«Тихий Дон» хотіли зняти на Волзі

  1. Біженці з масовки
  2. На дозвіллі - багаття і більярд
  3. Будинок в «іпотеку»

Українські біженці із задоволенням перевтілюються в козаків

В околицях станиці Вешенська знімають серіал «Тихий Дон» - четверту екранізацію роману Михайла Шолохова. Головні ролі режисер «Ліквідації» і «Ісаєва» Сергій Урсуляк віддав молодим акторам. Григорія Мелехова грає Євген ТКАЧУК, якому днями виповниться 30 (Петру Глібову було за 40), Ксенію - Поліна ЧЕРНИШОВА, їй всього 21 (Еліна БИСТРИЦЬКА отримала цю роль майже в 30). На екрани картина вийде в вересні наступного року, до 110-річчя ШОЛОХОВА.

Підготовка до зйомок зайняла півтора року, так що з'явилися в Інтернеті домисли про зв'язок між українськими подіями і початком зйомок «Тихого Дону» - повна нісенітниця. Довго вибирали місце. Станиця Вешенська (місцеві моторошно образяться, якщо скажете через «е», і обов'язково поправлять) виявилася невдалою з технічної точки зору. До аеропорту в Ростові чотири години їзди, до залізної дороги - два, сама станиця невелика. Розглядалися варіанти в Підмосков'ї, Рязанської області, «роль» Дона взагалі могли віддати Волзі.

- Об'їздили всю Центральну Росію. Але Урсуляк наполіг: знімати потрібно тут, - пояснює генеральний директор компанії «Москіно», продюсер фільму Марія Ушакова.

В околицях станиці побудували три величезних декораційних комплексу, відтворивши козачі подвір'я початку минулого століття. Задіяли напівпокинутий храм, побудований 200 років тому. До одного з комплексів навіть дорогу довелося прокладати: в безпуття неможливо було до нього дістатися. 80 відсотків предметів реквізиту - автентичні, побутові дрібниці збирали по московських запасниках і серед донських козаків. Решта старили наждаком і реагентами. Після закінчення зйомок реквізит і декорації збираються передати музею Шолохова.

Режисер Сергій Урсуляк приділяє багато уваги деталям - не хоче, щоб в його фільмі знайшли ляпи

Біженці з масовки

Перші репетиції проходили в Москві і Підмосков'ї - акторів вчили співати і триматися в сідлі. Пісні шукали по архівах і записів старожилів, так що композиції звучатимуть малознайомі сучасному глядачеві.

- Всі актори, крім Жені Ткачука, який Гришку грає і трохи їздив в селі, були з нульовим рівнем кінної підготовки, - згадує каскадер Євген Богородський, який працював над фільмами «Тарас Бульба», «Цар», «Ярослав» та багатьма радянськими картинами. - Все починали з азів. Займалися близько трьох місяців по кілька разів на тиждень. Падали незліченну кількість разів, але в манежі м'яко, травм не було.

Уроки не пройшли даром - Микита Єфремов (Митька Коршунов) вже впевнено сидить в сідлі. Богородский навіть вручив йому медаль, правда, шоколадну. Микита єдиний, хто жодного разу не впав з коня.

Коні цілими днями топчуть конопляне поле ...

- Артур Іванов (Петро Мелехов) довго не міг зв'язати в посадці себе з конем, але тепер прекрасно тримається. До речі, він частіше за всіх на заняття приїжджав. І зараз у вільний час приходить покататися, - продовжує каскадер.

Члени знімальної групи розповідають: Ткачук навчився їздити без сідла, освоїв найпростіші прийоми джигитовки. І сильно прив'язався до свого коня по кличці Солун.

Практично всі сцени знімуть в Шолоховське районі, тільки австрійський табір «розіб'ють» в Ризі. Масовку набирали з місцевих, а до них ще й українські біженці приєдналися - в Ростовській області їх вистачає. За 500 - 1 тис. Руб. в день вони готові самовіддано стирчати під палючим сонцем, поки режисер нескінченно робить дублі.

... на щедрій ростовської землі ця культура росте вільно

На дозвіллі - багаття і більярд

Місцевий козак Митя стежить за дотриманням донських традицій. Умовив сусідку Тамару виділити корову - навчати столичних актрис доїння. Дочки режисера Дар'ї Урсуляк (Наталія Коршунова) так сподобалося, що ледве від вимені відірвали - надоїла ціле відро. А ось Поліні Чернишової та Анастасії Введенській (Дарина Мелехова) домашні турботи козачок не сподобалося.

Вечорами (зйомки закінчуються після дев'яти) актори збираються на Донському березі, розводять багаття і затягують козачі пісні. Солістами Ткачук і Єфремов, головна запевала серед дівчат - Дар'я Урсуляк. Якось галасливою компанією актори каталися по Дону на катамарані.

Знімається сцена, як козаки входять до австрійського міста. Його «роль» зіграє Рига - вулиці знімуть пізніше і подмонтіруют на цей зелений задник

Власне, і всі розваги, в станиці з ними не густо. Втім, можна ще в місцевій кав'ярні «Хуторок» зіграти партію в більярд. Або послухати байки офіціантів з «винарні» про Руперта Еверетта і Дельфіну Форест, які під час зйомок попередньої екранізації не раз до цього закладу заходили.

Виконавець ролі Пантелея Прокоповича 56-річний Сергій Маковецький, заради зйомок у серіалі посварився з керівництвом рідного вахтанговського театру ( подробиці ), В молодіжних гулянках не бере. У неформальній обстановці місцеві бачили його хіба що на ринку та Броди уздовж берега.

Гримерам довелося потрудитися, щоб блондин Євген ТКАЧУК став пекучим брюнетом Мелехова. фото: kino-teatr.ru

Будинок в «іпотеку»

Шолохова в станиці Вешенській поминають добрим словом. Це з його подачі сюди не дотягли залізницю - письменник мріяв зберегти недоторканими околиці повноводого Дона. Зате дороги заасфальтовані, на пристані стоїть десяток прогулянкових катерів і човнів, а в музеї-заповіднику екскурсії проходять кожну годину - потік туристів не вичерпується.

Михайло Олександрович категорично відмовився переїжджати в Підмосков'ї: в 1946 р членам Академії наук СРСР, в яку його прийняли після отримання Сталінської премії, було вирішено побудувати дачі. Тоді йому виділили 1,2 га землі в Вешенській. На ділянці стояли чотири хати, родини з них довелося переселити. Будівельні матеріали везли з Москви по залізниці, потім вантажівками - до станиці. Шолохов взяв позику на будівництво будинку і виплачував її до 1974-го.

В умілих руках дизайнерів сучасна фотографія перетворилася на старовинну (на знімку сім'я Коршунова, у другому ряду Митька - Микита ЄФРЕМОВ, Наталя - Дар'я Урсуляк)

Зате двоповерховий особняк вийшов на славу: в такому не соромно було залишити переночувати Хрущова з дружиною, прийняти Юрія Гагаріна, Василя Шукшина, Сергія Бондарчука.

- У побуті Шолохов був дуже простий. Деякі користувалися його добротою, часто в борг брали, - розповідає екскурсовод музею письменника Марина Фурманова. - А дружина, Марія Петрівна, підтримувала порядок. Якби не вона, Шолохов роздав би все і залишився гол як сокіл, а адже чотирьох дітей потрібно було піднімати.

Подвір'я для декорацій будували з нуля в чистому полі, а 200-річна козача церква вдало вписалася в кадр

ДОВІДКА

* У першому, німому, фільмі, знятому за першими двома книгами «Тихого Дону» в 1930 р, сюжет крутився в основному навколо відносин Мелехова з Ксенією. Письменникові екранізація не сподобалася, але актрису Емму цісарську Шолохов вважав кращою виконавицею ролі Ксенії.

* Другий раз роман екранізував Сергій Герасимов в 1958-му. Михайло Олександрович першим подивився фільм і схвалив його. Оцінили картину і глядачі: «Тихий Дон» став лідером прокату, а виконавці головних ролей Петро Глєбов, Еліна Бистрицька, Зінаїда Кирієнко вмить стали знаменитими.

Режисер вважає, що 21-річна Поліна ЧЕРНИШОВА, тільки закінчила вуз, здатна передати неоднозначний образ Ксенії. фото: kino-teatr.ru

* Сергій Бондарчук почав знімати «Тихий Дон» в 1990-му. Спонсорами стали італійці. За умовами контракту на провідні ролі потрібно було запросити іноземних акторів, а фільм робити англійською мовою. Так на знімальному майданчику з'явився Руперт Еверетт. Мабуть, самий дивний вибір: запросити на роль донського козака Мелехова актора з нетрадиційною орієнтацією. До слова, сам голлівудський актор дивувався цьому рішенню і вважав, що зміг наблизитися до розуміння характеру свого героя дуже обмежено.

Змонтувати фільм Бондарчук не встиг. Італійська компанія оголосила про банкрутство, і всі матеріали були вилучені банком-кредитором. Викупити їх вийшло тільки в 2005-му, монтаж завершував Федір Бондарчук. На екрани серіал вийшов через рік. Думка більшості глядачів: добре, що Сергій Бондарчук не побачив цього.

До слова, станичники, які пам'ятають ті зйомки, трохи ображені на режисера. Кажуть, після зйомок всі декорації просто спалили, не давши розібрати на будматеріали.

Пантелей Прокопович (Сергій МАКОВЕЦЬКИЙ) зі своєю невісткою Дариною (Анастасія ВВЕДЕНСЬКА)

Картина Сергія ГЕРАСИМОВА донині вважається найкращою екранізацією роману

Батальні сцени на екрані будуть багатолюдні - вершників «розмножать» за допомогою комп'ютерної графіки. фото: kino-teatr.ru

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация