Світова практика силових розгонів мирних демонстрацій поліцейськими

Травматична зброя, водомети, отруйні гази, СВЧ-випромінювання, приголомшуючі установки - арсенал поліцейських всього світу з кожним роком все розширюється. Жорстоко розганяють навіть цілком мирні демонстрації населення. Здається, демократії і прав людини на Заході не більше, ніж в країнах "осі зла". У Росії теж розганяють мітинги - як це роблять у нас? Травматична зброя, водомети, отруйні гази, СВЧ-випромінювання, приголомшуючі установки - арсенал поліцейських всього світу з кожним роком все розширюється

Практика силових розгонів мирних демонстрацій - явище повсюдне і старе. І очевидно, що лад поліцейських, закутих у броню і озброєних палицями, - картина не тільки російської дійсності. Традиція розгону демонстрацій в новітній історії веде свій початок ще з 60-х років XX століття. Тоді в європейських державах, а також в США визріло безліч антикапіталістичних організацій анархістського і лівого спрямування. На формування цього руху свій вплив зробили різні чинники - наприклад, боротьба колоній за визволення, що проходить під гаслами антиімперіалізму, зростання соціалістичного блоку, криза капіталістичної системи, протести проти війни у ​​В'єтнамі (США). Ці, а також інші чинники привели тоді до появи в західних країнах зростання протестної активності, часто переростає в силове протистояння - це і йіппі, і антиглобалісти, і "Чорні пантери" в США, а також безліч інших організацій. Рух опору лівої і анархістської молоді охопило обидва континенти, розділені Атлантичним океаном, і викликало жорстку реакцію з боку влади. Масові маніфестації розганялися поліцейськими дуже жорстко: капіталістична система вже тоді довела всьому світу, що ні в якому разі не є колискою демократії і свободи: в це вірять лише самі наївні люди.

Читайте також: Польські націоналісти вибирають провокації

Нічого не змінилося і після половини століття з тих буремних часів.

Розгін мітингів руху "Захопи Уолл-стріт", проведений дуже жорстко, із застосуванням гумових куль, водометів і сльозогінного газу став наочним прикладом того, що державні інститут США абсолютно не готові йти на переговори з власними громадянами, посміли зазіхнути на основи капіталістичної системи. Хоча учасники мітингу в даному випадку явно не планували вчинити державний переворот, а вимагали тільки одного - більшої рівності в фінансовій сфері.

Свої інтереси пильно охороняє не тільки американський капіталізм - невиправдану жорстокість регулярно виявляють силовики більшості тих країн, які зараховують себе до цивілізованих. Чомусь всі демократичні норми відступають на задній план, коли уряди цих країн стикаються з прямим волевиявленням народу.

Іспанія: глибока економічна криза, в який занурилася ця країна породив масове невдоволення серед населення. Регулярні вуличні демонстрації стали буденною справою, проте поліція з разу в раз розганяє ці демонстрації. Наприклад, під час липневої акції, вимогою якої була відставка запідозреного в корупції прем'єр-міністра країни, постраждало як мінімум 13 осіб - поліцейські били їх кийками і застосовували гумові кулі.

На жаль, гумові кулі в дійсності зовсім не так нешкідливі: по суті справи, вони можуть завдати травми, здатні спричинити навіть летальний результат.

У Великобританії поліція теж не зупиняється перед застосуванням вельми небезпечних засобів придушення невдоволених - гумові кулі застосовувалися в цій країні неодноразово, наприклад, під час розгону студентських протестів в 2011 році, а також у багатьох інших випадках.

Читайте також: Польща: фанати дурні або еліта агресивна

Особливою жорстокістю традиційно відрізняється ізраїльська поліція: наприклад, в Ізраїлі створили спеціальне звукове зброя, яке створює сильну звукову хвилю. Ця зброя має в перспективі замінити сльозогінний газ і гумові кулі. Все б нічого, але в разі якщо людина виявиться ближче, ніж на 10 метрів від знаряддя, йому загрожує смерть, не кажучи вже про довічну глухоти.

Німецький уряд теж не відрізняється м'якістю по відношенню до проявів громадянської самосвідомості. Наприклад, 1 червня цього року у Франкфурті була жорстоко розігнана мирна, і мало того - дозволена демонстрація проти банків ЄС. Зібралося близько 7 тисяч осіб. Ймовірно, вони зовсім не планували громити і захоплювати адміністративні установи. Серед присутніх були люди похилого віку, жінки і навіть інваліди, проте на них накинулися поліцейські - застосували газ, кийки. Понад 100 осіб було покалічено, багато заарештовані.

У Греції, найбіднішій державі ЄС, населення теж часто виявляє бажання вийти на мітинги. Але це буває загрожує дуже неприємними наслідками: наприклад, журналіст Маноліс Кіпреос повністю оглух через те, що поліцейські кинули в нього надзвукову бомбу. Грецькі поліцейські неодноразово застосовували сльозогінний газ і гумові кулі.

Неважливо, вважається країна демократичної чи ні, належить до "осі зла" або до освіченій Європі, уряду все одно не можуть встояти перед застосуванням жорстокості по відношенню до своїх опонентів - як показує практика, навіть цілком мирним.

Читайте також: Україна лікує вбивць Каддафі

Які засоби на даний момент є в арсеналі поліцейських?

  1. Травматичні патрони з гумовими або пластиковими кулями.

  2. Водомети. Одне з найпопулярніших засобів, використовуваних поліцейськими. Як правило, не веде до серйозних травм, але дуже небезпечний при використанні на холоді.

  3. Сльозогінний газ, перцевий газ, "смердючий" заряд, психотропні отруйні речовини.

  4. Звуковий зброю, наприклад, "стріляє мегафон" - установка, що випускає імпульси частотою від 2 до 3 тисяч герц і 150 децибел. Може викликати стійке ушкодження слуху, а на близькій відстані - психічний розлад, руйнування внутрішніх органів.

  5. СВЧ-зброю порушує роботу мозку і ЦНС. Є на озброєнні американської армії, і являє собою потужний СВЧ випромінювач - люди, на яких випробовували цей агрегат, відчували больовий шок і рефлекторне бажання покинути зону дії.

  6. Термічний пістолет - миттєво розігріває тіло противника до температури понад 40 градусів.

  7. Пеномёт - пристосування, що стріляє бистрозатвердевающую і огортає піною. Втім, при уявній невинності, є грізною зброєю: на випробуваннях його мало не загинув від задухи випробуваний доброволець.

Як же розганяють мітинги в Росії? Це питання стало особливо актуальним на тлі пожвавлення протестної активності мас.

Заради справедливості варто зазначити, що хоча мітинги в Росії систематично розганяються (як правило, в тих випадках, якщо організаторам не вдалося отримати офіційний дозвіл в мерії або коли хід заходу виходить за рамки обумовленого з владою регламенту), але все-таки крайньої жорстокості при цьому , як правило, ОМОН не проявляє.

Випадків застосування гумових куль, водометів, сльозогінного газу або світлошумових гранат поки відмічено не було. Тактика нашого ОМОНу проста і ефективна: вони шикуються за прикладом македонської фаланги і починають видавлювати демонстрантів зімкнутими щитами, вихоплюючи періодично найпомітніших і галасливих, і відносячи їх в автозаки - спеціалізовані автомобілі з металевими кузовами, куди і закривають мітингувальників. Якщо переглянути відеозаписи вуличних зіткнень поліції і демонстрантів на заході і в Росії, в очі кидається незібраність західних поліцейських - часто вони виступають не єдиним ладом, а розрізнено, перемішуючись з натовпом. Можливо, саме ця безглуздість, відсутність грамотної тактики і штовхає їх на застосування гумових куль - інакше придушувати виступи вони просто не вміють.

Читайте також: Америка обрала жертву кібератак

Чи планують російські силовики переходити до таких способів? Якщо судити по коментарю генерал-майора ФСБ у відставці Євгена Лобачова, поки немає: "Найбільш жорсткі методи розгону демонстрацій використовуються у Франції. Ось там були кулі, причому не тільки гумові, і водомети, і сльозогінний газ, і металеві кийки. На другому місці - Німеччина, далі Англія і США. У нас попереджають такі жорсткі зіткнення завдяки тому, що починають заздалегідь безтравматічно розсікати натовп, ну і люди йдуть - навіщо ж їх тоді розстрілювати? ".

Здається, можливості мирно збиратися і озвучувати свої вимоги немає у громадян жодної країни світу, хоча це право зафіксовано в основних нормативних актах більшості держав, а також гарантовано міжнародними нормами. Звичайно, рівень жорстокості поліцейських варіюється, десь вони не зупиняються перед застосуванням вкрай небезпечних і травматичних засобів, а десь просто виштовхують людей з площі, не завдаючи ран і каліцтв.

Чи зможе хоча б одна держава відшукати компромісне рішення, що дозволяє народу вільно і відкрито висловлювати свої претензії своєму уряду? Зараз ситуація в більшості країн така - ті, хто мовчки голосує за правлячий режим - це народ, а ті, хто чимось незадоволений (навіть локальними проблемами) - тих влада вважає "сбродом" і "заколотниками". Неважливо, як себе називає політичний режим: демократія, авторитаризм, диктатура - механізм реагування влади на протести одноманітний. Причому, як з'ясовується, ті режими, які люблять повчити інших "прав людини" на практиці здатні проявити навіть більшу жорсткість, ніж інша диктатура ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

У Росії теж розганяють мітинги - як це роблять у нас?
Як же розганяють мітинги в Росії?
У нас попереджають такі жорсткі зіткнення завдяки тому, що починають заздалегідь безтравматічно розсікати натовп, ну і люди йдуть - навіщо ж їх тоді розстрілювати?
Чи зможе хоча б одна держава відшукати компромісне рішення, що дозволяє народу вільно і відкрито висловлювати свої претензії своєму уряду?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация