Тиждень історії: день народження Лермонтова і День боса

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

14 жовтня 2009, 16:58 Переглядів: 14 жовтня 2009, 16:58 Переглядів:   15 ЖОВТНЯ 1814: 195 РОКІВ ТОМУ НАРОДИВСЯ ЛЕРМОНТОВ   Москвич, офіцер, поет, прозаїк, художник

15 ЖОВТНЯ 1814: 195 РОКІВ ТОМУ НАРОДИВСЯ ЛЕРМОНТОВ

Москвич, офіцер, поет, прозаїк, художник. Мама маленького Михайлика Лермонтова померла в 21 рік, за виховання трирічного малюка взялася бабуся. Батько міг бачити сина нечасто. Дитиною займалися домашні вчителі-іноземці, і в 15 років Михайло шкодував, що не чув в дитинстві російських народних казок: "У них вірно більше поезії, ніж у всій французькій словесності". Посварившись з професором, Лермонтов не довчився в Московському університеті і вирішив стати військовим - вивчився на корнета лейб-гвардії гусарського полку.

"Глузливий, їдкий, спритний, повний розуму, багата і незалежна, - згадує про нього поетеса Растопчина, - він став душею товариства молодих людей вищого кола; був заспівувачем в бесідах, в задоволеннях, в гульні".

Слава прийшла в 1837-м із знаменитим віршем "На смерть поета", яке тисячами розійшлося по Росії - люди переписували творіння і передавали друзям. Примірник з присвяченим Пушкіну твором потрапив і до Миколи I з написом анонімного донощика - "відозву до революції". Вільнодумця заслали на Кавказ, звідки родовита бабуся визволила його через 8 місяців. Але пішла фатальна дуель з Мартиновим і смерть в 27 років. Але і за ці роки Михайло Юрійович зумів стати великим. "Бородіно", "Парус", "Демон", "Герой нашого часу", "Маскарад", "Мцирі" і ще сотня шедеврів. Поряд з ними майже 300 дитячо-юнацьких проб пера літератор забракував. Чи не афішував він і свої "уланські" порнографічні поеми, але деякі видавці витягали їх "із засіків", намагаючись поправити своє матеріальне становище. Друзі поета погрожували, що теж "без дозволу скористаються всім, що приховують ті, вискребут ножем всі журнали, всі портфелі, всі столики, і будуть торгувати не тільки їх літературними гріхами, але і їх любовними записочками і рахунками їх прачок". Шкода - погрожували марно.

15 ЖОВТНЯ 1844: 165-РІЧЧЯ Ніцше

"Вибачте нам наші чесноти", - так треба молитися людям ", - казав Ніцше. Він сформулював теорію про надлюдину, своїми ідеями підривав устої моралі, його зараховували до натхненників фашизму і Гітлера, хоча він і називав німців" свинями, які не вміють мислити " . Його "російський шанувальник" Горький не тільки запозичив вуса у Ніцше, а ще й переробивши теорію про надлюдину, справив комуністичну доктрину про "пролетарів - господарях життя".

АБСЕНТ І ВАГНЕР. Фрідріх Вільгельм Ніцше був сином сільського священика. Сім'я жила в містечку на кордоні Пруссії та Саксонії. День народження первістка збігся з днем ​​народження короля - Фрідріха Вільгельма IV, тому хлопчика назвали в його честь. Спочатку Фрідріх мріяв стати музикантом, але потрясіння типу смерті збожеволілого батька і помер в істеричному припадку брата не могли не вплинути на світогляд Фрідріха. З армії він був списаний через травму, коли невдало стрибнув на коня, і зайнявся написанням філософських трактатів, за які згодом отримав вчений ступінь. Правда, якийсь час він хотів змінити філософії з хімією і для цього втекти в Париж, з його "чудовим канканом і жовтим отрутою під назвою абсент".

Любов до музики і Шопенгауером здружила Ніцше з Вагнером, який навіть розмістив у себе в спальні портрет одного, вважаючи знайомство з ним головним виграшем в житті. Вагнер тоді жив з дочкою Ліста Косіма, яка ще була в той час дружиною друга-диригента фон Бюлова.

ВІЙНА. Франко-прусські "розборки" спонукали філософа відправитися на фронт. Він хотів туди "в якості солдата або санітара". Нейтральна Швейцарія дозволила друге. Супроводжуючи поранених, Ніцше захворів на дизентерію і дифтеритом, був в госпіталі між життям і смертю, з тих пір спокійний сон і врівноваженість були втрачені їм назавжди.

Продовживши викладати, він став улюбленцем студентів, вони навіть одного разу хотіли влаштувати на честь нього смолоскипна хода. Однак після неприйняття суспільством нового трактату Ніцше багато покинули вчителя. Стан здоров'я тут же погіршився, воно сильно залежало від визнання його творчості.

ЛЮБОВ УТРЬОХ. Ніцше поїхав до Риму, де познайомився з любов'ю всього його життя - Лелею - Лу фон Саломе, дочкою петербурзького генерала. Закоханий отримав відмову ексцентричної Луїзи, яка називала себе "маленькою дівчинкою", вийти за нього заміж. Погіршила становище і рідна сестра Елізабет Ніцше, яку дратувала "досконала аморальність" подруги брата. Лу один час погодилася жити разом з Ніцше і ще одним їхнім другом Паулем, але врешті-решт російська красуня вважала за краще іншого. Ця пристрасть вилилася для філософа в знаменитий трактат "Так говорив Заратустра", де прообразом головного героя була Лу. Розрив призвів Ніцше до вирішення: "Сьогодні для мене починається повне самотність" ...

Ніцше пророкував собі: "Я дуже добре знаю, що в той день, коли мене почнуть розуміти, я не отримаю за це ніякого прибутку", "заблищав через 300 років - ось моя жага слави".

16 ЖОВТНЯ: ПЛАНЕТА ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ БОСА

У 1958 році американська секретарка Патриція Бейс Хароскі запропонувала нове свято - День шефа, коли босам треба дарувати подарунки. В основному це листівки, в яких описані почуття до високого начальства, адже бос - це робота без відпочинку, відповідальність, ризик і нервування. Боси ж, в знак подяки, повинні влаштовувати для підлеглих вечірки.

Причиною появи такого незвичайного свята стала тривіальна забудькуватість. 16 жовтня народився батько Патриції, який був шефом фірми, де вона працювала. Патриція забула про день народження тата і щоб такого більше ніколи не сталося, вона і запропонувала цей день святкувати всім світом і навіть зареєструвала своє ноу-хау в штаті. У 1962 році свято було затверджене губернатором Іллінойсу. Почин підтримали інші штати, а потім і країни.

17 ЖОВТНЯ +1734: НАРОДИВСЯ ФАВОРИТ ГРИГОРІЙ ОРЛОВ

Фельдмаршал, граф, улюбленець Катерини II убив уяву імператриці під час перебування столичним чиновником артилерії. Ставши її коханцем, він провернув змова, яким "звільнив" велику княгиню від чоловіка, надавши їй трон. За висловом імператриці, "це було дивовижне істота, у якого все добре: зовнішність, розум, серце і душа ...".

Високий, стрункий, сильний, він - "самий красивий чоловік свого часу". Григорій Орлов був добрим, м'яким і чуйним, готовим допомогти, довірливим до необережності, щедрим до марнотратства, нездатним мстити, нерідко він розбовтуватися те, чого не слід було, і через це здавався менш розумним, ніж був. Від нього імператриця народила сина Олексія, родоначальника графського роду Бобринських.

Григорій був другим з п'яти братів Орлових, що відрізнялися близькими стосунками: "Вони ділили між собою всі доходи, у них були загальні витрати, один загальний гаманець".

Незважаючи на відсутність освіти, граф Орлов запросив до Гатчини Жана-Жака Руссо, був покровителем Ломоносову, після смерті якого скупив і зберіг паперу вченого, представив імператриці самоука Кулібіна. У його апартаментах в палаці була обсерваторія з телескопом. За словами Катерини, ніхто не допомагав їй так в роботі, як Григорій Орлов.

ДРУГА КАТЯ. Але пристрасть минула, охолодження Орлова до Катерини супроводжувалося довгими відлучкам "на полювання", не пропускав він і жодної фрейліни. А незабаром закохався в свою двоюрідну сестру, фрейліна імператриці і її тезку, Катерину Зинов'єву. Цариця боролася 6 років, але все ж погодилася розлучитися.

Весілля Григорія Григоровича і Зиновьевой зіграли в 1777-м. Молода княгиня була подарована в статс-дами, отримала орден святої Катерини і багато подарунків від імператриці. Два роки Орлови прожили в Петербурзі, а через три улюблена красуня дружина померла від сухот. Орлов не виніс удару і збожеволів. Брати намагалися виходити його, приїжджала провідати і імператриця, яка писала, що він і в такому стані зберіг до неї прихильність. Промучившись три роки, граф Орлов помер.

17 жовтня 1939 року: Папі "ЧАРОДІЇВ" - 70

Кінорежисер, який зняв чудові фільми "Пригоди Електроніка" і "Чародії", Костянтин Бромберг народився в Харкові. Він працював кореспондентом АПН і режисером на Воркутинської телестудії. У 80-х роках співпрацював з CNN. А зараз живе і працює в США.

20 жовтня 1949: НАРОДИВСЯ СУПЕРБЕГУН ВАЛЕРІЙ БОРЗОВ

20 жовтня 1949: НАРОДИВСЯ СУПЕРБЕГУН ВАЛЕРІЙ БОРЗОВ

Легкоатлет, дворазовий олімпійський чемпіон, екс-міністр спорту з'явився на світло в Самборі Львівської області. Як писав про нього "Радянський спорт", до Борзова жодному європейцю не вдавалося перемогти відразу на обох спринтерських дистанціях. Він протримався на вершині світового спринту найдовше спортсменів з Європи. Його дружиною стала знаменита гімнастка Людмила Турищева. Їхня донька Таня не пішла зі спортивної стезі батьків, ставши модельєром.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Тиждень історії: день народження Лермонтова і День боса". інші Світові новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Гребенникова Олена

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация