Табин-Богдо-Ола

«Гірська група названа горою Куйтун. Під час мого перебування в цьому краї ніхто з місцевих жителів не міг повідомити мені відомостей про горе Куйтун. Цілком ймовірно, назва Куйтун є зіпсоване кайт-Ола, що означає холодна. Під цією назвою зазначена гірська група дійсно відома у деяких з місцевих жителів. У інших вона називається Табин-Богдо-Оло, тобто п'ять святих гір ».

Перший дослідник Укока, генерал І.Ф. Бобков, 1869 р


Табин-Богдо-Ола- гірський масив на півдні-сході Алтаю, розташований в Кош-Агачському районі Республіки Алтай на стику трьох держав: Росії, Монголії та Китаю. До російського Алтаю відносяться лише північні схили масиву. Цей потужний гірський вузол буквально є «серцем» Алтаю, від нього віялом розходяться три хребта: на захід відходить хребет південний Алтай , На північний схід простягається менш високий, малосніжний хребет Сайлюгем ; на південний схід йде найпотужніша гілка - Монгольський Алтай. Північний схил масиву круто обривається до плоскогір'я Укок . Найвища точка масиву - гора Найрамдал (4374 м), розташована на території Монголії і є найвищою точкою країни.


Льодовики масиву Табин-Богдо-Ола - міцніємо на Алтаї. У верхній частині масиву розташовано 35 льодовиків загальною площею близько 150 кв км, найбільші з яких - льодовики Потаніна (довжина 19 км, площа 56,5 кв км) і Пржевальського (довжина 10,8 км, площа 30 кв км). Льодовики масиву живлять такі великі річки як Кобдо (Ховд), Іртиш, Катунь. За масиву проходить світової вододіл між басейном Північного Льодовитого океану і безстічним басейном улоговин Центральної Азії.


У перекладі з монгольської Табин-Богдо-Ола означає «П'ять Священних Вершин». За легендою, ця назва дав горам Чингісхан, який проїжджав неподалік від цих місць і був вражений незвичайним сяйвом, що виходить від однієї з вершин гірського масиву. Пізніше на дослідників Алтаю і Монголії цей гірський масив виробляв не менше сильне враження. «Масивні снігові гори Табин-богдо, або П'ять святих, в ясну погоду представлялися дивно прекрасними і мимоволі привертали погляд своєю матовою білизною», - пише російський мандрівник Козлов П.К. в кінці ХІХ століття. Чотири з п'яти вершин масиву Табин-Богдо-Ола є четирехтисячніков. Найвища точка масиву - Найрамдал - є священною для всіх навколишніх народів, приблизно до 1950 р вважалося, що це найвища точка Алтаю (вона всього на 132 м нижче м Білухи ). У перекладі «Найрамдал» означає дружба, але в ХІХ столітті у вершини була інша назва - «Кійтин», «Хійтин» - що означало «холодна вершина». Саме під цією назвою описав гору відомий дослідник Алтаю В.В. Сапожников: «На північний схід і на північ Кійтин має округлу форму купола, майже суцільно покритого снігом, лише з подекуди чорніють вузькими скелястими ребрами; в південно-західному напрямі, у бік Канаса, вершина обривається прямовисною стіною ».

Масив складається з метаморфічних сланців і гранітів Масив складається з метаморфічних сланців і гранітів. Нижче льодовиків розташовані кам'яні розсипи, гірські тундри і альпійські луки. У нижньому поясі - зарості карликової берізки. Річкові долини з південного боку (річки Ховд і Манас) покриті модриновими лісами.

Саме в ці місця прагнули старовіри, які шукають таємниче «Біловоддя» - багату країну, де населення зберегло в чистоті «стару віру»; частина їх, що бігла від «приписки» до казенних гірських заводів, подолала важкий перевал Канас і осіла в Китаї. На підступах до перевалу Канас встановлений православний хрест. На гірському масиві Табин-Богдо-Ола і сусідніх хребтах збереглися невеликі популяції архарів (гірських баранів, аргалі), зустрічається сніжний барс і манул - всі ці тварини занесені до Червоної книги; в долинах річок можна зустріти ведмедів, вовків, ховрахів.

Тури з відвідуванням об'єкта:

Кінні тури:

Авто тури: Джип тури: Тури на квадроциклах:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация