Тетчер: шлях по головах до вершин влади

Легенда світової політики баронеса Маргарет Тетчер 13 жовтня відзначає своє 85 річчя. Вона стала першою жінкою-прем'єром в історії Великобританії. Про її жорсткості ходили легенди, багатьох стиль її правління просто жахав. Радянські журналісти за рішучість і твердість прозвали її "Залізної леді". В результаті дане прізвисько утвердилося за Тетчер у всьому світі. Легенда світової політики баронеса Маргарет Тетчер 13 жовтня відзначає своє 85 річчя

Фото: AP

В останні роки самопочуття баронеси залишає бажати кращого. У 2005 році її госпіталізували прямо з перукарні. У позаминулому році вона опинилася в лікарні через нездужання, в минулому - через перелом руки. За словами дочки політика Керол, у матері розвивається старече недоумство. На людях Тетчер сьогодні з'являється виключно в супроводі помічників і друзів.

Проте, відзначати славну дату баронеса Тетчер буде не вдома, а в резиденції британських прем'єрів на Даунінг-стріт. Її запросив туди нинішній глава уряду Девід Кемерон, неодноразово визнавав, що "залізна леді" є для нього прикладом. На початку жовтня він навіть назвав її "кращим прем'єром ХХ століття". Привітати Тетчер сьогодні приїдуть понад 150 гостей.

Маргарет Робертс (в заміжжі - Тетчер) з'явилася на світ 13 жовтня 1925 року в маленькому містечку Грентхем в родині власника бакалійної крамниці. Батьки політика дбайливо зберігали традиції, і тому Меггі з дитинства ввібрала в себе консервативний дух старої доброї Англії. І тому її кар'єра була пов'язана з Консервативною партією, яка проповідує захист сімейних цінностей і британських інтересів.

Меггі закінчила з відзнакою Оксфордський університет, отримавши диплом хіміка. Там же почалася її політична кар'єра - вона очолювала вузівську осередок Консервативної партії. У 1947 році вона вийшла заміж за Денніса Тетчера і отримала ім'я, під яким її дізнається весь світ. Надалі вона також отримала диплом юриста, деякий час займалася адвокатською практикою. Але справою всього її життя стала політика.

У 1959 році Тетчер вперше обирається депутатом Палати громад. У 60-і рр. її кар'єра продовжувала йти вгору. У роки правління лейбористів вона побувала тіньовим міністром газу, електрики і атомної енергії, тіньовим же міністром освіти і науки від Консервативної партії. У 1970 році консерватори повернулися до влади, і Тетчер очолила міністерство освіти і науки в уряді Едварда Хіта.

Фото: AP

Настільки ненависного народом міністра, здається, Англія не бачила давно. Одним з перших рішень Тетчер-міністра стало урізання соціальних допомог та скасування безкоштовної роздачі молока для маленьких дітей. Її називали "Молочний грабіжник" і "Кривава жінка", прості англійці кричали їй: "У канаву шалава". У 1974 році уряд Хіта пішов у відставку, поступившись місцем лейбористам. Але кар'єра Тетчер аж ніяк не закінчилася. У 1975 році Тетчер була обрана лідером консерваторів.

У травні 1979 року Консервативна партія здобула перемогу на парламентських виборах, і Тетчер стала першою в історії жінкою-прем'єром Британії. Будучи переконаною противницею зайвого втручання держави в економіку, вона взяла курс на скорочення податків, урізання соціальних витрат і закриття збиткових підприємств. У тому числі у вугледобувній промисловості.

Англійцям (і не тільки їм) пам'ятне протистояння Тетчер з шахтарями. Уряд вирішив, що в століття науково-технічної революції користі від вугілля немає ніякої, і почало закривати шахти. В результаті на вулиці без роботи опинилися десятки і сотні тисяч трудящих. Чи варто дивуватися, що роки правління "Залізною Леді" країну стрясали масові акції протесту. Але Тетчер не відступили.

Консерватори тоді заявляли, що ці виступи профінансовані КДБ. Як би там не було, ненависть до неї аж ніяк не була обумовлена ​​підступами Москви, а її антинародною політикою, яка згодом отримала назву "тетчерізм". Так чи інакше - але своєї мети вона досягла. Британська економіка пожвавилася.

Британський прем'єр була рішуча в своїй боротьбі з Ірландської республіканської армії (ІРА). Вона відкидала можливості діалогу, стверджуючи що з терористами говорити нема про що. У 1984 році Тетчер мало не стала жертвою замаху ірландських бойовиків, але від своєї жорсткої позицій не відступила. Правда, ціна її непохитності була досить високою - раз у раз в англійських містах вибухали бомби. Зняти гостроту північноірландського питання вдалося в 1998году тільки Тоні Блеру.

У зовнішній політиці Тетчер була настільки ж непохитною, як і у внутрішній. Особливо наочно це проявилося під час війни 1982 роки за Фолклендські (Мальвінські) острови. Тоді Аргентина, оспаривающая приналежність архіпелагу Британії, висадила на острови свій десант. Без жодних вагань, не радячись ні з США, ні з іншими країнами Європи, Тетчер відправила британський флот за тридев'ять земель. Англія показала, що як і раніше є володаркою морів. Аргентина була повалена.

Результатом війни стала поява на Фолклендах значною британської військово-морської бази. У більшості країн Латинської Америки Тетчер проклинали. Однак в Англії її популярність злетіла до небес. Країна, яка після Другої світової війни, як здавалося, стала жалюгідним придатком США, знову заговорила своїм голосом. "Залізна леді" остаточно застовпила за собою чільне місце в англійській історії.

До речі кажучи, зміцнення відносин з США було наріжним каменем зовнішньої політики Тетчер. Вона говорили про особливі відносини двох англосаксонських держав. Рональд Рейган неодноразово дзвонив їй і консультувався не тільки з міжнародних, але і з внутрішньополітичних і економічних питань.

Рональд Рейган неодноразово дзвонив їй і консультувався не тільки з міжнародних, але і з внутрішньополітичних і економічних питань

Фото: AP

Незважаючи на гадану жорсткість, Тетчер вміла проявляти політичну гнучкість, коли це було вигідно. Вона була жорстким критиком СРСР, підтримувала американську програму "Зоряних воєн". Але саме вона першою із західних лідерів зустрілася з Михайлом Горбачовим і заявила: "З цією людиною можна мати справу".

Точно так же вона вела себе і з ЄЕС (попередником Євросоюзу). Будучи противником євроінтеграції і прихильницею повної незалежності Британії, Тетчер, тим не менш, не вивела свою країну з ЄЕС. Визнавши, що зона вільної торгівлі і можливість впливати на загальноєвропейські справи для Англії - справа важлива. І рвати всі зв'язки можна.

Читайте також: За ким залишаться Фолкленди?

У 1987 році Тетчер скорилася нова вершина - вона стала першим в історії країни прем'єром, переобраним на цей пост утретє поспіль. Але незабаром виявилося, що навіть "Залізна леді" не може правити вічно. У 1990 році Тетчер вирішила ввести єдиний подушний податок, сума якого була б однакова і для мешканців нетрів, і для ділків з лондонського Сіті. Настільки антинародними планами прем'єра обурилися навіть соратники по партії, і Тетчер подала у відставку.

У будь-якому випадку, "Залізна леді" залишилася одним з найвидніших британських політиків ХХ століття. Змагатися з нею може хіба що Уїнстон Черчілль. І при Тетчер ця країна грала одну з головних ролей у світовій політики. Її наступники цим похвалитися навряд чи можуть.

Про те, яку роль зіграла Тетчер у світовій історії і який вплив вона робить на політику Великобританії сьогодні, "Правде.Ру" розповів президент Фонду "Політика" В'ячеслав Ніконов: "Я особисто знаю Маргарет Тетчер. Останній раз я зустрічався з нею в минулому році в Лондоні, на концерті з російської балетної постановкою, присвяченими 100-річчю дягилевських сезонів. Вона - одна з найбільших політиків кінця ХХ століття. Внесок її в світову політику дуже великий. Причому її дії можна характеризувати як зі знаком "плюс", так і зі знаком "мінус".

У будь-якому випадку, саме вона зробила дуже багато для демонтажу комуністичної системи. Маргарет Тетчер показала жорстку лінію в зовнішній політиці, провівши переможну для Великобританії Фолклендської війни. Вона ще більше зміцнила колишній союз з США.

Протягом багатьох років вона очолювала Консервативну партію і є одним із стовпів сучасного консерватизму. Вона провела дуже жорсткі ринкові реформи, орієнтуючись на вибудовування економіки в умовах вільного ринку, здійснила наступ на права профспілок. З одного боку, це дало економічний ефект, але з іншого - призвело до соціальних потрясінь.

І навіть зараз, не будучи при владі, вона надає певний вплив на політику своєї країни. І хоча той же Кемерон сьогодні аж ніяк не керується в своїх діях виключно положеннями тетчеризму, але він має намір для виходу з кризи керуватися схожими заходами, які були на озброєнні у Тетчер. У тому числі і за рахунок скорочення державних програм ".

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация