Типи облігацій на російському ринку

  1. Класифікація облігацій за валюті уявлення
  2. Класифікація облігацій за типом емітента
  3. Класифікація облігацій за типом отримання доходу
  4. Класифікація облігацій за типом погашення номіналу

Борговий ринок - найстаріший з фінансових ринків, який на сьогоднішній день представлений широким кількістю різноманітних інструментів. Російський ринок облігацій в цьому сенсі не виняток. Недосвідченому інвестору на перших парах легко заплутатися в розмаїтті боргових паперів.

Чим змінний купон по облігації відрізняється від плаваючого? На яку дохідність орієнтуватися: поточну, до погашення або до дати оферти? Чим відрізняються муніципальні облігації від державних? Що таке молодший борг і як не потрапити на ризик субординованих облігацій? Що таке амортизація боргу? На ці та інші поширені питання дамо відповіді в цій статті.

Класифікація облігацій за валюті уявлення

За законодавством всі розрахунки на території Російської Федерації здійснюються в рублях. Відповідно, переважна більшість облігацій, що обертаються на внутрішньому ринку і доступних для приватного інвестора номінуються в національній валюті. Номінал облігацій найчастіше дорівнює 1000 руб., Дохід виплачується у вигляді купонів і торги ними проходять головним чином на Московській біржі.

Облігації, номіновані в іноземній валюті (в основному в євро і доларах США), називаються єврооблігаціями. Основні обсяги торгів єврооблігацій проходять на позабіржовому ринку, проте деякі папери доступні і на Московській біржі.

При інвестуванні в такі папери необхідно враховувати особливості оподаткування. Розрахунковою базою для ПДФО за ним є не тільки основний дохід, але і дохід від курсової різниці. На даний момент Мінфіном РФ розробляється законопроект, який звільнить інвесторів в державні євробонди, випущені після 1 січня 2018 р від ПДФО з доходів від курсової різниці.

Класифікація облігацій за типом емітента

За типом емітента облігації російського ринку можна розділити на три великі категорії: державні, корпоративні та муніципальні.

державні облігації

Найпоширеніші папери цієї категорії, це облігації федеральної позики (ОФП), про які докладно написано в статті ОФЗ: Чим вони відрізняються і які купувати . ОФЗ мають гарну ліквідністю, широким вибором строків інвестування, низькою ймовірністю дефолту емітента, а також купонний дохід по ним звільнений від сплати ПДФО. Найчастіше купон виплачується за цими паперами раз на півроку, проте бувають і винятки. З недоліків можна відзначити невисоку прибутковість, яка є компенсацією за низький кредитний ризик.

Корпоративні облігації

Дана категорія паперів являє собою боргові папери окремих компаній. Їх відрізняє велика, ніж по ОФЗ, прибутковість. Часто купон по ним є змінним. Дохід, як купонний, так і з приросту ринкової вартості обкладається прибутковим податком, але є винятки у вигляді корпоративних паперів, випущених після 2017 року включно, за якими купонний дохід звільнений від ПДФО. Список таких паперів можна подивитися в наступній статті .

Необхідно окремо відзначити субординовані облігації корпоративних емітентів. Субординований облігація - це позика компанії, який знаходиться рангом нижче інших кредитів і позик в разі ліквідації або банкрутства компанії, так званий, молодший борг.

Іншими словами, власники субординованих облігацій в останню чергу, за винятком акціонерів, отримають свою частку в активах компанії при банкрутстві. Такі папери є більш ризикованим вкладенням, і справедливо супроводжуються більш високою прибутковістю.

Для розрахунку ризику портфеля необхідно точно знати, чи немає в ньому боргових паперів субординованих випусків, кредитний ризик за якими вище. Приватний інвестор може зустріти ці облігації серед боргових паперів банків, так як для них така форма залучення капіталу є зручною по ряду причин. Список субординованих облігацій російських банків можна подивитися тут .

Субфедеральних і муніципальні облігації

Такий тип боргових паперів можуть випускати суб'єкти РФ (субфедеральних) і муніципальні освіти (муніципальні). Ринок цих облігацій щодо інших типів паперів невеличкий, що в свою чергу позначається і на ліквідності. Близько половини всього ринку становлять випуски Москви, Красноярського краю, Самарської і Нижегородської області. Купони по цих облігаціях не обкладаються ПДФО, при цьому прибутковість у паперів трохи вище за рахунок більш низької надійності. Досить часто за такими облігаціями передбачена амортизація боргу.

Важливо! Державні і муніципальні облігації не ідентичні за рівнем кредитного ризику. Зрозуміло, держава буде всіляко допомагати регіону виконувати зобов'язання, якщо останній опиниться в скрутному фінансовому становищі. Але дефолт емітента все ж можливий, в тому числі при платоспроможності держави, так що ризик таких вкладень вище, ніж при інвестуванні в звичайні ОФЗ. Купувати облігації регіонів через більш високої прибутковості і вважати їх при цьому рівними по надійності державною не коректно.

Класифікація облігацій за типом отримання доходу

Дисконтні (бескупонние) облігації

По облігаціях даного типу не передбачена виплата купона. Такі облігації спочатку розміщуються нижче номінальної вартості, і дохід інвестора становить лише різниця між ціною покупки паперу і ціною погашення / продажу. Такі папери на Московській біржі зустрічаються досить рідко.

Облігації з фіксованим купоном

Фіксований купон представляє з себе певний відсоток від номінальної вартості, який виплачується через встановлені заздалегідь проміжки часу. Процентна ставка по облігації відома з моменту випуску і, як правило, однакова весь термін обігу паперів. Для такого паперу можна скласти графік купонних виплат з точними сумами і однозначно розрахувати прибутковість до погашення.

Приклад: Корпоративна облігація СберБ БО37 з фіксованим купоном. З цієї облігації передбачені виплати щопівроку в березні і вересні з розрахунку 9,25% річних. Дата погашення облігації 30.09.2021 р За такої облігації можна точно розрахувати прибутковість до погашення в тому числі з урахуванням реінвестування купонів.

Облігації зі змінним купоном

Облігації зі змінним купоном досить часто зустрічаються серед корпоративних паперів. За такими облігаціями купон фіксується до дати оферти, після якої процентна ставка змінюється в залежності від кон'юнктури ринку. При цьому до оферти нова процентна ставка невідома. Такий механізм дозволяє емітенту знизити процентний ризик, особливо якщо випуск розміщується в період високих процентних ставок з перспективою їх зниження. А у інвестора в свою чергу з'являється можливість достроково погасити ці облігації по оферті. У проміжках між офертами такі папери нічим не відрізняються від облігацій з фіксованим купоном з тією лише різницею, що прибутковість коректно рахувати не до дати погашення, а до дати найближчої оферти. Детальніше про оферти читайте в статті Оферта по облігаціях. Що потрібно знати інвесторові про це .

Приклад: корпоративна облігація ОбувьрусБ1 зі змінним купоном. Дата погашення облігації 15.07.2020 р, поточна процентна ставка 15% діє тільки до дати оферти 17.07.2019 р Після цього величина купона буде розрахована за новою процентною ставкою.

Важливо! У терміналі QUIK в таблиці облігацій є стовпець «Прибутковість». Варто враховувати, що коректне значення в ньому можна отримати тільки для облігацій з фіксованим купоном, за якими процентна ставка відома на весь період обігу. Для інших паперів необхідно розраховувати прибутковість самостійно або використовувати спеціалізовані інформаційні ресурси.

Облігації з плаваючим (індексовані) купоном

Процентна ставка по таких паперах прив'язана до зміни будь-якого іншого індикативного фінансового інструменту. Цим інструментом може бути ключова ставка Банку Росії, індекс споживчих цін, ставка RUONIA, курс долара, ставка LIBOR (для єврооблігацій) і інші. Як правило, розрахувати розмір купона по таким папір можна не далі, ніж на один купонний період. Формула розрахунку публікується емітентом і доступна всім інвесторам.

Облігації з плаваючим купоном незручні тим, що майбутню прибутковість можна тільки спрогнозувати, що не завжди можливо, особливо якщо формула включає в себе кілька індикативних інструментів. Однак така форма купона хороша тим, що дозволяє застрахуватися, наприклад, від раптової зміни процентної ставки, як було в кінці 2014 року, коли ключова ставка була підвищена на 6,5%. За паперами з прив'язаною до неї ставкою купон виявився проіндексований, і інвестори за цей період отримали більш високі виплати, в той час як облігації з фіксованим доходом відігравали зростання доходностей зниженням номінальної вартості, що для володіють паперами інвесторів було вкрай невигідно.

Приклад 1: корпоративна облігація Роснефть БО-18 з плаваючим купоном. Процентна ставка визначається з розрахунку Ключова ставка ЦБ РФ плюс 0,1%, але не менше 0,01%. Ключова ставка визначається станом на 5й робочий день, що передує даті початку розраховується купонного періоду. Таким чином, черговий купон за період з 22.01.2018 по 23.04.2018 розраховується за ставкою 7,75 + 0,1 = 7,85% річних.

Приклад 2: Корпоративна облігація РЖД 32 ОБЛ з плаваючим купоном, прив'язаним індексу споживчих цін (ІСЦ) у 2-му місяці, що передує місяцю початку чергового купонного періоду. Процентна ставка розраховується за формулою (ІСЦ-100%) + 2,1%. Таким чином, купон за період з 12.01.2018 до 13.07.2018 буде виплачений за ставкою 4,6% річних. У таблиці нижче наведені всі розраховані купонні виплати за час звернення

У таблиці нижче наведені всі розраховані купонні виплати за час звернення


Класифікація облігацій за типом погашення номіналу

Погашення номіналу повністю в кінці терміну

За замовчуванням сума номіналу виплачується інвестору в повному розмірі в дату погашення облігації. Такий тип погашення є найпоширенішим серед паперів на Московської біржі.

Облігації з індексовані номіналом

Іноді для облігації плаваючим є не купон, а номінальна вартість паперу. Яскравим прикладом є облігація ОФЗ 52001, по якій купон 2,5% фіксований, а номінальна вартість щорічно індексується на величину інфляції. Такий вид ОФЗ досить хороший в моменти високої інфляції або як страховка від майбутнього прискорення зростання цін.

З мінусів можна відзначити те, що «інфляційний дохід» буде отримано лише при погашенні або продажу, відповідно реінвестувати його протягом терміну обігу не вийде.

Облігації з амортизуються боргом

Для більшості облігацій, що обертаються на Московській біржі, сума номіналу виплачується інвестору в повному розмірі в дату погашення. Однак емітенту може бути незручна така форма запозичень, при якій до дати погашення доведеться акумулювати велику суму грошей для погашення випуску. Тоді він випускає облігацію з амортизуються боргом, номінал якої погашається частинами паралельно з купонними виплатами. Це дає можливість емітенту розподілити виплату боргу рівномірно на весь період обігу. Часто такі папери зустрічаються серед муніципальних облігацій.

Для інвестора при інших рівних умовах такий тип погашення менш вигідний, так як після отримання частини номіналу наступні купони нараховуються на залишок вартості паперу, за рахунок чого сумарний дохід виходить менше. Однак цей тип паперів може бути зручний в періоди низьких процентних ставок, коли очікується їх підвищення. Тоді повернуту частина номіналу можна буде реінвестувати під більш високий відсоток.

Приклад 1: Дисконтна облігація ОФЗ-46005 з амортизацією боргу. Облігація випущена в 2003 році з дисконтом до номінальної вартості, що становить 1000 руб. 10 січня 2018 р інвесторам було виплачено 70% номіналу (700 руб.), А 9 січня 2019 р буде погашено решту 30% (300 руб.). На даний момент папір торгується по 95,6% від решти номіналу (286,8 руб.) Що при погашенні дасть прибутковість близько 5,27% за рахунок різниці в ціні.

Приклад 2: Корпоративна облігація з фіксованим купоном і амортизацією боргу АІЖК 11об. Номінал облігації гаситься за графіком, представленому нижче. Процентна ставка 8,2% фіксована на весь термін обігу, нараховується на непогашений залишок номіналу. Також для цього паперу передбачена оферта з call-опціоном 15 вересня 2018 р

Також для цього паперу передбачена оферта з call-опціоном 15 вересня 2018 р

почати інвестувати

БКС Брокер

Чим змінний купон по облігації відрізняється від плаваючого?
На яку дохідність орієнтуватися: поточну, до погашення або до дати оферти?
Чим відрізняються муніципальні облігації від державних?
Що таке молодший борг і як не потрапити на ризик субординованих облігацій?
Що таке амортизація боргу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация