Талиші - остання надія Росії на Південному Кавказі

  1. За національність - в тюрму
  2. Залякування і репресії
  3. тільки цифра

Цей древній народ остання надія Росії на Південному Кавказі

У СІЗО Коломни очікує екстрадиції в Азербайджан нещодавно заарештований талиська вчений і журналіст Фахраддін Аббасов. Його затримали російські поліцейські за офіційним запитом з Баку. Інтелігента оголосили в міждержавний розшук лише за те, що він зажадав від азербайджанської влади надати його народу право на автономію.

Талиші живуть на самому півдні Азербайджану - біля іранського кордону. Зараз їх в країні офіційно 100 тисяч чоловік, але насправді - близько мільйона. Вони розмовляють мовою, яка близька до перського, а своєю культурою нерозривно пов'язані з Іраном. Цей народ відіграв велику роль в історії Азербайджану: багато національні герої країни - етнічні талиші. Деякі експерти стверджують: азербайджанці взагалі не тюрки, а асимільовані Талишские племена. Адже тюркські кочівники прийшли на західний берег Каспійського моря тільки в XIII столітті під час монгольських завоювань.

Після російсько-перської війни 1826 - 1828 років талиська хан прийняв російське підданство. Російські царі стали розвивати цей регіон: в середині XIX століття там посадили перші чайні плантації. Як колоністів сюди прямували російські переселенці, з якими у талиші склалися братерські відносини.

- Ми увійшли до складу Російської імперії добровільно. Ми досі вважаємо себе російськими підданими. Тому ми завжди були і будемо проросійськими, - говорить глава Талишських діаспори в Росії, член Ради при Президентові РФ з питань міжнаціональних відносин Ісмаїл Шабанов.

Цей древній народ остання надія Росії на Південному Кавказі   У СІЗО Коломни очікує екстрадиції в Азербайджан нещодавно заарештований талиська вчений і журналіст Фахраддін Аббасов

У 2012 році YouTube-канал «Голос Талиша» опублікував відео з Талишських весілля, де гості співають пісню зі словами «Ти хто такий, давай, до побачення». кадр: Youtube.com

За національність - в тюрму

Під час Громадянської війни на землях Російської імперії азербайджанці стали тероризувати сусідні народи. Талиші, щоб врятуватися від різанини, разом з місцевими російськими організували Муганскую Радянську Республіку і заявили, що вона підпорядковується безпосередньо Москві. Після утворення СРСР більшовики автономію скасували, але стали розвивати Талишських культуру. Радянські вчені створили для них писемність кирилицею, заробили національні школи з викладанням рідною мовою, відкрилися театри, видавалася газета «Червоний Талиш». Але спокійне життя тривала недовго: азербайджанці переконали центр, що талиші хочуть приєднатися до Ірану. Проти них в Азербайджанської РСР почалися репресії. У 1937 році закрили всі національні школи, талиші навіть під час всесоюзних переписів перестали виділяти як окрему національність, в паспортах в п'ятій графі всім записували «азербайджанець». Тих, хто намагався чинити опір, депортували в Середню Азію.

- У нас раніше була Талишських-Муганской Республіка, ми завжди жили пліч-о-пліч з росіянами, був прекрасний симбіоз наших народів. Але Азербайджан спочатку вигнав усіх слов'ян, навіть знищив кладовища, потім вони взялися за нас, - розповідає Ісмаїл Шабанов.

Але Азербайджан спочатку вигнав усіх слов'ян, навіть знищив кладовища, потім вони взялися за нас, - розповідає Ісмаїл Шабанов

З початком перебудови у талиші почався підйом національної самосвідомості. Відносини з азербайджанцями загострилися до межі, мало не спалахнула війна. У 1993 році почалося протистояння між владою в Баку і знову проголошеної ТАЛИШЕВ своєї автономії - Талиш-Муганской Республіки. Творцем її став полковник Алікрам Гумбатов. Вона проіснувала недовго: бакинські влади спровокували виступи місцевого населення. В результаті уряд регіону був повалений. Прийшовши до влади Гейдар Алієв заарештував Гумбатова і багатьох Талишських активістів, їхня партія була заборонена, багатьом довелося втекти до Росії.

У 2008-му був заарештований головний редактор газети на Талишських мовою Новрузалі Мамедов. Його засудили на десять років нібито за держзраду. У провину йому ставилося те, що він пропагував Талишские культуру, мову та історію, яка ставить під сумнів ідеалізовану історичну концепцію Азербайджану. На суді в останньому слові він сказав:

- Я прекрасно розумію, що мене судять за моє етнічне походження, за те, що я - Талиш.

- Я прекрасно розумію, що мене судять за моє етнічне походження, за те, що я - Талиш

Залякування і репресії

В кінці 2016 року в місцях проживання талиші спалахнули акції протесту. Як мовить азербайджанська пропаганда, виключно на економічному грунті: протестуючі були незадоволені підвищенням цін. Але насправді талиші повстали проти дискримінації. Виступи тоді придушив азербайджанський спецназ.

Нещодавно азербайджанські спецслужби звинуватили користувача Інтернету в сепаратизмі через те, що він написав в коментарі одній з груп в соціальних мережах, що південні території держави повинні називатися Талишських регіоном.

- Останнім часом переслідування посилилися. Один з активістів сфотографувався в Азербайджне з нашим прапором. За це його азербайджанські поліцейські побили, а потім посадили на кілька місяців до в'язниці. Хотіли звинуватити у співпраці з вірменськими або іранськими спецслужбами, - розповів Ісмаїл Шабанов.

Талиші запевняють: на відміну від азербайджанців, які перебувають під турецьким впливом, вони історично тяжіють до Росії. Саме тому на них зараз обрушився гнів азербайджанських націоналістів. В країні все більше набувають популярності ідеї пантюркізму, в яких немає місця нетитульних національностей.

- ТАЛИШЕВ - остання надія Росії на Південному Кавказі. В Азербайджані ненавидять нас, так як ми можемо перешкодити їхнім діям проти Москви. Ми боремося проти пантюркизма! Якщо нас задавлять, пантюркісти підуть далі на російський Північний Кавказ. Тому удар по ТАЛИШЕВ - це удар в першу чергу по Росії, - вважає Шабанов.

Тому удар по ТАЛИШЕВ - це удар в першу чергу по Росії, - вважає Шабанов

тільки цифра

  • Ще 500 000 талиші проживають в провінції Гілян на півночі Ірану.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация