The Washington Post: через ворожих відносин Саудівської Аравії і Росії Єгипет застряг між двома країнами

REUTERS

У статті Адама Тейлора під назвою «Через ворожих відносин Саудівської Аравії і Росії Єгипет застряг між двома країнами», опублікованій в американській газеті The Washington Post , Пишеться про те, що на зборах лідерів арабських країн в Шарм-еш-Шейху на цих вихідних президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі зачитав лист від Володимира Путіна. «Ми підтримуємо арабські народи в їх прагненні забезпечити безпечне майбутнє і закликаємо їх вирішувати всі виникаючі проблеми мирно, без будь-якого іноземного капіталу», - говорилося в посланні президента РФ, як повідомило агентство Sputnik.

Ці коментарі учасники зборів сприйняли досить погано, особливо представники Саудівської Аравії, які звинуватили російського лідера в лицемірстві. «Він говорить про проблеми на Близькому Сході так, як ніби Росія не впливає на ці проблеми», - сказав принц Сауд аль-Фейсал, міністр закордонних справ Саудівської Аравії, відразу ж після того, як було зачитано лист.

У всі більш складної мережі альянсів на Близькому Сході і в більш віддалених місцях, коментарі Фейсала підкреслюють те, що існує розкол, на який варто звернути увагу. Єгипет і Саудівська Аравія - важливі союзники; в даний момент вони є партнерами у спільній арабської військової інтервенції в Ємені, де підтримувані Іраном шиїтські повстанці скинули уряд. А під керівництвом Ас-Сісі Єгипет зблизився з Москвою і віддалився від Вашингтона.

Але що стосується Саудівської Аравії - вірного союзника США і могутнього арабської держави, керованого сунітами, - її відносини з Росією сильно погіршилися за останні роки. Це важлива лінія розлому в коаліції, утвореної сунітськими державами для протидії впливу Ірану, шиїтської наддержави в регіоні - і, ймовірно, не єдина.

Напружені відносини між Саудівською Аравією і Росією

Історично склалося так, що Саудівська Аравія завжди була на стороні Вашингтона, а не Москви. Міцна зв'язок між двома країнами встановилася в 1945 році, коли президент США Франклін Рузвельт зустрівся з першим королем Саудівської Аравії Абдул-Азізом ібн Саудом відразу після закінчення Другої світової війни. Тоді як у Росії не було дипломатичних відносин з Саудівською Аравією з тих пір як Йосип Сталін закрив посольство Радянського Союзу в Саудівській Аравії в 1938 році.

REUTERS

Дипломатичні відносини були відновлені після розпаду Радянського Союзу, а в 2007 р Путін став першим російським лідером, який здійснив офіційний візит до Саудівської Аравії. Але за останні роки залізна політична підтримка Росії режиму Башара аль-Асада протягом усього сирійського конфлікту викликала серйозні розбіжності між двома країнами.

Найбільш очевидним свідченням конфлікту між двома країнами стала ціна на нафту. Багато сторонні спостерігачі припускають, що Саудівська Аравія, можливо, користується тим, що може наповнити ринок нафтою, щоб заподіяти шкоду економіці Росії, яка також є нафтовидобувним гігантом, і завдяки цьому змусити Москву менше підтримувати Асада. «Якщо ціна на нафту може принести мир в Сирії, я не бачу причин, за якими Саудівська Аравія могла б перестати намагатися досягти угоди», - сказав минулого місяця один саудівський дипломат в інтерв'ю New York Times.

Сам Путін бачить політичний фактор в основі низьких цін на нафту, які, на думку експертів, набагато більше нашкодили Росії, ніж економічні санкції, введені Сполученими Штатами і їх союзниками. «Політична складова завжди присутній у визначенні цін на нафту», - сказав Путін в листопаді. «Крім того, в деякі моменти кризи починає здаватися, що саме політика переважає при визначенні цін на енергоносії».

Можна провести цікаву історичну аналогію. Коли в кінці 1980-х років відносини між Саудівською Аравією і Радянським Союзом дуже сильно погіршилися, як вважали деякі, саудівці наповнили ринки дешевої нафтою на прохання президента США Рональда Рейгана. Достовірність цих тверджень викликала сумніви, але якщо це правда, то можна припустити, що Саудівська Аравія готова використовувати економічні важелі для досягнення політичних цілей - особливо за підтримки Сполучених Штатів.

Тим часом між Єгиптом і Росією відмінні відносини

У Єгипту з Росією набагато триваліші відносини: російські царі підтримували православних християн в Єгипті ще в XVI столітті. Радянський Союз був головним прихильником нейтралістів, антиімперіалістичного уряду Гамаля Абдель Насера, забезпечуючи військову і політичну підтримку. Цими вихідними в статті в Washington Post говорилося про те, що Єгипет під керівництвом Насера ​​фактично самостійно вторгся в Ємен в 1960-і роки - і це вторгнення, яке підтримував Радянський Союз, було настільки жахливим, що його назвали «єгипетським В'єтнамом».

Після смерті Насера ​​відносини стали більш напруженими, оскільки Анвар Садат і Хосні Мубарак займали більш прозахідну позицію і вели до цього країну. Коли Мубарака скинули в 2011 році, все ускладнилося ще більше. У 2012 році Мухаммед Мурсі був обраний президентом Єгипту за підтримки «Братів-мусульман». Потім, через рік, Ас-Сісі скинув Мурсі, влаштувавши переворот, як вважають багато хто, і розправився з Братами-мусульманами.

Єгипту і РФ вдається зберегти дружні відносини / Фото УНІАН

Відносини зі Сполученими Штатами стали напруженими, і адміністрація Обами на третій раз відмовилася надати військову допомогу Єгипту, а також затримала доставку військової техніки. Тим часом Єгипет шукає альтернативних союзників, і Росія, чиї відносини з Заходом значно погіршилися, була очевидним вибором. З тих пір дружні відносини між Путіним і Ас-Сісі стали більш очевидними після кількох офіційних візитів.

Росія була не просто економічним рятувальним кругом для Єгипту. Як зазначила журналіст Washington Post Ерін Каннінгем, то, як Кремль придушив ісламістський повстання в Чечні, можливо, сподобалося єгиптянам, серед яких знову переважають націоналістичні настрої. З іншого боку, ставлення Москви до ісламських меншин є одним з багатьох питань, які викликають розбіжності між Росією і Саудівської Аравії.

Коли партнери не згодні

Після цих вихідних Саудівська Аравія і Єгипет стали двома найважливішими представниками арабських військових сил, створених для втручання в сусідніх державах. Цю коаліцію багато хто вважає відповіддю сунітів на втручання шиїтів на всьому Близькому Сході, при цьому Саудівська Аравія найактивніше виступає проти міжнародних зусиль Тегерана.

Проте, розкол між сунітами і шиїтами є лише одним з цілого ряду чинників, які ця арабська група повинна буде врахувати. Послуги спілок та суперництво на Близькому Сході зараз викликають багато проблем, і тому стають все більш небезпечними. Загроза, яку для арабських країн являє сунітський екстремізм, є ще одним важливим фактором, як і відносини з Росією і іншими зовнішніми силами.

Саудівська Аравія стала основним фінансовим спонсором для Єгипту в останні роки, і деякі вважають, що Ас-Сісі так несамовито підтримує військові дії в Ємені з почуття обов'язку. Але Саудівська Аравія не є єдиним союзником Єгипту, і Ас-Сісі, можливо, поки що не готовий відмовитися від своїх відносин з Путіним.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация