Театри Харкова

  1. Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва Театр ляльок розташований на...
  2. Харківський державний академічний російський драматичний театр імені А. С. Пушкіна
  3. Харківський державний академічний театр опери та балету імені М. В. Лисенка
  4. Харківський Будинок актора
  5. Харківський театр для дітей та юнацтва
  6. Харківський театр музичної комедії
  7. Харківська обласна філармонія
  8. Харківський цирк

Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва

Театр ляльок розташований на площі Конституції в центрі Харкова. Він почав свою роботу 1 липня 1939 року, який очолив А. Н. Струменко. Його власної п'єсою «На волі» і відкрився перший театральний сезон. Весь театр тоді тулився в маленькій кімнатці, орендованій в Клубі медичних працівників по вулиці Свердлова, 17 (Полтавський Шлях).

Останнім довоєнним спектаклем театру стала не відбулася в призначений термін постановка В. Калмикова «Чарівна лампа Аладдіна». Під час Другої світової війни театр перебував в евакуації і повернувся в рідне місто тільки в 1944 році.

У 1952 році художнім керівником театру стає В. А. Афанасьєв, з ім'ям якого пов'язані головні творчі досягнення театру. У 1969 році він створив при Харківському інституті мистецтв першу і досі єдину в Україні кафедру акторів і режисерів театру ляльок.

За час роботи в театрі була здійснена постановка понад 160 п'єс, зіграно понад 40 тисяч вистав.

Театр популярний не тільки серед дітей, але і серед дорослих. Вистави «Чортова млин», «Дванадцять стільців», «Божественна комедія» та інші завоювали любов харків'ян. Так, «Чортів млин» пройшла на сцені понад тисячу раз і продовжує користуватися успіхом.

Щорічно дається понад 1200 вистав, на яких присутні більше 300 тисяч глядачів.

У 1954 році при ляльковому театрі була відкрита невелика виставка беруть участь в спектаклях ляльок. У 1968 році, коли Харківський театр ляльок переїхав в будівлю колишнього банку, побудованого в 1907 році за проектом академіка А. Н. Бекетова, ляльковому музею було виділено три великих експозиційні зали. Один з виставкових залів присвячений історії лялькового театру.

Сьогодні фонди музею налічують понад 11 тисяч експонатів. В їх число входять ляльки, афіші, макети декорацій, театральні програмки, ескізи і фотографії. Особливе місце займають ляльки, виконані відомими харківськими художниками Єфімова, а також ляльки з інших лялькових театрів світу.

пл. Конституції, 24

тел +38 057 7312731

Харківський державний академічний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка

Перший в Харкові професійний драматичний театр був створений в 1812 році. Його засновником і першим директором був Г. Ф. Квітка-Основ'яненко. На його запрошення в місто приїхав в той час молодий і нікому невідомий актор М. С. Щепкін, який пропрацював з перервами в харківському театрі п'ять років (з 1816 по 1821 рік). Згодом, будучи знаменитим, він не раз брав участь в харківських постановках.

У 1842 році трупа театру переїхала в новий кам'яний будинок на Театральній площі. У залі було 60 лож, розташованих в трьох ярусах, 150 крісел партеру. Його місткість становила 1020 осіб. Глядацька зала добре опалювався і освітлювався гасовими лампами. Ця будівля по праву вважалося кращим театральним будівлею провінційної Росії. У ньому театр розташовується і до цього дня.

На цій сцені на рубежі XIX і XX століть виступали відомі українські актори М. Садовський, П. Саксаганський, М. Заньковецька, а також зірки світової сцени - С. Бернар, Е. Россі, А. Олдрідж. В цей же час в харківському театрі працював відомий актор, режисер і драматург М. Кропивницький, приїжджали на гастролі кращі театральні колективи з Петербурга і Москви.

У 1926 році до Харкова з Києва був переведений створений чотирма роками раніше Державний драматичний театр «Березель» на чолі з режисером-новатором Л. Кур-Пасом. У 1935 році театр отримав нове ім'я - Харківський державний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка, а в 1947 році йому було присвоєно звання академічного.

У 1920 -1930-і роки на сцені театру виступали В. В. Маяковський, А. Барбюс, Т. Драйзер, А. Зегерс.

Сьогодні театр імені Шевченка - один з кращих в Україні. Його спектаклі проходять на трьох сценах - великий, малої та експериментальної. У репертуарі театру представлено безліч постановок за мотивами сучасних і класичних творів російської, української та світової драматургії. Серед них «Гамлет (сни)» за В. Шекспіром, «Слуга двох панів» К. Гольдоні, «Один день Івана Денисовича» за А. І. Солженіцина, «Шельменко-денщик» Г. Ф. Квітки-Основ'яненка, «Украдене щастя »І. Франка,« Ревізор. Містична комедія »по Н. В. Гоголю і багато інших.

На фасаді будівлі встановлено меморіальні дошки на честь одного із засновників театру Леся Курбаса і актора і режисера Леоніда Бикова, який деякий час працював в театрі імені Шевченка. У театрі створено музей, де зберігаються архівні матеріали, афіші, фотографії, що розповідають про його історію, майстрів сцени, гастрольних маршрутах.

вул. Сумська, 9

тел. +38 057 7051367

Каса працює з 10.00 до 19.00,

перерва з 15.00 до 16.00, без вихідних

Харківський державний академічний російський драматичний театр імені А. С. Пушкіна

Театр імені А. С. Пушкіна був створений в 1933 році. Керували театром в перші роки його існування видатні театральні діячі - М. В. Петров, А. Г. Крамов, Н. Н. Синельников.

У дні святкування 150-річчя дня народження А. С. Пушкіна в 1949 році театру було присвоєно ім'я великого поета. У 1971 році театр був удостоєний звання «академічний». З 1975 року художнім керівником театру є народний артист України А. С. Барсегян. Під його керівництвом були створені значні спектаклі, завдяки яким театр відразу піднявся на рівень провідних театрів України.

Сьогодні колектив театру імені А. С. Пушкіна є одним з кращих в Україні. У трупи сформований свій стиль, репертуар, художній почерк. Основу колективу складають випускники Харківського інституту мистецтв імені І. П. Котляревського. Серед них чимало визнаних майстрів сцени, народні і заслужені артисти України.

Особливістю театру є сувора відданість традиціям російського реалістичного мистецтва. У репертуарі театру понад 20 вистав. Найбільшою популярністю у публіки користуються класичні постановки - «Поминальна молитва» Г.Горіна, «Майстер і Маргарита» М. А. Булгакова, «Леді Макбет Мцснского повіту» Н. С. Лєскова, «Чайка» А. П. Чехова, «Маска - |). | Д »М. Ю. Лермонтова,« Марія Стюарт »Ф. Шиллера.

У 2003 році будівлю театру імені А. С. Пушкіна було реконструйовано: модернізована сцена, обновлені фойє і фітельний зал, створений новий фасад. На сьогоднішній день по будівля - один з кращих зразків театральної архітектури України.

вул. Чернишевського, 11

тел. +38 057 7061380

Харківський державний академічний театр опери та балету
імені М. В. Лисенка

Театр опери та балету є одним з найстаріших на Україні музичних театрів.

Історія його починається в 1872 році, коли харківський дворянин С. Д. Кондратьєв вирішив відкрити театр французької оперети.

Публіка спочатку зустріла театр із захопленням. У ньому влаштовувалися і невеликі маскаради та бали. Однак уже в Наприкінці 1872 року театр відвідували деякі, очевидно, велика кількість французьких оперет переситився публіку, так як, за свідченням газет, за листопад і грудень було зіграно до трьох десятків вистав.

Через два роки в Харків прибула російська оперна трупа австрійського підданого Фердинанда Бергера. Перша вистава трупа дала 12 жовтня 1874 року. Бергеру надавав допомогу колишній військовий лікар В. Є. Пащенко, який в 1874 році почав будівництво дерев'яного оперного театру. У грудні того ж року в ньому було дано перше уявлення, для якого вибрали оперу «Життя за царя» ( «Іван Сусанін») М. Глінки.

Через рік після відкриття театру, в зв'язку зі смертю Бергера, антрепризу взяв на себе В.Є. Пащенко, але вже в 1876 році «прогорів». З 1878 року театр зняв артист Рапорт. Період його управління трупою вважається розквітом Харківської російської опери.

З 1886 по 1891 рік постійної опери в Харкові не було, у зв'язку з відсутністю коштів вона припинила своє існування. У цей проміжок до Харкова приїжджала російська опера під управлінням Прянишникова. А в 1891 році постарілих будівля оперного театру розібрали.

В цьому ж році колектив харківської опери переїхав в будівлю Комерційного клубу, де проіснував ціле століття.

У 1925 році на основі оперної антрепризи був створи перший в Україні державний театр опери і балету. Він став колискою для таких зірок сцени, як І. С. Козловський, М. О. Рейзен, І. С. Паторжинський, Р. В. Захаров і інших. У 1944 році театру було присвоєно ім'я композитора М. В. Лисенка, чиї опери «Різдвяна ніч», «Утоплена», «Тарас Бульба» вперше були поставлені саме на сцені харківського театру.

У 1991 році театр переїхав в нову будівлю, яке в Харкові образно називають «місто майстрів». Репертуар театру в даний час налічує близько 50 постановок, серед яких опери «Тарас Бульба» М. В. Лисенка, «Реквієм» і «Отелло» Дж. Верді, балети «Спляча красуня» П. І. Чайковського, «Весна священна» та «Петрушка» І. Ф. Стравінського. У театрі працює чимало народних і заслужених артистів України: Є. Романенко, Н. Коваль, А. Бураков, Л. Болдирєва, В. Маркова та інші. При ХАТОБі працює оперна студія Харківського університету мистецтв імені І. Котляревського, хор хлопчиків «Аз і Буки», відділення класичного танцю Харківського училища культури. З 1997 року на базі театру проводиться фестиваль «Харків мистецький».

вул. Сумська, 25

тел. +38 057 7004042

Харківський Будинок актора

Харківський Будинок актора розташований в будівлі, яка була побудована в 1929 році. Спочатку це був звичайний житловий будинок. У 60-ті роки минулого століття тут проходили вистави лялькового театру, а з 1972 року, після реконструкції та прибудови додаткових приміщень, будівля використовується як Будинок актора.

В даний час в харківському Будинку актора постійно базується близько 10 недержавних театральних колективів, в тому числі таких відомих, як «Нова сцена» і «Театр 19».

Нещодавно в Будинку актора був проведений капітальний ремонт, в ході якого модернізовані великий зал для глядачів на 200 місць, фойє і гримерки. Після реконструкції в Будинку актора з'явився малий зал, розрахований на 70 глядачів. Обидва зали оснащені сучасним світловим і звуковим обладнанням і зручними кріслами.

вул. Красіна, 3

тел. +38 057 7063131

Харківський театр для дітей та юнацтва

Перший в Харкові театр для дітей було відкрито ще в 1920 році. На початку своєї діяльності театр головним чином пропонував інсценування казок і творів, що входять в традиційний коло дитячого читання.

Під час Другої світової війни театр був евакуйований до Сибіру. Після війни його не стали повертати в місто. У 1960 році було прийнято рішення про відродження традицій дитячого театру в Харкові. Нова театральна трупа була створена на базі обласного драматичного театру і випускного курсу театрального інституту. Рік по тому відбувся перший спектакль нового Театру юного глядача, постановкою якого керував Ф. І. Александрін. У 1993 році харківський ТЮГ був перейменований в Театр для дітей та юнацтва.

В даний час в репертуарі театру 27 різних за стилем і жанром вистав для дітей будь-якого віку. Найзнаменитішими постановками театру є «Муха-Цокотуха» К. І. Чуковського, «Дванадцять місяців» С. Я. Маршака, «Ніч перед Різдвом» Н. В. Гоголя, «Лісова пісня» Л. Українки. Захоплюючі казки для малюків: «Русалочка», «Співаючий порося», «Аленький цветочек». Вистави йдуть на двох мовах - російською та українською.

У приміщенні театру в різні роки працювали різні театральні трупи - Театр казки, театр мініатюр «Пельтцер», Катеринославський театр та інші.

вул. Полтавський Шлях, 18

тел. +38 057 7120265

Харківський театр музичної комедії

Перший театральний сезон в театрі музичної комедії почався за листопаді 1929 виставою «Орфей у пеклі» Ж. Оффенбаха. Таким чином, харківський театр є найстарішим театром оперети в Україні. Біля витоків нового театру, який влаштувався в будівлі колишнього цирку Муссури, побудованого в 1911 році архітектором Б. Н. Корнеенко, стояв тандем Б. Балабана і Д. Козачковського, видатних режисерів і акторів. Перші постановки театру - «Запорожець за Дунаєм», «Циганський барон», «Ніч перед Різдвом» - відразу ж привернули до себе увагу глядачів і критиків соціальної злободенністю і ефектністю форми.

За час існування театру музичної комедії на його сцені було поставлено практично весь канонічний репертуар даного жанру: оперети «Принцеса цирку», «Сільва», «Летюча миша», «Баядера», мюзикли «Хелло, Доллі», «Цілуй мене, Кет» . У 1980 -1990-х роках колектив театру поставив такі гучні твори, як «" Юнона "і" Авось "» і «Ісус Христос - суперзірка».

З Харківським театром музичної комедії пов'язані імена видатних діячів української культури - О, Вишні, М. Крушельницького. Тут починали свою творчу кар'єру композитор Ісаак Дунаєвський і співачка Клавдія Шульженко.

Сьогодні в репертуарі театру 14 вистав для дорослих і 6 дитячих, серед яких кращі зразки класичної оперети, мюзиклу, сучасної музичної комедії.

Сьогодні театр розташовується в будівлі колишнього Палацу культури «Харчовик», побудованого в 1930-і роки в дусі конструктивізму.

вул. Карла Маркса, 32

тел. +38 057 7124050

Харківська обласна філармонія

Харківська філармонія є найстарішою концертною організацією в Україні. Вона була утворена в 1929 році. З 1991 року філармонія розміщується в колишньому будинку комерційного клубу, в якому протягом ста років перебував харківський оперний театр. У цій будівлі бували П. І. Чайковський, С. В. Рахманінов, Ф. І. Шаляпін і багато інших видатних діячів мистецтва.

Провідні колективи філармонії - симфонічний оркестр під керуванням заслуженого діяча мистецтв України Ю. Ян до і академічний камерний хор. До недавнього часу хором керував народний артист України В'ячеслав Палкін. На жаль, В'ячеслав Сергійович в травні 2008 року помер. Нині художнім керівником і диригентом хору є А. М. Сиротенко. Оркестр був створений ще в 1927 році. Сьогодні в симфонічному оркестрі грає близько 100 високопрофесійних музикантів.

У 1980 році при філармонії був створений камерний хор. За час свого існування хор дав понад 500 концертів в різних країнах світу. Періодично хор виступає з Національним симфонічним оркестром України.

У творчому складі філармонії також працює колектив народних інструментів «3 + 2». У репертуарі ансамблю - українські класичні та сучасні композиції.

вул. Римарська, 21

тел. +38 057 7050847

Харківський цирк

Перша будівля харківського цирку було побудовано в 1883 році на Жандармської площі, в районі вулиці Полтавський Шлях, засновниками московського цирку братами Нікітіним. У тому ж році в ньому пройшло перше циркову виставу. У 1905 році харківський купець Г. А. Грікке побудував новий кам'яний будинок цирку на місці колишнього, дерев'яного. У цій будівлі проводилися не тільки циркові вистави, а й театральні постановки. У 1974 році для харківського цирку було побудовано нову будівлю на площі Урицького, а старе стало використовуватися в якості репетиційної арени.

Історія харківського цирку нерозривно пов'язана з іменами таких прославлених артистом, як Анатолій Дуров, Віталій Лазаренко, Олег Попов, Петро Маяцький, Ірина Бугримова. Знаменитий на весь світ клоун Олег Попов саме в Харкові вперше приміряв на себе клоунське амплуа, коли в ході виступу йому, жонглерові, довелося замінювати хворого артиста. Еквілібрист Петро Маяцький відомий своїм номером «Куля сміливості»: два мотоциклісти з величезною швидкістю їздять по внутрішній поверхні гігантської кулі, який піднімається під цирковий купол. Дресирувальниця ІрінаБугрімо- ва стала першою в Радянському Союзі приборкувачкою великих хижаків. До цього з левами і тиграми на арені цирку працювали тільки чоловіки. У 2003 році площа, на якій стоїть будівля цирку, була названа ім'ям цієї прославленої артистки.

Колектив цирку, зберігаючи традиції радянської циркової школи, постійно знаходить нові форми і жанри. У Харківському цирку працюють високопрофесійні артисти, кожне подання яких - це яскраве поєднання хореографії, пластики, музики, вокалу, поезії.

пл. Ірини Бугримової, 1

тел. +38 057 7330840

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация