Там, де починається російська земля ... Частина 2. Ітуруп гостинно зустрічає виверженням вулкана Іван Грозний

22 листопада 2017 р 20:57 Корсаков, Курильск, Південно-Сахалінськ - Росія Август 2012

Прибуття на Ітуруп Прибуття на Ітуруп

... «Не спиться, няня ...». Порушена, сполохані стан дає про себе знати. Мій організм не зрозумів, що я «пішла в ніч» і сон сприйняв як «тиха година». Та й не дивно - в Москві зараз годин 7-8 вечора. Поспавши всього пару годин, я відчуваю, що бадьора і весела. Тихенько навшпиньки вибираюся на палубу корабля. На Охотському морі тиша і спокій. Навколо тягнеться такий щільний і в'язкий туман, що немає ніяких звуків - вони все в ньому тонуть, і по палубі корабля доводиться переміщатися майже на дотик. Корабель самотній в цьому туманному світі. Я із задоволенням спостерігаю, як туман клубочиться, насувається на мене мокрим хмарою. Майже промокнув, замерзнувши, але так нічого і не побачивши, повертаюся в каюту грітися і, по можливості, доспати ...

Близько 7 години ранку (за місцевим часом!) Я знову на палубі! З туману стали потроху виявлятися обриси Ітурупу. Ось це так - суцільні вулкани! Спочатку зліва по борту - півострів Чирип з вулканами Богдан Хмельницький і Чирип:

потім спереду і правіше - хребет Грозний з вулканами Тебенькова, Баранського, «кращим» Іваном Грозним:

Близько 8 години ранку ми прибули в затоку Китовий, де розташований ітурупскій порт (раніше на березі розташовувався кітокомбінат, ось чому селище, мис, заливши і отримали свою назву). У ті роки (мова йде про 2012 рік) на Ітуруп не було причальної стінки, тому навантаження-розвантаження людей і вантажів здійснювалася з використанням плашкоути. Чекаючи своєї черги посадки на це плавуча споруда, ліниво спостерігаючи за метушливим процесом перевантаження людей / речей, ми все скупчилися на кормі корабля. Поруч зі мною стояла місцева жінка і розповідала про вулканах Ітурупу, які були видні звідси, з корабля. Вона пальцем вказувала на чергову вершину вишикувалися в ряд, немов пасочки в пісочниці, вулканів і називала: «Це Богдан Хмельницький, це Чирип, це Тебенькова, це ...». Вона не встигла вимовити слово «Іван Грозний», як раптом вулкан Іван Грозний «дихнув» стовпом диму і попелу! З вершини вулкана валив сіро-чорний дим, і неспокійним вітром його зносило у бік. Який вітальний салют! Ось так зустріч з Итурупом, ось так гостинність!

Плашкоут (від нід. Plaatschuit) - несамоходное вантажне судно з малим осіданням зі спрощеним контуром зовнішньої поверхні судна (обводом). Застосовується частіше для вантажно-розвантажувальних робіт, вантаж встановлюється на палубі. Плашкоути можуть служити опорою для наплавних мостів.

Ми стали наметовим табором на березі Охотського моря і річечки Рибалки недалеко від однойменного селища. Ця річка при впадінні в море розбивається на безліч рукавів, кожен з яких місцями можна перейти вбрід. Майданчик, де розмістився наш табір, заросла пухнастою високою смарагдового кольору травою. Мене порадувало, що купин, каменів і ямок тут не повинно бути занадто багато. Я раптом згадала, як багато років тому я ходила в водний похід на катамарані з діточками, і перша ж ночівля обернулася для мене повним кошмаром - діти, коли ставили мою палатку, очистили майданчик від каменів, гілок і соснових шишок. І всю цю палітру нерівностей я відчувала кожним сантиметром свого організму.

І ось тепер я знову наметовому подорожі! Оля, допомагаючи мені ставити намет (вірніше, я допомагала Олі ставити мені намет), говорила: «До кінця подорожі ти на раз-два зможеш це робити сама». Я майже сміялася у відповідь, я їй не вірила! Як же я помилялася!))

Фото Н. Анфілогова

Фаст-фуд по-Курильських

На дворі стоїть кінець серпня. А це означає, що лосось уже пішов на нерест - було видно, як риба в річці «грає», збирається невеликими косяками в місцях, де глибше, а потім, коли набереться велика купа, робить ривок вгору за течією і відправляється далі, туди, де останніми в житті плавними рухами відкидає ікру і, закінчивши свій древній танець, залишиться назавжди ...

Не встигли ми розпакувати і влаштуватися, як Павла (завзятий рибалка скажу я вам!) І слід прохолов: він з вудкою вже бродив по березі річки. Я тут же кинула наводити порядок у своєму наметі і помчала допомагати йому рибалити. Але ніяких зусиль від мене не треба було - не встигнувши ні разу ні колдунуть, ні оком моргнути, бачу, що на гачку вже б'ється срібляста рибина.

фото А.Харітонова

Хвилин через 15 рибин було вже 3 штуки, а одна виявилася икряной. В цей час (було 20 або 21 серпня) ще не було суворої заборони на вилов йде на нерест лосося. Коли ми повернулися сюди ж, на цей майданчик через тиждень, на мосту через кожну річку, що впадає в Охотське море, вже було встановлено кордон рибоохорони та стежив за тим, щоб ніхто не ловив рибу.

Які рибні страви можна приготувати на багатті? Про юшку і смажену рибу не розповідайте, це усі знають і майже банально. Юра нагодував нас дивним блюдом - рибою в лопухах: рибу чистять, ріжуть на шматки, умочують в сіль + перець, загортають в лопух, запікають в вугіллі протягом 30 хв - і смачний делікатес готовий! Що горбуша може бути такою соковитою і ніжною ніколи б не повірила, якби не спробувала сама!

Рецепт приготування риби в лопухах:

Звертаю увагу, що розмір має значення - потрібно знайти молоді та невеликі листя. А ось це часто було просто не реально!

ДОВІДКОВО:

Ітуруп (на мові айнів «етороп») означає «медуза». Є версія, що назва острова пов'язано з сусіднім островом Уруп ( «лосось»). Ітуруп »- острів південної групи Великої гряди Курильських островів і найбільший на всьому Курильском архіпелазі.

Якщо подивитися на нашу Землю з космосу, то видно, що ланцюг Курильських островів тягнеться від Японії до Камчатки немов намисто:

Ось Курильські намисто. Чи не бурштинове, а живе,

Чи не з перлів, а з життя. Ти почуєш в ньому шум прибою,

Водоспади веселкою бризнуть. У ньому - форель в блакитних озерах,

Аромат магнолій тайгових, Жорстких гірських бамбука шерех -

Все, що хочеш, знайти в ньому можна!

Кім Цин Сон

Насправді, ланцюг Курильських островів - це верхня частина вулканічної гряди, яка виступає з води на 1-2 км і йде в глибини Тихого океану більш ніж на 10 км.

Лягли острова від Камчатки,

Ховаючись в туманною дали,

І здається, в стрункому порядку

В дозорі стоять кораблі.

Олександр Мандрик

Всього на Курильських островах налічується 39 діючих вулканів. На одному тільки Ітуруп їх дев'ять: Кучерявий (986 м), Менший Брат (562 м), Чирип (1589 м), Богдан Хмельницький (тисяча п'ятсот вісімдесят п'ять м), Баранського (1134 м), Іван Грозний (1159 м), Стокап (+1634 м ), Атсонупурі (1205 м), Берутарубе (1223 м). При цьому вулканічна діяльність представлена не тільки паруючими вершинними кратерами, а й фумаролами, великою кількістю гарячих джерел, грязьових котлів і киплять річками.

Ітуруп витягнуть з північного сходу на південний захід на 203 км, ширина від 7 (перешийок Вітровий) до 50 км. Площа - 3200 км². Складається з вулканічних масивів і гірських кряжів.

Карта Іркутського Намісництва:

Звідки виникли назви Курильських островів?

Курильський архіпелаг як єдиний архіпелаг і кожен острів окремо в різні часи називали по-різному. Вчені вважають, що найбільш раннім ім'ям було Чупко (Де встає сонце). Айни, древній народ, заселили в тому числі, і Курильські острови, називали Курильської гряди Куру-МІСЕ - Глухонімий. Ці імена з часом вийшли з ужитку. А ось назви майже всіх Курильських островів залишилися саме від айнів: Парамушир - Широкий острів, Онекотан - Старе поселення, Ушишир - Земля заток, Чірпой - Пташки, Уруп-Лосось, Кунашир - Чорний острів, Шикотан - Найкраще місце.

Одне з найбільш ранніх японських найменувань Курильських островів, по-ві-дімому, було Раккосіма - Тюленячі. Можливо, воно прийшло знову-таки від айнів, які добували тут морського звіра.

Російські люди гряду островів називали Курильської. Деякі пов'язують цей термін з російським словом »куриться« - так зовні виглядали численні димлячі вулкани. Є версія, що назва походить від слова "курей" з мови камчадалов і айнів, що означало "людина». Відомий дослідник Камчатки Степан Крашенинников вважав, що "Курили« - це спотворене російською вимовою слово »кусі», яким камчадали називали метисів айнско- камчадальского походження, які живуть на самих північних Курильських островах - Парамушир і Шумшу.

Крім того, в XVIII столітті Курильські острови називалися під номерами. Ось назви основних островів згідно з прийнятою в XVIII столітті нумерації: 1-Шумшу, 2 - Парамушир, 3 - ширінку, 4-Маканруші, 5 - Онекотан, 7 - Шіашкотан, 12- Матуа, 13 - Расшуа, 15 - кетою, 16 - Сімушир , 18 - Уруп, 19 - Ітуруп, 20 - Кунашир, 21- Шикотан, 22 - Зелений.

Кому належить відкриття Курильських островів?

У XVII столітті залишалося ще багато невідкритих земель, які чекали своїх Колумбов. Тихоокеанська ойкумена також приховувала заповідні куточки. До них ставилися і Курильські острови. Для світу вони стали відкриттям в 1643 році. За однією з версій, це зробив голландський мореплавець-Де Фриз (Де Фріс). Честь відкриття приписують також Тарасу Стадухин, яке здійснило 1654 р перехід з Колими до Берингову протоці, потім - уздовж Камчатського узбережжя до самої його південній точки, звідки він і побачив Курили.

Фрагмент Генеральної карти російської імперії. І. К. Кирилов Санкт-Петербург, 1734 р

Відвідування гидротерм р Курильська

У декількох кілометрах від Курільса на узбережжі Охотського моря є абсолютно чудове місце для відпочинку - комплекс гидротерм. Води тут газонасичені, хлоридні натрієві з вмістом метакремнієвої кислоти (слова списані з опису гидротерм). Ними лікують такі поширені захворювання, як полиатрит, артрит, радикуліт, ревматизм, а також шкірні (екзема, дерматит). Температура води + 46 градусів. Відразу залізти в воду такої температури практично неможливо, треба занурюватися поступово - спочатку по щиколотку (і треба звикнути до гарячої води!), Потім по коліна, по пояс, і, нарешті, зануритися повністю. Ванни знаходяться в невеликому приміщенні, заскленому симпатичними вітражами.

Мені здалося, що набагато цікавіше купатися на вулиці - ванн тут немає, але є невеликі загати з тієї ж самої водою, яка подається по трубах в будівлю. Приємно лежати в гарячій воді, ніжачись в променях м'якого вечірнього сонця, а щоб не свариться - можна збігати на море (воно недалеко - метрів за 50) або просто перевалитися через бортик гарячої «ванни» в поруч протікає струмок з крижаною водою, дочекатися, коли нормалізується серцебиття, а від холоду посінеют губи і застукають зуби, і повернутися в свою гарячу загату погрітися ...

Прекрасно упорядкована територія для відпочинку:

А тут «наслідили» будівельники комплексу:

...

Трохи про історію «Курильського питання»

Не можна не сказати кілька слів про курильському питанні. Не буду глибоко занурюватися в історію питання, скажу словами РІА «Новини»:

Проблема північних територій - територіальний спір між Японією і Росією, який Японія вважає неврегульованим з часу закінчення Другої світової війни. Після війни всі Курильські острови перейшли під адміністративний контроль СРСР, проте ряд південних островів - Ітуруп, Кунашир і Мала Курильська гряда - оскаржуються Японією.

У Росії спірні території входять до складу Курильського і Південно-Курильського міських округів Сахалінської області. Японія претендує на чотири острови в південній частині Курильської гряди - Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї, посилаючись на двосторонній Трактат про торгівлю і кордони 1855 р Позиція Москви полягає в тому, що південні Курили увійшли до складу СРСР (продовжувачкою якого стала Росія) за підсумками Другої світової війни, і російський суверенітет над ними, що має відповідне міжнародно-правове оформлення, сумніву не підлягає.

Додаткові джерела інформації:

Географічна енциклопедія Курильських островів. АНО «Ноосфера»,

,,,

Наступного разу ми викупаємося в Киплячій річці (і не звариш при цьому!), Заглянемо в Фумарол, піднімемося на вулкан, проводжаючи останні промені сонця, що заходить і ... Але про це трохи пізніше!

Інші мої розповіді про подорож на Ітуруп:

Там, де починається російська земля ... Частина 1. Шлях на Курили

Там, де починається російська земля ... Частина 3. Як не зваритися в Киплячій річці і не звалитися в кратер вулкана

Там, де починається російська земля ... Частина 4. Одеську затоку

Там, де починається російська земля ... Частина 5. Білі скелі. алепизавров

Там, де починається російська земля ... Частина 6. Японський аеродром. Переїзд в бухту Торн. Повернення в Курильск

Які рибні страви можна приготувати на багатті?
Кому належить відкриття Курильських островів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация