Таксисти встають грудьми проти ІТ

Таксист часів занепаду радянської епохи був істотою заможним. У світі нормованих цін і зарплат він мав доступ до дефіцитного ресурсу маломісних пасажирського транспорту, перетворюючи цей доступ - завдяки відсутності касових апаратів і побічної торгівлею горілкою в нічний час - в досить пристойні на ті часи заробітки, переважно «чорним налом». Вийти за таксиста вважалося у провінційних панянок удачею, і щасливиця пишалася вдалої життям перед подружками. Індивідуальний автовласник скласти конкуренцію таксисту не міг, бо ціни на «жигулі» і «москвичі» в плановій економіці СРСР були розірвані до непристойності ...

Потім грянула Перебудова. Таксист, хоч і прихватизував свою «волгу» в автопарку, був позбавлений звичної клієнтури - втрачали заробіток на заводах і НДІ «автолюбителі» кинулися надавати послуги візництва в масовому порядку, не думаючи про амортизації купленої в доінфляціонние часи техніки. Та й лагодити зношену машину без звичної інфраструктури було натужно, та ще потрібно було «відстібати» браткам ... Загалом, незабаром дружина таксиста мила «по знайомству» підлоги в тому малому підприємстві, де трудилася бухгалтером її малоуспішними в минулому подружка.

Потім, досить довго, візництво був справою приватника - благо, що не дивлячись на дикі ввізні мита на автомобілі, і вельми пристойні внутрішні акцизи, ціни на автомобілі в відношенні до середньої зарплати стали куди більш доступними. Стабілізація рубля і зростання рівня життя почав повертати до життя фірми, які постачають послуги таксомоторів. Незалежно від того, укомплектовані вони різномастої, часто водійської, технікою, або стандартними машинами того чи іншого зразка, серцем їх є інформаційні технології.

Інформаційні технології в їх найпростішому, диспетчерському образі. Правда приймач на автомобілі, по якому водій брав доручення на перевезення від диспетчера і доповідав про їх виконання та поточне місцезнаходження - описаний ще в «радіокніжках», перекладалися в Росії в двадцяті роки минулого століття - нині замінений більш звичайним мобільним телефоном, благо мережу GPS накрила всі ті місця, де водяться таксисти.

Ну і по своїм «відносним» доходам таксист аж ніяк не наближався до своїх попередників кінця радянської епохи. Він став різновидом працівників сервісу, самої, схоже масової категорії працівників, зайнятих в жирні нульові і раннедесятие роки, з оплатою трохи вище ніж у продавців і вантажників. Деяку «навішення» до цього рівня давало проживання в столицях, містах-мільйонниках або в транспортних вузлах, де концентруються як фінанси, так і люди.

Наступним етапом розвитку інформаційних технологій в сфері індивідуального візництва стало впровадження «мобільно-комп'ютерних» сервісів диспетчеризації, на кшталт Uber дозволяє викликати таксі зі смартфона. Розроблене однойменною стартапом з Сан-Франциско додаток Uber дозволяло за допомогою свого умнофонов знайти, викликати і оплатити таксі або навіть «лівака-приватника», що є користувачем даного сервісу. Uber-додаток розраховує вартість поїздки, прикидає час прибуття машини і навіть відображає на карті, як вона рухається ...

Суцільні плюси - зручності для клієнта, мінімізація пробігу транспорту, оптимізація використання дорожньої мережі та зменшення забруднення навколишнього мережі. Тільки ось влітку минулого року в великих європейських містах спалахнули страйки таксистів, які добивалися заборони сервісу Uber. Про них і про їх причини ми своєчасно розповідали. ( « Автомобіль як головний споживач напівпровідників ») Інша справа, що на тлі разгоравшейся в Донбасі війни, розповідь цей помічений не був. А дарма! Пани-то все життя ділили земельку, женучи на бійню своїх холопів (найсмішніше, коли по обидва боки майбутнє «добриво для ворожих полів» проводжають жерці однієї і тієї ж конфесії ...).

Різанина за землю властива всім традиційним суспільствам, починаючи з нещадних битв палеоліту, про які ми ніколи не дізнаємося імена героїв і вождів ... А ось безкровне (поки безкровне?) Протистояння таксиста і мобільного застосування куди цікавіше. Цікавіше тим, що наочно ілюструє одне, вкрай важливе, положення Маркса - про приховану пружині історичного процесу у вигляді протиріччя між продуктивними силами і виробничими відносинами.

Тут це протиріччя було в наявності. Традиційні таксисти, на кшталт водіїв удобнейших лондонських кебів, норовили отримати свій дохід з максимізації пробігу. Та ще - отримати дохід сірий, вивішуючи папірець, що, мовляв, при оплаті карткою, тариф зростає на 10%. Вигода подвійна - і 10% зайвого бабла, знятого з карточковладельца. І можливість приховати від митників - а то і від власника таксі - частина готівкової виручки. Uber ж можливість такого «чесного подворовиванія» різко зменшив. Що викликало гнів західноєвропейських таксистів ...

Але прогрес-то поширюється швидко, і мобільно-таксистські додатки досягли і рубежів країни рідних осик. І, не застряє на цих, досить скромно живуть рубежах, зосередилися в грошовій столиці. Де в даний час працюють такі сервіси, як «Яндекс. Таксі », Gettaxi, Uber, а може і ще хто ... Але, в слід за технологічними нововведеннями в столицю проникли і пов'язані з ними соціальні проблеми. І з минулої п'ятниці аж до минулої неділі в Москві проходив страйк таксистів проти мобільних додатків.

І з минулої п'ятниці аж до минулої неділі в Москві проходив страйк таксистів проти мобільних додатків

Такий видовищності і патріотичності, як лондонські кебмен, місцеві страйкарі не досягнуть довго ...

Ну, на відміну від лондонської страйку кебменов, які зуміли перетворити свою страйк і в шоу, і в новинне подія, візники Першопрестольній виявилися поміченими переважно пресою. Причому видання, події не прогнозують, а описують, зосередилися в основному на деталях, правда, дуже забавних. ( « Страйк таксі: «шашечки» проти кнопочок »). Ну, наприклад, опис діяльності посередників багато що розповідає про структуру вітчизняної економіки.

«« Водій в якості індивідуального підприємця безпосередньо не може підключитися в системі розподілу замовлень, тільки через посередників, у яких нічого немає, крім партнерського договору з «Яндексом». Ці «ТОВ Посередники» додають ще й свої відсотки. Іноді водій віддає з замовлення до 35%. »Забавно, чи не так ... Ну і опис схлопування попиту на таксі в зв'язку з кризою - правдоподібно. У Москві стало зручно їздити того, хто з початку нульових уникає забиратися всередину МКАДа, «пропускна здатність» завдяки новим магістралях зросла, а потік машин, схоже, підупав ...

Але це все - зокрема. Які при деякому прагненні до самоорганізації і невеликий рішучості таксисти можуть подолати. (Чомусь пригадується, що в генезі оргзлочинності в США чималу роль зіграло участь в боях між страйкарями і штрейкбрехерами на стороні профспілок ...) Але ось загального-то, головного, ніхто і не помічає. А їм є дарована ІТ здатність вирішувати транспортні проблеми суспільства за рахунок меншого пробігу транспортних засобів.

При цьому, неминуче, знизяться «суспільно-необхідні» (це теж Маркс) доходи таксистів, які вони звикли співвідносити з вартістю життя в дуже дорогому місті. Що їм, таксистам, природно, не може подобатися ... Тільки ось подобається їм це - значення не має. Точно так же, як описаним Марксом індійським ткачам могли не подобається машини на британських текстильних фабриках - ні найменшого значення на їх подальшу долю (вмираючі з голоду уздовж доріг ...) це не зробило. А таксистів усього світу чекає приємний сюрприз - таксі-сервіс Uber, що довів свою успішність і діловитість, включився в гонку по створенню автомобілів-роботів. ( Uber Opening Robotics Research Facility In Pittsburgh To Build Self-Driving Cars )

Чи вийде це, і як добре, у Uber - сказати важко. Але ось у кого-то, що ведуть роботи в цій сфері, вийде напевно. І тоді столичних таксистів чекає доля візників, обтесивателей кам'яних сокир і представників тому подібних професій. У провінції ремесло протримається трохи довше (скажімо, гальванічні цехи з Москви перемістилися в смт Нечорнозем'я), але результат буде один. Очікувати, що таксисти стануть до нього готується - малоймовірно. Але ось представникам ряду інших професій це треба мати на увазі.

Поки безкровне?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация