Танкові війська: Leopard підкрався

  1. Через Захід на Схід
  2. Гра і контргра
  3. «Леопардів» багато не буває
  4. А Standart і Extended - краще

В умовах наростання напруженості між НАТО і Росії будь-яка спроба змінити співвідношення сил на лінії їхнього зіткнення чревата військової ескалацією.

Деякий час назад міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич заявив, що згідно з новою стратегією оборони найбоєздатніші зразки військової техніки Війська Польського, включаючи танки, будуть передислоковані на схід країни (т. Е. До кордонів Союзної держави Білорусі і Росії).

А днями він відзвітував про завершення формування першого танкового батальйону 1-му Варшавському танкової бригади в населеному пункті Весола поруч з Варшавою і в 189 км від Бреста. 19 грудня 2017 завершилося переміщення в Весола 58 танків, що раніше входили до складу 34-ї бронекавалерійських бригади з Жагань. Ними укомплектований батальйон з трьох рот на танках Leopard 2A5 (44 од.) І однієї - на Leopard 2A4 (14 од.).

Практично відразу поле цього в складі 1-му Варшавському танкової бригади почалося комплектування другого танкового батальйону на танках Leopard 2A5. Після реорганізації 1-й танкова бригади в її складі буде два танкових батальйону, два механізованих, артилерійський дивізіон і дивізіон ППО.

Як заявив глава польського військового відомства, «в гарнізоні з початку 2018 року почнеться будівництво нового навчального центру, боксів, казарм, розширена матеріально-технічна база і полігон для танків цього типу».

За його словами, тим самим польська армія приступає до реалізації нової стратегії оборони: «Ми не готові відновлювати втрачені території, ми повинні бути готові охороняти кордон, щоб запобігти вторгненню противника в Польщу».

Через Захід на Схід

За часів існування Організації Варшавського договору, основні сили польської армії була орієнтована на відображення загрози, яка походить від країн НАТО. Тому практично вся військова інфраструктура Війська Польського була сконцентрована біля кордонів з Німеччиною.

Вступ Польщі до Північноатлантичного альянсу означало корінну зміну стратегічних пріоритетів і вчорашні союзники на Сході стали потенційними противниками. Однак переміщення основних елементів оборонної структури країни на 180 градусів вимагало величезних зусиль і фінансових витрат. Тому довгий час з цим у Варшаві не поспішали. Незважаючи на напружені відносини з Москвою, як реальну військову загрозу її не розглядали.

Однак початку відомих подій в Україні завдання перекидання більшої частини сучасних зразків озброєння та військової техніки на Схід була поставлена ​​на порядок денний. Хоча конкретні плани на цей рахунок були озвучені відносно недавно.

В кінці квітня 2017 року Міністерство національної оборони Польщі оприлюднило плани перекидання двох батальйонів збройних сучасними танками Leopard 2A5, для посилення військ на східному кордоні. Як повідомив тоді начальник Генерального штабу польської армії генерал-лейтенант Лешек Суравскій, на це може знадобитися близько року.

Як повідомив тоді начальник Генерального штабу польської армії генерал-лейтенант Лешек Суравскій, на це може знадобитися близько року

Також на східний кордон країни (в місто Гіжицько, неподалік від Калінінграда, де розміщена 15-я механізована бригада імені Завіші Чорного) будуть передислоковані танки PT-91 Twardy (модернізовані в 1990-і роки Т-72) зі складу 1-ї бронетанкової бригади . А звідти застарілі танки Т-72М1 радянського виробництва будуть переміщені на захід - в 34-у бригаду.

(Зараз збройні сили країни мають близько 250 танків Leopard 2А4 і Leopard 2А5, понад 200 танків PT-91 Twardy і близько 500 застарілих Т-72.)

За словами Лешека Суравского, таке рішення було прийнято на основі реальних причин, в тому числі з-за нової ситуації в сфері безпеки, породженої конфліктом в Україні, а також через недостатність оборонного потенціалу в східній частині Польщі.

А незадовго до цього державний віце-секретар Міноборони Польщі Томаш Шатковський, також зазначив зв'язок передислокації найбільш потужних бойових машин польської армії з погіршенням зовнішньополітичної ситуацією.

Гра і контргра

І хоча офіційної реакції військово-політичного керівництва учасників Союзної держави на цю танкову рокіровку в Польщі поки немає, про те якою вона буде здогадатися неважко. Трохи раніше міністр оборони РФ Сергій Шойгу вже констатував збільшення з 2012 року чисельності контингенту НАТО біля кордонів Росії в три рази.

У Прибалтиці і Польщі розгорнуто чотири батальйонних тактичних груп, бронетанкова бригада сухопутних військ США, штаби багатонаціональних дивізій НАТО в Польщі і Румунії. Чисельність сил оперативного реагування альянсу зросла з десяти до сорока тисяч чоловік. А термін їх готовності скорочений з 45 до 30 діб.

Відповіддю стало посилення угруповання російської армії в особливому районі Калінінграда і Західному військовому окрузі. Подальші дії Москви думається будуть витримані в тому ж дусі.

А ось дії Мінська, який явно не хоче загострення ситуації із західними сусідами, в даній ситуації передбачити важко. Звичайно заміна старих танків під Варшавою на більш сучасні не може порадувати наших військових, але безпосередньої загрози в них вони поки схоже не бачать. Особливо якщо врахувати наявність солідного кількості різноманітних протитанкових засобів в білоруській армії. І це не тільки артилерія і ПТУРС, але і вражаючі елементи боєприпасів «Градів», «ураганів», «Смерчі» і тих же «Полонез».

Однак не виключено, що Росія в рамках союзницької солідарності може зажадати від Білорусі прийняття деяких реальних заходів протидії у відповідь на появу танків Leopard на відстані добового переходу від Бреста. І навіть запропонувати допомогу у вигляді розміщення там своєї військової бази. І від цієї пропозиції важко буде відмовитися.

Нині в розпорядженні збройних сил Республіки Білорусь є близько 1,5-1,6 тис. Т-72, ​​переважно модифікації «Б», велика частина з яких знаходиться на базах зберігання. Але якщо з точки зору кількості ця танкова армада і зараз виглядає вельми солідно, то з точки зору реальної бойової ефективності вона вже в значній мірі не відповідає сучасним вимогам.

Якщо на момент розпаду СРСР танки Т-72Б грізними бойовими машинами, то до теперішнього часу вони сильно застаріли як фізично, так і морально. І за своїми основними тактико-технічними характеристиками ці машини вже поступаються не тільки новим ОБТ армій провідних військових держав (і Leopard 2A5 в їх числі), але навіть модернізованим версіями Т-72, ​​що знаходяться на озброєнні ряду колишніх радянських республік.

Але найгірше те, що недостатнє бюджетне фінансування не дозволяє провести повноцінну модернізацію танкового парку білоруської армії. На думку ряду провідних російських експертів, програма «Витязь» (по якій в даний час на 140-му ремонтному заводі в м Борисов здійснюється серійна модернізація парку танків Т-72Б збройних сил РБ) не може забезпечити білоруським танковим підрозділам паритет з польськими з їх «леопард-2А5».

Положення могло б виправити придбання у Росії модернізованих танків Т-72Б3. Передача перших чотирьох машин цього типу особовому складу 969-ї бази резерву танків збройних сил Білорусі відбулася 2 червня 2017 року. Після чого був підписаний черговий контракт на поставку чергової партії Т-72Б3 та поставку запчастин до них в рамках реалізації білоруської Державної програми озброєння на 2016-2020 роки. Але гладко було на папері ... Плани планами, а модернізовані танки грошей стоять і чималих.

«Леопардів» багато не буває

У контексті вищевикладеного, очевидно, не зайвим буде висвітлити історію появи німецьких танків на озброєнні Війська Польського.

28 листопада 2015 року Польща отримала завершальну партію основних танків (ОБТ) Leopard 2A5, придбаних в Німеччині за угодою від листопада 2013 року. Танки надійшли на озброєння 34-ї бронекавалерійських бригади імені Великого Коронного гетьмана Яна Замойського (34. Brygady Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego) 11-й Любская бронекавалерійських дивізії (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) Війська Польського, дислокованої в Жагані, яка тепер має 105 танків Leopard 2A5 і 14 Leopard 2A4, придбаних за цією угодою (ними оснащені два танкових батальйону бригади - за штатом 58 танків Leopard 2A4 / А5 в кожному).

Раніше в 2002-2003 роках Польща вже отримала від Німеччини з резерву практично на безоплатній основі 128 танків Leopard 2A4 і 10 БРЕМ BpZ 2 (поляки тоді оплатили тільки їх транспортування). Ці танки перебувають на озброєнні двох танкових батальйонів 10-ї бронекавалерійських бригади (10. Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen. Broni Stanislawa Maczka) і тієї ж 11-й Любская бронекавалерійських дивізії в Светощеве поблизу німецького кордону.

Тим часом Варшава і далі хотіла б закуповувати танки німецького виробництва для підвищення боєздатності польських танкових військ. За словами того ж Томаша Шатковського, країна потребує збільшення парку німецьких танків Leopard 2.

За словами того ж Томаша Шатковського, країна потребує збільшення парку німецьких танків Leopard 2

Однак на цей раз Німеччина відмовилася поставляти партнеру по НАТО танки зі свого резерву, так як резерв цей сильно скоротився. Тим більше, що на даний момент німці серйозно стурбовані збільшенням кількісного складу власних танкових військ.

Після закінчення холодної війни в Європі порахували, що з розвалом Радянського Союзу небезпека великих танкових битв на континенті безповоротно пішла в минуле. Багато танки Leopard 2 з стройових частин були передані на підприємство-виробник Krauss-Maffei Wegmann.

Однак після подій в Україні і погіршення відносин з Росією настрою в правлячих колах більшості європейських країн (і в Німеччині зокрема) кардинально змінилися: танкам знову стали приділяти підвищену увагу. Зокрема, танковий парк збройних сил Німеччини в найближчі роки збільшиться на третину - міністерство оборони країни приступило до виконання програми розконсервації і модернізації понад 100 танків Leopard 2.

В даний час в розпорядженні Бундесверу знаходиться 155 танків Leopard 2A6, 50 модифікації 2A6M і 20 Leopard 2A7. 176 бойових машин знаходяться на озброєнні чотирьох танкових батальйонів. Решта використовується в якості навчальних машин. В результаті здійснення згаданої програми модернізації німецька армія матиме 320 танків Leopard 2: 155 модифікації «2A6», 50 «2A6M» і 104 «2A7V».

Питання, де взяти шукану кількість машин для переробки. У резерві їх немає. Тому для доопрацювання за новим проектом планується викупити у Швеції, раніше поставлені туди, 68 танків модифікації Leopard 2A4. 16 машин версії «2A6» будуть придбані у Нідерландів. Крім цього, модернізації піддадуться всі наявні в Бундесвері танки Leopard 2A7, оновлені зовсім недавно. Поки немає інформації про те, де будуть взяті ще 11 танків необхідних для доведення парку бойових машин для потрібної чисельності.

І тим не менше, у Польщі є можливість придбати деяку кількість танків Leopard 2А5 в Іспанії, але вони на відміну від акуратно заощаджених німецьких машин сильно зношені в ході експлуатації. І хоча польські військові продовжують вишукувати варіанти закупівлі старих танків Leopard за подібною ціною, Міноборони швидше за все доведеться повернутися до радянських джерел.

За даними польського порталу Defence 24, механічному заводу Bumar буде виданий замовлення на виробництво комплектуючих виробів до танків Т-72 і РТ-91 (ліцензійна польська копія Т-72). Вони будуть використані для приведення в працездатний стан основних бойових танків сімейства Т-72, ​​які після отримання німецьких ОБТ Lеорard виявилися як би на другому плані.

У той же час оптимісти з польського військового відомства і ВПК не виключають розробки танків власної конструкції, що дало б можливість стати більш незалежними на ринку зброї і надати додаткове прискорення розвитку національної оборонної промисловості. Правда сьогодні розробка і освоєння виробництва ОБТ відповідає вимогам сучасної війни є осередком деяких найбільш технологічно розвинених держав.

Так що, швидше за все, найбільш боєздатними танками Війська Польського стануть допрацьовані Leopard 2A4, незважаючи на досить поважний вік вони мають певний потенціал для досить глибокої модернізації.

А Standart і Extended - краще

Ще в кінці жовтня 2013 року, міністерство оборони Польщі оголосило тендер на реновацію наявних танків Leopard 2A4 до версії 2PL. Очікується, що ця програма буде завершена в 2019 році. В її рамках машини будуть удосконалені до двох стандартів: 2PL Standard і 2PL Extended.

На модернізацію танків Leopard передбачається витратити близько 480 мільйонів євро. Планується, що після проведення всіх робіт Leopard 2А4 за своїми можливостями практично досягне рівня Leopard 2А6. В доопрацьовану версію внесені наступні зміни:

  • встановлена ​​навісна композитна броня, істотно поліпшує захист від деяких типів боєприпасів;
  • підвищена балістична захист вежі;
  • гідравлічні механізми стабілізації гармати і приводів вежі замінені на електричні - це поліпшило роботу механізмів і збільшило простір усередині машини;
  • встановлені камери з метою поліпшення огляду для водія і нова система спостереження для екіпажу;
  • модернізовано знаряддя L44, що дозволяє йому використовувати нові, більш потужні снаряди;
  • встановлена ​​автоматична система пожежогасіння;
  • збільшений боєкомплект;
  • встановлений допоміжний блок живлення.

Незважаючи на додаткове бронювання, маса танка виросла не дуже значно - з 56 до 60 т. Від версії Leopard 2А6 модифікація Leopard 2 PL відрізняється збереженням «старої» гармати (версія 2А6 озброєна подовженим знаряддям Rhl 120 / L55). Але завдяки модернізації знаряддя з'явилася можливість використання нових, більш потужних боєприпасів. Так що загальна вогнева міць танка суттєво зросла. Крім цього, підвищена протимінна захист бойової машини.

З огляду на досвід останніх бойових дій на Близькому Сході, ряд експертів вважає бронювання танків Leopard 2A4 недостатнім. І модернізація їх за програмою Leopard 2 PL, на їхню думку, може стати хорошим рішенням для підвищення їх характеристик.

У статті використані фотографії сайту http://leopardclub.ca

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация