Тангейзер: старанність справи «богохульної» опери

Творців опери «Тангейзер» судять за образу почуттів віруючих, хоча РПЦ і Мінкульт виступили проти судового розгляду. Громадськість обурена постановкою, хоча ніхто її не дивився. Medialeaks спробував розібратися в дивацтва справи «Тангейзера», що став причиною нового культурного конфлікту церкви і мистецтва.

Конфлікт між консервативними віруючими і прогресивними художниками став вже стандартним для Росії з часів Pussy Riot. Але на цей раз центром подій стала не столиця, а в Новосибірськ.

Прем'єра «Тангейзера» відбулася 20 грудня 2014 року, режисером виступив Тимофій Кулябин. Після своєї прем'єри опера отримала високі оцінки критиків і самі похвальні відгуки, в тому числі і від офіційної преси. Постановка увійшла в список найбільш значущих театральних прем'єр газети «Комерсант» і отримала схвальну оцінку «Російської газети». Прем'єру опери висвітлив Новосибірський філія каналу «Росії 24», в студії якого ведучий дуже гостинно приймав директора Новосибірського театру опери та балету, де і поставили «Тангейзера», Бориса Мездріча. Прем'єра «Тангейзера» стала подією не тільки для Новосибірська, а й для всієї країни.

Читайте на Medialeaks: Хлопчик випадково знайшов машинку для стрижки і довів маму до сліз. Зате сім'я зможе економити на шампунях

«Тангейзер» - спочатку класична опера Вагнера, німецького композитора 19 століття, Кулябин ж переносить дію в реальному часі. Тангейзер з лицаря перетворюється в кінорежисера Генріха Тангейзера, який знімає фільм про невідомий період молодого Ісуса Христа, який потрапляє в грот язичницької богині Венери, де віддається плотських утіх. На сцені з'являється плакат - постер фільму, нібито знятого на сцені, -ізображающій Ісуса між величезних жіночих ніг. За сценарієм, після виходу фільму на режисера обрушується обурена громадськість, яка відкидає його і зраджує вигнання.

Постановка йшла в театрі близько двох місяців, збираючи схвальні відгуки критиків. Опера користувалася великою популярністю у глядачів, за два місяці спектакль подивилося більше 3,5 тисяч чоловік. Навіть зараз, на 14 березня, за тиждень до показу постановки, квитків практично не залишилося.

Дивацтва справи

Процес у справі «Тангейзера» почався з того, що глава Новосибірської митрополії Тихон звернувся в Новосибірську прокуратуру із звинуваченням на адресу режисера постановки і директора театру в «умисному образі почуттів віруючих». Митрополит Тихон стверджує, що оперу не бачив, а написав заяву на прохання глядачів, яких обурив спектакль. Головним предметом обурення став образ Христа, використаний в постановці і на плакаті - між ніг Венери.

«Я написав листи і губернатору, і в Законодавчі збори, і прокурору, але відповідей не отримав. Минуло вже близько місяця. Я там говорив тільки про дотримання законодавства. Ми не експерти і не збираємося говорити, добре це чи погано, ми тільки говоримо про дотримання прав віруючих. Є права, і їх треба дотримуватися », - наводить слова Тихона "РІА Новини".

Прокуратура завела на режисера постановки і директора театру адміністративну справу, почалися судові розгляди. Православні активісти, обурені оперою, організували мітинг 1 березня біля будівлі театру, в якому йде «Тангейзер», вимагаючи припинення показів і відставки міністра культури Новосибірська. Акцію відвідало близько 800 чоловік, причому скаржаться зізнаються, що постановку не дивилися.

У відповідь на звинувачення з боку православного населення і прокуратури прес-служба театру заявив а, що «театр має намір відстоювати свою професійну позицію і художню політику«. Постановку не зняли і з репертуару театру: опера буде представлена ​​глядачам в березні два рази.

У середу, 4 березня, суд почав розглядати справу «Тангейзера». Директор театру Борис Мездріч клопотав у суді про проведення релігієзнавчої та мистецтвознавчої експертизи. Однак суд в експертизі відмовив, заявивши, що представлених доказів для винесення рішення буде досить.

Прокуратура, яка виступає в цій справі звинувачує стороною, заявила що не потрібно ніякої спеціальної освіти, щоб оцінювати «Тангейзер», тому що порушення очевидно. Крім того, прокуратура залучила думку експерта, який підтвердив порушення закону.

«Ми вивчили відеозапис опери, декорації, в тому числі постер порнографічного змісту. Також є висновок експерта - доктора богослов'я, протоієрея Бориса Пивоварова, яке підтверджує нашу позицію. Ми вважаємо, що склад правопорушення є. Це (порушення) очевидно. Для цього не потрібно спеціальної освіти. Ми вважаємо, що отримані в ході прокурорської перевірки матеріалів достатньо », - заявив в ході засідання суду прокурор.

Історія може здатися банальною, що нагадує процес над Pussy Riot і спалювання книг Володимира Сорокіна в 2002 активістами з «Идущих разом», котрі виступали проти контракту між Сорокіним і Великим театром. Історія повинна була розвиватися по «Левіафану», якби не велика кількість дивацтв, супроводжуючих хід справи.

На директора театру, в якому поставили оперу, і режисера «Тангейзера» завели адміністративну справу за статтею КпАП 5.26 , Яка передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Однак на тлі подібних гучних справ, в яких замішані релігійні конфлікти, покарання для «Тангейзера» вибрано м'яке. Існує інша стаття вже Кримінального кодексу 148, яка передбачає штраф до 300 тисяч або позбавлення волі на строк до року. І хоча у справі «Тангейзера» СК уже почав перевірку за кримінальною статтею, ще невідомо, чи буде заведено реальна справа.

На подив, громадськість і влада культури активно заступаються за «Тангейзер».

Зазвичай в таких гучних справах по образи релігійних почуттів художники піддаються масовим порицаниям, проте цього разу на захист «Тангейзера» прийшли чиновники Мінкульту і діячі культури, лояльні до влади. Мінкульт Новосибірська Василь Кузьмін не побачив в опері образи почуттів віруючих, а також висловив своє занепокоєння з приводу наростання ненависті на релігійному грунті серед населення.

«У мене не виникло враження, що в спектаклі спаплюжені релігійні предмети і символи або ображені почуття віруючих. Хоча викликають елементи в постановці Тимофія Кулябин зустрічаються, вони вписані в художнє ціле вистави », - розповів він в інтерв'ю РБК .

На захист опери також висловився керівник Театру Націй Євген Миронов, відомий своєю підтримкою президента Росії Володимира Путіна. Він написав відкритого листа до прокуратури Новосибірська, де завив, що театр апріорі не може нікого ображати.

«Театр - не храм, як сказав класик, а кафедра. Він за визначенням не може образити ніяких почуттів, справжніх чи уявних ... І всі суперечки про театральні вистави повинні вестися виключно в вільній атмосфері суспільної дискусії, а не в судах. Інакше майбутнє нашої культури незавидне », - пише Миронов .

З цих заяв можна зробити висновки, що творців «Тангейзера» в країні ворогами не вважають, на відміну від тих же Pussy Riot і Сорокіна.

У ЗМІ «Тангейзер» теж не викликав бурхливого осуду. Державні видання висвітлюють процес над «Тангейзером» в відсторонено-інформаційному тоні, намагаючись дотримуватися балансу думок. Коли, наприклад, в прокат вийшла картина «Левіафан», її режисера Андрія Звягінцева кремлівські блогери і патріотичні ЗМІ відразу ж звинуватили в створенні «Антиросійського фільму» і заказуху . Але історія «Тангейзера», однозначно, медійна не викликало активного осуду в соціальних мережах. Відомих блогерів, які обговорюють блюзнірство опери і борються за покарання її творців, немає, зате є захищають її художню цінність.

Крім митрополита Тихона «Тангейзер» ніхто з глав РПЦ в блюзнірстві не звинувачує.

Реакція офіційних представників РПЦ теж несподівана. Замість публічного осуду глава синодального Інформаційного відділу Володимир Легойда заявив з проханням припинити судові розгляди у справі «Тангейзера».

«Церква як ніхто інший зацікавлена ​​в тому, щоб за статтями, що захищає почуття віруючих, не було кримінальних справ. Тому я закликаю авторів новосибірського «Тангейзера» почути віруючих людей і завершити цю конфліктну ситуацію без судових вироків. Сподіваюся, це ще можливо. З цього, як очевидно, не випливає, що будь-який віруючий або священнослужитель, побачивши в публічному просторі щось, що здається йому богохульством, який ображає його почуття, повинен за власною ініціативою бігти в прокуратуру », - цитує Інтерфакс слова Легойди.

Ляльководи і РПЦ

Про дивацтва і зрежисована історії «Тангейзера» говорить адвокат творців постановки Сергій Бадамшін. За його словами, сторона звинувачення вириває шматки постановки з контексту і відмовляється від діалогу.

«Той самий постер, до якого прив'язуються всі, він з контексту вирваний. Сама по собі ця сцена покликана викликати огиду до цього. Ця сцена зйомок фільму. Деякі плутають цей постер фільму, який знімається на сцені, з постером «Тангейзера» як вистави. А це постер фільму. Блюзнірського фільму, який знімається на сцені. Після нього режисер Тангейзер відкинутий суспільством. Тобто спектакль говорить про те, що так не можна чинити. «Не можна в розетку пхати мова», - показує художник і театр. Так немає: вони показують мову, показують розетку і кажуть: «Сова мову в розетку не можна, тому ви ображаєте наші почуття». Так ми і говоримо, що так не можна робити. Ніхто ж цього не слухає », - розповідає адвокат в інтерв'ю Medialeaks.

Адвоката також бентежить той факт, що скарг не надходило до заяви Тихона, хоча митрополит стверджує, що написав скаргу саме в зв'язку зі скаргами глядачів. Скарги почалися після, і ніхто з незадоволених не дивився постановку.

«Знаєте, скарги глядачів з'явилися після заяви Тихона. До цього не було жодної скарги. Далі - скаржаться, жоден з них, не бачили оперу. Є якісь витяги, є якісь постери, є частини відеофайлів, притому це було представлено самим театром на прохання прокуратури. Вони розходиться особам, які мають Храт цю інформацію, а, виявляється, вона поширюється. Шанованих віруючих просто підставили. Ніхто не бачив цю оперу. Ніхто не читав лібрето. Ніхто не знайомий з оригіналом опери Вагнера. І видирати з контексту реквізит, тобто навіть не сцену, а просто реквізит, - це найбільш блюзнірське, що можна зробити по відношенню до євангельського образу Ісуса Христа », - розповідає Бадамшін.

Адвокат упевнений, що ця справа є замовники - люди, зацікавлені в такому ході подій. Однак, хто стоїть за конфліктом «Тангейзера», Бадамшін говорити відмовляється.

«Це потрібно не державі, це не потрібно церкви. Це потрібно виключно тим людям-ляльководам, які намагаються направити нещасних віруючих і чиновників в якихось своїх власних інтересів, які абсолютно не пов'язані ні з церквою, ні з захистом прав віруючих », - заявляє адвокат.

Режисер «Тангейзера» також відмовився відкрито говорити, чому місцева метрополія проявляє таку наполегливість.

«Навряд чи я можу це пояснити. Я можу тільки здогадуватися і припускати. Але всі мої здогадки і припущення в кінцевому рахунку - по-перше, це домисли. А по-друге, вони все-таки не дуже приємні, чи що. Ось неприємні думки у мене виникають. Може бути, нехай вони краще залишаться при мені », - заявив Кулябин в ефірі «Ехо Москви».

На думку Юрія Самодурова, організатора скандальної виставки «Осторовжно, релігія!», Засудженого за разжігаеніе релігійної ворожнечі, за всім скандалом навколо «Тангейзера» коштує РПЦ.

«Таким чином РПЦ доводить свою державу-творчу роль. Це не непорозуміння, це свідома політика РПЦ, яка хоче мати вплив над громадянським суспільством », - заявив Самодуров в інтерв'ю Medialeaks.

До 2013 року образу релігійних почуттів було адміністративним правопорушенням. У червні 2013 року до закону були прийняті поправки, за якими посилювалася міра покарання. Була встановлена ​​кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі за «публічні дії, що виражають явну неповагу до суспільства і вчинені з метою образи релігійних почуттів віруючих».

У лютому за цією статтею прокуратура завела кримінальну справу на громадянина Чечні, який розмістив в соцмережах відео, «ображає почуття віруючих». Кримінальної справи за цією ж статтею вимагає священик з Іжевська, який незадоволений, що в одному з місцевих театрів в постановці «Заметіль» використовується «очорнення» образ священнослужителя.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация