Така ось Німеччина Різдвяний штоллен: історія німецького святкового пирога

  1. Найзнаменитіший різдвяний штоллен
  2. Рецепт марципанового штоллен

Зимові свята - це не тільки подарунки і вбрана ялинка, а й аромат різдвяних страв. У кожній країні своє традиційне меню. Особливе місце на святковому столі Німеччини займає різдвяний штоллен - святковий кекс, історія якого налічує більше шести століть.

Цікавою особливістю штоллен є те, що випікається він за місяць до подачі на стіл, а зберігатися в прохолодному місці може до трьох місяців. Звичайно, з'їсти цю випічку можна і відразу після приготування, але в процесі визрівання штоллен стає значно смачніше.

Перша згадка штоллен зустрічається в документі 1329 року. Цю випічку піднесли як подарунок на Різдво одному з єпископів.

Читайте також: Легенда про Аахенськом пряник.


Форма штоллен, нагадує запеленутого немовляти Ісуса Христа, залишилася незмінною, а ось смак того кексу значно відрізнявся від сучасного. Причина криється в тому, що в середньовічній Німеччині ШТОЛЛ їли під час різдвяного посту, тому пекли його тільки з рослинних продуктів - борошна, вівса і води.

Смакові якості пісної випічки не влаштовували дворян, які звикли в вишуканим явствам.Тогда курфюрст Саксонії Ернст зі своїм братом герцогом Альбрехтом задумав змінити склад кексу. У 1430 року вони відправили Папі Миколі V лист з проханням дозволити додавати вершкове масло під час приготування штоллен. Однак їм відповіли відмовою.

І тільки через шістдесят один рік інший понтифік, Інокентій VIII, схвалив вживання постять молока і вершкового масла, але з однією умовою. Як покаяння було необхідно вносити пожертвування на будівництво собору у Фрайберг. Цей папський указ здобув популярність як «масляний декрет». З тих пір в рецепт штоллен входить значна кількість вершкового масла - більше трьохсот грам на кожен кілограм борошна. Масло не тільки додають в тісто, а й просочують їм готовий кекс.

За переказами, пекар Генріх Драздо, який трудився при дворі невеликого міста Торгау в Саксонії, був першим, хто вирішив урізноманітнити традиційний смак різдвяної випічки горіхами, цукатами та родзинками. Так з'явився рецепт, який з дитинства знає кожен житель Німеччини.

Хоча, варіантів приготування штоллен безліч. Цей кекс печуть з додаванням сиру, маку, марципану, мигдалю та інших горіхів.

Найзнаменитіший різдвяний штоллен

Але найвідоміший - це дрезденський штоллен, що з'явився в 1474 році. За цим рецептом необхідно додавати ще більше вершкового масла. Тільки ті кекси, які випікаються в самому Дрездені або в довколишніх селах, можуть називатися «Дрезденським оригінальним штолленом», місцеві пекарі мають патент на цю назву.

Для жителів Німеччини штоллен має таке велике значення, що навіть найстаріший в цій країні різдвяний ринок названий на його честь. Цей ринок знаходиться в Дрездені і відомий всім європейцям під назвою Штріцельмаркт, що перекладається як "ринок Штріцель". Саме так, "Штріцель", називали тут за старих часів штоллен.

Для Дрездена різдвяний штоллен - це більше, ніж святкове частування. Саме в цьому місті пекарі щорічно, починаючи з 1560, готували різдвяний подарунок курфюрстові - два традиційних штоллен, кожен з яких важив 18 кілограм, а в довжину досягав півтора метрів. Доставляли цю колосальну випічку в замок вісім пекарів і вісім підмайстрів.

У 1730 році Август Сильний, що був у той час курфюрстом Саксонії, королем польським і великим князем литовським, віддав наказ спекти штоллен, який вразив би своїм розміром гостей, які прийшли до двору на свято. Цілих сто пекарів протягом семи днів працювали над приготуванням цього частування. Для того, щоб випекти такий пиріг, потрібно побудувати особливу піч, в якій пиріг провів цілих шість годин. Готовий штоллен важив 1,8 тонн, а везли до двору його на возі, в яку запрягли вісім коней. Легендарну випічку розрізали особливим ножем довжиною 1,6 метра на 24 000 шматочків.

З 1994 року в кожен другий Адвент в Дрездені проводиться Штолленфест. У місті випікають величезний штоллен, який провозять у святковій процесії. Потім на різдвяному ярмарку шматочки цих ласощів продають за символічні гроші, які передають на благодійні потреби. У 2000 році випекли штоллен, який увійшов до Книги Рекордів Гінеса. Вага кексу-рекордсмена 4,2 тонни.

Рецепт марципанового штоллен

В цьому році я вперше приготувала штоллен. І поспішаю поділитися з вами моїм рецептом. Було дуже легко. Це враховуючи, що я кулінар - не особливо дарований))

Для двох пристойного розміру штолленов вам знадобиться:

1 кг борошна
2 кубика дріжджів
150 гр.сахара
250 мл теплого молока
Цукати з апельсинів і лимонів - по 50 грам кожного
450 г родзинок (можна додати і інші сушені ягоди)
8 ст.л. рома (краще більше)
600 г масла вершкового
100 г подрібненого мигдалю
400 г марципану
Цукрова пудра

Спеції - подрібнений мускатний горіх - 1 чл, кориця - 1 чл, ваніль, кардамон, гвоздика. У мене був готовий пакетик приправи для штоллен. Але я ще щедро додала мускатного горіха, лимонної цедри, масла гіркого мигдалю.

Бажано за день до випічки замочити родзинки в ромі - 4 столові ложки
.
Бажано за день до випічки замочити родзинки в ромі - 4 столові ложки. Але краще більше 💪
.
Рецепт я брала з журналу. Хоча ще подивилася кілька різних варіантів на Ютубі - але для того, щоб бачити процес, а не кількість інгредієнтів.
.
1️⃣ Приблизно 200 гр борошна - в середину укладаємо нарізані дріжджі, 65 мл молока, 2 ст ложки цукру. Замішуємо і в тепле місце на 30 хвилин.
.
2️⃣ 400 гр масла розігріваємо. Підмішуємо його і цукати, цукор, що залишився, мигдаль, родзинки, спеції, залишок молока в тісто з пункту 1.
Все змішуємо, і залишаємо в теплому місці 30 хвилин. Я залишила на 1,5 часа🙈 Періодично мнем тісто.

3️⃣ Марципанову масу змішуємо з 4 ложками рому
.
3️⃣ Марципанову масу змішуємо з 4 ложками рому. Ділимо на 2 частини.
.
4️⃣ Тісто розділити на дві частини - 2 штоллен. Беремо одну частину - розгортає прямокутник - приблизно 35 * 25. Марципан розгортаємо і укладаємо так, щоб він був на поверхні половини прямокутника. Зверху закриваємо марципан тією частиною, де його немає. Притискаємо, оформляємо! Ми залишаємо піднятися на 40 хвилин.

5️⃣ Випікаємо 1 годину - 180 градусів. Краще - 170. У мене швидко став підрум'янюватися.
.
6️⃣ Растапливаем масло, що залишилося. І змащуємо іспекшіеся ШТОЛЛ, рясно. Прям купаємо їх в олії. Посипаючи німого ванільним цукром. А коли охолоне рясно посипаючи цукровою пудрою.

Важливе доповнення: родзинки, що стирчать із оформленого сирого штоллен - прибираємо. Інакше будуть гірчити.

Готовий штоллен загортаємо в алюмінієву фольгу і потім кладе в пакет. Прибираємо відстоювати пару тижнів. Або хоча б 7 днів. Так він стане ароматні. Хоча і в перший день він був - огого!

Приємного апетиту і чарівних свят Вам!

Читайте також: Plätzchen німецькі різдвяні печеньки.

Рекомендую також подивитися:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация