Таємниця останніх рішень Алана Грінспена

Грінспен став для всього світу символом ери долара. Тому догляд цієї непересічної людини на спокій, нехай навіть заслужений і виправданий по здоров'ю, виглядає символічно. Незадовго до свого відходу на спокій Грінспен прийняв ряд рішень, які, мабуть, визначать майбутнє долара. Майбутнє, яке назвуть "епохою після Грінспена". Грінспен став для всього світу символом ери долара

Таємниця останніх рішень Алана Грінспена

Глава Федеральної резервної системи (ФРС) США Алан Грінспен, який займав цю посаду майже 19 років, пішов у відставку. Грінспен, якому зараз 79 років, посів посаду глави ФРС в 1987 році. Вчора він здав справи своєму наступникові - п'ятдесятидворічного Бену Бернанке.

Незважаючи на те, що Грінспен скаржився на здоров'я і тяготи його вельми похилого віку, його відхід символічний. Грінспен залишає ФРС (Центробанк по-нашому) в не найсприятливіший для економіки США момент. Бюджетний дефіцит США, як і раніше, величезний. Торговий дефіцит - неймовірно величезний. Інфляція - вище планової, а нафтові ціни і не думають зупиняти своє ралі.

Чорт зна що твориться на ринку нерухомості США - його шалене зростання вже багато хто називає "бульбашкою". Якщо він лопне, то разом з ним просяде не тільки вся фінансова система США, але і впаде один з підвалин американського суспільства - іпотека.

Читайте також: Долар знову на краю прірви. Криза буде в березні?

З таким оберемком проблем доведеться зіткнутися новому главі ФРС. Більш того, від Бернанке, якщо його затвердять остаточно на цій посаді, вимагатимуть рішень.

При цьому кількість інструментів, до яких може вдаватися глава Центробанку вельми обмежена. Коли необхідно регулювати рівень інфляції, голова ФРС підвищує базову процентну ставку і, навпаки - приймає рішення про її зниження в разі ослаблення економіки.

Іншим знаряддям, яким свого часу вміло користувався Грінспен, є слово. Будь-яка фраза, вимовлена ​​главою ФРС США, здатна викликати бурю на світових ринках.

За останні півтора року облікова ставка ФРС повільно, але безперервно зростала. 14 раз поспіль Алан Грінспен підвищував її на 0,25%. Вчора, в свій останній робочий день, Грінспен підвищив її до 4,5%. Цей курс був виправданий необхідністю боротьби з інфляцією а також для плавного зміцнення долара.

Тепер же стратегія зміниться. Першочерговим завданням, яке Б.Бернанке повинен буде вирішити, зайнявши пост глави ФРС, стане визначення термінів припинення підвищення рівня базової процентної ставки. Принаймні, саме цього від нього чекають фінансові ринки планети.

"Ми знаходимося в перехідному періоді. Бернанке займає пост глави ФРС тоді, коли більше не існує ясності, - вважає провідний економіст Merisow Financial Діана Свонк. - Не існує магічного показника, який нам відомий і при досягненні якого необхідно зупинитися. Так що тепер найважливішим завданням є вчасно зупинитися ".

Однак основне завдання, яке поставить перед Бернанке Білий дім, швидше за все, буде дещо іншою. І дуже делікатною.

Справа в тому, що в березні зійдуться відразу кілька несприятливих векторів для фінансової системи США.

Не будемо забувати, що перед США стоїть загроза технічного дефолту за зовнішніми зобов'язаннями: зовнішній борг США досяг неймовірної суми в 8,1 трильйон доларів, впритул наблизившись до максимально встановленими лімітами.

По-друге, в березні 2006 року Іран офіційно переходить на євро у зовнішній торгівлі, включаючи експорт нафти. Крім того, інший «східний тигр» - Китай - прозоро натякає на можливість збільшення частки євро у валютному кошику свого ЦБ, в якій на сьогоднішній день долар займає 70%. Якщо дії двох великих держав - добувної та переробної - виявляться синхронними, це дуже боляче вдарить по долару.

У зв'язку з цими кризовими явищами, вельми підозріло виглядає одне з останніх важливих рішень, які встиг прийняти Грінспен перед своїм відходом. Федеральна резервна система США має намір припинити публікацію даних про темпи нарощування обсягу грошової маси в обігу (так званий агрегат M3). Тобто у світового співтовариства не буде інструменту для відстеження реальної ціни долара. Що не страшно у випадку з Росією (ми теж не розкриваємо дані по агрегату M3), то трохи насторожує щодо загальносвітової валюти.

Очевидно, тільки зміною темпів збільшення і зниження облікових ставок кредитно-грошова політика США не обмежиться. Є всі підстави припускати, що доларовий світ (до якого поки відноситься і Росія) стоїть на порозі чогось важливо. Чогось, що змінить "еру Грінспена".

Сергій Малінін

Криза буде в березні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация