Теорія держави і права. Тема 3

  1. Тема 3. ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ДЕРЖАВИ
  2. Питання для самоперевірки

Тема 3.
ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ДЕРЖАВИ

Формування держави у різних народів йшло різними шляхами. Це зумовило різні точки зору в поясненні причин виникнення держави.

Однією з найдавніших теорій походження держави є теологічна теорія. Вона виходить з того, що походження і існування держави є результатом прояву божої волі. Згідно теологічним вченням, держава служить втіленням божественного провидіння і тому державна влада вічна, непорушна і підпорядкування їй природно. Правителі діють від імені бога, їх влада носить божественний характер, а видаються закони відповідають божественної справедливості. Уже в збережених літературних і історико-правових пам'ятниках Давнього Єгипту, Вавилона, Індії, Китаю знайшла чітке вираження теологічна теорія.

Найбільш широке поширення ця теорія отримала в епоху середньовіччя і мала головною своєю спрямованістю обгрунтування переваги церковної влади над світською. Починаючи з IХ - Х ст. формулюється так звана теорія двох мечів, згідно з якою для захисту християнства богом було дано два меча - церковний і світський. Обидва вони передаються церкви, яка, зберігши для себе духовний меч, світський передала монарху. Тому він повинен підкорятися церкви. Однак прихильники незалежної царської влади, навпаки, стверджували, що імператори отримали свій меч безпосередньо від бога.

Є й сучасні послідовники цієї теорії, які вважають державну владу вічною і непорушною.

патріархальна теорія

трактує походження держави як результат історичного розростання патріархальної сім'ї. Аристотель, наприклад, виходив з того, що люди як колективні істоти прагнуть до спілкування і утворення сімей, а розвиток сімей веде до утворення держави. Аристотель трактував держава як продукт розмноження сімей, їх розселення і об'єднання. За Аристотелем, державна влада є продовження і розвиток батьківської влади. Він ототожнював державну владу з патріархальної владою глави сім'ї.

У Китаї цю теорію розвивав Конфуцій (551 - 479 рр. До н.е.). Він розглядав державу як велику сім'ю. Влада імператора уподібнювалась влади батька, а відносини правлячих і підданих - сімейним відносинам, де молодші залежать від старших і повинні бути відданими правителям, шанобливими і слухатися у всьому старших. Правителі ж повинні піклуватися про своїх підданих, як це прийнято в сім'ї.

Прихильником патріархальної теорії був Р. Филмер (ХVII ст.), Який у своїй роботі "Патріарх" доводив, що влада монарха необмежена, оскільки походить від Адама, а він, у свою чергу, отримав свою владу від бога. Адам був не тільки батьком людства, але і його володарем. Монархи є наступниками Адама і успадкували від нього свою владу.

У Росії послідовником патріархальної теорії був російський соціолог Н. Михайлівський (1842 - 1904 рр.).

Дана теорія отримала сучасне звучання в ідеї державного патерналізму, тобто прийнятті державою на себе турботи про своїх громадян і підданих у випадках настання несприятливої для них ситуації - хвороби, інвалідності, безробіття та ін. Позитивним у патріархальної теорії було те, що її прихильники, зокрема М. Михайловський, закликали усувати з життя все аморальне, шкідливе, нерозумне по відношенню до людини. А це можливо лише в суспільстві, яке побудоване за типом сімейних відносин.

Згідно договірної теорії держава виникла в результаті укладення суспільного договору. Люди домовилися між собою об'єднатися в державний союз, створити владу і підкорятися їй. Необхідність об'єднання людей диктувалася появою громадського нерівності, який породив несправедливість і конфлікти, а також цілями виживання в умовах природної стихії та оточення ворожими племенами.

Ця теорія отримала поширення в ХУII - ХУIII ст., І її найбільш яскравими представниками були Г. Гроцій, Б. Спіноза, Т. Гоббс, Ж. Ж. Руссо, О.М. Радищев та ін.

Представники договірної теорії виникнення держави вважали, що договір про утворення держави полягав між кожним членом суспільства і державою. За договором люди передають частину своїх прав державі, яке зобов'язується охороняти їх власність і безпеку. Таким чином, не божественна Воля, а самі люди, їх свідома діяльність стали причиною утворення держави.

Прихильники цієї теорії виходили з того, що державі передує природний стан суспільства. Воно по-різному трактувалося різними вченими. Так, Гоббс вважав, що це був стан "війни всіх проти всіх". Руссо, навпаки, виходив з того, що люди в цьому стані мали природними, природженими правами і свободами, що це був "золотий вік" людства. Але після появи приватної власності виникло соціальну нерівність. За Руссо, суверенітет в державі належить народу в цілому, а правителі виступають лише уповноваженими народу і зобов'язані звітувати перед ним. Правителі можуть бути змінені за волею народу, в тому числі і шляхом повстання.

теорія насильства

пояснює виникнення держави завоюванням одних племен іншими, тобто військово-політичним чинником. Після завоювання переможці прагнуть з допомогою насильства затвердити своє панування і утворюють для цих цілей державну організацію. Представник теорії насильства К. Каутський (1854 - 1938 рр.) Стверджував, що рабство виникає з війни з чужими громадами, плем'я переможців підкоряє собі плем'я переможених, привласнює собі їх землю і потім примушує переможене плем'я працювати на переможців, платити їм данину чи податі. Тут з'являється й апарат примусу для управління переможеними. Цією концепції дотримувалися Є. Дюрінг, Л. Гумплович.

органічна теорія

. Її провідним представником був англійський мислитель Г. Спенсер, який жив в ХІХ ст. Він використовував аналогії і терміни з біології та інших наук про життя живих істот і зіставляв суспільство з біологічним організмом, ретельно з'ясовуючи їх подібність і відмінності. Результатом такого зіставлення стало виявлення деяких закономірностей. Так, Г. Спенсер вважав, що суспільство, як і живий організм, піддається стадийности розвитку, наприклад переходу від простого до складного. Це ускладнення він бачив, зокрема, в об'єднанні людей в такі громадські групи, як плем'я, союз племен, міста-держави і т.д. На думку Спенсера, суспільство функціонує подібно людському організму.

Торкаючись питань походження держави, він був близький до прихильників теорії насильства, вважаючи, що в історії немає жодного прикладу, де б держава не виникло інакше, ніж за допомогою насильства. Держава - результат завоювання і поневолення сильними племенами слабших, а з розширенням практики завоювань ускладнюється структура суспільства, виникають стану, виділяється особливий правлячий шар. Воєнізоване суспільство досягає єднання на основі держави, влади, ієрархічної організації.

В середині ХІХ ст. виникла марксистська теорія походження держави. Її основні постулати викладені в роботах К. Маркса і Ф. Енгельса "Німецька ідеологія", "Маніфест Комуністичної партії", в книзі Енгельса "Походження сім'ї, приватної власності і держави". Основними причинами походження держави основоположники марксизму вважали розкол суспільства на антагоністичні класи з непримиренними інтересами, що було обумовлено змінами в економічному базисі, які, в свою чергу, призвели появи приватної власності. Все це підірвало зсередини родове суспільство. Звідси вони визначали держава як результат насамперед соціально-економічних процесів розвитку суспільства. В державі влада починає висловлювати інтереси тільки однієї частини населення - економічно панівного класу, який стає і політично панівним класом. Держава виникає як знаряддя в руках імущих класів для утримання в покорі і придушення опору незаможних верств. Ця роль держави забезпечується створенням спеціальних органів примусу (армії, поліції, суду, в'язниць і ін.).

психологічна теорія

. Один з її основоположників професор Л.І. Петражицький (1867 - 1931 рр.) Пояснював появу держави особливими властивостями людської психіки, зокрема прагненням людей до пошуку авторитету, якому можна було б підкорятися і вказівкам якого наслідувати в повсякденному житті. Таким чином, держава і право породжені не матеріальними умовами життя, як в марксистській доктрині, а особливими психічними властивостями людей, їх емоціями, переживаннями. Петражицький, наприклад, стверджував, що без правових переживань людей неможливо існування стійких соціальних груп, а також суспільства і держави. Причиною виникнення держави є певне стан психіки людей. Постійна залежність людей первісного суспільства від авторитету вождів, служителів язичництва і чаклунів, страх перед їх магічною силою привели до виникнення державної влади, якій люди підкоряються добровільно.

Психологічної теорії дотримувалися також учені Г. Тард (США), англійський етнограф Д. Фрезер (кінець ХІХ - початок ХХ ст.), Російські юристи Н.М. Коркунов, М.М. Ковалевський.

Іригаційну теорію пов'язують з ім'ям німецького вченого К. Віттфогель. У своїй роботі "Східний деспотизм" він пояснює виникнення держави необхідністю будівництва гігантських іригаційних споруд в аграрних районах. І дійсно, в перших містах-державах - Месопотамії, Єгипту, Індії, Китаю відбувалися процеси створення потужних іригаційних систем. У зв'язку з цим сформувався прошарок управлінців, які знали: як підтримувати роботу цих споруд, забезпечувати судноплавство, розподіляти воду, ремонтувати споруд та ін. Ці роботи, на думку Віттфогель, вимагали жорсткого централізованого управління, розподілу, обліку та ін. Дана теорія відображала деякі реальні процеси, що відбувалися в східних регіонах, але в дійсності процеси утворення держави і ведення іригаційних робіт йшли паралельно, хоча освіту держави було первинним, оскільки саме держава була в змозі вести такі трудомісткі і гігантські роботи, як будівництво зрошувальних систем.

Більшість вчених вважають, що не можна пов'язувати виникнення держави тільки з якимось одним фактором, а саме комплекс чинників, об'єктивні процеси, що відбувалися в суспільстві, зумовили появу державної організації.

Питання для самоперевірки

1. Яку основну причину виникнення держави називає теологічна теорія?

2. Яку основну причину виникнення держави називає патріархальна теорія?

3. Яку основну причину виникнення держави називає договірна теорія?

4. Яку основну причину виникнення держави називає органічна теорія?

5. Яку основні причини виникнення держави називає марксистська теорія?

6. Яку основну причину виникнення держави називає психологічна теорія?

7. Як Ви розумієте термін "державний патерналізм"?

ЛІТЕРАТУРА

Загальна теорія права і держави. Під ред. Лазарева В. В. М., 1994. Тема 5, с. 40-44.

Теорія держави і права. Вип. 1. Під ред. Венгерова А. Б. М., 1993., с. 48-56.

Хропанюк В. Н. Теорія держави і права. М., 1993, гл. 11, параграф 3, с. 22-30.

1. Яку основну причину виникнення держави називає теологічна теорія?
2. Яку основну причину виникнення держави називає патріархальна теорія?
3. Яку основну причину виникнення держави називає договірна теорія?
4. Яку основну причину виникнення держави називає органічна теорія?
5. Яку основні причини виникнення держави називає марксистська теорія?
6. Яку основну причину виникнення держави називає психологічна теорія?
7. Як Ви розумієте термін "державний патерналізм"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация