Таблетки від щастя

  1. Дивне місце: відсутній ключ
  2. Дивна смерть: «єдиний висновок»
  3. Дивна домоправительниця: подруга доктора
  4. Дивний доктор: колискова неврозів
  5. інші версії

Постарілу Мерилін Монро уявити собі неможливо, але ж 1 червня їй було виповнилося б 90 років! Але актриса пішла з життя в 36, в розквіті сил і краси. І за досить дивних обставин.

І за досить дивних обставин

Суботній ранок 4 серпня 1962 року Мерилін Монро вирішила провести вдома. Зручно влаштувавшись на ліжку, вона базікала по телефону з Джо-молодшим - сином її колишнього чоловіка, бейсболіста Джо Ді Маджіо. Розмова закінчилася на радісній ноті: юнак повідомив Мерилін, що розриває заручини з дівчиною, яку актриса не схвалювала. Однак коли через півгодини зірці подзвонив приятель, актор Пітер Лоуфорд (його дружина Пет доводилася сестрою президенту Кеннеді), голос Монро звучав вже зовсім по-іншому. Насилу вимовляючи слова, ніби крізь сон, Мерилін пробурмотіла: «Попрощайся з Пет, попрощайся з президентом і попрощайся з собою, тому що ти хороший хлопець», - і від'єдналася. Лоуфорд занепокоївся, передзвонив, але було зайнято. На його прохання адвокат Монро Мілтон Рудін зв'язався з її домоправителькою Юніс Мёррей, яка в цей вечір залишилася ночувати в будинку актриси. Юніс запевнила юриста, що з Мерилін все в порядку. До півночі кінозірки вже не було в живих.

Дивне місце: відсутній ключ

«Мерилін Монро мертва, вона вчинила самогубство», - повідомив чоловічий голос по телефону сержанту Джеку Клеммонс, який чергував в поліцейській дільниці. Було 4:25 ранку. У будинку актриси, коли туди приїхала поліція, крім економки знаходилися два лікаря Мерилін - терапевт Хаймен Енгельберг і психотерапевт Ральф Грінсон. Оголена кінозірка ниць лежала на ліжку. На столику біля ліжка вишикувалися порожні і напівпорожні склянки з-під ліків: антигістамінних, засобів від гаймориту, а також сильнодіючих снодійних, які вживала страждала безсонням і нервовими розладами актриса. «Іноді я думаю: навіщо взагалі потрібні ночі? - за рік до смерті писала Монро доктору Грінсон. - Вони майже не існують для мене: все зливається в один довжелезний кошмарний день ». Одне з вікон в спальні було розбите.

5 серпня 1962 року
5 серпня 1962 року. Полісмен, який охороняє будинок загиблої в Брентвуді, Лос-Анджелес

Коли прибули поліцейські, літня домоправительниця прала білизну. Етології б сказали, що зміщена активність - перемикання в стресовій ситуації на недоречні рутинні дії - властива не тільки тваринам, а й людям. Вражена тим, що трапилося жінка могла механічно зайнятися прибиранням, щоб заспокоїтися. Але сержанту Клеммонса прання о пів на п'яту ранку здалася підозрілою. І взагалі, як він пізніше згадував, все в домі «виглядало надто вже підчищених».

5 серпня 1962 року
5 серпня 1962 року. Спальня, де знайшли тіло Мерилін

Слідчому Роберту Байрону економка і лікарі розповіли, що приблизно о 3:30 місіс Мёррей пішла провідати господиню будинку, але двері в її спальню була замкнена. Юніс заглянула в кімнату зовні через вікно і побачила Мерилін нерухомо лежить у неприродній позі. Домоправительниця викликала Грінсона, той кочергою вибив скло, вліз в спальню і виявив, що його пацієнтка не дихає. За їх дзвінку приїхав доктор Енгельберг і підтвердив смерть кінозірки. Однак раніше сержанту Клеммонса місіс Мёррей повідомила, що вона і доктор Грінсон знайшли Монро мертвої близько опівночі. Пізніше з'ясувалося, що до першої години ночі в будинку загиблої побували адвокат актриси, прес -агентів і бригада швидкої допомоги, яка констатувала смерть і поїхала. Крім того, поліцейські не звернули уваги, що двері в спальні не могла бути замкнені: не було справного замку. Безліч нестиковок, яким слідчі так і не знайшли пояснення.

Тіло Мерилін Монро відправляють на експертизу в морг
Тіло Мерилін Монро відправляють на експертизу в морг

Дивна смерть: «єдиний висновок»

У морзі заступник судового лікаря Томас Ногучі досліджував з лупою кожен міліметр тіла Мерилін Монро і не виявив ні свіжих слідів ін'єкцій, ні ознак насильства. Найбільш імовірним представлялося, що актриса отруїлася снодійним. Ногучі не знайшов в її шлунку залишків таблеток, але допускав, що у давно приймала ці препарати Мерилін вони дуже швидко засвоїли. Судмедексперт відправив кров, печінку, нирки, шлунок з кишечником і сечовий міхур покійної на токсикологічний аналіз, сподіваючись за його результатами уточнити кількість потрапили в організм ліків, час і форму їх прийому. Однак токсиколог Реймонд Ебернеті, зафіксувавши високу концентрацію барбітурату в крові і печінки Мерилін і хлоралгідрату в крові, інші органи вивчати не вважав за потрібне, і Ногучі роки потому шкодував, що не наполіг на цьому.

Вітальня в будинку актриси
Вітальня в будинку актриси

Залучені до розслідування лікарі з групи із запобігання суїцидів, поспілкувавшись з психотерапевтом зірки, прийшли до висновку: передозування була навмисною. Один з керівників групи, доктор Роберт Літман, заявляв: «Після розмови з доктором Грінсон про історію психіатричного лікування Мерилін нам було очевидно, що єдиний висновок, який ми можемо зробити, - самогубство або принаймні гра зі смертю». 17 серпня головний судмедексперт округу Лос-Анджелес Теодор Кёрфі підсумував: причина смерті Мерилін Монро - «передозування заспокійливих, можливо, з метою суїциду». Однак через 10 днів вердикт був змінений на більш обережний - «гостре отруєння барбітуратами».

Снодійне, виписане для Мерилін
Снодійне, виписане для Мерилін

Розтиражована пресою версія про самогубство викликала «ефект Вертера» - шанувальники Монро стали зводити рахунки з життям за прикладом кумира. Однак це було дивне висновок, адже у Мерилін якраз починалася світла смуга. Студія 20th Century Fox відновила з нею співпрацю, актриса обставляла будинок, обговорювала творчі плани на майбутнє, призначала зустрічі. І навіть, за деякими даними, знову збиралася заміж за колишнього чоловіка Джо Ді Маджіо. Автор біографії спортсмена Річард Бен Крамер стверджує, що Джо і Мерилін планували тихо одружитися 8 серпня. Однак в цей день відбулися похорони актриси.

Дивна домоправительниця: подруга доктора

Присутній при розтині тіла Мерилін начальник відділу судової медицини Джон Майнер сумнівався, що причиною смерті актриси були випиті таблетки. Судячи з концентрації пентобарбіталу і хлоралгідрату в крові і печінки, вона прийняла близько 50 пігулок. Така кількість не могло безслідно розчинитися в шлунку. Виявлене при розтині велике бузкове пляма на товстій кишці покійної, на думку Майнера, свідчило, що вбила актрису дозу препаратів ввели клізмою. Таким чином, зведення рахунків з життям виключалося: якщо людина хоче накласти на себе руки, він випиває таблетки, а не витрачає час на приготування розчину і клістир.

5 серпня 1962 року
5 серпня 1962 року. Юніс Мёррей з племінником Норманом Джеффріс залишають будинок загиблої

«Мені завжди здавалося, що ключем до розкриття загадки є місіс Мёррей», - говорив Майнер. Взагалі-то, домоправительниця не зобов'язана була ні ночувати в той вечір у Монро, ні тим більше прибиратися в будинку: 4 серпня був останній робочий день Юніс - господиня її звільнила. Але Мёррей залишалася там і прала простирадла: як вважав Майнер, щоб знищити важливу доказ - сліди застосування клізми. Тобто економка або сама її ставила, або кого-то покривала.

Доктор Грінсон в листі колезі незабаром після смерті Мерилін розповідав, що це він попросив Юніс залишитися у Монро на ніч. Економку, стару приятельку Грінсона, актриса найняла за його рекомендацією, і Мёррей часто виконувала доручення лікаря. Один з найбільш ґрунтовних біографів Мерилін, Дональд Спото, припустив, що за розпорядженням Грінсона Юніс і ввела в організм актриси вбивчу дозу снодійного.

Дивний доктор: колискова неврозів

«Я завжди вважав, що Мерилін являє собою хороший джерело доходів для людей його крою, - наводить Спото слова сценариста Уолтера Бернстайна про Грінсон, - з цієї жінки можна було тягнути гроші не тільки за лікування, але навіть за фабрикацію її хвороб». Мерилін так залежала від психотерапевтів не тому, що піддалася модному голлівудському пошесті. Поневірявся в дитинстві по прийомним сім'ям, актриса все життя відчувала себе кинутим дитиною. Їй було дуже важко піднімати самооцінку, долати напади паніки, безсоння і депресії. І Грінсон, як і інші доктора, щедро виписував актрисі сильнодіючі препарати, хоча в результаті його терапії тільки росла залежність зоряної пацієнтки від ліків і від нього самого. Барбітурати викликають звикання, і Мерилін була потрібна все більша доза пентобарбіталу, щоб снодійне подіяло. До літа 1962 роки її стан стало викликати побоювання, і доктора Грінсон і Енгельберг вирішили погоджувати між собою дози снодійного і замінити пентобарбітал засобом слабший, хлоралгидратом. Але доктор Енгельберг в порушення домовленостей на прохання Мерилін 25 липня і 3 серпня забезпечив її пентобарбіталом. Лікар не потрудився обговорити це з Грінсон і оцінити ризики для здоров'я пацієнтки, оскільки думки його були зайняті тривалою процедурою розлучення з дружиною. "Дідько! Хай дав їй рецепт, а я нічого про це не знав! »- за словами адвоката актриси, журився Грінсон в ніч, коли сталася трагедія. Але досвідчений психотерапевт навряд чи міг випустити з уваги явні ознаки того, що пацієнтка продовжує зловживати барбітуратами. 4 серпня лікар півдня перебував в будинку Монро. Від нього не могло сховатися ні кількість ліків в спальні актриси, ні те, що в другій половині дня вона явно вже перебувала під впливом пентобарбіталу - знайомі Монро відзначали дивацтва в її поведінці.

Похорон Мерилін Монро
Похорон Мерилін Монро. Подружжя Кнебелькемп, знали актрису з дитинства, висловлюють співчуття Джо Ді Маджіо (крайній зліва)

На думку Спото, Грінсон в той вечір був роздратований, боявся, що актриса відмовиться від його послуг, як сталося з Мёррей, і вдався до випробуваного способу контролю - втихомирити зірку снодійним, ігноруючи небезпеку передозування. Він довірив впорснути в організм пацієнтки сильнодіючі ліки людині не тільки без медичної підготовки, а й без будь-якого закінченого освіти. А Мёррей виконала вказівки як вміла і після цього пішла відпочивати, не вважаючи себе зобов'язаною простежити за станом звільнила її актриси. Коли ж Мерилін не прокинулася, Грінсон і Мёррей зробили все, щоб видати передозування за самовільне рішення зірки і відтягнути приїзд поліції і відправку тіла на експертизу. Ця версія пояснює і наспіх сфабриковані труднощі проникнення в спальню: лікар і економка в паніці створювали обгрунтування того, що довго не піднімали тривогу і не сповіщали поліцію.

Мерилін Монро поховали на Вествудском кладовищі в Лос-Анджелесі
Мерилін Монро поховали на Вествудском кладовищі в Лос-Анджелесі. Туди регулярно приходять шанувальники і двійники актриси. А місце поруч зарезервував засновник журналу Playboy Х'ю Хефнер

***

«Мерилін убив НЕ Голлівуд, - сказав працював з Монро режисер Джон Х'юстон. - Це зробили її гідні жалю доктора. Якщо вона страждала хворобливою пристрастю до ліків, то тільки з їхньої вини ». Однак Грінсон і Енгельберг після смерті знаменитої пацієнтки успішно продовжували лікарську практику.

інші версії

Роберт Кеннеді: а влада приховує

Смерть Мерилін розбурхала фантазію конспірологів. Сержант Клеммонс обговорював з активістами правого спрямування спантеличив його нестиковки в розслідуванні, і ця розмова надихнув його співрозмовника Френка Кепелла на книгу про те, що кінозірку «прибрали» через її роману з братом президента Кеннеді Робертом. За наступні півстоліття теорія, ніби Мерилін загрожувала оприлюднити відносини з братами Кеннеді, а також розказані ними держтаємниці і тому була вбита, викладалася з новими подробицями в безлічі книг і статей. Приятель Монро Роберт Слетцер навіть найняв детектива, щоб знайти підтвердження теорії про Кеннеді-убивць (Слетцер також заявляв, що таємно одружився на Монро в Мексиці 4 жовтня 1952 року народження, проте доведено, що вона в той день була в Лос-Анджелесі). У 1982 році поліція провела повторне розслідування смерті Мерилін Монро, але переконливих доводів для перегляду колишнього вердикту не знайшла. До цього дня версія про вбивство Монро, організованому Робертом Кеннеді, залишається необгрунтованою, немає і гідних довіри свідоцтв, що у них був роман.

Жаклін Кеннеді: ревнива дружина

Є версія, що в смерті Мерилін Монро замішана перша леді США. Стверджується, ніби Жаклін Кеннеді за допомогою спецслужб позбулася від настирливої ​​кінозірки, яка нібито не приховувала відносин з президентом. Однак насправді місіс Кеннеді в такому випадку довелося б стати серійної вбивцею, адже її чоловік часто захоплювався красивими актрисами, і Мерилін була в його донжуанському списку однієї з багатьох.

Спецслужби: на зло президенту

Одним з перших бестселерів, присвячених конспірологічної теорії стосовно умисного вбивства Монро, стала вийшла в 1973 році книга лауреата Пуліцеровської премії Сергія Жадана Нормана Мейлера. У ній сказано, що кінозірку вбили агенти ЦРУ або ФБР, щоб досадити закоханим в неї братам Кеннеді. Однак в тому ж році Мейлер в телепередачі «60 хвилин» на каналі CBS зізнався, що сам не вірить в цю версію, а книгу написав заради заробітку.

Сем Джінкана: помста мафії

Молодший брат і племінник чиказького мафіозного боса Сема Джінкани стверджували, що саме цей впливовий гангстер винен у смерті Мерилін Монро. Підручні Джінкани нібито з'явилися в будинок актриси відразу після її гучної сварки з Робертом Кеннеді і вбили Мерилін, обстоював її загибель так, щоб все вказувало на генерального прокурора. Джінкана таким чином хотів помститися Кеннеді за успіхи в боротьбі з організованою злочинністю і зруйнувати його політичну кар'єру. Однак в будинок актриси нібито проникли агенти ФБР і знищили докази до прибуття поліції.

Норма Джин: alter ego

У 1946 році фотомодель Норма Джин Догерті обзавелася творчим псевдонімом, під яким прославилася на весь світ, - Мерилін Монро. Прагнучи на голлівудський олімп, дівчина не тільки змінила ім'я на більш звучну, а й попрацювала над зовнішністю: хірурги підкоригували їй овал обличчя і форму носа, перукарі перефарбували каштанове волосся. Знайомі актриси відзначали її здатність миттєво «включати» Мерилін Монро: у потрібний момент вона перетворювалася з соромливою панянки в сліпучу голлівудську діву і назад. На думку деяких біографів, конфлікт між двома особистостями актриси і привів її до самогубства.

Фото: AFP / EAst News, AFP (x2), polaris / East News, Getty Images, AFP, AP / East News, Getty Images, Peter Brooker / REX / Shutterstock / Fotodom.ru

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 6, червень 2016

«Іноді я думаю: навіщо взагалі потрібні ночі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация