Так сидіти не можна! Страшна правда про російських в'язницях очима члена РПЛ

Андрій Бабушкін: «Заходжу з перевіркою в СІЗО - а там зіндан, де містяться десятки людей»

Ми живемо в світі гаджетів і космічних технологій. Ми працюємо над створенням ліків від раку та СНІДу.

А в цей час поруч з нами інша реальність. Люди живуть в підвалах і працюють, як раби. Помирають від хвороб, які лікували ще в Середньовіччі. Корчаться від болю під тортурами. Чи не хочете зазирнути в це Задзеркалля?

Рада з прав людини при президенті і суспільно-спостережні комісії з'явилися свого часу саме для цього, щоб знаходити такі страшні місця і розповідати про них. Іноді досить надати звірства розголосу, щоб вони припинилися. Але чи завжди?

Але чи завжди

фото: Сергій Іванов

Про все це - наша розмова з членом РПЛ і ОНК Москви Андрієм Бабушкіна. Він той самий чоловік, який відвідав самі забуті богом в'язниці. Він єдиний публічно і демонстративно вітається з «опущеними» за руку, щоб змінити дикі традиції тюремної субкультури.

Фото з особистого архіву.

Про в'язниці-темниці і загублених в'язнів

- Андрію Володимировичу, ви, як громадський контролер, багато «лихих» місць побачили. Де сьогодні в Росії найстрашніше?

Дивлячись що мати на увазі під словом «страшніше». Погані матеріально-побутові умови - це одне, а жорстоке поводження і експлуатація - інше. Я б використовував термін «регіони або установи з високим індексом неблагополуччя». Наприклад, Мордовія з її вічними переробками або Саратовська область з систематичними скаргами на жорстоке поводження.

І є установи, які відрізняються від інших масовими порушеннями. Наприклад, з кількох десятків установ Свердловської області таких «аномальних зон» всього 4: колонія №5 Нижнього Тагілу, лікувально-виправної установи №51 того ж Нижнього Тагілу, ІК №62 Ивдель, СІЗО №1 Свердловська.

У Краснодарському краї на тлі установ, де особливих звірств начебто не відбувається, аномальним місцем є СІЗО №1 Краснодара. У Володимирській області це колонії №3 і 7. У Челябінській області - СІЗО №3 і ІК №1. Саме в цій колонії Копейска співробітники смерть забили 4 засуджених, а потім самі перетворилися в в'язнів (були засуджені).

- Так, тоді всі говорили: це відмінний урок всім тюремникам-нелюдам.

- Однак урок виявився дуже швидко забутий: буквально через пару років в сусідній ІК №6 спалахнув бунт засуджених, доведених до відчаю рабською працею. А потім на члена челябінської ОНК Оксану Труфанова ГУФСІН подав до суду за те, що нинішні умови праці в ІК №1 вона назвала рабськими.

- Вас самого що найбільше вразило?

- Уявіть собі, заходжу я з перевіркою в СІЗО №3 Челябінська, а там - цілий підземний поверх. У камерах, стеля яких знаходиться нижче рівня землі, містяться десятки людей. Я зажадав цей зіндан (в'язниця-темниця. - Авт.) Негайно ліквідувати. Приходжу туди з новою перевіркою через півтора року: знову бачу той же підземний поверх. Сподіваюся, що зараз підземні поверхи челябінських СІЗО нарешті закриті.

Інший приклад - смерті тяжкохворих ув'язнених, яких на волі можна було б врятувати. На жаль, мова йде не про якийсь конкретний Іванові, Ахмедова або Джонсона, а приблизно про півтори тисячі ув'язнених у рік.

- 1500 осіб ?! Ви не помилилися?

- Так все вірно. У всіх цих ув'язнених - захворювання, які неминуче призведуть до смерті, якщо не надати медичну допомогу. На волі вони змогли б самі вилікуватися, але в умовах в'язниці ... Іноді ці люди засуджені за якусь дурницю. І як часто буває: адміністрація виправної колонії представляє засудженого до суду до звільнення через хворобу. Але суд відмовляє. Проходить місяць, другий, третій ... і людина вмирає.

- Хоча б один суддя, фактично прирік людини на смерть, покараний?

- Я таких випадків, на жаль, не знаю.

- У вас напевно багато питань до тюремної медицини ...

- Дуже багато. Чому при зростанні вартості ліків останні 3 роки скорочується фінансування на їх придбання? Чому в деяких московських СІЗО, наприклад №4 і 6, доводиться тижнями чекати вивезення в лікарні? Чому хворих не інформують про те, чим їх лікують? Чому в медкарті з'являються часом записи про таку медичної допомоги, яку людина насправді не отримував?

Але я повинен сказати і про інше: незважаючи на важкі умови, в яких працює тюремна медицина, останні 7 років в СІЗО Москви продовжує знижуватися смертність. Але що відбувається в регіонах?

- А там тюремні медики, мабуть, навчилися лікувати СНІД. Може бути, ви чули «чудо» -Історія арештанта на прізвище Чекалін?

- У Андрія Чекаліна, згідно з документами центру СНІДу, ще до арешту була 4-я стадія цього захворювання. Але медпрацівники Тверського УФСІН через рік знайшли у нього тільки 3-ю, яка не підпадає під постанову уряду і не дає права на звільнення. Ми були в колонії, де Чекалін відбуває покарання. Там дійсно хороші і добросовісні медики. Але в лікарні, куди його направили на обстеження, медична комісія примудрилася дати висновок про його стан здоров'я ... до отримання даних аналізу крові!

фото: Наталія Губернаторова

Робін Гуди серед злодіїв в законі

- Сленг, наколки, «поняття» - чому все це не кануло в минуле навіть у Москві?

- Чим більше свавілля і беззаконня в тюремній системі, тим міцніше стоїть на ногах тюремна субкультура. І її дикі правила здаються виправданими в очах сотень тисяч нинішніх і колишніх в'язнів. Викорінити тюремну субкультуру нереально. Але можна зробити так, щоб вона носила характер формальний і ритуальний, сприймалася як якась данина традиції, а не дорожня карта життя у в'язниці. Це, до речі, якраз одне із завдань правозахисників, які такі місця відвідують.

- Вірно, що злодії в законі сприймають громадських спостерігачів як конкурентів?

- Не думаю. Якщо це такі злодії, у яких склалися неформальні контакти з адміністрацією на грунті спільного кришування, наркотрафіку, то їм громадські спостерігачі як кістка в горлі.

Якщо ж ці злодії самі негативно ставляться до наркотичної зарази, до тюремного беззаконню, то вони - потенційні союзники і громадського контролю, і самої системи виконання покарання. Я взагалі проти того, щоб спрощувати. Хто такий злодій в законі? Якщо це людина, яка говорить: мені западло працювати, ви все лохи, а ваші страждання і біди - мій бізнес, - це одна ситуація. Якщо ж він у дитинстві слухав не ті розповіді, загордився себе якоїсь сумішшю Робін Гуда та Дата Туташхіа на сучасний манер, то це зовсім інше. З такими людьми треба працювати.

- Як особисто у вас з ними стосунки складаються? Просив чи хтось з «авторитетів» вас про допомогу хоч раз?

- Мені абсолютно байдуже, ким є той, хто до нас звернувся, - кримінальним «авторитетом» або звичайним в'язня. Важливо інше: чи порушені його права, чи є в такому порушенні його власна вина.

Найрізноманітніші люди, яких прийнято називати «авторитетами», зверталися до мене з найрізноманітніших питань - від надання медичної допомоги до повернення незаконно вилученого російського паспорта. Я допомогав. Потім, бувало, мені говорили: «Кому ти допомагаєш, твоя репутація від цього постраждає!» Але я переконаний, що якщо людина стала жертвою беззаконня, то спочатку треба відновити справедливість, а вже потім з'ясовувати, поганий він сам або хороший.

Я думаю, що для суддів і пенітенціарних співробітників дуже важливо не піддатися чарівності правового нігілізму і не вигадувати подвійні стандарти: мовляв, цей - кримінальний «авторитет», і закон щодо нього буде працювати як-то по-особливому, а не так, як правильно.

- Деякі зони в Росії називають наркоманська. Там не тільки колються, а й варять на продаж для волі. Невже немає способу це зупинити?

- Щоб на зоні варили на продаж для волі, з такою екзотикою я ніколи не стикався. А ось в зони наркотики надходять по самим різним каналам - через корумпованих співробітників, нерозумних родичів, через перекидання. Що робити? Треба надати право начальнику управління ФСВП в окремих СІЗО і колоніях вводити обов'язкове щоденне огляд засуджених з групи ризику. Знайшли в крові алкоголь або наркотики - клопотати про продовження терміну покарання.

Люди 22-го сорту

- Ставлення до гомосексуалістів за гратами дуже жорстоке. Нещодавно в одному з московських СІЗО одного з них до напівсмерті побили співкамерники ...

- Традиція радянської і російської в'язниці - ставитися до людей не тільки нетрадиційної сексуальної орієнтації, а й також пережили сексуальне насильство як до людей навіть не другого, а двадцять другого сорту. Знаєте, яке найстрашніше покарання у в'язниці?

- «Опустити» людини?

- Так, зробити або хоча б імітувати сексуальне насильство. Ситуація ускладнюється тим, що серед цієї категорії ув'язнених - багато людей психічно хворих, зламаний, які потребують морально-психологічної підтримки, а не в подальшому опусканні.

- І як цю дику тюремну традицію викорінити?

- Боротися з нею треба методами з арсеналу культурного, а не адміністративного впливу. Можна, як це робиться в «червоних» зонах, насильно змусити всіх їсти з однієї миски, та ще й однією ложкою. Всіх - це «опущених» і прихильників тюремних традицій. Але нічого хорошого це не дасть.

Перемогти це явище можна шляхом впливу на саму тюремну субкультуру. Тобто донести до всіх арештантів, що людину треба оцінювати за те, як він мислить і що робить, а не за його сексуальну орієнтацію.

Ну а я особисто, коли приходжу в камеру, знаючи про те, що хтось є опущеним, то, як правило, публічно і демонстративно вітаюся з цією людиною за руку.

- Ще гірше складається доля трансвеститів. У московських СІЗО є люди, які не закінчили операцію зі зміни статі. Невже не можна давати їм відстрочку виконання покарання? Адже спеціальних в'язниць для таких немає.

- Все залежить від тяжкості злочину. Якщо майбутній чоловік або майбутня жінка в бійці відібрали мобільник, треба йти по шляху умовного засудження або покарань, не пов'язаних з позбавленням волі. У разі ж злочину, що спричинило особливо небезпечні або незворотні наслідки, відпускати таких можна. Завершення операції зі зміни статі собі злочинець може віддати перевагу змінити стать свідку або потерпілому.

фото: Геннадій Черкасов

«Слідчий в СІЗО як у себе на дачі»

- Що ви скажете з приводу взаємодії співробітників СІЗО і слідчих? Ув'язнені скаржаться, що після погроз з боку останніх умови утримання погіршуються.

- Після справи Сергія Магнітського ФСВП вжив заходів, щоб слідчі перестали приходити в СІЗО як на власну дачу. Однак ці заходи виявилися недостатніми. Особливо часто скарги на те, що слідчі буквально рулять СІЗО, надходять з «Матроська тиша», ізолятора №5 і «Лефортово».

Слідчий пригрозить обвинуваченому, що якщо він не буде поступливішим, його переведуть в погану камеру, і дивишся - вже ввечері укладений справляє новосілля в сирої і задушливій комірчині. Або слідчий викликає в слідчий кабінет СІЗО обвинуваченого без адвоката і влаштовує там провокацію.

Так, наприклад, було в ізоляторі №5 з обвинуваченим Андрієм Черняковим (колишній районний депутат, який звинувачується в тому, що вимагав у торговців на ринку 900 рублів). Слідчий за кілька днів до того, як у Чернякова закінчувався термін утримання під вартою, знову викликав його, а потім вискочив зі слідчого кабінету з криком, що укладений його нібито вдарив. Біля дверей кабінету абсолютно випадково, як рояль в кущах, виявилися укладені із загону хозобслугі і відповідальний працівник ізолятора. Тепер Черняков звинувачується ще і по ст. 318 КК РФ ( «Застосування насильства відносно представника влади»).

Подібні чудеса стали б неможливі, якби одним із завдань оперативних апаратів СІЗО стало виявлення випадків надання неправомірного впливу з боку слідства щодо обвинувачених. Сьогоднішня вседозволеність слідчих щодо в'язнів часто провокує їх на те, щоб взяти під варту людини саме в розрахунку на те, що в СІЗО його доведуть до потрібної кондиції і він зізнається в чому завгодно.

Ну а у співробітників слідства в Кодексі професійної етики має бути прописано, що тиск на ув'язненого через адміністрацію СІЗО забороняється. Що це квиток на вихід, після якого колишній старший слідчий займе почесну посаду молодшого підсобного робітника на будівництві.

- Були випадки, коли в'язнів ховали від громадських?

- Так але рідко. Такі випадки мали місце в Москві, Московській, Челябінській і Свердловській областях. Наприклад, в Свердловській в одній з колоній представникам громадськості заявили: «Засуджені не хочуть з вами зустрічатися». Це була брехня. Правозахисники пішли в суд і виграли справу.

У СІЗО №2 Москви члени ОНК дуже довго не могли зустрітися з обвинуваченим Джапарову Ю.М. (Племінником колишнього мера Махачкали), якого чомусь тримали в блоці для довічно засуджених, до яких він не мав ніякого відношення. Коли ж ми зустрілися з Юсупом, то переконалися, що кількість порушень щодо його зашкалювало.

- Який сенс в громадському контролі, якщо ОНК не гарантує кожному, хто їм поскаржиться, захист? Скаржників переселяють в гірші камери, садять в ШІЗО ...

- Це теж практика, слава богу, досить рідкісна. Регіонів, де укладених переслідують за контакти з членами ОНК, мені відомо всього 8. Серед них є Свердловська область, де двоє членів ОНК навіть були змушені оголосити голодування на знак протесту проти того, що звернувся до них укладеного піддали переслідуванню.

Свого часу в Кримінальному кодексі РРФСР була така стаття - переслідування за критику. У минулому році Рада з прав людини при Президентові РФ виступив за те, щоб її відновити. У подібних випадках ця стаття як раз і стане в нагоді.

Щоб підвищити ступінь захищеності тих, хто звертається в ОНК з критикою адміністрації установ, ми застосовуємо так званий Реєстр безпеки. Ведемо список тих, на кого ми звертаємо особливу увагу. До речі, такий реєстр винайшли в Челябінську - уповноважений з прав людини Олексій Севастьянов і члени ОНК.

ФСВП Росії, як мені здається, докладає значних зусиль до виправлення ситуації. Однак система дуже інерційна. Так, ще 2 роки тому директор служби видав вказівку: якщо до засуджених застосовані фізична сила або спецзасоби без застосування відеореєстратора, то співробітник свідомо не правий. Однак нещодавно в одному регіоні були побиті люди - і ніяких відеозаписів не було. Важливо, щоб в УІС зрозуміли: нові вимоги не данина моді. Все це надовго і всерйоз.

Коли суддя «на підхваті»

- Чому все-таки СІЗО наповнені тими, хто цілком міг би бути під підпискою?

- Приводів два. По-перше, закон не забороняє брати під варту за різні дурниці. По-друге, наявність у людей реєстрації в іншому регіоні або громадянства іншої держави слідство і суд сприймають як доказ того, що людина обов'язково сховається. Як то кажуть, у нього ж є ноги!

Ну а реальні причини дещо інші. Більшість слідчих проблеми між правами людини і власною кар'єрою віддають перевагу кар'єрі і не хочуть ризикувати - а раптом цей найнебезпечніший викрадач куртки вартістю 1200 ре вкраде ще і банку згущеного молока? До того ж утримання в СІЗО - прекрасний спосіб «переконати» винного (а також невинного) переглянути свою позицію і згадати, що, мовляв, так і є: не тільки куртку вкрав, але ще пакетик героїну продав.

- Як часті випадки, коли судді продовжують арешти автоматично?

- Частіше, ніж прокурори до 2002 року, коли був прийнятий нині діючий КПК України. Судам б турбуватися питанням: а чи не заявляє слідство клопотання про продовження запобіжного заходу з тих самих підстав, що і в минулий і позаминулий рази. Однак подібні дрібниці суду чомусь не цікаві.

- Чи багато арештантів не бачили слідчого по кілька місяців?

- Кожен десятий. При цьому чим вище рівень слідчого органу, тим більше порушень він допускає. Багато претензій висловлюється до Слідчому департаменту МВС РФ. А слідчі рівнем нижче приходять до висновку: якщо вже на тому рівні допускають порушення, то і нам можна.

- Багато ви зустрічали ув'язнених, які чекають вироку по кілька років?

- После того як законодавець доповнено КПК РФ нормою про відповідальність за Порушення прав ув'язнених на Розгляд справи Упродовж розумного рядок, таких віпадків стало менше. Однако смороду є. Один находится под Варта Вже 5 років. Правда, суд двічі повертав справу стосовно його на дослідування, а саме воно налічує 150 томів. Однак 5 років, погодьтеся, все-таки перебір.

- Звідси переповненість СІЗО ...

- У Московській області є СІЗО, де на 1 ліжко припадає більше 2 осіб. При цьому ліжка розташовані в 3 яруси.

- І ось ще не можу не запитати про сприяння судів слідчим.

- Суди вважають за краще грати на їхньому боці. Навіть якщо встановлюється неправомірність дій слідчого, то окрему ухвалу на його адресу, як правило, не виноситься.

Суди жадають поваги і незалежності. Але незалежність починається не з того, що суддю за його витівки неможливо залучити до жодної мислимої або немислимою відповідальності - навіть залучити за те, що помочився в пісочницю на дитячому майданчику, а з того, що суддя навчитися не бути на підхваті у слідчого або прокурора .

«МК» зупинив жорстоких наркополіцейських

- Одного разу ви розповіли нам, що у відділах наркополіції приковували затриманих на ніч наручниками, катували палицями. Ця практика триває?

- Після публікації «МК» про ці порушення відбулося істотне зрушення в кращу сторону. Однак клітини в відділах наркополіції до сих пір не демонтовані (їх бути не повинно). Скарг на жорстоке поводження ФСКН стало менше, але вони все одно продовжують надходити.

Поки цю проблему не помітить керівництво ФСКН Росії і Генпрокуратури Росії, все поліпшення будуть носити тимчасовий характер.

- А взагалі як багато порушень здійснюють в ФСКН?

- У більшості відвіданих мною регіонів підрозділу ФСКН - лідери за кількістю скарг. Видів порушень дуже багато: від змісту голодних і побитих людей у ​​відділах ФСКН до використання в якості понятих одних і тих же наркоманів, які кочують із справи в справу.

Стиль роботи цієї служби повинен бути змінений, інакше з борця з наркобізнесом вона перетворюється в борця з нерозумними підлітками, залученими до наркообігу, і уявними наркодилерами, мало не третину яких - люди, що мали нещастя позичити гроші наркоманам, яких ті підставили, видавши за розповсюджувачів наркотиків.

- Наскільки мають рацію ті, хто говорить про повернення каральної медицини? Я маю на увазі не в'язниці, а цивільні лікарні.

- Це, слава богу, не так. Хоча спроби визнати явно здорової людини психічно хворим постійно робляться. Один з яскравих прикладів - справа майора Ігоря Матвєєва. Він свого часу викрив посадовців, годували солдатів собачими консервами. Матвєєва привезли за постановою військового суду Владивостока в Москву з однією метою: вже дуже хотілося познущатися над людиною, якого так і не вдалося зламати.

- Є ще приклади?

- Депутат Калузької обласної думи Тетяна Котляр багато років займалася захистом прав людини, в тому числі і іноземців. Вона зіткнулася з тим, що, не маючи реєстрації, іноземні громадяни не можуть подати заяву про прийом в громадянство Росії.

Тоді вона зробила те, за що, на мою думку, наша країна повинна була дати їй медаль: без копійки грошей зареєструвала кілька сотень цих людей у ​​себе вдома. Однак Батьківщина її дій не оцінила. Проти неї було порушено кримінальну справу.

Так як доказів її вини не було, слідство вирішило врятувати справу, виставивши Тетяну Михайлівну божевільних. А мені стало не по собі: в слідчі органи проникли люди, які переконані, що добру справу просто так, безкоштовно зробити не можна. А якщо зробив, то ти або хитрий аферист, або психічно хворий.

- Які порушення прав найбільш часті в поліцейських ІТТ?

- Погано фіксуються тілесні ушкодження у затриманих при їх надходженні сюди. Прогулянкові двори мають таке накриття, через яке неможливо дихати свіжим повітрям. І ось в регіонах я виявляв ІТТ, в камерах яких не було вікон взагалі. Правда, мені пообіцяли в цьому році такі поліцейські ізолятори закрити.

- До редакції пишуть сотні людей, які запевняють, що поліцейські їх б'ють і катують. І при затриманні, і вже в самому «мавпятнику». Ось поясніть - чому ми не можемо від цього жаху ніяк піти?

- Тому що в правоохоронних органах працює багато людей низького професійного рівня, для яких катування - єдиний спосіб отримати потрібну їм інформацію. Чим нижче рівень слідчого, тим вище спокуса вибити свідчення.

- Чому нещасним, за яких заступається РПЛ, часто легше не стає? Якщо вже ви не можете їм допомогти, то хто ?!

- Винне в тому числі законодавство, що не регламентує права членів РПЛ. Необхідно змінити саму тональність законодавства про громадський контроль. З бідних родичів і прохачів громадські працівники стануть тими, хто має право вносити вимоги, застереження та подання.

- Чому взагалі рекомендації членів РПЛ не виконуються?

- Все-таки найчастіше виконуються. А взагалі, на мою думку, необхідно передбачити адміністративну відповідальність за ігнорування рекомендацій РПЛ. Треба також надати членам РПЛ статус суб'єктів громадського контролю та зробити зустрічі їх з Президентом РФ частішими.

- І ось ще питання навздогін - чи може РПЛ тоді просити за кожного бідолаху перед президентом?

- А чому ні?

Чи не хочете зазирнути в це Задзеркалля?
Але чи завжди?
Де сьогодні в Росії найстрашніше?
Вас самого що найбільше вразило?
Осіб ?
Ви не помилилися?
Хоча б один суддя, фактично прирік людини на смерть, покараний?
Чому при зростанні вартості ліків останні 3 роки скорочується фінансування на їх придбання?
Чому в деяких московських СІЗО, наприклад №4 і 6, доводиться тижнями чекати вивезення в лікарні?
Чому хворих не інформують про те, чим їх лікують?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация