї планети?
А цілої всесвіту?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация