Тлумачення сури «аль-Фатіха» | Регіональне Духовне Управління Мусульман Удмуртії в складі Центрального духовного управління мусульман Росії р Іжевськ

У попередньому номері ми розглянули тлумачення п'яти перших аятов цієї сури У попередньому номері ми розглянули тлумачення п'яти перших аятов цієї сури. Тут же - два останніх аята з неї.

Шостий аят.

«Веди нас прямим шляхом!»

Прямий шлях, що згадується тут, - це та вірна релігія, яку прийме Всевишній від людини, соблюдавшего її. Релігія названа шляхом, тому що людина, що дотримує віру, подібний до подорожньому, який знає, куди він рухається, відмовляється від помилкових доріг і бажає йти тільки тим шляхом, який точно приведе його до бажаної мети.

Цей аят означає: про Аллах, покажи нам прямий шлях, направ на нього і допоможи дотримуватися їх. Цей ясний шлях веде до Аллаха і закінчується в Раю.

Аят також означає: приведи нас до прямого шляху і проведи нас по ньому. Перше має на увазі звернення до іслам і зречення від усіх інших віросповідань, а друге - розуміння законів ісламу і втілення їх в життя на практиці. Саме Всевишній наставляє людини і в першому, і в другому випадку. Перше повчання називається «хідайат аль-Иршад» - повчання на прямий шлях, тобто виведення з невіри, прихід того, хто ще не перебував на прямому шляху, до віри і дотримання релігії. Друге повчання називається «хідайат ат-Тауфік» - допомога на прямому шляху, тобто допомогу в збереженні віри, оберігання від омани, неправильних переконань і справ, що призначається тому, хто вже знаходиться в Ісламі.

Таким чином, ця молитва є однією з найбільш корисних, глибоких і всебічних молитов в Ісламі. Аллах зобов'язав людей кликати Його цими словами в кожному ракатів намазу, бо кожна людина має потребу в Божій допомозі.

Сьомий аят.

«Шляхом тих, кого Ти облагодіяв, не тих, на кого впав гнів, і не заблукали».

До прямого шляху, яким задоволений Всевишній, відноситься в першу чергу шлях пророків, які показали приклад правильних переконань і дій. Потім - шлях правдивих віруючих, полеглих мучеників і праведників, яких облагодіяв Всевишній Аллах. Це - не шлях тих, що потрапили під Його гнів, тому що побачили істину, але відвернулися від неї. І це - не шлях заблукали, які відвернулися від істини через свого невігластва і помилки.

Незважаючи на свою лаконічність, ця сура містить в собі всю суть вчення Ісламу. Так, перш за все, в ній відображені три складові єдинобожжя - це панування Аллаха, Його божественність, а також володіння ідеальними іменами і якостями.

Віра в панування одного Аллаха сформульована в словах «Господу світів». Віра в те, що тільки Аллах гідний поклоніння, виражається в словах «Тобі одному ми поклоняємося і Тебе одного молимо про допомогу». А віра в те, що тільки Аллах має ідеальні іменами і досконалими якостями, сформульована в таких іменах як «Милостивий, Милосердний». Відзначимо, що ця складова єдинобожжя має на увазі віру в усі імена та якості Всевишнього Аллаха, якими Він сам описав Себе і якими Його описав Пророк Мухаммад. При цьому божественні якості не можна позбавляти їх справжнього змісту і уподібнювати якостям творінь.

У цій сурі також міститься доказ істинності пророчої місії Мухаммада, яке виражене в словах «Веди нас прямим шляхом». Воістину, це було б неможливо, якби не було пророчого послання.

У словах «Володаря Дня відплати» міститься вказівка ​​на те, що люди неодмінно отримають відплату за вчинене. Це відплата буде справедливим, тому що слово «Дін» ( «відплата») має на увазі саме справедлива відплата.

Поряд з цим в цій сурі міститься заклик до щирого служіння Всевишньому Аллаху та обігу за допомогою тільки до Нього. У цьому полягає сенс слів «Тобі одному ми поклоняємося і Тебе одного молимо про допомогу». Хвала ж належить Аллаху, Господу світів!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация