Терми Каракалли - громадські лазні Стародавнього Риму,. Обговорення на LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Терми - це громадські лазні. Вони включали, крім гарячих, теплих і холодних лазень, також парильні, зали для спорту і зборів, бібліотеку, невеликий театр, художню галерею і т. Д. Саме будівництва терм в Стародавньому Римі приділялася дуже велика увага, так як їх відвідування було невід'ємною частиною життя порядного громадянина. Історики не дарма відзначають, що у римлян було 3 основні методи проведення часу: участь в форумах, споглядання боїв в амфітеатрах і відвідування терм. Перші публічні терми були споруджені на Марсовому полі за часів правління Октавіана Августа. Пізніше терми будували римські імператори: Нерон, Тит, Каракалла.

Терми Каракалла - це найграндіозніший і складний комплекс, що складається з круглих і квадратних залів, маленьких і великих приміщень. Коштовне каміння, кольоровий мармур, барвисті мозаїки, яскраві тканини - все це прикрашало колись знамениті терми, від яких зараз залишилися тільки руїни.

Терми були дуже популярними і шанованими в стародавньому світі. Саме тому їх будівництво було дуже серйозною справою. Існував навіть звід загальних правил, за якими ці терми повинні були зводитися і оформлятися.

Будуватися в Стародавньому Римі перші терми почали ще в II столітті до нашої ери, але найбільшою популярністю вони користувалися за часів Римської Імперії. Саме тоді вони знайшли свій закінчений вигляд.

Часом заснування каракалльскіх терм традиційно вважається 206 рік - час правління Септимія Півночі. Завершилося будівництво в 217 році вже при імператорі Каракалле (в честь якого ці громадські лазні і були названі).

Каракалли вважається одним з найжорстокіших правителів. Його батько, вмираючи, заповідав синам жити дружно. Однак відразу після його смерті Каракалли вбив свого брата. Опорою його влади була армія, яку він взяв під своє заступництво. Він всіляко догоджав солдатам, призначав їм дуже високу платню, щедро роздавав подарунки. Що б хоч якось задобрити і городян, Каракалли наказував закласти основи терм. Незабаром було побудовано прекрасна будівля цих лазень.

У Стародавньому Римі існувало 800 невеликих і 5 великих центрів, куди могли сходити громадяни, які не мають своїх басейнів. Весь Рим перетинався гігантськими аркадами з різних ярусів, в залежності від того , По якій місцевості вони проходять. Нові терми забезпечувалися з аркади, підведеної до Авентинського пагорба.

Каракалльскіе терми були дійсно чудом архітектури. Грандіозні і приголомшливі споруди, об'єднані в єдиний комплекс. Стіни каракаллових терм були зроблені з товстого бетону, а зверху покриті тонким шаром мармуру, від чого складалося враження небувалою розкоші і крихкості. Насправді, терми представляли собою дуже міцну конструкцію.

Посередині засадженого різними рослинами ділянки розташовувалася платформа , Чия площа становила понад 10 гектарів. Західна її сторона буквально була продовженням Авентинського пагорба, а східна розташовувалася над сусідньою долиною. Трималася вона завдяки арочної конструкції висотою приблизно з п'ятиповерховий будинок. Під платформою розташовувалося щось, схоже на склад, там залишали паливо і цистерни з водою.

Центральна арка представляла вхід в терми. Сюди вела доріжка, обсаджена з усіх боків кипарисами. Двері центрального входу були оброблені бронзою і оточені мармурової викладкою.

Увійшовши через головну арку відразу потрапляв в хол. Тут раби брали у відвідувачів одяг. Хол плавно перетікав в просторий зал, в якому було тільки 3 стіни, а там, де по ідеї повинна була бути четверта, починався басейн, в воді якого відбивалися промені сонця , Так як він перебував під відкритим небом. Римляни вважали, що купатися в холодній воді в закритому приміщенні шкідливо для здоров'я. Цей басейн отримав назву «фригидарий», тобто «холодна лазня».

У центрі будівлі знаходився головний зал, куди вела широкі сходи. Це було дуже високе приміщення. Зазначалося, що тут запросто помістилася б одна з єгипетських пірамід. У залі були великі вікна, тільки замість скла в них були вставлені тонкі пластини зі слонової кістки. Гранітні колони які підтримували звід. У головному залі були 2 великі ніші, в яких стояли статуї, що зображували подвиги Геракла.

У головному залі були 2 великі ніші, в яких стояли статуї, що зображували подвиги Геракла

Щоб зберегти в залі теплий повітря , Всі коридори, які вели звідси, були зігнутої форми. За ним можна було пройти в кальдарій, тобто «гарячі лазні». Все кальдарій були круглої форми. У центрі розташовувався басейн, а по його краях - безліч ванн з гарячою водою. Тут завжди було жарко через постійно підтримуваного сухого пара. Відвідувач міг прилягти на мармурові лежаки, які тягнулися вздовж стін. За бажанням клієнта, раби за першим словом були готові натерти пахощами або помасажувати спину.

Над усіма термами нависав купол, який, мабуть, був найбільш незвичного частиною цього закладу. Витягнутий, він здавався яйцевидної форми і був розділений на невеликі ділянки, в яких знаходилися розетки, чому нагадував зоряне небо . Посередині купола було невеликий отвір, через яке в центр залу опускався стовп світла.

Поруч з кальдарій розташовувалися маленькі кімнатки в формі підков. Тут температура була трохи менше. У цих невеликих приміщеннях зніжені римляни могли перепочити, тут розміщувалося безліч творів мистецтв (скульптури, барельєфи, мозаїка). Ці творіння були зроблені на замовлення кращими майстрами Риму, а деякі привозилися з інших країн .

Навіть підлогу в термах був незвичайним - він весь складався з маленьких камінчиків, розфарбованих у різні кольори. Ця мозаїка складалася в зображення птахів, риб, тварин, а іноді і зовсім фантастичних тварин.

Після лазні можна було вийти у внутрішні дворики. Тут були побудовані спеціальні альтанки, де зазвичай збиралися, щоб пофілософствувати. Поруч розташовувалася бібліотека, де зберігалися книги на латині і грецькою мовою.

Позаду терм були побудовані стадіони, де тренувалися гімнасти. На спеціальних трибунах можна було спостерігати за змаганнями атлетів, а при бажанні прийняти участь самим.

У V столітті терми ще діяли, але в 537 році всьому прийшов кінець: чергові варвари перекрили акведуки, щоб заморити обложеного міста спрагою, все лазні були занедбані. Люди повернулися сюди тільки в XVI столітті, щоб провести розкопки. Тоді Павло III Фарнезе здобував собі матеріал для палацу. На поверхню було витягнуто дві статуї Геракла, дві порфірний ванни, одна з яких пристосована на площі Фарнезе під фонтан, а інша красується у ватиканському Бельведері, і гранітна колона, відправлена ​​в подарунок герцогам Медічі.

В наші дні без пояснювальних табличок і не розбереш, де в термах раніше була роздягальня, а де - басейн: зараз за цими руїн бродять дикі кішки і гніздяться птахи. А колись в цьому комплексі (337 на 328 метрів) могли одночасно митися 1 600 осіб.

Якось давні майданчики терм служили майданчиком для проведених тут літніх олімпійських ігор. Були терми пристосовані і під концертний майданчик. У 1937 р в колишніх термах обладнали літній майданчик римського оперного театру. На величезній сцені (1 800 квадратних метрів) влаштовувалися грандіозні вистави. Найбільш вдалою була постановка опери Дж. Верді «Аїда», коли на сцені з'являлися коні, верблюди і навіть слони.

З 1995 р з метою збереження античного пам'ятника уявлення в термах не проводяться.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация