Таємниці монастирів: як моляться про зцілення і печуть пісні торти в Києво-Печерській лаврі

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

15 березня 2016, 10:00 Переглядів: 15 березня 2016, 10:00 Переглядів:   Церква Живоносне джерело

Церква "Живоносне джерело". Побудована на місці каплиці, зруйнованої в радянські часи .. Фото: Олександр Яремчук

У цегляних стін Києво-Печерської лаври, біля виходу до Дніпра, 15 років тому збудована церква "Живоносне джерело". Її ще називають "храмом для мирян", так як тут найчастіше проводяться таїнства хрещення, вінчання, служаться щоденні молебні. "На цьому місці до революції була каплиця, яку за радянських часів зруйнували, - розповідає" Сегодня "архімандрит Іларіон. - У цьому храмі знаходиться святиня - головний убір Марка Гробокопателя, який жив ще в ХІ столітті, про який говорили:" Його заповідей слухалися мертві ". послусї преподобного було риття печер для келій і поховань братії. він постійно постив, носив на поясі залізні вериги, а якщо хто приносив йому подяку - віддавав бідним. Про його безлічі чудес розповідає Патерик. Одного разу він викопав вузьку могилу, що в неї ледве зміг поміститися труну з померлим. Братія почала нарікати на Марка, що вони не можуть як слід ні поховати покійного, ні омити його єлеєм. Печерник вибачився, але братія не вгамовувалася. Тоді блаженний сказав покійному: "Брат, посунься сам і, взявши ялин, виллєш на себе ". і мертвий трохи разогнувшісь, простягнув руку і, взявши ялин, вилив на себе хрестоподібно на обличчя і на груди і віддав посудину; оправи себе сам, він ліг і заснув. Після цього чуда братія з жахом і трепетом зверталася до Марка. ще була історія з братами Іваном і Феофілом, які попросили Марка влаштувати їм одне загальне місце для їх поховання. Сталося так, що молодший, Іван, помер, коли старший поїхав. Повернувшись, Феофіл обурювався, що Марк поховав Іоанна на місці старшого. Печерник відповідав: "Прости, згрішив я!". Потім, звернувшись до померлого, сказав: "Встань, брате, нехай то місце найстаршому тебе брату, сам же ляж на нижньому місці". По слову преподобного, мертвий все виконав. Після цього Феофіл навіть осліп від сліз і прозрів тільки за три дні до смерті. Про що це говорить? Про те що у Бога немає мертвих. Марк не своєю силою це все робив. Людина без Бога нічого не може зробити, але Господь слухав Марка, значить, його молитва була угодна Богові, він був угодний Богу. Сам преподобний Марк, кажуть вчені, спочив у віці 40 років. Його мощі, повністю нетлінні, покояться в Ближніх печерах. Люди часто отримують у його мощей зцілення, багато випадків лікування безпліддя. Спочатку молебні преподобному Марку служили не тут, а в печерах. Але там збиралося стільки людей, що молебень вирішили перенести в цей храм. В кінці служби парафіяни підходять до священика, цілують хрест і надягають шапку преподобного Марка. За радянських часів шапку зберігав у себе чернець Руф, а коли Лавра відкрилася, повернув її ".

За радянських часів шапку зберігав у себе чернець Руф, а коли Лавра відкрилася, повернув її

Нижня Лавра. "Людина без Бога нічого не може зробити".

Людина без Бога нічого не може зробити

"Храм для мирян". Тут проходять молебні, вінчання та хрещення.

ОДЯГ ЧЕНЦЯ. Звичайно, у кожного ченця є свій гардероб. Він досить скромний і складається з 3-4 шат на всі випадки життя. Шиють їх тут же, в пошивному цеху Лаври. "Як прийшли в армію знімають свою мирську одяг і одягають військову, так і ченці, прийшовши в монастир, одягаючись, стаючи воїнами Христовими, - пояснює нам начальник пошивочного цеху архімандрит Андрій. - Одяг наша - це чорне плаття, як символ смирення і покаяння, яке ми повинні носити до кінця своїх днів ".

За статутом, раз в два роки монах отримує новий одяг. На моє запитання: "Як монахи не вмирають від спеки влітку в чорному одязі?", Воїни Христові посміхаються: "Під одягом у нас завжди ще нижня сорочка, яка перш робилася з верблюжого волосу, щоб колоти тіло і нагадувати ченцеві, для чого він прийшов в монастир, - вгамовувати своє тіло і зміцнювати дух. Подібну волосяницю носив ще Іоанн Хреститель, при тому що в пустелі була температура +50 градусів. А преподобний Паїсій Святогорець говорив: краще померти від спеки, ніж зняти одягу ченця. Так що нам це в радість. А коли сильно жарко, ми просто прискорити яем крок, ось і все. Найкращими тканинами для шат вважаються грецькі, нам іноді владика замовляє. А ось "волосяницю" не використовуємо, тільки за особливим благословення духівника ".

У кожному монастирі є особливості чернечого облачення. Наприклад, в Святогірській лаврі - це полумантіі. "За лаврської традиції, мантія у нас трохи довший облачення, з" хвостом "в 20 см, які носили до революції, - пояснює архімандрит Андрій. - Щоб не наступати, монахи її на руку намотують. А ось в свято одягають кольорові облачення. Кожен колір має своє значення: блакитний - колір Божої Матері, червоний - колір мучеників (по аналогії з кров'ю Агнця Христового), зелений - колір преподобних отців ".

Родзинка. Найстаріша липа.

Святиня. Шапка прп Марка.

Пекарня: просфору VS ТОРТИ

Часто думають, що монахи нічого не роблять, крім читання молитов, але це не так. Чернече життя складається з послухів, призначених старшим. Одне з них - робота на просфорні. Проскури, які віруючі їдять після причастя, готуються тільки руками братії. Ця традиція була заповідана ще преподобними отцями Печерськими.

Отримавши благословення намісника, владики Павла, кореспондентам "Сегодня" довелося вставати о п'ятій ранку, щоб побачити своїми очима, як печуться проскури. "Взагалі, перший заміс починається о третій ранку, так що вам гріх скаржитися, - з посмішкою говорить послушник Ніко. - Зараз тісто підійшло, ми будемо його розкладати. Лаврська просфора складається з двох частин: верху, з надрукованим візерунком у вигляді хреста, і широкого низу. Спочатку ми "друкуємо" візерунок на верхній частині просфор і складаємо їх на листи. Потім "друкуємо" нижню частину і також складаємо на листи. Коли тісто підійде, з'єднуємо верхню частину з нижньою і ставимо в піч. до 11 ранку 7, 5 тисячі просфор будуть готові, і йде на це 300 кілограмів борошна і більше 70 літрів води ".

до 11 ранку 7, 5 тисячі просфор будуть готові, і йде на це 300 кілограмів борошна  і більше 70 літрів води

Перший заміс. Тісто викладається на стіл і розкочується.

Тісто викладається на стіл і розкочується

Друк форм. Верхівки-кружечки "літають" по всьому столу.

Близько 10 ченців в білих халатах і шапочках стають навколо великого столу з борошном і довго моляться. Далі все працюють, як єдиний годинниковий механізм. Одні ченці вирізають спеціальною формою кружечки і перекидають їх на протилежну частину столу, де їх тут же підхоплюють інші ченці і ставлять на кружочках друк у вигляді хреста, а треті складають вже "надрукований" форми на листи, натерті воском. Кожен рух супроводжується молитвою "Преподобні отці наші Печерські, моліть Бога за нас". Причому молитва читається монахами не по черзі, а вроздріб - то з одного кінця столу, то з іншого. Як вони домовляються, хто наступний буде читати - неясно, але молитва не припиняється ні на секунду. Через десять хвилин я відчула, що впадаю в стан трансу і сама мимоволі вимовляю: "Преподобні отці наші Печерські ..."

Після "польотів". Верхівки просфор складають на деко.

Заготовки. Ставлять в піч.

До речі, в кожному монастирі просфори відрізняються за смаком. Наприклад, в Почаєві вони трохи кислуваті, в Києво-Печерській лаврі - солодкі, тому що використовуємо лише вищий сорт борошна. До речі, на день ангела - так називається день народження ченця - печеться окрема просфора середніх розмірів, яка вручається на трапезі. Іменинник ділить "подарунок" на частини, роздає братії, а інше залишає собі, сушить і їсть протягом року.

Іменинник ділить подарунок на частини, роздає братії, а інше залишає собі, сушить і їсть протягом року

Знову. Наступний заміс.

По сусідству з просфорня є пекарня, де шість працівників-мирян готують пиріжки, кулеб'яки, піцу, вареники, які купують парафіяни в кіосках і трапезних. "Молоко, сир ми привозимо з лаврського господарства в Воронькові, їх теж можна купити в кіосках на вході, - каже ієродиякон Димитрій. - А в кондитерському цеху готують все - від" поліна "і печива до торта, причому навіть пісного".

Кондитери. Готують пиріжки.

Торт в 3 кг. Ніяких барвників.

СОЦІАЛЬНИЕСЛУЖЕНІЯ лаврської братії

У Лаврі відбувається безліч різних соціальних заходів, в яких задіяні ченці. Вони навідуються в будинку для людей похилого віку та дитбудинки, приходять до інвалідів, приносять продукти, речі, медикаменти і духовну літературу, можуть посповідатися і причастити хворих і лежачих, бажаючих долучитися Тіла і Крові Христової. Продукти ці та все інше куплено на пожертви прихожан Лаври. Люди жертвують як грошима, так і речами, а ченці розподіляють пожертви за призначенням.

Тюремного служіння. "До АТО наша братія окормлявся близько 10 в'язниць, зараз менше, оскільки вони не пов'язані з Донбасом втрачена, - каже батько Філіп, начальник відділу з окормлення засуджених. - Раз на місяць виїжджаємо в зону в селі Мартусівка під Києвом, служимо літургію. Відповідаємо на листи в'язнів. у перших листах вони зазвичай розповідають свою історію і просять продукти або медикаменти, а вже потім починають цікавитися Богом. Є навіть свої духовні! Я років 10 листувався з укладеним, так він стільки книг прочитав, як в духовній семінарії. Вийшов, одружився, слава Богу. Ще один потрапив в колонію для неповнолітніх за три вбивства, був ще зі школи некерованим. А в тюрмі з ним сталося духовне переродження. Він благовістив сусідам по камері, став духовним старостою. Після амністії приїжджав до нас на богослужіння. Одружився, влаштувався на роботу. Про колишнього життя говорять тільки його наколки. Такі випадки - рідкість, але ми й цьому раді ".

Такі випадки - рідкість, але ми й цьому раді

Ченці. Окормляли 10 в'язниць.

ІНВАЛІДИ. "Мене завжди вражає одна сім'я інвалідів, які живуть скромно, але зустрічають нас завжди, як найпочесніших гостей, накривають стіл, хоча їм це нелегко, - каже ієромонах Лукіан, начальник відділу соціального служіння. - Вони такі життєрадісні, що диву даєшся. Або , наприклад, сім'я: чоловік - інвалід лежачий, дружина хвора на рак, але ви б бачили, яка чистота у них в будинку, все блищить. Ця жінка, хвора на рак, просто світиться зсередини. Для нас, ченців, це приклад духовної висоти, як святість, причому ще за життя людини. Дивні діла Господнього , Коли в немочах і хворобах приходить така духовна сила. Однак в подачках потрібно бути розбірливим, люди зустрічаються різні. Якщо бачимо, що допомога сприймають чисто споживацьки або починають щось вимагати, ми перенаправляємо її на тих, кому вона потрібніша ".

Послух. У пошивному.

ОБІДИ ДЛЯ БІДНИХ. У Лаврі сьогодні працює шість трапезних, а також двічі на день (о 11:00 та приклади 19:00) видаються обіди для малозабезпечених. "Кожен день варимо 120 літрів супу чи борщу, є також обов'язково гарнір і салатик, - каже ієромонах Арефа. - Деякі виявляються в Лаврі від відчаю і просять підробити на" квитки додому "або ще якусь потребу, або хто не може прогодувати сім'ю. Але є і ті, хто сприймає трапезу, як належне, не бажаючи змінювати життя і шукати роботу. Так, ми виконуємо волю преподобного Феодосія , Який велів годувати всіх, хто потребує, і традиції цієї майже 1000 років. Однак приймати таку щедрість треба зі смиренням і радістю, а не з образою і фразами "ви повинні". Але наше завдання - нагодувати і молитися за спасіння їх душ ".

Але наше завдання - нагодувати і молитися за спасіння їх душ

Столярна. Є всі необхідні майстерні для будівництва.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Таємниці монастирів: як моляться про зцілення і печуть пісні торти в Києво-Печерській лаврі". інші Недільна школа дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Анастасія Білоусова, Ярослава Корнєєва

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Про що це говорить?
На моє запитання: "Як монахи не вмирають від спеки влітку в чорному одязі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация