Таємниці загиблих кораблів: де шукати скарби

  1. Історія жадібності
  2. Географія недавніх відкриттів
  3. Роботи-водолази
  4. правило археолога
  5. Царська карета і два дзвони

На дні морів і океанів лежать скарби на сотні мільярдів доларів

18 грудня 1997 року в екрани вийшов «Титанік» - і дівчата всього світу, дивлячись, як герой Леонардо ДіКапріо зник у вирі, теж тонули - в море власних сліз. 20-річчя прем'єри режисер Джеймс КЕМЕРОН зазначив повторним показом фільму - тепер в 3D. На рік, що минає припала кругла дата і самої трагедії: «Титанік» зіткнувся з айсбергом 15 квітня 1912 року.

В знятої Кемероном кіноісторії головна героїня під завісу життя розкриває таємницю діаманта «Серце океану». Скарби часто пов'язані з романтикою морських подорожей. І найдивніше - досі на дні Світового океану лежать незліченні багатства, до яких сміливці наполегливо намагаються дістатися. Є такі шукачі пригод і в нашій країні. Але золото-діаманти у них в цій справі далеко не на першому місці.

Науковий консультант Центру підводних досліджень, створеного в 2014 році при Російському географічному товаристві (ЦПД РГО), Андрій Лукошков зазначає: інтерес до підводної спадщини постійно зростає.

- Всього в нашій базі 11 тисяч випадків корабельних аварій. З них на XX століття припадає 4 - 4,5 тисячі, - зазначає Лукошков. - Багато незвіданого залишилося з часів Великої Вітчизняної війни. Можна собі уявити, скільки всього лежить уздовж Дороги життя на дні Ладоги, у Невського п'ятачка. Дуже важлива гуманітарна місія, яку ми виконуємо. Скажімо, під Приморському в Ленінградській області виявили бронекатер. Місцеві жителі запропонували зробити з нього пам'ятник. Водолази безкоштовно підняли з нього гармату, її безкоштовно відремонтували в порту. І тепер в місті є прекрасний меморіал з цим знаряддям.

Ми не відмовляємо, якщо комусь потрібна допомога. Чотири роки тому знайшли німецький кайзерівський корабель 1918 року. Він стоїть на рівному кілі в чудовій схоронності. На ньому є цікаві речі - ті ж гармати. Тепер потрібно зрозуміти, що з цим робити. Якщо, припустимо, в зв'язку з 100-річчям закінчення Першої світової війни постане питання про поповнення фонду нового музею - Государевої Ратною палати в Царському Селі, з яким ми співпрацюємо, займемося кораблем вже предметно.

У 1918 - 1919 роках в Фінській затоці затонули два англійських есмінця, наш броненосний крейсер, німецький сторожовик і ще, можливо, чотири незнайдених корабля. Там же лежать штук десять тральщиків, кілька есмінців, шість підводних човнів, в тому числі радянський «Сом». Німецьких кораблів на Балтиці теж загинуло багато. Можливо, спільно з колегами з інших країн ми проведемо експедиції по їх пошуку.

На дні морів і океанів лежать скарби на сотні мільярдів доларів   18 грудня 1997 року в екрани вийшов «Титанік» - і дівчата всього світу, дивлячись, як герой Леонардо ДіКапріо зник у вирі, теж тонули - в море власних сліз

Вовняні каптан і штани з торгового корабля «Рафаїл» врятував від руйнування дьоготь, який розлився з бочки під час аварії. У ємності з балтійської водою - темною, Малосолоне і холодної, зберігає деревину і тканини століттями, реліквію відправили на реставрацію в Ермітаж

- Розкажіть про «Соме» - це ж одна з найвідоміших підводних човнів, що затонув біля берегів Швеції.

- На мій погляд, «Сом» - не найцікавіша човен. Це невдалий проект американської фірми, який відмовився купити ВМФ США. А царські чиновники придбали, тому що флот на Далекому Сході під час Російсько-японської війни був слабкий, і вони брали все, що потрапляло під руку. Нічого героїчного «Сом» не вчинив. Більш цінний об'єкт, наприклад, «Акула» - одна з перших бойових підводних човнів конструкції Івана Бубнова. «Акула» воювала, її капітаном був винахідник російського шноркеля - пристрої для роботи двигуна під водою - Микола Гудим. Загинула човен в бойовому поході. Хоча лежить вона в естонських водах, на неї пірнають і російські дослідники.

11 жовтня 1914 року в Балтійському морі затонула і знаменита «Паллада». На броненосних крейсера знаходилося 583 людини. Німецька субмарина, що потопила його, лежить неподалік.

Словом, невивчених кораблів на дні - море. Але з судами і Першої світової, і Великої Вітчизняної є проблема: через наявність боєзапасу вони до сих пір потенційно небезпечні.

Історія жадібності

Торговий корабель «Рафаїл», який знайшов останній причал в протоці Бьyoркезунд Фінської затоки, фахівці ЦПИ РГО називають найцікавішим з тих, з якими їм довелося попрацювати в 2017 році. Першими ще в 1724 році його виявили місцеві жителі: треба льодом стирчав фрагмент великої щогли.

- Селяни пірнали в ополонку і зуміли підняти на лід частина вантажу - рогожу і шкіру в тюках. Щоб пірнути глибше, прив'язували камінь до поясу. А коли треба було спливати, мотузку просто перерізали, - розповідає Лукошков.

До речі, історики вважають, що «Рафаїл» перевозив контрабанду. Сплативши мито за невеликий вантаж, моряки забили корабель незадекларованим товаром. Але не змогли вибратися з крижаного полону.

Географія недавніх відкриттів

Фінська затока. У 2017 році фахівці ЦПИ РГО вивчали район островів Гогланд і Великий Тютерс, де в Наприкінці серпня 1941 року відбувалась операція «Таллінський перехід» - евакуація основних сил Балтійського флоту, під час якої загинуло дуже багато кораблів.

- За допомогою гідроакустичної апаратури було «пересіяне» більше 15 квадратних кілометрів балтійського дна і зафіксовано 26 об'єктів. Серед них фінський сторожовий корабель, німецька десантна баржа, радянський військовий транспорт, вісім суден, побудованих в XIX столітті, і найцікавіше - деталі корабля допетровської споруди XVII століття або навіть більш раннього, знайдені на глибині 32 метри, - ділиться радістю першовідкривача Лукошков.

Острів Матуа, Далекий Схід. У липні-серпні цього року під час спільної з Міноборони експедиції «Матуа-2017» фахівці ЦПИ РГО вирушили в «Пекельну пащу». Так в перекладі з айнського, мови корінного населення цих місць, перекладається назва острова Курильської гряди в Охотському морі.

Так в перекладі з айнського, мови корінного населення цих місць, перекладається назва острова Курильської гряди в Охотському морі

У липні 2013 року на підводному апараті C-Explorer до місця аварії фрегата «Олег» у Фінській затоці зробив півгодинне занурення Президент Росії Володимир ПУТІН. У серпні 2015 го глава держави занурився на батискафі на дно Чорного моря до затонулого античному судну. Фото з сайту kremlin.ru

Сьогодні острів безлюдний. Але під час Другої світової війни на Матуа знаходилася фортеця, де був розквартирований японський гарнізон в 7 тисяч чоловік, потужні надземні, підземні, а, можливо, і підводні зміцнення, аеродром - його злітні смуги обігрівалися термальними джерелами.

В районі Матуа на глибині близько 100 метрів вдалося виявити 95-метрову американську підводний човен USS Herring (SS-233), потоплення японською береговою батареєю 1 червня 1944 року. Вона майже не зруйнована, тільки поросла шаром черепашнику.

Крим. У сезон-2017 команда ЦПИ РГО досліджувала акваторію Керченської протоки між мисами Тузла, Ак-Бурун і Малий. З 22 виявлених приладами «донних аномалій» 16 виявилися затонулими об'єктами. Наприклад раніше невідомий одномоторний літак часів Великої Вітчизняної війни і останки радянського торпедного катера.

Сочі. У район падіння літака Ту-154 ВПС Росії, 25 грудня 2016 року забрав життя 92 людей, населені підводні апарати C-Quester і C-Explorer прибутку на наступний день. Вони здатні безперервно працювати на глибині до 300 метрів протягом 8 годин і дуже допомогли в пошуковій операції.

Роботи-водолази

У 2017 році виповнилося 135 років Кронштадтської водолазної школі - головному центру навчання фахівців цієї справи в країні.

- Для пошуку кораблів відкрилися необмежені можливості. Удосконалюється водолазна техніка, з'явилося більш потужне освітлення, можна проводити підводну зйомку, яка дозволяє отримувати 3D-зображення, - коментує Лукошков.

правило археолога

Коли говорять про підводної археології, в уяві постає затоплені міста, бригантини з обривками вітрил і обов'язково скрині з золотом і дорогоцінним камінням. Але в реальності це не зовсім так.

- Дослідники не скарби шукають, а отримують нові знання для реконструкції історії. Питання цінності піднятих предметів багато в чому залежить від тієї інформації, яку вони можуть дати. Не впевнений, що знахідка декількох тисяч однакових монет вчених дуже обрадує. Їх потрібно реставрувати, зберігати. Тим часом знаєте головне правило археолога? Чи не піднімати те, що не можеш зберегти, - каже Лукошков. До речі, на проведення підводних досліджень потрібно отримати так званий відкритий лист, який Міністерство культури видає кваліфікованого фахівця-археологу.

За оцінкою експертів, на дні морів і океанів покояться близько 250 тисяч кораблів, які затонули тільки за останні 400 років. В їх трюмах знаходяться величезні багатства на загальну суму понад S600 мільярдів ( НАТИСНІТЬ ДЛЯ ЗБІЛЬШЕННЯ )

Царська карета і два дзвони

Біля берегів Росії сама густа концентрація корабельних - Фінську затоку. Тут же були зроблені і найцікавіші знахідки.

  • 1953 рік. Недалеко від міста Турку фіни виявили російський галиот «Святий Михайло». У жовтні 1747-го він віз з Амстердама до Петербурга цінності для російського імператорського двору. Під час шторму корабель загинув. З дна підняли колекцію мейсенского порцеляни, золотих і срібних годин, 34 золоті табакерки, золоті елементи меблів і навіть позолочений кабріолет - подарунок датського короля імператриці Єлизавети Петрівни. Все це знаходиться в музеях Фінляндії.
  • 1981 рік. У Баренцевому морі пройшла операція з підйому золота з англійської крейсера «Единбург», потопленого німцями в квітні 1942 г. Він йшов на чолі конвою суден з Мурманська до Великобританії. На борту було 5,5 тонни (465 штук) золотих злитків, призначених для сплати союзникам по антигітлерівській коаліції за військові поставки в СРСР. Підняте золото поділили між СРСР і Великобританією в пропорції три до одного.
  • 1987 рік. У острова Мулан фінський дайвер-любитель натрапив на судно, затонуле в 1617 р «Муланскій корабель» перевозив награбоване шведами в Новгороді в 1611 - 1617 рр. З судна підняли два дзвони і монети часів Івана Грозного і Василя Шуйського.
  • 1999 год. Фіни знайшли данський корабель «Фрау Марія», який затонув в 1771 р Він віз в Петербург колекцію творів мистецтва, куплену Катериною II в Нідерландах для Ермітажу. Там могли бути 27 картин голландських художників XVI - XVII століть, включаючи Рембрандта, колекція порцеляни, золоті і срібні вироби, монети. Загальна вартість вцілілого вантажу оцінюється мінімум в 500 мільйонів євро.

Тим часом знаєте головне правило археолога?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация