таїнство Хрещення

  1. Хрещення до Христа
  2. Іванове хрищення і хрещення Христове
  3. встановлення Хрещення
  4. Проблема Хрещення немовлят
  5. Історія і чинопоследование Таїнства Хрещення

Таїнство Хрещення - це одне з найбільш древніх Таїнств, і одне з трьох, які символізують духовне переродження людини. Подробиці в статті!

таїнство Хрещення   є одним з 7   Таїнств Православної Церкви таїнство Хрещення є одним з 7 Таїнств Православної Церкви . Це одне з найбільш древніх Таїнств, і одне з 3 (крім Євхаристії і шлюбу ), Що символізують духовне переродження людини, народження його в нове життя і починаються вигуком священика «Благословенне Царство ...».

Хрещення - перша Таїнство, яким Церква зустрічає приходять до Бога людей . Вступ до Церкви, порятунок своєї душі і прилучення до Життя Вічного можливо через Таїнства, «перепусткою» для участі в яких є перше Таїнство в духовному житті людини - Хрещення. Хрещення приймають не для того, щоб не хворіти, щоб мати життєвий успіх, позбутися від неприємностей, але для того, щоб мати життя вічне в Бога.

Хрещення до Христа

Хрещення, по-грецьки «баптисма», означає - «занурення в воду». Сам по собі звичай водних занурень дуже древній - більш давнє християнського хрещення.

Ще в Ветохозаветной Церкви існувала практика водних занурень, хоча в ній вони мали зовсім інший, ніж в Новому Завіті, сенс. За старозавітним встановлення будь-іудей після всякого того, що сталося з ним осквернення повинен був зробити особливе водне обмивання - «мікву». Крім того, коли язичники, що повірили в істинного Бога, хотіли приєднатися до старозавітної Церкви, над ними не було прийнято робити обрізання; для них існував інший, особливий спосіб приєднання до Церкви. Старозавітна Церква сповідувала національну винятковість, богообраність євреїв, і тому в повноті не дозволяється приєднатися до себе нікому, крім синів богообраного народу. Для тих, хто увірував ж з язичників як раз і існували водні занурення, які були для них шляхом входження в Церкву. Такі люди називалися «прозелітами врат», або ще - «бояться Бога».

Іванове хрищення і хрещення Христове

Абсолютно новий розвиток і наповнення Хрещення в Новому Завіті дав святий пророк Іоанн Предтеча Абсолютно новий розвиток і наповнення Хрещення в Новому Завіті дав святий пророк Іоанн Предтеча. Святий Іоанн Предтеча також хрестив євреїв в водах Йордану, Іванове хрищення і Хрещення християнське - це два різних хрещення. Іванове хрищення було хрещенням покаяння, хоча при цьому воно не звільняло людини від джерела всіх гріхів - гріха первородного. Хрещення ж християнське дає прощення всіх гріхів, оновлює людини.

Іванове хрищення було підготовчим для кожного брав його людини до особистої зустрічі з Христом, до прийняття чаєм євреями Месії. Під час Іванового хрещення людина, заходячи в воду, сповідував свої гріхи, саме тому воно і називається «хрещення покаяння». Єдиний, хто увійшов у воду і не затримався в ній, був безгрішний Богочоловік Ісус Христос. Іоанн закликав брали його хрещення зробитися чистими, тому що серед них вже перебував, стояв Той, Хто прийшов їх спокутувати і з Ким вони мали зустрітися. Отже, через хрещення Іванове людина повинна була підготуватися до зустрічі з Христом, Який ще тільки прийшов у світ, вступивши в бій з сатаною і гріхом. Хрещення ж християнське є Хрещення Духом Святим; воно дає абсолютно нові дари, які є наслідком вже здобутої Христом перемоги над дияволом, воскресіння з Христом, нове життя, нове духовне народження. Таким же хрещенням, як Іванове, було і хрещення апостолів, що здійснюється ними ще до Воскресіння Христа.

Тільки після П'ятидесятниці нове, християнське Хрещення виявляє себе в Церкві Новозавітній. У книзі Діянь апостольських наводяться слова Господа, Який Сам про це говорить: «Іоанн хрестив водою, а ви через кілька днів після цього будете Духом Святим» (Діян. 1, 5).

встановлення Хрещення

Про встановлення Хрещення відомо з Євангелія від Матвія: «... Дана Мені всяка влада на небі й на землі. Тож ідіть, і навчіть всі народи, христячи їх в Ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи їх зберігати все те, що Я вам заповів І ото, Я перебуватиму з вами повсякденно аж до кінця віку »(28, 18-20). Про новозавітному розумінні духовного сенсу Хрещення сказано в 3 розділі Євангелія від Іоанна: «. ..істінно, істинно кажу тобі: Коли хто не народиться від води і Духа, не може увійти в Царство Боже »(3, 5). Богословське значення Таїнства християнського Хрещення завжди розумілося Церква ю однаково: як Хрещення в ім'я Пресвятої Трійці і Хрещення у образ смерті і Воскресіння Христа, що відбувається заради звільнення від первородного гріха і для прощення особистих гріхів. Хрещення - це не просто моральна зміна, яка відбувається з людиною. Крім того, Хрещення стає новим народженням водою і Святим Духом для Царства Божого. Людина, що знаходився раніше поза Богом і тому практично не володів справжнім - духовним - буттям (адже поза Богом не може бути ніякої справжньої життя), хоча і жив як плоть, але насправді перебував духовно «Не сущим», істинно народжується, духовно твориться в хрещальній купелі.

Для прийняття Хрещення всякому приймає це Таїнство людині необхідні два найважливіших якості, почуття, стану душі: віра і покаяння.

Хрещення в церковному розумінні аж ніяк не є приватна треба, як часто це сприймається сьогодні. У стародавній Церкві хрестили в найурочистіші дні року, в найбільш значущі християнські свята: Хрещення і саме по собі було тоді для віруючих людей їх найважливішим і загальним церковним святом. Новохрещених люди, одягнені в білий одяг, урочисто йшли в головний собор, де вперше приступали до Євхаристійної чаші; при цьому вся громада молилася і чекала, коли вони прийдуть з хрестильне храму.

Проблема Хрещення немовлят

Одна з найдавніших православних традицій звичай хрестити людей в дитячому віці Одна з найдавніших православних традицій звичай хрестити людей в дитячому віці. Завдяки Хрещенню людина вступає в абсолютно інші, ніж раніше, глибокі і особисті відносини з Богом - відносини вірності, слухняності і любові. Все це, безумовно, вимагає від людини його вільного зусилля. Бог ніколи не рятує людину без вільного изволения самої людини. При цьому людина має право навіть на страшний і відповідальний вибір: жити йому з Богом або поза Богом.

Але чи не є Хрещення немовлят, ще не здатних до осмислених вчинків, до вільного вибору, до логічних рішень, порушенням свободи вибору, дарованої людині Самим Творцем? Маленька людина вступає в союз з Христом, вступає в Церква, і при цьому, з точки зору протестантів, виходить, що батьки, хресні йому все це насильно нав'язують поза його волею - адже він ще зовсім нерозумний. Протестанти обурюються таким підходом; вони вважають, що Хрещення повинно бути усвідомленим.

Православний погляд відрізняється від баптистського насамперед тим, що, немовлят можна хрестити і по вірі батьків. У Новому Завіті є згадки про Хрещення цілих будинків: будинки сотника Корнилія, дому ув'язнення варта. Всі ці Хрещення відбувалися з волі глави будинку. Будинок - це сім'я, і, швидше за все, там могли бути і маленькі діти. Протестанти заперечують на цей новозавітний аргумент, кажучи, що діти в цих будинках могли бути, а могли і не бути: адже в древнє поняття «дому» входили навіть і раби.

Також можна сказати і про те, що в Старому Завіті прообразом Хрещення служило обрізання, яке якраз і відбувалося над немовлятами.

Строго кажучи, заперечення протестантів проти Хрещення немовлят зводяться до двох тверджень: Бог рятує людину тільки по вільній волі і устремління самої людини, а дитина не може прийняти самостійного рішення; людина може долучитися до Божественної благодаті лише зробивши усвідомлений, розумний вибір життя у Христі, а немовля ще малий і тому позбавлений розуму.

Протестанти не допускають думки про те, що Бог може простити гріхи людини по молитві його братів у Христі, врятувати його по вірі інших: зцілити - так, надати благодатний підтримку - так, але - не врятувати, не пробачити йому гріхи. Тут питання, строго кажучи, полягає навіть не в тому, чи можна хрестити немовлят. Він формулюється протестантами набагато ширше: а чи можуть взагалі гріхи однієї людини попрощатися по вірі іншого? І якщо дійсно можуть попрощатися, як стверджують православні, то це і буде означати, що скоєне по вірі батьків Хрещення немовлят може бути допущено в Церкві, і що в цьому Хрещенні немовля, так само, як і будь-який інший дорослий чоловік, звільняється від первородного гріха .

Епізод з лікуванням розслабленого, якого близькі йому люди, розібравши покрівлю будинку, де в той час знаходився Спаситель, спустили до Господа на мотузках, ось Христос, бачачи їх віру, не тільки зцілює розслабленого від його фізичної недуги, а й прощає йому вчинені ним в минулого гріхи, ясно нам показує, що саме по вірі інших людей, а не тільки по вірі одного розслабленого, Господь простив йому гріхи. Значить, Господь може звільнити від гріхів по вірі близьких не тільки цього євангельського розслабленого, але і багатьох інших людей, в тому числі - очистити від первородного гріха по вірі батьків і хрещених немовлят.

Як уже згадувалося, протестанти також говорять і про те, що людина повинна прийняти Христа і усвідомлено, зробивши свій послідовний і розумний вибір. І тут виникає ще одне питання: а чи може дитина відчути благодать Божу і будь-яким чином її сприйняти, будучи через свій вік ще позбавленим здатності логічних суджень, з'єднатися з Христом, не роблячи при цьому розумно-усвідомленого вибору шляху християнського життя? У зв'язку з цією проблемою є в Святому Письмі ще один дуже важливий епізод: відвідування Божою Матір'ю Своєю родички Єлизавети. Саме тоді ще не народжене немовля Іоанн - майбутній Іоанн Предтеча, відчувши присутність котрий перебував в утробі Марії Господа, здригнулася в утробі своєї матері. Цей немовля ще не був здатний розумно осмислити, усвідомити, що відбувається, але він вже сприйняв, відчув присутність і дію Божественної благодаті. Те ж саме ми можемо сказати і про будь-якому охрещуваного дитинку: нехай він ще не може зрозуміти Христа, засвоїти Його вчення, але він в силах з радісною простотою прийняти Його благодатні дари; адже душа кожної людини вже з самого його народження за своєю природою - християнка.

Історія і чинопоследование Таїнства Хрещення

У Церкви склалося так, що два її Таїнства - Хрещення і Миропомазання, як єдиний і нерозривний шлях християнина до життя в Святому Дусі, є загальне чинопоследование У Церкви склалося так, що два її Таїнства - Хрещення і Миропомазання, як єдиний і нерозривний шлях християнина до життя в Святому Дусі, є загальне чинопоследование. Тут православна практика здійснення двох цих Таїнств найпринциповішим чином відрізняється від практики католицької (Миропомазання там називається конфірмації), де ці Таїнства відокремлені один від одного для їх приймає людини багатьма роками.

У православному Требник е чинопоследование Хрещення передує рядом інших коротких чинопоследований. По-перше, це «молитви в перший день, по внегда родити дружині отроча»; тобто церковна молитва про Спасіння людини вже починає відбуватися з самого моменту народження дитини. Тут читаються молитви і про матір, і про дитинку.

Потім в Требник е слід молитва «під еже назнаменаті отроча, ті, хто приймає ім'я у осмий день народження свого». У старозавітній Церкви немовля на восьмий день, який обрізується, а на сороковий день приносився матір'ю в храм. У Новозавітній Церкви в подобу цього на восьмий день після народження немовляті нарікають ім'я. Перша молитва в последовании - це молитва наречення християнського імені, яке вже дається дитині, хоча він ще і не хрещений; тут же читається тропар Стрітення, тому що це чинопоследование співвідноситься з подією Стрітення Господнього.

Далі в Требник е знаходяться «молитви дружині породіллі по четиредесятіх днех». На сороковий день читаються молитви на очищення матері і на воцерковлення дитини. Момент здійснення самого Хрещення в різні часи і в різних помісних церквах змінювався. Зараз в Російській Церкві, у відповідності зі сформованою традицією, немовлят хрестять найчастіше на сороковий день. За старих часів було не так: тоді хрестили на восьмий день, саме звідси і виник звичай для матері не бути присутнім на хрестинах своєї дитини, так як мати до сорокового дня, до прочитання над нею очисних молитов, не має права входити в храм. Ніяких канонів, які б взагалі забороняли матері перебувати під час Хрещення в храмі, строго кажучи, немає. І якщо вже настав сороковий день після народження дитини, якщо священик прочитав над нею очисну молитву, вона, безумовно, має право бути присутнім при Хрещенні свого немовляти.

У Требник е є і ще одна особлива «молитва дружині егда ізвержет немовляти». Це молитва відноситься тільки до тих обставин, коли з жінкою і з її ще не народженою дитиною стався якийсь нещасний випадок, що не залежить від її свідомих дій, спрямованих на те, щоб від цієї дитини тим чи іншим способом позбутися. Зрозуміло, що ця молитва не має ніякого відношення до випадків абортів. Перш ніж читати цю молитву, священик повинен сповідувати мати і з'ясувати: чи не було з її боку якогось легковажного і безвідповідального ставлення до свого плоду, що призвів її до викидня, і чи є тут її вина. І якщо виявляється, що вона в чомусь винна, священик цю молитву вже не читає, так як ця жінка зробила гріх, який може бути подоланий тільки через Сповідь.

Далі в Требник е присутній «молитва під еже сотворити оглашеннаго», а за нею йде і весь чин оголошення. Оголошено - це чинопоследование, яке безпосередньо передує Хрещенню; це окреме чинопоследование, що має своєю метою підготувати людини до Хрещення: звільнити його від влади сатани і прийняти його в надбання Церкви, в надбання Христове.

Чергування, яке є сьогодні в Требник е, сформувалися в цілому до X століття у Візантії і звідти перейшло на Русь.

Для брав Хрещення людини, за що існував в давнину звичаєм, був необхідний всього один хресний батько (хресний): для чоловіка - чоловік, для жінки - жінка (відповідно до 22-м правилом I Вселенського собору). Такий хресний батько називався по-грецьки «анадехоменос» тобто «Поручитель за боржника». Це юридичний термін: Кожна людина як би «боржник» Бога, і хресний батько за нього доручається. А ось звичай мати двох хресних - російська традиція, поширена лише з XIV століття.

Слід пам'ятати, що Таїнство Хрещення - це єдине Таїнство Церкви, яке може зробити не тільки священик, але і будь-який мирянин при якихось крайніх життєвих обставинах (наприклад, при загрозі смерті знаходиться поруч людини, яка хоче сприйняти це Таїнство, або над помираючим нехрещених немовлям ). Для його здійснення мирянину потрібно вода, а також буде необхідно вимовити (при триразовому зануренні в неї крещаемого, або при триразовому його кроплення) все ті ж хрещальні слова. Потім, якщо цей вмираюча людина все ж залишиться живий, вчинене над ним Таїнство Хрещення буде необхідно заповнити Тайну Миропомазання, що повинен буде здійснити вже священик ...

Існує давня традиція (з II-III століть) облачати новохрещену в білий одяг. В літургійних богослужбових текстах і святоотецьких писаннях ці одягу називаються блискучої ризою, ризою царської, одягом нетління. Вони символізують духовну чистоту і праведність, прилучення «новонародженого» християнина Божественної благодаті.

На новохрещену християнина також покладається хрест. Що вийшли з купелі і одягненому в білі ризи людині вручається свічка, яка свідчить про запаленими світлі віри, який перебуває тепер в його душі, і про славу майбутнього життя, до якої він покликаний.

Ви прочитали статтю Таїнство Хрещення. Можливо, Вам будуть цікаві такі статті:

Хрещення Господнє (Богоявлення) в 2017 році

Календар постів і трапез на 2016 рік

Але чи не є Хрещення немовлят, ще не здатних до осмислених вчинків, до вільного вибору, до логічних рішень, порушенням свободи вибору, дарованої людині Самим Творцем?
Він формулюється протестантами набагато ширше: а чи можуть взагалі гріхи однієї людини попрощатися по вірі іншого?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация