Тетянин день. Історія виникнення свята

У календарі православних церковних свят на 25 січня припадає день святої мучениці Татіани, яка постраждала за Христову віру ще за часів Стародавнього Риму. Однак в сучасній культурі цей день пов'язаний з іншою подією - установою в нашій державі першого вищого навчального закладу, Московського Державного Університету. У календарі православних церковних свят на 25 січня припадає день святої мучениці Татіани, яка постраждала за Христову віру ще за часів Стародавнього Риму

У 1755 році саме в цей день правителька Російської Імперії, Єлизавета Петрівна, підписала указ про заснування особливого навчального закладу, що дозволяє навчати висококваліфікованих фахівців на території Росії. Автором проекту створення в Росії першого вищого навчального закладу був М. В. Ломоносов, куратором проекту з боку держави став блискучий царедворець І.І. Шувалов, відомий військовий, політичний і державний діяч того часу.

День заснування навчального закладу збігся з іменинами матері Шувалова, що дало йому привід вимовити «Дарую тобі університет». Ці слова прославили і самого генерал-ад'ютанта Шувалова, і Тетяну Петрівну Шувалову. Слід зазначити, що сам Шувалов мав славу дуже освіченою і культурною людиною. Саме він розвинув при дворі традицію благодійної допомоги російським вченим і Московському університету. При дворі вважалося хорошим тоном жертвувати «на науку» і під час Єлизавети Петрівни, і під час перебування Катерини Великої і при наступних государях Російської Імперії. Зокрема, завдяки допомозі і підтримки імператриці Катерини II в 1791 в одному з флігелів університету році була облаштована і прикрашена знаменита церква Татіани Мучениці.

В кінці 18 століття улаштування студентських гулянь на Тетянин день прийняло форму особливої ​​традиції, проте в число офіційних свят День студента увійде тільки через кілька десятиліть. У другій половині 18 і початку 19 століття цей день відзначався, як початок студентських канікул. Було прийнято спочатку відвідати особливу церемонію, на якій підбивалися підсумки минулого семестру, а потім влаштовувалося особливе гуляння. Слід зазначити, що проти подібного дійства не заперечували і державна влада. Відомо, що в кінці 18 століття існував навіть спеціальний указ, який зобов'язав московську поліцію всіляко сприяти студентам «які опинилися в скрутному становищі внаслідок непомірного святкування».

Традиція відзначати Тетянин день не тільки, як церковний, а й як світське свято існувала з 1755 року, однак офіційний статус торжества надав імператор Микола I, який узаконив святкування дня заснування Московського університету особливим указом. Після цього Тетянин день став користуватися популярністю не тільки в Москві, але і на всій території Росії. Відчайдушний загул студентів став чергуватися з урочистими зборами, доповідями, вітальними промовами, процедурою вручення нагород особливо відзначилися і благодійними балами. Однак ближче до кінця дня старі традиції брали верх, починалася традиційне свято, вчасно якого з ресторанів прибирали дорогі страви і столові прибори, а студенти могли веселитися «як побажають».

25 січня (12 за старим стилем) проіснувало як Дня студента до відомих подій 1917 року. Поєднання світської та церковної свят зіграло з цією традицією поганий жарт. Радянська влада вважала за краще виділити особливий День студента в календарі свят нової країни, який вже не збігався з днем ​​Святої Татіани. Стару традицію вдалося повернути тільки в 2005 році. З тих пір 25 січня знову вважається Днем студента, а Свята Татіана, як і раніше, протегує всім учням вищих навчальних закладів.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация