Тема «страшного світу» в ліриці А.А. блоку



Є що додати?
Надсилай нам свої роботи, отримуй litr `и і обмінюй їх на майки, зошити і ручки від Litra.ru!

/ твори / Блок А.А. / вірші / Тема «страшного світу» в ліриці А.А. блоку

Тема «страшного світу» є основною в третьому томі віршів О. Блока, вираженої в однойменному циклі (1910-1916). Але цю тему можна назвати наскрізною в ліриці поета-символіста. Вона присутня і в першому, і в другому томі його віршів. Часто мотиви «страшного світу» трактують як викриття буржуазного суспільства, але мені здається, що це не зовсім вірно. За Блоку, це лише зовнішня, видима сторона «страшного світу». Глибинна його суть набагато важливіше для поета: людина, що живе в «страшному світі», відчуває його згубний вплив.
Тема «страшного світу» тісно пов'язана у Блоку з проблемою міста, його бездуховності, з проблемою соціальних протиріч. Поет показує, що в місті людиною опановують стихія, згубні пристрасті. Внутрішнє зіткнення чистоти і краси з подальшим «наругою» всіх звітів доведено в циклі «Страшний світ» до межі. Тому він відкривається вогняними рядками «До Музі», які поєднують в собі непоєднуване: чудо і пекло, «прокляття краси» і «страшні ласки».
Іноді вірші цього циклу сприймаються як окремі, самостійні главки в цілісному творі: «Танці смерті», «Життя мого приятеля», «Чорна кров». Послідовність їх розміщення логічна: в першій - картина безглуздого існування «страшного світу», у другому - доля однієї людини, в третьому - внутрішній стан спустошеної особистості.
Сильне враження справляє вірш Блоку «Чорна кров». У ньому несамовитий монолог людини, пораненого плотської, низинній пристрастю - «чорної кров'ю». Це історія двох героїв. Перед нами дев'ять сцен - дев'ять спалахів в протиборстві з темним інстинктом. Кінець вірша трагічний - відбувається вбивство коханої.
У «страшному світі» гаснуть всі людські прояви, а поет всім серцем жадає відродження особистості. Душа ліричного героя трагічно переживає стан власної гріховності, безвір'я, спустошеності, смертельної втоми. У «страшному світі» відсутні природність, здорові людські почуття. Любові в цьому світі немає, є лише «гірка пристрасть, як полин», «низька пристрасть» ( «Приниження», «На островах», «В ресторані», «Чорна кров»).
Ліричний герой циклу «Страшний світ» витрачає скарби своєї душі: він - то Лермонтовський демон, що несе загибель собі та оточуючим ( «Демон»), то - «старіючий юнак» ( «Двійник»). Мотиви безвиході, фатального кругообігу життя звучать в віршах «Світи летять. Року летять, Порожня ... »,« Ніч, вулиця, ліхтар, аптека ... ».
Один з провідних мотивів у Блоку - омертвіння світу міської цивілізації. Лаконічний виразний образ цієї цивілізації постає у вірші «Фабрика», навіть колір ( «жовтий») тут символізує одноманітність і шаленість світу. Думка про фатальний вирі життя, про її безвиході дивно просто і сильно виражена у відомому восьмивірш «Ніч, вулиця, ліхтар, аптека» (1912). Цьому сприяє його кільцева композиція, точні, ємкі епітети ( «безглуздий і тьмяне світло»), незвичайна смілива гіпербола ( «Умрешь - почнеш знову спочатку»).
Навіть пошуки особистого щастя ліричний герой усвідомлює як гріховні. Адже щастя в «страшному світі» загрожує душевною черствістю, моральної глухотою.
Одне з найбільш показових віршів в цьому плані - «Незнайомка» (1904-1908). Жанр цього твору - розповідь у віршах. Сюжет - зустріч в заміському ресторані. При цьому всі зримі образи матеріального світу у Блоку знаходять символічний підтекст. Оповідання про ресторанної зустрічі перетворюється в розповідь про людину, пригніченому вульгарністю навколишнього світу, про його прагненні звільнитися від цього. Поет яскраво описує соціально-побутової фон ресторану: «жіночий вереск», «п'яниці з очима кроликів». Деталей небагато, але вони виразні і служать засобом розкриття душі ліричного героя.
Деталі побуту сполучаються в вірші з пейзажем ( «весняним згубним духом»). Це своєрідний символ темного початку, яке туманить свідомість людини. Все це породжує відчуття розладу, дисгармонії буття. З приходом Незнайомки герой забуває про «страшному світі», і йому відкривається «берег зачарований». Однак «страшний світ» не зникає. Роздвоєність свідомості, двоемирие, в якому виявляється герой, роблять вірш трагічним.
Тему «страшного світу» в ліриці Блоку продовжують цикли «Відплата» і «Ямби». Численні вірші «Відплати» відображають конкретні події і душевні потрясіння самого поета ( «Про доблесті, про подвиги, про славу», «На смерть немовляти»).
Говорячи «ні» темному справжньому, О. Блок переконаний в тому, що крах старих підвалин життя неминуче. Він не визнає торжества «страшного світу» над людьми і не капітулює перед ним. Не випадково поет говорив: «Важке треба подолати. А за ним буде ясний день ».
Таким чином, тема «страшного світу» є важливим етапом творчого шляху О. Блока. Ця тема відобразила гострі соціальні протиріччя того часу, глибокі філософські протиріччя епохи.


0 людей, які переглянули цю сторінку. Зареєструйся або увійди і дізнайся скільки людина з твоєї школи вже списали цей твір.



Дивіться також за твором "Вірші":


Є що додати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация