Ти пам'ятаєш, як все починалося?

1997 год. 80 років Жовтневої революції і всього 6 років після розпаду Радянського Союзу. Захід епохи малинових піджаків: мобільний телефон в Росії вже поступово переходить від статусного елемента до цього засобу зв'язку, але до реального буму ще кілька років. У світі активно розвиваються КПК, і в продажу вже є перший «справжній» комунікатор, вперше доступний телефон з кольоровим екраном, але камери в ньому ще немає. Думка про те, що через 20 років телефон, як швейцарський ніж, замінить собою всю портативну техніку разом, здається ще дикою. І, озираючись назад, дійсно розумієш, що для передбачення цього треба було мати серйозним даром передбачення.

Сама концепція говорити один з одним, не будучи прив'язаним до місця (домашнім апаратів або телефонним будок), вже не здається утопічною - очевидно, що незабаром стільниковий зв'язок буде як мінімум бурхливо розвиватися. Але DECT-телефонами все одно, здається, нічого не загрожує. Говорити по «мобіле» дорого: середня вартість хвилини розмови становить близько п'ятдесяти центів. Так, дефолт, коли рівень доходів у більшості населення впаде рівно в два рази, трапиться тільки в наступному році, але все ж середня зарплата становить приблизно 175 доларів. Тобто можна сміливо проговорити за місяць п'ять годин якщо, звичайно, нічого не їсти. Тому загальна кількість абонентів в Росії становить 300 тисяч чоловік, а 3DNews поки не пише про мобільні телефони - все-таки не дуже актуально, та й тематика тоді не передбачала.

А написати є про що - технології розвиваються бурхливо. Вже масово поширюється стандарт GSM ( почитайте нашу історичну статтю десятирічної давності ), Який знайомить людей з таким поняттям, як «SIM-карта». Але він поки що не панує - більш актуальна цифрова версія стандарту AMPS . А ось імена операторів, що діють в Росії, не викликають подиву: бал править велика пара з ще жовто-білого МТС і синьо-жовтого «Білайну». У спину їм дихають покійні тепер «Сонет», «Московський стільниковий зв'язок» і «Дельта Телеком». А «Північно-Західний-GSM», який потім перетвориться в «Мегафон», поки що не представляє реальної сили - він її набере якраз разом з вибуховим розростанням популярності стандарту GSM, з яким компанія і працювала спочатку.

Мобільний телефон 20 років тому сприймався виключно як засіб голосового зв'язку - навіть SMS сприймалися як екзотика, доступна, по-перше, тільки в GSM-мережах, по-друге, тільки між абонентами одного оператора. Забавно, що через 20 років звуковий зв'язок повертається в якійсь мірі - але вже у вигляді голосових повідомлень: люди за цей час вже встигли втомитися від того, що на телефоні постійно доводиться друкувати.

Тому і запити до мобільного телефону були відповідні. «Цегла», втім, уже пішли в минуле - вид звичайної трубки 20-річної давності більше не викликає священний трепет. Здебільшого це звичайні «моноблоки» середніх розмірів з обов'язковою стирчить антеною - перший масовий телефон з антеною, прибраній в корпус, з'явиться тільки в наступному році (це буде Nokia 8810). Ніяких вишукувань в плані дизайну і «зоопарку» форм-факторів - буйство трапиться вже в 2000-і і триватиме недовго - все вб'є iPhone.

1997 год

Лінійка телефонів Motorola StarTAC під D-AMPS

Поки ж користувач, охочий виділитися, вибирає Motorola StarTAC - першу в історії «розкладачку», випущену в 1996 році. Красою апарат не блищить, але його конструкція незабаром стане візитною карткою піонерів стільникового зв'язку, в той час як їх головний конкурент буде напирати саме на моноблоки, іноді звалюючись в божевільні експерименти (мова тут, звичайно, про Nokia).

Для фінів 1997 рік можна назвати по-чому переломним - саме 20 років тому Nokia наздогнала американців з Motorola і склала з ними дует правлячих на цьому ринку компаній. Nokia займає перше місце по продажах в Європі і друге - в США. Загальна кількість проданих телефонів в 1997-му - 21,3 мільйона (згідно з річним звітом). Motorola панує в США і непогано почуває себе в Європі, загальне число проданих телефонів - понад 25 мільйонів. На третьому місці - Ericsson (до покупки підрозділу компанією Sony залишається п'ять років). Далі - Panasonic (кращі з азіатів) і французький Alcatel.

На цьому вистачить цифр і статистики, пора поговорити про гаджети - хоча це слово 20 років тому не вживалося щодо мобільних телефонів. Вони вже були вельми важливі в повсякденному житті (нехай поки в основному для американців, японців та жителів Західної Європи), але нинішнього культу технологічних примочок 20 років тому не було і в помині. Це був вже постіндустріальний світ, але багато в чому аналоговий. Революція тільки готується.

1997 рік, якщо чесно, - один з найбільш порожніх в плані знакових подій в розвитку мобільних телефонів і КПК. Майже щорічно виходили пристрої, які у всіх історичних довідках тепер характеризуються як «перші в світі», але рівно 20 років тому сталося якраз невелика біла пляма. Так що не втримаюся і почну з апарату, що вийшов роком раніше, але отримав серйозне поширення саме в 1997-му - Nokia 9000 Communicator.

Він анонсований на найважливішій європейській виставці електроніки CeBIT 1996 і вийшов в продаж в серпні того ж року. І так, слово «комунікатор», яке потім замінить собою нинішнє «смартфон», з'явилося саме завдяки Nokia і цьому пристрою. У складеному вигляді 9000 Communicator був рядовий GSM-телефон - тільки дуже товстий (38 мм, зараз телевізори тонше) і важкий (397 грам). Зате він розкривався - і користувач отримував QWERTY-клавіатуру і додатковий монохромний екран (дозволом 640 × 200); на першому комунікаторі була встановлена ​​операційна система GEOS , Яка давала можливість запускати додатки. Процесор - Intel Intel i386 тактовою частотою 24 МГц, вісім мегабайт пам'яті, з якої для додатків виділена половина. Ні про яку роботу в Інтернеті мови тоді не йшло - це не «портал» в Мережу, як нинішні смартфони, а саме апарат для голосового зв'язку з функцією кишенькового комп'ютера: в першу чергу це бізнес-додатки; наприклад, на ньому можна було відкривати і редагувати файли Microsoft Office.

КПК під Windows CE - Hewlett Packard 320LX

Подібною функцією тоді здивувати було складно - ринок кишенькових комп'ютерів (КПК) жив і розвивався, але поєднання функцій, безумовно, зносило дах. І якщо вже мова зайшла про КПК, присвятимо їм кілька рядків. Цей ринок 20 років тому ділили між собою в першу чергу компанії Psion ( прекрасна історія компанії від колег з hpc ) І Palm, що використали операційні системи власного твору - SIBO (EPOC) і Palm OS відповідно. Windows злегка відставала і, хоча і представила в 1997-му другу версію своєї операційки CE, значущих продажів КПК на її основі не мали. Головні КПК 20 років тому - це Psion Series 3a / 3c і Palm Pilot (Personal або Professional).

Psion Series 3c мав габарити 165 × 85 × 22 мм і вагу 275 грам - помітно тонше і легше Nokia 9000 Communicator. Працював від двох пальчикових батарейок типу АА, мав монохромним дисплеєм дозволом 480 × 160, 7-мегагерцевим процесором NEC V30H, вбудованим мікрофоном і великою кількістю улюблених багатьма додатків, на кшталт щоденника Agenda, який деякі користувачі згадують і понині.

Palm Pilot був ще більш компактним - 119 × 81 × 18 мм, важив 160 грам і не мав на увазі фізичної клавіатури. Тільки сенсорний екран зі стилусом і кілька навігаційних клавіш - саме цей формат незабаром стане єдино вірним, а «клавіатурнік» будуть кілька засунуті в сторону. Процесор - Motorola 68328 з тактовою частотою 16 МГц, харчування - від двох батарейок формату ААА.

Повернемося до мобільних телефонів. Про те, що з інноваціями в цій області рівно двадцять років тому було туго, я вже сказав, але щось все-таки знайшлося. Це Siemens S10 від німецької компанії, яка не мала великої частки на ринку, але поступово набирала силу (мій перший телефон був якраз таки Siemens, а ваш?). Це перший в історії телефон з кольоровим дисплеєм, який підтримував три кольори - і використовувалися вони виключно для виділення тексту. Про картинках мови не йшло.

Про те, що першим масовим телефоном без випирає антени стане Nokia 8810, я вже сказав вище, але офіційно першим телефоном на ринку без цієї «частини тіла» став Hagenuk GlobalHandy. Так, я теж дізнався про компанію Hagenuk тільки що - при підготовці цієї статті. Німецька компанія пережила серйозні фінансові труднощі, не дивлячись на досить вдалі і тепло прийняті фахівцями телефони, вже в тому ж 1997 році і, після довгої низки банкрутств і перепродажів, припинила своє існування в 2001-му.

Nokia 3110 (фото користувача Redfield-+1982 з Deviantart)

Куди більш масовим апаратом був Nokia 3110 - перший телефон фінської компанії з системою навігації за допомогою «джойстика» Navi-Key. Монохромний дисплей, монофонічні рінгтони ( «вперше на арені» - Jingle Bells і 40-а симфонія Моцарта), темно-сірий колір і орієнтація на бізнесменів середньої руки.

Ще одна найважливіша модель фінської компанії - Nokia 6110, без Navi-Key, але з Моцартом і «Джингл Беллз» на рингтон, зате більш доступна - її можна купити за $ 900. І це зробило її справжнім бестселером. З урахуванням інфляції її ціна б сьогодні склала, до слова, приблизно $ 1 300 - дорожче iPhone X.

Головний конкурент - Motorola StarTAC 70, більш недорога (теж менше 1 000 доларів) версія став згодом легендою першого StarTAC. Теж би коштувала сьогодні дорожче «десятки», зате статус, який ви набували, користуючись цією «розкладачкою», ні в яке порівняння не йде з тим, що ви отримаєте сьогодні від користування навіть 512-гігабайтним X.

Шведи з Ericsson теж не сиділи склавши руки - інакше продавати по 15 мільйонів трубок в 1997-му було б неможливо. Головним їхнім апаратом 20 років тому можна вважати Ericsson GA628 - перший в історії телефон із змінним зовнішнім виглядом. Це сьогодні купив чохол - і ходиш задоволений. Тоді ж для GA628 були випущені змінні панелі різних кольорів: зеленого, жовтого, синього і червоного. Не сказав би, що це дуже красиво, але на загальному тлі як мінімум яскраво.

Якщо ж брати головних героїв нашого часу, то похвалитися хоч чимось може тільки Samsung. Актуальною на той момент моделлю можна вважати що вийшов в 1996-му Samsung SGH-250 - з цікавою відкидною панеллю, яка приховувала клавіатуру.

Apple 20 років тому терпів жахливі збитки і не думав про мобільний бізнес, зате в компанію після 12-річної відсутності повернувся Стів Джобс - пройде ще 10 років, і все зміниться.

А до першого в історії 3DNews огляду мобільних телефонів (Причому відразу декількох) залишалося всього три роки. Ми змінили світ трохи раніше.

Якщо Ви помітили помилку - виділіть необхідний текст і натисніть CTRL + ENTER.

Мій перший телефон був якраз таки Siemens, а ваш?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация