Танець шаманів - душа Камчатки

Ітельмени - один з найбільш малочисельних народів Росії. Сьогодні цей корінний народ Камчатки налічує близько 1500 чоловік. Найбільш відомий ітельменскій селище Коврай, що стоїть біля річки поруч з сопкою Ельвель, де сьогодні живе і працює близько 300 осіб. Уклад життя ительменов не змінювався століттями, а то й більше, адже ітельмени вважаються найдавнішим народом Камчатки. Ітельмени - один з найбільш малочисельних народів Росії

Фото: AP

Їх традиційні промисли - полювання, риболовля, збирання. Звичайно ж, з приходом цивілізації побут ительменов змінився, але все-таки не дуже сильно. Найбільш помітною зміною стало те, що молоді ітельмени, відучившись, стали виїжджати зі своєї історичної батьківщини - в Москву або навіть з Росії. Що, зрозуміло, призвело до втрати багатьох традицій.

Адже ще одним, вкрай важливим елементом життя цього народу завжди були пісні і танці. Сьогодні, на щастя, інтерес до фольклору та народних танців, а також історичного минулого малих народів Росії відроджується - не без гарячого участі ентузіастів.

Про те, як відроджуються традиції ительменов і як вони можуть зберегтися в сучасному світі, в ексклюзивному інтерв'ю "Правде.Ру" розповів керівник ітельменского фольклорного ансамблю "Ельвель", заслужений артист Росії, лауреат премії "Душа Росії" за 2010 рік, шаман Борис Олександрович Жирков:

- Ви потомствений шаман або стали їм за власним вибором?

- У мене мама була чаклунка. Точніше сказати - цілителька. Ітельмени серед усіх народів Півночі - найкращі знавці рослинності, трав. Ітельмени знають всі лікарські трави, починаючи з коріння і закінчуючи всякими квітами і деревами. Коли я пішов танцювати в перший раз, все відразу стали говорити: "О, шаман! Шаман!" Я і подумав тоді: чому б ні? Коли старі побачили мене на сцені, стали посилати про мене листи моїм друзям на Камчатку, особливо тим, хто працює в архівах. Тому що шамани, це явище, років триста тому у нас було масове.

Читайте також: Російські баяністи взяли "срібло"

Як свято - так всі сходилися, і все шаманили. Дорослі, звичайно. Уявляєте? Весь натовп була в такому настрої, все в раж входили і навіть падали на землю, руки ламали. Так старі розповідали. А я в основному лечу. Від різних хвороб. Якось був такий ... ну, з'їзд, чи що. Всі шамани з'їжджалися з Півночі, з Сибіру, ​​з Алтаю - звідусіль. І мене там перевіряли. Сказали: дуже сильна у мене здатність до лікування хвороб. З чотирнадцяти метрів можу людини лікувати.

Фото: AP

- А хіба не повинен шаман жити десь в лісі, займатися тільки своїми священними обов'язками і не брати участь в "світського життя"?

- Ні, сьогодні це не так. Сьогодні шамани, вони при людях живуть. Працюють, я ось ансамбль цей зробив. Звичайно, я ходжу в ліс. З птахами розмовляю, слухаю, як вони співають. Красою лісу милуюся. У річці купаюся, в озерах. У мене на батьківщині, на Камчатці, в озерах лілії білі цвітуть, латаття. Це красиво дуже. І народ гарний - ітельмени. Чому і танці наші все - еротичні.

Триста років тому дослідники приїхали на Камчатку - Стеллер, Крашенинников і інші. Вони багато описували ительменов. А танцю жодного не описали, тому що вони не підлягали опису з моральних міркувань. Ось до чого вони були "огидні"! (Сміється.)

Ну, я здогадувався приблизно - вони там два рядки напишуть, і все. В основному можна було зрозуміти, що вони зображували бурхливі руху птахів, тварин, як все живе, рухається. Я тоді займався відтворенням наших народних, саме ітельменского, танців і все думав, як би повторити, що не скопіювати Коряцький руху. Коряцький танці більш відомі, а наші були майже втрачені. Я майже двадцять років працюю в нашому в ансамблі. З 1980 року виступав в загальному ансамблі. Потім вже у себе в Ковране свій ансамбль створив.

Танці наших північних народів, вони дійсно запалюють людей. Люди від них енергією заряджаються, йдуть задоволені. Мені довелося відтворювати їх по крупицях, щось самому вигадувати. Наші дідусі і ті вже не пам'ятали толком, які танці були спочатку, письмові джерела дуже мало говорять. Коли я перший раз у нас поставив наші танці, ітельменского, люди похилого віку зібралися і тільки дивувалися: звідки ти все це взяв? У нас такого ніколи не було!

Цей ритм - це весь Північ. Раніше ритм був у всіх жителів півночі, у всіх далекосхідників - такий мірний, простий. Зараз у всіх, починаючи з коряків і чукчів і закінчуючи Ямало-ненецким автономним округом, ритм веселий, швидкий, все намагаються наслідувати вже рухам ітельменского. Але у них все одно так, як у нас, не виходить, тому що ці рухи можуть станцювати тільки ті, у кого вони йдуть від душі. Ітельмени живуть в цій пластиці, вони під час танцю змінюються й так танцюють, що забувають про все. Як тільки партнера бачать - так все! У нас танцювальний марафон на святі Алхалалалай шістнадцять годин йде. Це - справжні танці! Не просто там руху якісь певні робити ...

- Ви враховували особливості характеру ительменов при створенні танців для вашого ансамблю?

Фото: AP

- Так звісно. Я дуже довго підбирав ці рухи. По-перше, я пробував їх все на собі. Перед дзеркалом дивився, які рухи робити, щоб не повторити Коряцький, щоб підходили пластиці і душі Ітельмени. Щоб це були руху любовні, зображували любов, всіх наших звірів, птахів, щоб в них був шум моря, ось ці хвилі, які по морю йдуть, ці нерпи, які в хвилях пірнають, чайки над морем літають, ці орли наші, такі горді . І мені все це треба було передати в танці. Всю нашу природу, весь цикл. Так потихеньку я і відтворював наші танці.

Щороку все краще, краще. Потім дивимося - стали на районних конкурсах і фестивалях перші місця займати, потім на окружних, потім на обласних, потім - на всесоюзних, всеукраїнських. Скрізь перші місця займали! І тепер ми тут, в Москві, стали візитною карткою малих північних народів Росії. На всі великі заходи звуть нас - з самого кінця світу, з самого кінця Росії. Звідти їдемо, звідки сонечко починає підніматися. І ми цим пишаємося.

По-хорошому, ми не зазнається. У нас, у мене ось теж, ще багато в голові танцювальних програм, які потрібно ще зробити. Так що я думаю, наш народ, якого офіційно налічується півтори тисячі чоловік (а на чистому ітельменского мовою з них говорять чоловік п'ять за все, інші вже говорять так, наполовину), знову буде цікавитися національною мовою і своїми традиціями.

- А молодь цікавиться народними танцями?

- У нас в Ковране, в якому всього десь триста чоловік живе, весь Коврай - танцюючий. Починаючи з дитячого садка танцюють. А ми вже дивимося - хто може танцювати краще, кого можна в ансамбль взяти. Щоб свій погляд був, хотіння танцювати. А не просто бажання поїздити "по закордонах". Тому що нас мало залишилося, і має бути дійсно справжнє бажання відроджувати свій народ, свої витоки.

Читайте також: Один день в Стародавньому Римі з Альберто Анджела

Ітельмени ж той народ, який ніколи не сумує. Кругом північ, ліси ... Життя не цукор! У нас тільки танці і любов. (Сміється.) У цьому році у нас знову танцювали марафон - шістнадцять годин без перерви! Уявляєте ?! Як ввечері починається, так до обіду тільки закінчується. Танцюють парами. Вибирати намагаються, щоб мужики були витривалі і дівчата теж витривалі. Щоб могли витримати такий марафон. Це ж не просто, там же треба будь-які рухи зображати, і щоб не повторюватися.

І кричати, і стрибати, а хто втомиться, той на підлозі, на колінах, все одно продовжує танцювати. А навколо кілька людей б'ють в бубни, б'ють, б'ють, темп змінюють. Їх теж змінюють постійно - важко витримати. Багаття величезний весь час горить. Цей шум зливається в одне таке "дихання". Наче вся природа танцює. Темно, ніч, зірки. Природа навколо. Дуже красиво взагалі! Алхалалалай - це свято очищення від гріхів. Зазвичай він справлявся в листопаді місяці і тривав цілий місяць.

В цей час ітельмени не працювали. Хто працював, того мітелкою били - грішно. Все тільки веселилися. Поклонялися вогню, богам, духам, яких у нас дуже багато. Це наше велике свято. Навіть він має статус всеросійського тепер. Збираються з усього нашого Камчатського краю і ітельмени, і коряки, чукчі, алеути, евени - все-все. І багато гостей зі всієї Росії, і навіть зарубіжних, американців з Аляски і з Японії.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Я і подумав тоді: чому б ні?
Уявляєте?
Коли я перший раз у нас поставив наші танці, ітельменского, люди похилого віку зібралися і тільки дивувалися: звідки ти все це взяв?
Ви враховували особливості характеру ительменов при створенні танців для вашого ансамблю?
А молодь цікавиться народними танцями?
Уявляєте ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация