Т. Гоббс, Локк, Ж.-Ж. Руссо).

КАТЕГОРІЇ:

Автомобілі Астрономія Біологія Географія Будинок і сад Інші мови інше Інформатика Історія Культура література логіка Математика Медицина металургія механіка Утворення Охорона праці Педагогіка політика право Психологія релігія риторика Соціологія Спорт Будівництво технологія туризм фізика Філософія фінанси хімія Креслення Екологія Економіка електроніка


Читайте також:
  1. Гоббс, Локк, Монтеск'є про регулювання взаємовідносин між державою і громадянами.
  2. Гувернерство в Епоха Просвітітельства. Природньо виховання Ж.-Ж. Руссо. Філонтропізм (любов до людини) - система виховання Йоганна Базедова.
  3. Ж.-Ж. Руссо "Еміль, або про виховання", "Юлія, або Нова Елоїза".
  4. Ж.-Ж.Руссо. Методика навчання дитини з дванадцяти років.
  5. Комплекс просвітницьких ідей в епістолярному романі Ж.-Ж.Руссо «Юлія, або Нова Елоїза».
  6. Ліберальна трактування справедливості: Гоббс, Локк, Юм і Сміт
  7. Політичні та правові погляди Ж.-Ж. Руссо
  8. Проблеми соціальної філософії в роботах Т. Гоббса, Дж. Локка, Ж.-Ж. Руссо.
  9. ПРОБЛЕМИ ТЕОРІЇ ПІЗНАННЯ В ФІЛОСОФСЬКИХ НАВЧАННЯХ ХУП-ХУП! ВВ. (Т. ГОББС, ДЖ. ЛОКК, ДЖ. БЕРКЛІ, Д. ЮМ).

Щоб зрозуміти зміст теорій суспільного договору і їх місця в розвитку поглядів на походження суспільства і держави, необхідно коротко перерахувати деякі з відомих концепцій, в яких розглядаються дані питання. Серед їх безлічі слід виділити наступні:

1. Думку Платона: суспільство і держава істотно не різнилися між собою. Держава була формою спільного поселення людей, забезпечувала захист спільних інтересів, території, підтримання порядку, розвиток виробництва, задоволення повсякденних потреб,

2. У Аристотеля вперше з'являється чіткий поділ понять суспільства і держави. Він вважав, що держава втілює в собі систему відносин особливого типу - відносин панування і підпорядкування, які він назвав політичними.

3. У середньовічній Європі міцно утвердилася думка про те, що держава є результатом творіння бога, своєрідний договір бога і людини. Такий погляд на походження держави називають теологічним,

4. У 17 - 18 ст. з'являються теорії, пізніше об'єднані поняттям теорій «суспільного договору». Ці теорії, що мали різні модифікації, виявилися надзвичайно популярними і зберігають своє значення понині.

Томас Гоббс і його теорія суспільного договору:

Томас Гоббс (1588-1649), англійський філософ 17 століття, у своєму відомому трактаті "Левіфіан, або матерія, форма і влада держави церковної та громадянської" вперше, мабуть, виклав теорію суспільного договору в певній, чіткої і раціоналістичної (тобто що грунтується на аргументах розуму) формі.

На думку Гоббса, появі держави передує так зване природне стан, стан абсолютної, нічим необмеженої свободи людей, рівних у своїх правах і можливостях. Люди рівні між собою і в бажанні панувати, володіти одними і тими ж правами. Тому природний стан для Гоббса є в повному розумінні "стан війни всіх проти всіх". У цій ситуації природним і необхідним виходом стає обмеження, приборкання абсолютної свободи кожного в ім'я блага і порядку всіх. Люди повинні взаємно обмежити свою свободу щоб існувати в стані суспільного миру. Вони домовляються між собою про це обмеження .Це взаємне самообмеження і називається суспільним договором. Обмежуючи свою природну свободу, люди разом з тим передають повноваження з підтримання порядку і нагляд за дотриманням договору тій чи іншій групі або окремій людині. Так виникає держава, влада якого суверенна, тобто незалежна ні від яких зовнішніх або внутрішніх сил. Влада держави, на переконання Гоббса, повинна бути абсолютна, держава має право в інтересах суспільства вживати будь-яких заходів примусу до своїх громадян. Тому ідеалом держави для Гоббса була абсолютна монархія, необмежена влада по відношенню до суспільства.

Джон Локк про суспільний договір і природне право:

Кілька інших поглядів дотримувався інший англійський мислитель 17 в.Дж.Локк (1632-1704). У роботі "Два трактати про державне правління" він висуває інший погляд на початкове, природний стан людини. На відміну від Гоббса з його тезою про "війну всіх проти всіх", Локк бачить в первісної абсолютної свободи людей не джерело боротьби, а вираз природного їх рівності і готовності слідувати розумним природним, природним законам. Ця природна готовність людей приводить їх до усвідомлення того, що в інтересах загального блага необхідно, зберігши свободу, частина функції віддати уряду, яке покликане забезпечити подальший розвиток суспільства. Так досягається суспільний договір між людьми, так виникає держава. Основна мета держави - захист природних прав людей, прав на життя, свободу і власність. Легко помітити, що Локк істотно відходить від теорії Гоббса. Гоббс підкреслював абсолютну владу держави над суспільством і людьми. Локк ж акцентує увагу на тому, що люди віддають державі лише частину своєї природної свободи. Держава зобов'язана захищати їх природні права на власність, життя, свободу. Чим більше прав у людини, тим ширше коло його обов'язків перед суспільством. Держава при цьому не володіє абсолютною довільною владою. Суспільний договір передбачає, на думку Локка, і відповідальність держави перед громадянами .Якщо держава не виконує свого обов'язку перед людьми, якщо воно порушує природні свободи - люди мають право боротися проти такої держави.

Локка часто відносять до числа основних теоретиків демократичного державного устрою. Його ідеал - англійська конституційна монархія, в якій втілено рівновагу інтересів особистості, і держави. Погляди Локка знайшли яскраве вираження в "Декларації незалежності США" і в "Декларації прав людини і громадянина" у Франції.

Дата додавання: 2014-12-03; переглядів: 16; Порушення авторських прав

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация