Театр ляльок

Один рух руки - і лялька оживає

Один рух руки - і лялька оживає. Вона рухається, розмовляє, живе звичайним життям, як людина. Трохи фантазії і лялька стає актором, граючи перед глядачем роль. Але ніхто не помічає, що за ширмою стоїть ляльковод, який і є головним в цій казковій грі. У Харківському державному театрі ляльок дійсно потрапляєш в казку, причому незалежно від віку. Просто вражає - ляльки передають справжні емоції, їх особи різноманітні, наповнені мімікою і як ніби відображають внутрішній душевний стан.

Ця казка з'явилася у Харкові 1 липня 1939 року. Першою постановкою стала п'єса «На волі» художнього керівника театру Струменко Олександра Миколайовича. Тоді штат театру налічував всього 20 співробітників. До 1941 року театр ляльок можна було назвати «кочовим», адже він не мав свого приміщення і постійно тулився в різних клубах. І тільки в 1941 році трупа отримала постійну прописку, яка дійсна і сьогодні. Але радість новосілля затьмарила війна, театр був евакуйований і почати плідну роботу в Харкові зміг тільки в квітні 1944 року.

У 1952 році художнім керівником театру став Віктор Андрійович Афанасьєв, заслужений діяч мистецтв УРСР. З його приходом театру отримав новий творчий поштовх. Він був не тільки блискучим театральним діячем, а й чудовим адміністратором. Саме йому сьогоднішня трупа вдячна за те, що він вивів Харківський театр ляльок на лідируючі позиції в країні і зібрав блискучу команду творчих і неординарних людей. Пройшовши черга радянську цензуру, Віктор Афанасьєв зміг поставити на Харківській сцені досить неоднозначний в ідеологічному плані спектакль «Чортова млин» І. Штока. Це була перша постановка для дорослих в Україні, яка відкрила величезну творчу поле для акторів і режисерів лялькових театрів всієї країни. Вона відразу припала до душі глядачам. П'єса «Чортова млин» зруйнувала стереотип про театр ляльок, як про дитячому театрі. З понад 260 постановок за всю історію тетра 20 були розраховані виключно на дорослу публіку. Зараз Харківський державний академічний театр ляльок має найбільший в Україні репертуар для дорослого глядача. Харків'яни змогли побачити постановки за мотивами творів Е. Шварца, М. Булгакова, Г. Лорка, Н. Лєскова, Дж.Оруелла, Д.Боккаччо і ін.

Віктор Афанасьєв також відкрив у Харкові єдиний в Україні Музей театральних ляльок і першу в Україні Вищу професійну школу акторів і режисерів театру ляльок.

Потрапляючи в Музей театральних ляльок, як би стикаєшся з паралельної реальністю. Начебто і розуміючи, що перед тобою неживі шматочки матерії, аксесуарів, зшиті нитками і оздоблені фарбами. Але все одно бачиш живого людини або тварини, абсолютно природного. Тут є і шедеври, виконані харківськими майстрами виготовлення ляльок, і подарункові екземпляри. Харківський музей театральних ляльок мав великі можливості, оскільки Віктор Афанасьєв був одним з керівників організації UNIMA (Міжнародна організація діячів театру ляльок), що відкрило можливості міжнародного співробітництва з Польщею, Болгарією, Німеччиною, США, Канадою, Бельгією, Францією та іншими країнами.

У 1969 році при Харківському інституті мистецтв (Харківський державний університет мистецтв ім. І.П.Котляревського) створена єдина в Україні кафедра акторів і режисерів театру ляльок, батьком якої можна вважати Віктора Афанасьєва. І сьогодні можна сміливо сказати, що Харків - це центр театрального лялькового мистецтва. Тут працюють справжні майстри з великої літери. Багато акторів театру отримали звання заслужених артистів України - П. Янчуков, Г. Стефанов, Л. Гнатченко, Ф. Грошева, О. Рубинский, В. Бардуков.

Репертуар театру постійно оновлюється, хоча в афішах можна завжди побачити і вже полюбилися глядачам постановки.

Діти можуть познайомитися з улюбленими казковими героями: Незнайка, Червона Шапочка, Буратіно, три Порося, Карлсон, Мауглі, Дюймовочка і багато інших. Несподіваним в афіші театру ляльок можуть стати для вас такі постановки, як, наприклад, «Декамерон». Так, несподівано дивитися постановку безсмертного твору Боккаччо і бачити на сцені ляльок. Це абсолютно унікальний театральний експеримент. Хоча, напевно, неправильно називати експериментом ті дивовижні постановки, які вже багато років ставляться в театрі. Унікальність, абсолютно особлива подача і атмосфера - ось те, що є постійним і стабільним в постановках театру ляльок.

Відкриваючи дубові двері театру, бачиш дві величезні ляльки, які вражають буйством фарб і експресією. Піднімаєшся по мармурових сходах і опиняєшся в фойє театру, де постійно діють виставки різних художників. Ще однією родзинкою театру ляльок можна назвати безліч рослин, які перетворюють його фойє і коридори в справжні квітучі сади. Входиш в зал для глядачів, відкривається завіса і - починається казка. Справжнісінька казка і для дітей, і для дорослих.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация