Свіжа зелень. Користь і властивості зелені

  1. Склад і властивості свіжої зелені
  2. зелень петрушки
  3. зелень кропу
  4. зелень кінзи
  5. зелень шпинату
  6. зелень щавлю
  7. зелень селера

зелень - це те, чим ми звикли приправляти страви, і мало хто вважає її продуктом першої необхідності. Справді, будь-яку страву можна приготувати і без петрушки , кропу або селери - все одно буде смачно, та й голодним ніхто не залишиться.

Однак зелень - це не просто приправа: користі від її вживання набагато більше, ніж від вживання м'яса, риби, хліба, і навіть овочів і фруктів, але про це ми вважаємо за краще не згадувати, або взагалі цим не цікавимося.


Склад і властивості свіжої зелені

Речовин, потрібних нашому організму для активного життя і діяльності, в свіжої зелені набагато більше, ніж в інших продуктах, які ми вважаємо необхідними.

зелень петрушки

Наприклад, в такій звичній нам зелені, як петрушка, вміст вітаміну С в 4 рази перевищує його кількість в лимоні - але ж цей цитрусовий плід вважається одним з його найбагатших джерел. Є в петрушці бета-каротин, вітаміни А, Е, групи В; мінерали селен, фтор, залізо, цинк, калій, фосфор, магній, кальцій; терпени, глікозиди, флавоноїди і інулін - дивовижний натуральний полісахарид, що захищає нас від безлічі захворювань і знижує ризик розвитку раку.

Вживання петрушки нормалізує рівень цукру в крові, знімає набряки, знижує підвищений тиск, покращує зір, а чоловікам, які люблять петрушку, ніколи не доведеться приймати віагру та інші подібні препарати - з давніх часів ця рослина відомо, як ефективний афродизіак.


Але у петрушки, як і у багатьох корисних продуктів, є протипоказання: не рекомендується часто вживати її при сечокам'яній хворобі і вагітності - якщо петрушки в раціоні багато, це може стати причиною викидня.

зелень кропу

Кріп містить ті ж вітаміни і мінерали, що і петрушка, але в ньому є ще й вітамін Р, необхідний судинах і капілярах - він робить їх стінки міцними і знижує їх проникність. Кріп покращує травлення, виводить шлаки, має сечогінну дію, приводить в норму тиск і позбавляє від метеоризму - болісної проблеми в роботі кишечника, часто переслідує і дорослих, і дітей. Народна медицина давно використовує кріп: як м'яке снодійне засіб; для поліпшення вироблення грудного молока у годуючих жінок; при хворобах печінки і жовчовивідних шляхів; при серцевій недостатності; при головному болю; при кон'юнктивітах - відваром кропу промивають очі і роблять з ним примочки; при головних болях; для зняття похмільного синдрому і усунення поганого запаху з рота. Протипоказання майже ті ж, що і у петрушки, але кріп ще не рекомендується при зниженому тиску; якщо ж кропом зловживати, то можна погіршити зір і викликати занепад сил.


зелень кінзи

кінзу називають китайською петрушкою, і в Китаї вона дійсно популярна, але ботаніки кажуть, що родом вона з Передньої Азії і Північної Африки. Дуже улюблена кінза народами Середньої Азії і Кавказу - там без цієї ароматної приправи не обходиться жодна страва. Тільки в ефірному маслі кінзи міститься 11 видів активних речовин, а в зелені і насінні - безліч корисних мінералів і вітамінів. Особливо багата кінза каротином, вітамінами С, Р і групи В.

Вживання кінзи покращує травлення і склад крові, сприятливо впливає на роботу серця і стан судин, зменшує біль при гастритах і виразковій хворобі, допомагає засвоєнню важкої їжі - хоча до подібної їжі краще взагалі не звикати. Кінза також має виражену жовчогінну, сечогінну і антисептичну дію, зменшує нервову збудливість і знімає роздратування.

Зловживання кінзою теж не призводить ні до чого хорошого: може порушитися сон, почнуться проблеми з пам'яттю, а жінок - ще й з місячним циклом; при холециститі вживати кінзу треба з обережністю.


зелень шпинату

Американським і англійським дітям добре відомий моряк Папай - герой мультфільмів, що відрізняється небувалою силою. Він може запросто підняти не тільки слона, але і літак, а для цього йому треба всього лише з'їсти банку консервованого шпинату. Не дивно, що на Заході дітей набагато легше вмовити є шпинат, ніж у нас, в Росії, але ж свіжий шпинат корисніше консервованого - за унікальний набір цінних речовин його називають чемпіоном вітамінів і мінералів.

шпинат не можна назвати дуже вже смачним, зате цілющих властивостей у нього безліч: він зміцнює імунітет, поліпшує зір, повертає красу і здоров'я шкірі , нігтям і волоссю , Підтримує структуру кісткової тканини і роботу м'язових волокон, покращує роботу серцевого м'яза і нормалізує рівень цукру в крові. Ще він знімає втому і пом'якшує наслідки стресів, покращує настрій, заспокоює нервову систему - все це за рахунок того, що в шпинаті міститься багато корисних рослинних вуглеводів.


Однак, якщо є шпинату занадто багато, можна викликати утворення каменів в нирках - в ньому багато щавлевої кислоти, а при деяких хронічних захворюваннях вона дуже шкідлива. Не варто вживати багато шпинату при ревматизмі, подагрі, захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів.

зелень щавлю

Зелений борщ зі щавлем теж люблять багато, і щавель дійсно корисний: у ньому багато вітамінів групи В, які забезпечують нам гарний настрій, позбавляють від безсоння і депресії, а також каротину, флавоноїдів, органічних кислот і т.д. Вітамінів А і С в щавлі теж багато, є фтор і залізо, тому його вживання зміцнює імунітет, поліпшує зір, підтримує здоров'я шкіри і зубів, покращує стан судин, приводить в норму роботу нервової системи, допомагає при анемії і деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Однак щавлева кислота (вона так і називається), якій в щавлі теж чимало, може принести не тільки користь, але і шкоду, і знову людям, страждаючим захворюваннями нирок або схильним до їх виникнення.


зелень селера

Серед всієї городньої зелені, що надає нашим стравам дивовижний смак і аромат, селера займає особливе місце - в світі відомо понад 20 видів культурного селери, і всі вони мають безліч цілющих властивостей.

В черешках селери так мало калорій, що його вважають продуктом з негативною калорійністю: для того, щоб переварити свіжий селера, організм витрачає набагато більше енергії - це знахідка для бажаючих схуднути. У листі селери багато солей кальцію і фосфору, вітаміну С і каротину, ефірних масел та інших біологічно активних речовин: в народній медицині ця рослина застосовувалася як протизапальний, ранозагоювальний, заспокійливий засіб, але в той же час селера вважається потужним сексуальним стимулятором - тут треба знати особливості його застосування.

Селера і його сік допомагають справлятися з депресією, так як в них багато магнію - відомо, що депресивні стани часто пояснюються нестачею цього елементу. Стебла і листя селери містять багато клітковини, тому його вживання усуває запори, спазми в шлунку і кишечнику, метеоризм, очищає шлунково-кишковий тракт і сприяє кращому перетравленню і засвоєнню їжі. Черешкова і салатний селера корисніше, ніж корінцевий - в цих сортах в 4 рази більше вітаміну С, а бета-каротину - в десятки разів; деякі сорти селери мають протиракову дію.


Настій кореня селери п'ють при гастритах, виразковій хворобі, колітах, і просто для поліпшення апетиту; настій зелені допомагає виводити шлаки і зайву рідину, а зовнішньо застосовується для лікування порізів і ранок, гематом і ударів. Додавайте селера в салати та інші страви, не піддаючи його тепловій обробці, і ви принесете своєму здоров'ю чималу користь; селера допоможе підтримати здоров'я суглобів, красу шкіри і стрункість фігури.

На жаль, у цього корисного зеленого рослини багато протипоказань. Його не можна їсти вагітним - можливий викидень, і годуючим - це погано впливає на лактацію; при епілепсії селера може спровокувати приступ; при каменях у нирках селера небезпечний - камені можуть почати рухатися; при виразці шлунка його можна використовувати тільки з дозволу лікаря - він часто викликає загострення.

Корисних видів городньої зелені багато, і розповідати про них можна довго, але тут ми не змогли описати навіть десяту частину їх корисних властивостей.


Гарні в якості приправ і в салатах базилік , Фенхель, любисток , меліса , зелений салат, Зелена цибуля і часник , Бадилля редиски, моркви, ріпи, буряка, а також дикорослі види - грицики, мокрець, лист лісової малини, м'ята перцева і ін.

Автор: Гатаулина Галина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация