Територія беззаконня: на півдні України знесли арт-еко-табір, щоб захистити браконьєрів (фото)

  1. Чому відпочинок в «Кінбурн Кемпе» порівнювали з Гоа - дивіться в фотогалереї .
  2. Чим і кому завадив «Кінбурн кемп», який зрівняли з землею
  3. Хто в «частці», хто «кришує»?

9:00

«Відчуття, коли туди приїжджаєш, що там окрема країна, де дуже часто люди вважають, що закони створюють вони там, а не живуть в Україні»

На Кінбурнській косі зруйнували арт-еко-табір «Кінбурн Кемп». Сталося це за кілька днів до того, як на маленький континент на узбережжі Чорного моря, відокремлений від цивілізації, повинні були заїхати перші гості. Зроблено це руками місцевих чиновників, які кришують браконьєрів і за багато років по вуха загрузли в корупційних справах, і в якості попередження громадським активістам: мовляв, не лізьте, куди не потрібно. Причетність певних осіб до зносу ще належить довести правоохоронцям, якщо на те буде політична воля керівництва країни. Справа виявилася гучним, тому як активісти не відступили, а продовжують боротьбу: готують звернення до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана та міністру екології Остапа Семерака. У тому, що нелегально виловлюють тонни креветки під виглядом наукового лову і продають по морським курортам, міністр не може не знати. Це ж стосується і міністрів екології попередніх урядів. Ціна питання - десятки мільйонів доларів.

До того, як в «Кінбурн Кемп» заїхав трактор, там був райський куточок з атмосферою, яку не відшукаєш ні в якому іншому місці в усій Україні: улюблене місце відпочинку музикантів, художників, спортсменів та інших непересічних особистостей. Там проводили джазові та інші концерти, збиралися для медитацій йоги, а в минулому році навіть проходили реабілітацію бійці АТО. В рамках цієї програми в еко-табір приїжджала група «Brutto», щоб дати благодійний концерт. Всі виручені кошти передали родинам військових, загиблих на Донбасі.

Попередження знести молодіжний табір організаторам Кемпа надходили. Але не у вигляді планів про законне демонтажі, а скоріше як загроз. В цьому році адміністрації Кемпа спеціально не продовжили договір на розміщення, скористалися цим, і знесли нібито незаконне спорудження, яке до цього було законним протягом 4 років. Якби така конструкція була розташована не на острові, а в місті, ніхто б не церемонився: просто спалили б. Але на Кінбурнській косі таке робити небезпечно. Все-таки, природоохоронна зона.

Засновник «Кінбурн Кемп» Євген Лютер в коментарі НікВесті розповів, що відновити табір в тому вигляді, яким він був до демонтажу, без допомоги громадськості неможливо. На його зведення в 2013 році було витрачено близько 400 тисяч гривень, і щороку на його утримання витрачалися гроші.

Чому відпочинок в «Кінбурн Кемпе» порівнювали з Гоа - дивіться в фотогалереї .

Чим і кому завадив «Кінбурн кемп», який зрівняли з землею

Еко-табір був розміщений на території коси згідно з договором з Очаківським лісгоспом. Це єдина організація, яка має законні повноваження для роботи в рекреаційній зоні. Але конфлікт у організаторів молодіжного табору виник аж ніяк не з лісгоспом. Керівництво національного парку «Білобережжя Святослава» та регіонального парку «Кінбурнська коса» протягом декількох років вимагали укласти договір з ними, а не з лісгоспом. По суті, це не що інше, як викачування грошей. Тому як у самих парків не все гаразд з документами, і укладати такі договори вони не можуть.

«Національний парк, не маючи статутних документів, веде на території Кінбурнської коси свою діяльність. Беруть штрафи, вказують людям, де їм знаходитися. Хоча для цього у них повинен бути проект організації території з виведеною зональностью (заповідна, стаціонарна, господарська, - Ред.). Є також регіональний ландшафтний парк, у якого також немає проекту організації території. У них між собою постійна плутанина. Таким чином, ми уклали договір про надання рекреаційних послуг. Нам лісгосп за договором законно виділив територію », - пояснив Євген Лютер в коментарі НікВесті.

Причина, по якій знесли кемп, це аж ніяк не відсутність договору, а браконьєрство і шахрайство в великих масштабах. Але є ще одна причина, по якій активісти опинилися неугодні керівництву парків. Євген Лютер в жовтні 2016- го увійшов до громадської ради при Міністерстві екології та природних ресурсів (від імені благодійного фонду «Нова Гілея»), очоливши комітет біоресурсів і заповідного фонду. Пропозиція волонтерів організації своїми силами відновити 1100 гектарів вигорілого в 2001 році ліси тільки підлило масла у вогонь. Адже керівництво парків побачило, що це не просто туристи, а ініціативні громадяни, які будуть заважати їх «справах», за що і виштовхують тепер еко-табір з коси.

Опитані місцеві жителі вказали на те, що кемп знесений саме нацпарку.

Уявіть, наскільки там налагоджена «схема», якщо з 1992 року регіональним ландшафтним парком «Кінбурнська коса» незмінний керує Зіновій Петрович, дочка якого Олеся Петрович працює в Міністерстві екологи.

Миколаївський журналіст Андрій Лохматов, який провів власне розслідування, розповів, що креветковий промисел охороняється місцевою поліцією і прикордонниками.

Місцеві браконьєри в середньому за ніч з усього берега виловлюють мережами сотні кілограмів креветки, за яку отримують виручку, що обчислюється мільйонами гривень.

«Вздовж всієї Кінбурнської коси по морському узбережжю кожен день близько 22:00 товариші браконьєри виставляють свої мережі. Ловлять креветку, якої тут тьма. Від 100 до 200 мереж. Сам спостерігав штук 30 уздовж пляжу, кілька УАЗик і чергують хлопців. З одним з них поспілкувалися. Знімають мережі близько 3:00, відразу ж занурюють в чани з водою і сіллю, варять і пакують по пакетам. Підходить катер, вантажиться і вперед по морським курортам від Очакова до Одеси - там свої перекупники. З одного мережі знімають від 5 до 20 відер креветки. В одному відрі - до 10 кілограм. Один кілограм продають по 200 гривень. Отже, з однієї мережі - від 10 до 40 тисяч гривень. За одну ніч з усього берега - мільйонні суми », - писав журналіст ще в серпні 2016- го на своїй сторінці в Facebook.

Промисел креветки, за словами місцевих жителів, таємно підтримується керівництвом нацпарку «Білобережжя Святослава». Для її лову залучаються жителі сіл Василівка, Покровка і Покровське, а також співробітники самого парку.

Боєць Миколаївської 79 окремої аеромобільної бригади Ілля Шполянський, а в цивільному житті - директор працює з інвалідами підприємства «Літопис», розповідає, що ввечері кожні 50 метрів протягом 27 кілометрів ставляться мережі.

«Кілька десятків бригад вигрібають креветку. Коли почали розбиратися, викликати поліцію ... Це відбувається щоночі. Креветка приречена - немає можливості регенерації і поповнення потомства. Вони все розуміють. Найголовніше, що у них все добре. Вони виловлюють креветку законно, і навіть дав їм це законне право національний парк. Не просто нацпарк, а науковий рада дала дозвіл для наукового вилову креветки та наукових досліджень. Зараз керівництво нацпарку допустило для себе величезну помилку: вони викопали сокиру війни. Їх креветочні махінації - це мільйони доларів. За різними оцінками, сума вилову креветки - від 20 до 50 млн доларів », - розповів він в ефірі студії« ТАК ТВ ».

Шполянський зазначає, що люди, які приїжджають в еко-табір, інтелігентні і патріотичні, небайдужі до долі країни, і якщо вони побачать, в яких масштабах браконьєри виловлюють креветку на косі, то виникне багато питань.

Кількість підозрюваних, які знесли трактором пересувну конструкцію табору, не надто велике. Як розповів в ході дискусії в ефірі студії «ТАК ТВ» головний редактор «Петро і Мазепа» Олександр Нойнец, на Кінбурської косі всього два трактори.

«Ми говоримо: дорога обласна влада, а в чому ж проблема? Може, давай ти нам якось допоможеш. І обласна влада, в особі виконуючого обов'язки начальника управління туризму Руслана Волчецкая і в особі заступника голови облдержадміністрації Віталія Кіндратьева, сказала: Ні, хлопці, ви самі винні. Там ніякої «Кімбурн Кемп» не потрібен. Цих людей ми не знаємо, вони там незаконно. Будьте здорові. Вони не змогли нам надати судове рішення, на підставі якого був проведений знос. І в якийсь момент перейшли на риторику, що воно знесло саме », - розповів Нойнец.

До слова, в ефір ТБ-студії були запрошені і Віталій Кіндратів, і Руслан Волчецкая, однак вони не прийшли.

Про те, що відбувається в Управлінні туризму Миколаївської ОДА - взагалі окрема історія.

Про те, що на косі підприємцям закон не писаний, говорить і глава Державного комітету підприємництва в Миколаївській області Валерій Вєтров: «Будь-який юрист вам скаже, що позбавлення права або призупинення права ведення господарської, або іншої діяльності - це рішення суду. Майно, якщо ви намагаєтеся зіпсувати, це теж рішення суду. І це своевластие незрозуміло ».

Хто в «частці», хто «кришує»?

Активісти, які в різний час намагалися боротися з браконьєрством на півострові, називають ключових чиновників, які можуть бути замішані в «схемах»:

- директор НПП «Білобережжя Святослава» Юрій Козловський;

- начальник охорони НПП «Білобережжя Святослава», якого також називають сірим кардиналом, Мусієнко Віктор;

- начальник наукового відділу НПП «Білобережжя Святослава», який любить виписувати штрафи, Василь Чаус. Не забули активісти також згадати, що дружина чиновника працює суддею в Очаківському суді;

- директор РЛП «Кінбурнська коса» Зіновій Петрович (незмінний керівник з 1992 року. У 2009 році на основі фонду РЛП «Кінбурнська коса» був створений Національний природний парк «Білобережжя Святослава»). Його дочка Олеся Петрович працює в Міністерстві екології головним спеціалістом Відділу формування мережі природоохоронних територій Департаменту з питань заповідної справи. Активісти не виключають, що вона може лобіювати його інтереси в Києві;

- начальник охорони РЛП «Кінбурнська коса» Володимир Гаркуша.

При цьому, додають екологи, начальники служб охорони в національних парках - це колишні працівники рибінспекції. Збіг?

Інші співробітники парків - звичайні службовці, які просто виконують укази керівництва.

Як зазначає журналіст Андрій Лохматов, креветковий промисел кришує поліція з прикордонниками навпіл - в першу чергу Очаківський міськвідділ.

Ні керівництво Миколаївської ОДА, ні Міністерство екології на офіційному рівні браконьєрство не коментують. У свою чергу представники регіонального і національного парків, обласних управлінь екології та економіки говорять, що те, що відбувається - в рамках закону.

Про те, скільки отримує від держави місцевий нацпарк, у якого вже багато років немає основних документів на діяльність, і куди йдуть ці мільйони, читайте незабаром на Facenews.ua.

«Ми говоримо: дорога обласна влада, а в чому ж проблема?
Хто в «частці», хто «кришує»?
Збіг?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация