Технічки, або саморобні пікапи для військових цілей

  1. Легка кавалерія
  2. Toyota War II
  3. Сила революційного слова
  4. Ми підемо іншим шляхом?
  5. Хайлюкс назавжди

Якось раз начальник штабу збройних сил Чаду зронив: «Тепер ми знаємо, що краще мати хорошу тойоту, ніж Т-55». Він знав, що говорив: його підлеглі виграли війну саме на пікапах «Тойота», завдаючи лівійцям блискавичні удари з усіх боків. Масоване застосування збройної цивільної техніки було настільки ефективним, що остання фаза чадо-лівійського конфлікту увійшла в історію під назвою «Війна тойот».

У лютому 2011 року, коли в Лівії спалахнуло повстання, повстанці з перших же днів почали хизуватися перед західними журналістами натовських зброєю і новенькими, з голочки пікапами «Тойота».

Легка кавалерія

Хороші думки, як відомо, приходять в голову одночасно кільком людям - так воно і вийшло з винаходом збройного автомобіля. На самому початку XX століття американцям, які б'ються на прикордонних територіях з мексиканцями Панчо Вільї, гостро потрібно маневрений зброю з хорошою вогневою міццю. Але, так як броньовиків у генерала Першинга практично не було, довелося викручуватися: на штабну машину ( «Оверленд" 1914 року випуску) поставили кулемет М1909 і отримали класичну тачанку. Схожим шляхом пішли англійці в Палестині, встановивши на «Форд-Т» кулемет Льюїса для більш підручного знищення турків. Аналогічні машини були створені навіть в далекій Південно-Західній Африці.

Незвичайна назва описуваного класу машин - «technical» ( «ТЕКНІКАЛ», «технічка») має чималу кількість пояснень Незвичайна назва описуваного класу машин - «technical» ( «ТЕКНІКАЛ», «технічка») має чималу кількість пояснень. Наприклад, можна зустріти твердження, що назва пішла від терміна «технічний комбатант» ( «technical combatant»), яким позначаються солдати, що пересуваються на громадянської техніці. Насправді ж термін виник на початку 90-х років минулого століття, коли в Сомалі спалахнула громадянська війна. Тоді приватні компанії для захисту власності були змушені взяти на роботу найманців, оснастивши їх транспортними засобами у вигляді збройних пікапів. А оскільки це було порушенням закону, зарплата найманцям і всі витрати на їх підтримку йшли під виглядом «технічних витрат». Пізніше з фінансових документів назва подібного транспорту - «технічки» - поширилося по всьому світу. Сьогодні його можна зустріти навіть в прес-релізах Міністерства оборони США.

Поштовхом до масового застосування легкових збройних автомобілів стала Друга світова - на рідкому бойовому джипі не стояло кулемет, а машини спецназу, що діють в Північній Африці, обзавелися відразу декількома. Однак незабаром на сцені з'явився звичайний фермерський пікап, відразу витіснив джипи з партизанської війни. Чадські військові, практично не мали коштів підтримки - авіації і артилерії, - але отримали 400 подарованих Францією пікапів (Toyota Land Cruiser 40-й і 70-ї серій), наголову розгромили набагато краще озброєну лівійську угруповання.

Сьогодні бойові пікапи можна зустріти всюди, де пахне порохом. У південноамериканських країнах, де партизани борються з урядами, наркоторговці перестрілювалися з прикордонниками, а поліція знищує численні банди, спецпідрозділу правоохоронних органів їздять практично тільки на пікапах. В Іраку неодмінним атрибутом поліцейської машини вважається кулемет - чим більше калібр, тим краще. В Афганістані на «текнікалах» (бойових пікапах) пересувається і більшість спецпідрозділів контингенту НАТО - чехи, голландці, французи і, само собою, американці (не кажучи вже про афганської армії, поліції і талібів). Рівне така ж ситуація складається нині і в Лівії - збройні пікапи використовуються обома воюючими сторонами, що вже призводило до плутанини: «миротворча» авіація завдавала ударів по машинам повстанців, прийнявши їх за солдатів Каддафі.

Чого тільки не встановлюють повстанці на свої дивовижні бойові машини Чого тільки не встановлюють повстанці на свої дивовижні бойові машини! Наприклад, на наведених фотографіях «Тойота» обладнана реактивною системою залпового вогню, знятої з військового вертольота. Для того, щоб стримати інерцію від залпів різних бойових систем, машини оснащують упорами і колісними стопорами, обтяжують, підсилюють рами. Але все одно наслідки пострілу часто бувають плачевними для самих стріляючих ...

Причини прихильності військових до пікапів зрозумілі. По-перше, це місткість: за раз машина може відвезти до тонни вантажу або до 20 осіб з озброєнням, що недоступно джипу. До речі, в разі обстрілу з кузова пікапа можна легко вистрибнути. По-друге, немає проблем з отриманням запчастин або ремонтом - зламану машину полагодять в найближчій громадянської автомайстерні. Нарешті, по-третє, пікап дозволяє встановити в кузов потужне озброєння, компенсуючи тим самим відсутність у партизанів бронетехніки і авіа / артподдержкі. На відміну від «Текнікал», роботу авіації можуть ускладнити погодні умови і ППО противника, а можливості артподдержкі обмежені дальністю стрільби і умовами ближнього бою, коли можна потрапити за своїми. Танки і бронемашини, крім своєї шумності і помітності, за «текнікаламі» просто не викрадень. Виходить, що для іррегулярних військових формувань кращої підтримки, ніж озброєний пікап (одночасно службовець транспортним засобом), просто немає.

Toyota War II

Незважаючи на присутність у повстанців ниссанов і Міцубісі, популярність істинно революційної машини в Лівії сьогодні має цілком певний пікап - Toyota Hilux. Як каже колишній рейнджер армії США Ендрю Ексам, «це автомобільний еквівалент автомата Калашникова». Одна з причин такої популярності - надійність. «Hilux - це рамний вантажівка, - пояснює Кевін Хантер, шеф каліфорнійського філії« Тойоти ». - Рама робить машину набагато міцнішою. Я б назвав її неубіваемий: у нас є безліч клієнтів, які намотали 200 і 300 тисяч миль, а машини все ще на ходу ».

Світову популярність «Хайлюкс» принесли бойові дії Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані, де тойоти з самого початку широко використовувалися талібами. Однак в основному в країні виявлялися старенькі пікапи, для суворої партизанської роботи малоподходящей. Все змінилося, коли військовому контингенту Канади була поставлена ​​велика партія Hilux в отличном состоянии. Згодом практично цілком вона виявилася в руках талібів або звичайних афганців, які високо оцінили надійність і невибагливість машини. Любов афганського народу до автомобіля була настільки велика, що зображення кленового листа (символ Канади) на задньому відкидному борту тойоти миротворців стало знаком якості «текнікалов». Цей знак навіть стали підробляти, завдаючи на неканадскіе машини, або виколювати як татуювання на плечі бойовикам Талібану.

Спочатку Hilux був розроблений для активного відпочинку американських тінейджерів, але сьогодні основний контингент водіїв складають похмурі озброєні бородані. «Ці тойоти перетворюються в свого роду умножитель військової сили, - каже британський стратег доктор Аластер Фінлейн. - Вони швидкі, маневрені, а їх озброєння дозволяє боротися навіть з легкобронированними машинами і їх екіпажами, чиї бронежилети, природно, не здатні протистояти великокаліберним 12,7-мм кулям ». Доктор Фінлейн прав: широкий спектр застосовуваного лівійськими бунтівниками зброї дозволяє «текнікалам» протистояти майже будь-яким видам озброєнь лівійської армії.

Доктор Фінлейн прав: широкий спектр застосовуваного лівійськими бунтівниками зброї дозволяє «текнікалам» протистояти майже будь-яким видам озброєнь лівійської армії

Найбільш часто у повстанців можна зустріти машину з встановленим в кузові ДШКМ (або його китайським аналогом «Тип 54») - модернізованим 12,7-мм кулеметом Дегтярьова і Шпагіна. Ця зброя була прийнята на озброєння Червоної армії в 1938 році, але і в новому столітті є грізну силу завдяки ефективній стрільбі по броньованих цілях і високого темпу вогню.

Другий за популярністю - 14,5-мм кулемет КПВ, який при стрільбі бронебійно-запальними боєприпасами становить серйозну небезпеку навіть для легкої бронетехніки. Цікаво, що в ряді випадків бунтівниками використовується танкова модифікація КПВТ, знята з захопленої бронетехніки. В цьому випадку до кулемета привариваются ручки і встановлюються прицільні пристосування: танкова модифікація всього цього не має. Повстанці пристосували для стрілянини з пікапа і зенітну модифікацію кулемета - буксирувані установки на його базі китайського і північнокорейського виробництва (ЗПУ-½) використовуються і лівійською армією, і бунтівниками. Вінцем же повстанської збройної думки стала зенітна установка ЗПУ-4 (счетверенний КПВ!), Втиснути в кузов пятиместного пікапа.

Пікап після не надто вдалого пострілу з встановленої на ньому 107-мм реактивної системи залпового вогню «Тип 63» (Китай) Пікап після не надто вдалого пострілу з встановленої на ньому 107-мм реактивної системи залпового вогню «Тип 63» (Китай).

Сила революційного слова

Крім кулеметного озброєння, значна частина лівійських «текнікалов» оснащена пусковими установками некерованих реактивних снарядів (НУРС). В основному в цій ролі використовуються блоки для ... вертольотів, встановлені на саморобних верстатах. Але зустрічаються і кустарні пускові установки. Так, на одному з фото видно саморобні напрямні з авіаційними 57-мм НУРС С-5, приварені до зенітної турелі з підбитого танка, яка, в свою чергу, поставлена ​​на верстат - судячи з усього, від піхотного кулемета. Відсутність прицілів і достатньою стабілізації ракет під час пуску (авіаційний блок призначений для стрільби в повітрі, де зустрічний повітряний потік стабілізує ракету відразу після пуску) робить таку зброю малоефективним (стріляти можна тільки в режимі «мимо міста не промахнусь»).

Любительське бронювання пікапів в якості основного елемента має на увазі установку бронещіта для захисту двигуна і можливості таранити невеликі барикади Любительське бронювання пікапів в якості основного елемента має на увазі установку бронещіта для захисту двигуна і можливості таранити невеликі барикади.

Втім, є у заколотників і «текнікали» з більш серйозним артилерійським озброєнням - китайської 107-мм реактивною системою залпового вогню «Тип 63» та єгипетської зчетвереної пусковою установкою 122-мм ракет SACR. Правда, судячи з фотографій і відеозаписів, стрільба з них несе загрозу перш за все самим повстанцям: недбало поставлена ​​на схилі машина загрожує перекинутися і вистрілити ракети «на кого Аллах пошле», від вихлопу загоряються речі і боєприпаси, що лежать в кузові, а самі стрілки, необережно розташувалися поруч, після першого ж залпу розбігаються, як зайці ...

Ми підемо іншим шляхом?

Ми підемо іншим шляхом

В СРСР переваги збройної громадянської машини оцінили в 1929 році, коли на маневрах досвідченого механізованого полку був випробуваний американський «Форд-А». Інспектор бронесил Червоної армії в ув'язненні писав: «В процесі навчань і маневрів легкова машина« Форд »показала достатню швидкість руху, хорошу прохідність по грунтових дорогах, достатню надійність і великий запас ходу, що висуває її в розряд кращих колісних машин, які можуть бути використані для служби забезпечення ». Однак з тих пір тема спеціалізованих збройних легкових автомобілів в Радянському Союзі не піднімалася аж до війни в Афганістані. До використання трофейних «текнікалов» радянських спецназівців часто спонукали невисокі бойові якості машин, а відсутність матеріальної відповідальності - за втрату трофейної техніки покарань не передбачалася.

В якості зброї підтримки прямою наводкою бунтівниками використовуються американські 106-мм безвідкатні гармати М40. Нарешті, армія Каддафі використовує «текнікали» зі спаркой переносних зенітних ракетних комплексів «Голка-С» - цілком можливо, кілька таких машин незабаром виявляться івруках повстанців.

Зовнішність бойових пікапів заколотників ближче до літа зазнав зміна. На самому початку бойових дій бронювання екіпажу складали лише войовничі написи на бортах і революційний прапор. Однак, зіткнувшись з реаліями бою в місті, повстанські «текнікали» обзавелися товстим сталевим листом перед бампером, а також саморобними щитками для кулеметника в кузові. У деяких майстернях пішли ще далі і застосували для бронювання машин ... люки від БМП.

Хайлюкс назавжди

У загальному і цілому, орієнтованість сучасних армій на участь в локальних конфліктах каже, що найближчим часом «ТЕКНІКАЛ» не тільки нікуди не дінеться з поля бою, а й буде вдосконалюватися. Доктор Алістер Фінлі з Університету міста Аберіствіт (Великобританія), вивчив рапорти військових при зіткненні з повстанськими пікапами, прийшов до висновку, що даний тип автомобіля має перевагу перед армійськими хаммерами або їх аналогами. Незважаючи на відсутність броні, «ТЕКНІКАЛ» має високу мобільність і потужним озброєнням, що робить його ідеальною машиною для партизанської тактики «бий-біжи». Або для контрпартизанських - неспроста останнім часом сили швидкого реагування і війська спеціального призначення поповнюються високорухливими збройними автомобілями підвищеної прохідності. Причому, як показує досвід Афганістану, перевагу все-таки віддається цивільним моделям. Так що як мінімум найближчі десятиліття Близький Схід і Африка будуть існувати під гаслом «Хайлюкс назавжди» ...

Стаття «Лівія: війна Тойот» опублікована в журналі «Популярна механіка» ( №7, Грудень 2011 ).

Ми підемо іншим шляхом?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация