Тілесно орієнтована психотерапія. Початок. Вільгельм Райх.

  1. Що таке тілесно орієнтована психотерапія?
  2. Вільгельм Райх.
  3. Вільгельм Райх «винаходив велосипед» і поплатився за це.

У даній статті я хочу поговорити про загальну ідею тілесно орієнтованої психотерапії, її історичних засадах, і про Вільгельма Райхе.
Дана стаття взята з мого сайту: Вільгельм Райх

Що таке тілесно орієнтована психотерапія?

Для початку давайте розберемося, ніж тілесно орієнтована психотерапія відрізняється від інших методів психотерапії, і які її види існують. тілесно орієнтована психотерапія (ТОП) - це вид психотерапії, в якому працюють з тілом клієнта, для того щоб домогтися поліпшень в його психічному самопочутті. У нашій країні можна зустріти багато різночитань цього терміна, і як тільки її не називають, від нешкідливого скорочення тілесна психотерапія , Тілесна терапія, до некоректного «тілесне орієнтування», і зовсім зневажливого «телеско». Так, тілесно орієнтована психотерапія це громіздке словосполучення, тому серед професіоналів прийнято скорочувати цей термін до абревіатури ТОП.

Взагалі, тілесно орієнтована психотерапія - це досить неоднорідне явище. Це як кава. Начебто всім зрозуміло, що таке кава, тільки от кава буває дуже різним. Буває розчинний сублімований, буває в зернах, буває мелений, і сортів дуже багато різних, і якість теж різне. Так і в тілесно орієнтованої психотерапії. Під цим терміном ховається безліч методів, часом дуже відрізняються між собою. Але їх всіх об'єднує «тілесно-орієнтованість», фізичне тіло в цих методах з периферії виходить в центр, і стає однією з головних фігур в психотерапевтичному процесі. З одного боку тіло відображає страждання і біль людини, є матеріалізацією психічного неблагополуччя. Особливо яскраво це проявляється при так званих психосоматичних захворюваннях. Тобто душевне страждання не "десь там», в віртуальному підсвідомості, але «тут», відображено в тілі, живе через тіло, тіло носій цієї інформації. З іншого боку, через тіло ми маємо можливість працювати з душевним неблагополуччям і стражданням. Тіло стає ключем доступу до психічної реальності. Різні методи тілесно орієнтованої психотерапії працюють з тілом і через тіло з психікою людини. Але працюють по-різному. Відмінності в роботі виникає з відмінності в розумінні, як же саме психічне неблагополуччя відбивається в тілі, і як саме слід працювати з тілом. Яким чином це може бути і як саме виглядає? Психотерапевт може пропонувати людині певні вправи і техніки, які людина робить сам. Психотерапевт може пропонувати тілесне (дотику) взаємодія клієнту безпосередньо з самим психотерапевтом, звичайно з його згоди.

Вільгельм Райх.

Одним з перших, хто звернув увагу на тіло людини в психотерапії, був Вільгельм Райх Одним з перших, хто звернув увагу на тіло людини в психотерапії, був Вільгельм Райх. Він і вважається родоначальником тілесно орієнтованої психотерапії. Саме він ввів терміни «м'язовий затиск», «м'язовий панцир», «панцир характеру». Вільгельм Райх був учнем Зигмунда Фрейда , З так званого «молодшого покоління». Він був реформатором і революціонером, талановитим і оригінальним. Але Фрейду не подобалася самовпевненість Вільгельма. Райх був марксистом, він прагнув наводити мости між психоаналізом і соціологією. Він вважав, що необхідно змінювати суспільство, щоб забезпечити психічне благополуччя людей. Вільгельм Райх їздив з лекціями в більшовицьку Росію в кінці 1920-х років. На цих лекціях він говорив, що якщо не буде сексуальної революції, комунізм виродиться в бюрократична держава. Слід зазначити, що в ті роки в Росії психоаналіз процвітав. Не здивуюся, якщо Ви здивовані. Так, психоаналіз на початку XX століття був в Росії досить поширений. І деякі дослідники стверджують, що ці лекції Вільгельма Райха переконали радянська влада заборонити психоаналіз , Раз він стверджує такі речі. Вільгельм Райх мав відмінне від Фрейда думка, він вважав, що реальною проблемою при неврозі, на яку потрібно звертати увагу, були не болючі психічні симптоми (тривога, страх, нав'язливості і ін.), а вся особистість, характер людини. І тому потрібно націлюватися на зміну характеру, особистості в цілому. Вільгельм Райх говорив про те, що місцем формування того що ми називаємо характером є саме тіло. Але відносини Райха з батьком психоаналізу, треба сказати, не складалися. Фрейд його критикував, відмовився написати передмову до його книзі, і не взяв його на особистий аналіз. Перша дружина Вільгельма писала, що «Заперечення пережите Райхом, було нестерпним. Райх реагував на це відкидання глибокою депресією ». Вільгельм Райх в 1934 остаточно вийшов з психоаналітичного суспільства. Він намагався зрозуміти зв'язок людських інстинктів з соціальними формами панування. Психоаналіз і політика. В результаті Вільгельма Райха відкинули і психоаналітики і марксисти. З комуністичних спільнот він був виключений в 1930-х роках.

Вільгельм Райх «винаходив велосипед» і поплатився за це.

Самотній, переслідуємо, нерозуміючими і невизнаний. Багато досліджень і досліди були вкрай цікаві, він ввів поняття «оргонной енергії». Деякі історики психоаналізу, та й ряд психоаналітиків, вважають, що Райх створював новий культ, що його ідеї «свідчать про релігійну системі мислення». Але ви мало знайдете подробиць про роботи Вільгельма Райха, і книг його ви не Пошукайте в книжковому, заради інтересу може попитати в тому ж Буквоїд.

«У жовтні 1957 р агенти американського уряду нагрянули до видавництва Інституту оргона в Нью-Йорку. Вони вилучили всі книги, повантажили їх у сміттєвоз, відвезли на Вендівурт-стріт і кинули в сміттєспалювальний піч »1. (1 це прямі цитати з «Нова Інквізиція», - Роберт Антон Вілсон; 42 - 45 стор.)

Так, так, друзі. Це сталося в середині XX століття, в державі де «як би» заборонено розправлятися, таким чином, з думками людей. Це були книги Вільгельма Райха, ось деякі з тих спалених книг: «Імпульсивна особистість», «Функція оргазму», «Аналіз характеру», «Психологія натовпу і фашизм», «Сексуальна революція», «Люди в біді», «Вбивство Христа» , «біопатов раку» і ін ..

До речі, сам Райх бачив суть сексуальної революції, за яку він боровся, в тому, що люди просто перестануть соромитися своїх тілесних потреб.

«Райх дратував американське медичне співтовариство (...) він стверджував, що одомашнені примати видресируваний до тієї міри мазохистические покірності, яка в буквальному сенсі змушує їх хворіти« фізично »і« психічно ». Крім того, Райх радражал впливове американське співтовариство психоаналітиків, стверджуючи, що сама по собі фрейдовская терапія нічого не лікує і повинна супроводжуватися так званими «тілесними вправами» 1. Мало того, він говорив, що вкрай небезпечно використовувати ядерну енергію. Райх наполягав на існування якоїсь життєвої енергії, яку запропонував називати оргон. Найцікавіше, що ідея життєвої енергії не нова, і нагадує нам ідеї східних духовних традицій про існування енергії (в Китаї - Ци, в Індії - Прана, Шакті).

Всі ці ідеї Райха вкрай дратували вчених - фундаментілістов. Особливо Мартіна Гарднера, воїна за чистоту «правильної науки», який всіляко натякав на те, що Райх безумець, що страждає галюцинаціями.

«Уважно вивчивши всі друковані матеріали, присвячені викриттю досліджень Райха, які він проводив протягом майже 30 років наукової роботи, я ні разу не знайшов в гарднерівського опусах посилання на його повторення експериментів д-ра Райха і отримання протилежних результатів. Як агностик я припускаю, що, можливо, м-р Гарднер десь про них писав, повинно бути в якомусь маловідомому періодичному виданні, яке виходить малим тиражем, і що відомості про ці експерименти не передруковані в вивчених мною солідних виданнях. Але якщо судити за доступними мені виданням, Гарднер ніколи не проводив експерименти з перевірки тверджень д-ра Райха »1. Поки не доведена хибність гіпотези або теорії, вона має право на існування, і тим більше на слушні дослідження. І не дивлячись на революційність його відкриттів, а може бути саме через це, ряд його досліджень ніхто і не намагався перевірити і почати використовувати.

Історія Вільгельма Райха має сумний кінець. «Деякі члени американського медичного співтовариства і американського суспільства психоаналітиків надавали натиск на уряд, щоб Райха залучили до судової відповідальності як психа і« шарлатана ». (...) Райх відмовився визнати за державою право критикувати наукові теорії, і в результаті був визнаний винним тільки в неповазі до суду. Проте, урядові агенти на цьому не зупинилися: вони спалили книги д-ра Райха, розрубали сокирами апаратуру в його науковій лабораторії, а потім посадили в тюрму, де через кілька місяців він помер від серцевого нападу. Незабаром наклав на себе руки і помічник д-ра Райх Майкл Сілверт »1.

У Вільгельма Райха була складна доля. На даний момент в світі ви знайдете, якщо постараєтеся, вкрай мало послідовників райхианской терапії. В основному деякі з його ідей адаптував і «соціалізувала» його відомий учень Олександр Лоуен. Сумно коли яскраві генії закінчують своє життя так, як Вільгельм Райх, не всім щастить як, пощастило Фрицу Перлзу, засновнику гештальт-терапії. Але це зовсім інша історія ...

У даній статті про історичне коріння тілесно орієнтованої психотерапії я основну увагу приділив Особистості В. Райха.

Шановний читач, якщо ви можете доповнити цю статтю фактичним матеріалом - сміливо пишіть коментар. Я із задоволенням хотів би дізнатися нові факти з життя та творчості Вільгельма Райха. Якщо стаття вам була цікава - клікайте на кнопки соц.сетей і діліться нею з друзями. Якщо стаття була вам не дуже цікава, правда дивно, що ви її дочитали до цих рядків, тоді напишіть ваші зауваження по викладається.

У подальших статтях я розповім більш докладно безпосередньо про психотерапевтичний підході Вільгельма Райха, про його варіанті тілесно орієнтованої психотерапії.

Що таке тілесно орієнтована психотерапія?
Яким чином це може бути і як саме виглядає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация