Таїнство Хрещення. Відповіді на запитання.

  1. Інші статті рубрики "Про Таїнстві Хрещення": Що таке Хрещення? Навіщо я роблю цей крок? Таїнство...
Інші статті рубрики "Про Таїнстві Хрещення":
  1. Що таке Хрещення? Навіщо я роблю цей крок?
  2. Таїнство Хрещення. Відповіді на запитання.
  3. Хто може стати хрещеним, і які обов'язки хрещених батьків?
  4. Хрещення - не захист, а хрест. Про те, що повинні знати хресні.
  5. Молитви за хрещеників.

- Що таке Хрещення як Таїнство? Як воно відбувається?

- Хрещення - таїнство, в якому віруючий, при триразовому зануренні тіла в воду з призиванням Бога Отця і Сина, і Святого Духа, вмирає для життя плотського, гріховного і відроджується від Духа Святого в життя духовне. У Хрещенні людина очищається від первородного гріха - гріха прабатьків, про яке повідомляється йому через народження. Таїнство Хрещення може відбуватися над людиною тільки один раз (так само як людина тільки один раз народжується на світ).

Хрещення немовляти відбувається по вірі хрещених батьків, на яких лежить святий обов'язок навчити дітей істинній вірі, допомогти їм стати гідними членами Церкви Христової.

Хрестильний набір вашому малюкові повинен бути таким, який Вам порекомендують в тому храмі, де ви будете його хрестити. Там без праці вам підкажуть, що необхідно. Головним чином це хрестинний хрестик і крещальная сорочечка. Хрещення одного немовляти триває близько сорока хвилин.

Складається це таїнство з оголошенням (читання над підготовкою до хрещення особливих молитов - «заборон»), зречення від сатани і поєднання Христу, тобто з'єднання з Ним, і сповідання православної віри. Тут за немовляти відповідні слова повинні вимовляти хресні.

Відразу після закінчення оголошенням починається послідовність Хрещення. Найбільш помітний і важливий момент - триразове занурення немовляти у купіль з проголошенням слів: «Крещается раб Божий (раба Божа) (ім'я) в ім'я Отця, амінь. І Сина, амінь. І Святого Духа, амінь ». В цей час хресний (однієї статі з охрещуваним), взявши на руки рушник, готується прийняти свого хрещеного від купелі. Прийняв Хрещення після цього одягається в нову білу одежу, на нього надівається хрест.

Відразу після цього відбувається інше Таїнство - Миропомазання, в якому крещаемому при помазання освяченим Миром частин тіла в ім'я Святого Духа подаються дари Святого Духа, які зміцнюють його в життя духовної. Після цього священик і хресні з новохрещених тричі обходять навколо купелі в знак духовної радості з'єднання з Христом для вічного життя в Небесному Царстві. Потім читаються уривок з послання апостола Павла до Римлян, присвячений темі хрещення, і уривок з Євангелія від Матвія - про посланні Господом Ісусом Христом апостолів на всесвітню проповідь віри з наказом хрестити всі народи в ім'я Отця і Сина і Святого Духа.

Після миро омивається священиком з тіла хрестився спеціальною губкою, змоченою в святій воді, з проголошенням слів: «Виправдався єси. Просвітився єси. Освятився єси. Омился єси ім'ям Господа нашого Ісуса Христа і Духом Бога нашого. Хрестився єси. Просвітився єси. Миропомазав єси. Освятився єси, в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа, амінь ».

Далі священик хрестоподібно постригає волосся новохрещених (з чотирьох сторін) зі словами: «постригати раб (а) Божий (ім'я) в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа, амінь», складає волосся на воскову корж і опускає її в купіль. Постриг символізує собою покірність Богу і одночасно знаменує ту невелику жертву, яку новокрещаемий приносить Богу в подяку за початок нової, духовного життя. Після проголошення прохань про хресні батьків і новохрещених Таїнство хрещення завершується.

Зазвичай відразу ж за цим слід воцерковлення, що означає перший принесення в храм. Немовля, взятий священиком на руки, проноситься їм по храму, підноситься до Царським брами і вноситься у вівтар (тільки хлопчики), після чого віддається батькам. Воцерковлення символізує собою посвячення немовляти Богові за старозавітним зразком. Після хрещення немовляти слід причастити.

- Чому в вівтар вносять тільки хлопчиків?

- дівчаток не проносять через Царські врата з тієї причини, що жінки взагалі в сучасній практиці Православної Церкви в вівтар не допускаються, тому що не можуть бути церковно і священнослужителями. А кожен хлопчик, хоча б потенційно, таким може стати, тому через Царські врата і проноситься.

- Кажуть, що, перш ніж хрестити свою дитину, слід сповідатися і причаститися.

- Безумовно, навіть безвідносно Хрещення дитини православні християни призиваються Церквою до того, щоб з певною регулярністю приступати до таїнств сповіді і святого причастя. Якщо ви не робили цього досі, то добре буде перший крок назустріч повноцінної церковного життя зробити, випереджаючи Хрещення власне немовля.

Це не формальна вимога, а природна внутрішня норма - бо, залучаючи дитину до церковного життя через таїнство Хрещення, вводячи його в огорожу Церкви - що ж будемо самі залишатися поза нею? Бо доросла людина, яка багато років, або ніколи в житті не каявся, не приступав до прийняття Святих Христових Тайн, - на цей момент є дуже умовно християнином. Лише спонукавши самого себе до життя в таїнствах Церкви, він актуалізує своє християнство.

- Яким православним ім'ям назвати дитину?

- Ні однозначної церковної традиції вибору імен - часто батьки вибирають ім'я дитині зі списку тих святих, які прославляються в самий день народження дитини, або на восьмий день, коли відбувається чин наречення імені, або в період сорока днів (коли зазвичай відбувається Таїнство Хрещення). Розумно вибрати ім'я зі списку імен церковного календаря з тих, які досить близько знаходяться після дня народження дитини. Але втім, це не якесь обов'язкове церковне встановлення, і, якщо є якесь глибоке бажання назвати дитину на честь того чи іншого святого, або якийсь обітницю з боку батьків, або ще щось, то це зовсім не перешкода .

- Під час таїнства Хрещення, скоєного над немовлям, за існуючою практикою, мати не допускають в храм. Це пов'язано з необхідністю 40-денного очищення матері після народження дитини. Трапляється, що не пускають мати більш дорослих дітей. Чим це пояснюється?

- Останнє може пояснюватися двояко: з одного боку, навіть якщо молитви не були прочитані своєчасно над матір'ю, їх слід все ж прочитати. Молитва не носить конкретно фізіологічного характеру, але припускає, перш за все, духовне, внутрішнє очищення жінки від усякої духовної скверни, до якої вона могла виявитися причетна під час народження немовляти.

Однак буває, що це роблять за якимось забобони, і в такому випадку ця вимога виконувати необов'язково.

- Чому закривають храм на час здійснення таїнства Хрещення (не роблячи цього при інших Таїнствах) або просять не входити в нього людей не сторонніх, а які називають себе православними?

- Чому під час Хрещення не можна входити в храм? Тому що під час Хрещення дорослої людини не дуже приємно самому крещаемому або охрещуваного, якщо на нього, в достатній мірі тілесно викритого, будуть дивитися сторонні люди, спостерігати за найбільшим таїнством, цікавим поглядом ті, які до цього не мають ніякого молитовного відносини. Здається, і розсудливий православна людина не піде просто глядачем на чуже Хрещення, якщо його туди не кликали. А якщо такту у нього не вистачає, то розсудливо надходять церковні служителі, що видаляють цікавих з храму на час здійснення таїнства Хрещення.

- Що має прийти спочатку - віра або Водохреще? Чи можна хреститися, щоб повірити?

- Хрещення - в символічному сенсі - це Таїнство, тобто особливе дію Бога, в якому при відповідному бажанні самої людини (неодмінно самої людини) він вмирає для гріховної і пристрасної життя і народжується в нову - життя в Христі Ісусі.

Але не можна народитися з наміром тут же померти. Людина, що знає, що після хрещення в Церква ходити не буде і хреститься-то про всяк випадок, подібний до самогубцю, якого лікарі рятують, а він каже: «Зараз я дам вам вени мої зашити, а потім все одно з балкона скинуто».

А з іншого боку, глибока віра - це те, до чого хрещений і воцерковлений людина повинна прагнути все своє життя. Всі люди грішні, і потрібно прагнути до такого набуток віри, з якої поєднуються і справи. Віра, крім усього іншого, - це зусилля волі. В Євангелії одна людина, який зустрів Спасителя, вигукнув: «Вірую, Господи! Допоможи моєму невірству ». ( Мк. 9:24 ) Ця людина вже вірив у Господа, але хотів вірити ще більше, міцніше, рішучіше. І я думаю, що якщо у людини є хоч мала ступінь віри в душі і бажання йти за Христом, то потрібно хреститися.

Зміцнюватися ж у вірі буде простіше, якщо жити церковним життям, а не дивитися на неї з боку.

- Чи може людина хреститися не вірячи, а просто для того, щоб догодити іншій людині?

- Може щось він може, але тільки який в цьому сенс? Звичайно, можна прийти, обдурити священика, сказати, що я бажаю хреститися тому, що вірю в Бога і хочу бути православним християнином, а насправді робити це для якихось інших цілей: щоб маму втішити, або щоб одружитися, якщо наречена не хоче по-іншому, або ще для чогось. Але тільки Бога-то не обдуриш. Така людина візьме на себе зобов'язання, яких не думає виконувати, але за які доведеться відповідати.

Тому краще б застерегти його від такого роду дій. У духовному сенсі ця людина робить замах на своє духовне життя: він, як самогубець, якого лікарі врятували після спроби розкрити собі вени, а він шукає віконце, щоб з нього вистрибнути. Приблизно те ж саме виходить, якщо людина хреститься з твердим наміром не бути християнином.

- Чому ми хрестимо немовлят? Вони ж ще не можуть самі вибирати релігію і свідомо йти за Христом?

- Все ті релігійні конфесії, які так чи інакше сходять до Стародавньої Церкви, скажімо, католики, давньосхідні християни - вірмени, копти, сирійці - вірують в те, що людина рятується не сам по собі, не як індивідуум, одноосібно вирішує, як йому бути і діяти в цьому житті, а як член Церкви, спільноти, в якому всі один за одного відповідають. Тому доросла людина може поручитися за немовляти і сказати: я постараюся зробити так, щоб він виріс добрим православним християнином. І поки він не може сам за себе відповісти, за нього заставою дають свою віру його хрещений батько і хрещена мати.

- У будь-якому чи віці людина має право хреститися?

- Таке право у кожного з нас є. Воно є у вас рівно стільки, скільки триває ваш земний шлях. В огорожу Церкви входять немовлята, їх же буття на землі кілька днів, майданах діди та баби, яким вже більше семи, восьми і навіть дев'яти десятиліть.

Що вам потрібно для того, щоб хреститися? Найголовніша умова Хрещення - віра. Потрібно в Бога вірити, хреститися не по стороннім міркувань: щоб одружитися, щоб не хворіти, щоб нічого поганого в армії не сталося, щоб в інституті краще вчитися, а тому, що: «Вірую в Господа нашого Ісуса Христа, Бога в Трійці Славімо. Хочу стати православним християнином, жити в огорожі Церкви ». Якщо це бажання в душі є, нехай немає навіть знання особливого, то приходьте в найближчий до вашого будинку храм, або туди, куди покличе ваша душа, підходите до священика і приймайте Таїнство Хрещення.

Протоієрей Максим Козлов

За матеріалами сайту: Азбука віри

Інші статті рубрики "Про Таїнстві Хрещення":
  1. Що таке Хрещення? Навіщо я роблю цей крок?
  2. Таїнство Хрещення. Відповіді на запитання.
  3. Хто може стати хрещеним, і які обов'язки хрещених батьків?
  4. Хрещення - не захист, а хрест. Про те, що повинні знати хресні.
  5. Молитви за хрещеників.

Перегляди (8055)

Інші статті рубрики "Про Таїнстві Хрещення": Що таке Хрещення?
Навіщо я роблю цей крок?
Інші статті рубрики "Про Таїнстві Хрещення": Що таке Хрещення?
Навіщо я роблю цей крок?
Хто може стати хрещеним, і які обов'язки хрещених батьків?
Що таке Хрещення як Таїнство?
Як воно відбувається?
Чому в вівтар вносять тільки хлопчиків?
Це не формальна вимога, а природна внутрішня норма - бо, залучаючи дитину до церковного життя через таїнство Хрещення, вводячи його в огорожу Церкви - що ж будемо самі залишатися поза нею?
Яким православним ім'ям назвати дитину?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация