Тобольськ: пам'ятки, куди сходити?

  1. Тбіліський кремль
  2. Софійський собор
  3. Архієрейський будинок
  4. Рентерея
  5. тюремний замок
  6. Гостинний двір
  7. губернський музей
  8. Мечеть в Тобольську
  9. Тбіліський драматичний театр імені П.П. Єршова

Т Обольскій був заснований в 1587 році - і вже через 13 років отримав статус міста. У XVII столітті Тобольськ був столицею Сибіру, а через століття - центром найбільшої в Росії Тобольської губернії. Сьогодні в місто приїжджає безліч туристів, щоб познайомитися з історією освоєння Сибіру. Вирушаємо на віртуальну прогулянку по старовинному місту і знайомимося з його культурою.
Т Обольскій був заснований в 1587 році - і вже через 13 років отримав статус міста

Тбіліський кремль. Фотографія: Сергій Буторін / фотобанк «Лорі»

Тбіліський кремль

Тбіліський кремль - єдиний кам'яний кремль Сибіру. У дерев'яному місті часто траплялися спустошливі пожежі, і в 1677 році сюди прийшло розпорядження: «... надалі місто Тобольськ робити кам'яний». Так в кінці XVII століття в столиці Сибіру з'явився проект кам'яного Тобольська. Його підготував місцевий картограф і географ Семен Ремезов. Кам'яний кремль будували майже 20 років - за цей час тут звели Вознесенську церкву, наказовий палаті, рентером, в якій зберігалася губернська скарбниця, Гостинний двір і кріпосні стіни з дев'ятьма баштами.

У XVIII столітті вигляд Тобольського кремля знову змінився. Він перестав бути кріпаком спорудою, захисні стіни розібрали, а на території кремля звели Покровський собор, архієрейський будинок, намісник палац і Соборну дзвіницю заввишки 75 метрів.

У XIX столітті Омськ став столицею Сибіру, ​​а Тобольськ - місцем заслання і перевалочним пунктом для каторжан. У кремлі побудували Тюремний замок на 1,5 тисячі ув'язнених. Тут в різні часи містилися Микола Чернишевський і Володимир Короленко, Михайло Петрашевський і Федір Достоєвський .

Після революції тобольские церкви закрили - тут були склади, будинки для переселенців. У 1961 році тут створили Державний історико-архітектурний музей-заповідник, в який включили всі будівлі Тобольського кремля. Їх довго реставрували: відновили зруйновані стіни і башти, фасад Гостиного двору і оздоблення храмів. У 1990-ті роки церкви і собори повернули парафіянам. Сьогодні будівлі Тобольського кремля знаходиться в спільному веденні Тобольськ-Тюменської єпархії та Тобольського історико-архітектурного музею-заповідника .

Софійський собор

Однією з відомих пам'яток Тобольського кремля став Софійський собор - найдавніше кам'яна будівля міста. До 1677 року на його місці стояв храм Святої Софії з високою дзвіницею. Коли церква загинула в пожежі, на її місці почалося будівництво кам'яного Софійського собору «проти зразка в Москві в кремлі в дівочому Вознесенському монастирі». Нова будівля теж не раз постраждало - і від пожежі, і від удару блискавки, і навіть урагану. Але кожен раз його реставрували, перебудовували і знову прикрашали розписами. У радянські роки тут містилися тобольские укладені, а пізніше - в 1939 році - будівля визнали пам'яткою архітектури.

Архієрейський будинок

У Архієрейському будинку Тобольського кремля, де понад 200 років розташовувалася резиденція вищого духовенства Сибіру, ​​сьогодні працює експозиція «Історія православ'я Сибіру». Для неї відреставрували понад 200 старовинних творів церковного мистецтва. Виставка з картою православного освоєння Зауралля доповнена мультимедійними ефектами.

Рентерея

У музеї рентером в Тобольськ кремлі сьогодні знаходиться відкрите фондосховище «Тимчасово доступний». У його археологічної колекції зберігаються стародавні знаряддя праці і посуд, культові предмети і декоративне бронзове лиття. Також в зборах є етнографічні експонати і колекція «Природа», яка розповідає про флору і фауну Західного Сибіру.

Тюменська область

тюремний замок

В архітектурний комплекс Тюремного замку входять п'ять будівель. Тут можна побувати в лікарняному корпусі і в камерах царської тюрми, в кабінеті слідчого НКВС і біля стіни масових розстрілів в 1930-і роки. Серед експонатів музею - старовинні кайдани, радянська охоронна вежа і фотографії, які розповідають про повсякденне життя ув'язнених.

Гостинний двір

У Гостинному Дворі працює Музей сибірського підприємництва, в якому можна дізнатися історію Сибірського торгового шляху і цікаві факти про місцеві купців. Тут зберігається посуд XVII-XIX століть, хутро, старовинні сибірські монети і вироби з кропив'яного полотна - його в Сибіру виготовляли до появи фабричного виробництва. Гості музею можуть навіть взяти участь в майстер-класі - навчитися обробляти кропиву і ткати.

губернський музей

До складу Тобольського історико-архітектурного музею-заповідника входить не тільки будівлі кремля. Губернський музей - перший музей в Сибіру - був заснований в 1870 році. Тут було п'ять відділів колекцій: природно-історичний, етнографічний, археологічний, промисловий і загальноосвітній. Співробітники музею вивчали місцеві старовинні ремесла, їздили в етнографічні експедиції по Тобольської губернії і привозили звідти цінні експонати. Через 20 років музей переїхав в нову будівлю і став найбільшим науковим і культурним центром Сибіру. При ньому з'явилася наукова бібліотека, своя метеорологічна станція. Деякі експонати в Губернський музей надіслав цесаревич Микола Олександрович - він побував тут, коли подорожував по Сибіру і Далекому Сходу.

Мечеть в Тобольську

Тюменська область

Кам'яну мечеть в Тобольську звели в 1890 році - до цього міські мусульмани відвідували старовинну дерев'яну мечеть. Гроші на будівництво нового будинку пожертвував меценат Тохтасин Айтмухаметов і інші купці Тобольської губернії. При мечеті відкрили медресе. Тут діти вивчали Коран, математику, етику і історію, займалися фізкультурою і орієнтуванням. У 30-х роках ХХ століття мечеть закрили, пізніше тут розташовувався кінотеатр. Віруючим будівлю повернули в 1988 році.

Тбіліський драматичний театр імені П.П. Єршова

Вперше театральні вистави Тобольська згадуються в «літописі Сибірської» в 1705 році. Цю дату прийнято вважати роком заснування Тобольського театру. Спочатку він був семінарістскім і тут ставили п'єси на духовні сюжети. У 1744 році репертуар театру розширили, і тут з'явилися спектаклі більш світського змісту: «Каліф на годину», «Цар Максиміліан», «Хомко». Через 20 років трупа переїхала в власний будинок на Богоявленської вулиці.

У Тобольськ театрі бували письменник Олександр Радищев, драматург Август фон Коцебу і декабристи, які прозвали театр «Народним домом». Так його називали і за радянських часів - тут ставили п'єси радянських і зарубіжних драматургів, російських класиків. У 1991 році Тобольському державному драматичному театру присвоїли ім'я уродженця Тобольської губернії, російського письменника і драматурга Петра Єршова .

Автор: Діана Тесленко
Більше культурних об'єктів в містах «Імператорського маршруту» - на сайті Асоціації туроператорів Росії .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация