Свобода слова і права людини в Україні

У середу, 20 червня, в прес-центрі інформаційного агентства "Українські Новини" правозахисна платформа "Успішна варта" провела круглий стіл на тему: "Політичні та громадянські права і свободи в Україні". В рамках заходу "Успішна варта" презентувала результати дослідження дотримання політичних і громадянських прав і свобод в Україні в 2014 - 2018 роках, підготовленого експертами організації.

Так, за словами експертів, в Україні сьогодні регулярно і масово порушуються права людини і свобода слова, а людей, які намагаються їх захистити, переслідують спецслужби. Аналітики прогнозують, що напередодні президентських виборів 2019 року тиск на інакомислячих громадських і політічіскіх діячів, а також на незалежні засоби масової інформації збільшиться в рази.

Як розповіла голова громадської організації ВО "Успішна варта" Наталія Наталина, це питання обговорювалося на минулому тижні в федеральному зборах Німеччини Бундестазі. "Але, на жаль, в Європі не можуть захистити наші права, а можуть лише висловити стурбованість. У Бундестазі кажуть про корупцію в нашій владі і в той же час виділяють мільярд євро для України. Сьогодні незалежні журналісти і медіакомпанії, а також представники опозиційних політичних сил не мають права існувати в Україні, парафіяни православної церкви піддаються рейдерським захопленням, громадські організації, які проводять розслідування корупційних дій влади, переслідуються правоохоронцями. Право на мирні соб ания, свобода слова і світогляду порушуються постійно ", - заявила Наталина.

Вона також зазначила, що в Раді Європи засудили Закон про декомунізацію, мовні квоти на радіо і тиск на ЗМІ. "Всіх ввело в подив справу про замах на журналіста Бабченко і моментальне розкриття цього злочину. До речі, в Україні відкрито 641 кримінальне провадження за фактом злочинів проти журналістів, більшість з яких так і не завершені. Наприклад, нерозслідуваними залишаються нападу радикальних організацій на телеканал" Інтер "і редакцію" Вістей ", а також вбивство Олеся Бузини", - підкреслила вона.

Наприклад, нерозслідуваними залишаються нападу радикальних організацій на телеканал Інтер і редакцію Вістей , а також вбивство Олеся Бузини, - підкреслила вона

Глава "Успішної варти" також зазначила, що репресії проти інакомислячих ЗМІ та активістів можуть посилитися, адже країна входить в стадію передвиборної гонки. А факти тиску, як говориться, у наявності. Про це свідчить і зростання числа політичних в'язнів в країні, незважаючи на те що влада категорично заперечує цей факт.

"У 2017 році СБУ відзвітувала про затримання 388 зловмисників за антиукраїнську діяльність в соцмережах. Їх звинувачують за статтею 109 (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади - ред.) КК України. Починаючи з 2014 року оголошено більш 50 вироків, з них 36 - за публікацію в соцмережах. у той же час омбудсмен Людмила Денисова стверджує, що немає відомостей про політичних в'язнів в Україні ", - констатувала Наталина.

Її слова підтвердив і екс-в'язень совісті, журналіст Дмитро Василець, який нещодавно звільнився з місць позбавлення волі. "Я 2,5 року провів в ув'язненні. Навіть за часів Януковича я не міг уявити, що можливо так просто взяти і посадити до в'язниці человка за його критику влади. Поки я сидів, до мене регулярно приходили і питали, чи готовий я до угоди зі слідством. - Скажи, що ти ворог народу і сепаратист, і вийдеш, - говорили мені ", - розповів Василець.

- Скажи, що ти ворог народу і сепаратист, і вийдеш, - говорили мені , - розповів Василець

За словами Васильця, сьогодні СБУ, яка повинна захищати громадян, перетворилася в "репресивну машину президента". "Їм потрібно показати боротьбу з Путіним, і ворогів народу знаходять серед тих громадян, хто критикує чинну владу", - упевнений журналіст.

Ще один журналіст, який також зазнав пресследования з боку правоохоронців, Руслан Коцаба, стверджує, що неугодних владі журналістів або садять у в'язницю, або ж проти них фабрикують кримінальні справи і тримають таким чином на гачку. "Владу захопили цинічні бандити, у яких немає нічого святого. Вони кажуть досить адекватні речі, але ми розуміємо, що вони прийшли грабувати нас, простих українців. Тих же, хто починає про це говорити публічно, починають переслідувати", - стверджує Коцаба.

Не з чуток знає про проблеми політв'язнів в Україні і Спартак Головачов. Титулований спортсмен, рекордсмен України з фрідайвінгу, він провів в СІЗО два з половиною роки. Восени 2016 року суд пом'якшив йому міру запобіжного заходу, надавши право внесення застави. Судовий процес у його справі триває. "Весь термін я просидів в одиночній камері. Приїжджали до мене регулярно, дивувалися, що не наклав на себе руки. Мене звинуватили в підготовці масових заворушень і захоплення будівлі харківської обладміністрації і навіть намагалися поставити замах на мера Харкова Геннадія Кернеса. А" сепаратистом "мене звинуватили після того, як я почав критикувати призначення Дмитра Булатова на пост міністра молоді та спорту. Мені здалося дивним, що, як тільки ця людина обійняв посаду, він відразу ж купив собі джип "Лексус" за 100 тисяч доларів ", - згадує Голов ачев.

Головачов також розповів, що, поки він був в ув'язненні, в тюрмі намагалися вбити блогера Миколи Мазура, а в камеру до журналіста Дмитра Пігореву спеціально підсадили укладеного з відкритою формою туберкульозу. "Навіть досвідчені зеки були в шоці від того, що відбувається і відправляли на волю" маляву "з інформацією про такий бєспрєдєл", - говорить він.

Навіть досвідчені зеки були в шоці від того, що відбувається і відправляли на волю маляву з інформацією про такий бєспрєдєл, - говорить він

До слова, згідно з останніми соцопитуваннями, 55% громадян України вважають, що в країні є свобода слова, а 34.6% - впевнені, що вона у нас відсутня. Про це розповіла секретар НСЖУ Зоя Шарикова.

Однак тим журналістам, які не потрапили під прес влади, теж працювати нелегко. Про це розповів представник медіахолдингу "Вести", журналіст Тарас Козуб. "За останні 4 роки моєї роботи в холдингу не було місяця, щоб нам не нагадували, що ми пишемо на неугодні теми. Постійна цькування в соцмережах і пресинг праворадикальних організацій. А в 2014 році нашу редакцію рознесли цеглою", - говорить він.

"Тепле" ставлення влади, за словами Козуба, також відчувається. "Проводяться обшуки, відкриваються кримінальні справи щодо журналістів. Ці справи не варті виїденого яйця, будь-яка експертиза не дає підтверджують результатів. Позбавлення ліцензії радіо, штрафні санкції з приводу і без. Затягування розгляду позовів. А для журналістів дуже важливо перебувати поза психологічного тиску. журналіст повинен працювати без висить над ним "дамоклова меча" ", - пояснює він.

журналіст повинен працювати без висить над ним дамоклова меча , - пояснює він

Ще однією темою, яку обговорили експерти за круглим столом, став патріотизм і радикальні націоналістичні організації. За словами Дмитра Васильця, в країні відбувається "приватизація патріотизму". "Деякі люди називають себе патріотами, а всіх інших - ворогами і колаборантами. Якщо ти не перебуваєш у праворадикальних організаціях - значить, ти не патріот", - говорить він.

Адвокат Валентин Рибін, який недавно домігся, щоб проти лідера праворадикальної організації С14 Євгена Карася було відкрито кримінальне провадження, стверджує, що релігія влади в Україні - це насильство. "Особи шляхом насильства поміняли владу. У 2014 році населення не було готове до насильства, до захоплення будівель, спалення правоохоронців, вбивств, пострілів, а тепер це стало нормою. Радикали показали людям приклади насильства", - говорить він.

За його словами, сьогодні спостерігається якщо не співпраця правоохоронців з радикалами, то, як мінімум, потурання їх протиправних дій. "Ми є свідками стрерілізаціі правоохоронних органів, у яких відібрали монополію на насильство. Ми бачили, як розформували спецпідрозділ" Беркут ", як зачищають в органах МВС професіонали. Нова поліція, крім Селфі, нічого не вміє. А все насильство влади сконцентровано в руках радикальних організацій ", - пояснює адвокат.

А все насильство влади сконцентровано в руках радикальних організацій , - пояснює адвокат

Лідер Прогресивної соціалістичної партії України Наталія Вітренко також повідомила, що члени її політичної організації не раз піддавалися нападам праворадикалів - як під час масових заходів, так і за місцем свого проживання. "Реакції правоохоронців немає. Крім того, силовики також надають на нас тиск - проводять обшук в офісах і редакції нашої газети, блокіріруют виходи на телеефіри", - повідомила Вітренко.

"Сьогодні наша партія заблокована в усіх напрямках з метою недопущення нашої участі в майбутніх виборах. Чи можливі вільні демократичні вибори в такій ситуації? Право на насильство належить тільки державі", - додала прогресивна соціалістка.

Вітренко впевнена, що фальсифікація виборів вже готується повним ходом. "Коли президент Петро Порошенко говорить про те, що населення України становить 45 мільйонів чоловік - хіба він не знає, що зараз громадян України не більше 30 мільйонів? Крім того, багато хто виїхав за кордон, а переселенцям з Донбасу створюють неможливі умови для голосування. Все це робиться спеціально. Мертві голоси - ось на що сподівається влада ", - стверджує політик.

Мертві голоси - ось на що сподівається влада , - стверджує політик

За словами голови громадської організації "Центр Свобода Слова" Олени Бондаренко, в країні порушуються права і свободи тоді, коли влада приходить не за законом. "Режим прийшов всупереч закону і діє всупереч людям. За 4 роки нічого в країні не змінилося в кращу сторону. Наївно припускати, що даний режим в один момент змінить своє ставлення до прав людини. Громадянське суспільство слабо для створення опору режиму, а спецслужби працюють на випередження організованого відсічі. Тих людей, ЗМІ та організацій, які здатні об'єднати навколо себе людей - садять на гачок і навіть вбивають. Але наша активність - їх страх. А якщо нас залякають - це їх сила. Тому я закликаю не боятися і боротися за з ої права в рамках закону ", - підсумувала вона.

Тому я закликаю не боятися і боротися за з  ої права в рамках закону , - підсумувала вона

Чи можливі вільні демократичні вибори в такій ситуації?
Коли президент Петро Порошенко говорить про те, що населення України становить 45 мільйонів чоловік - хіба він не знає, що зараз громадян України не більше 30 мільйонів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация