Точка неповернення: «бурштиновий барон» Віктор Богдан залишається в Польщі

Міністерство Юстиції Польщі відмовляє у видачі калінінградського бізнесмена Віктора Богдана російським властям. На батьківщині чоловіка підозрюють у замаху на незаконне відшкодування ПДВ на суму 350 млн рублів. Про мотиви такого рішення польського міністерства на даний момент нічого не відомо. «Новий Калінінград.Ru» згадує історію з екстрадицією «бурштинового барона».

Рішення не видавати опального олігарха російській владі стало своєрідною «лебединою піснею» іде у відставку глави польського мін'юсту Бориса Будки. За даними польського цілодобового новинного каналу «TVN24» , Воно було прийнято ще 13 листопада цього року - в останній день роботи міністра.

«Посилаючись на останній телефонну розмову, а також на лист від 16 листопада 2015 року щодо рішення про запит властей Російської Федерації про екстрадицію Віктора Богдана, люб'язно інформую, що постановою від 13 листопада 2015 року Міністр Юстиції прийняв рішення про відмову в передачі вищезгаданого громадянина російським органам юстиції. Копія рішення буде доставлена ​​захисту і обвинуваченому (після перекладу документа) Окружним Судом міста Гданськ », - наводять текст офіційного листа міністерства в Польському культурному центрі в Калінінграді.

Адвокат Віктора Богдана, Яцек Потульскі, не зміг міркувати про мотиви польських властей, пояснивши лише, що особисто для нього і для його клієнта Віктора Богдана «це очікуване рішення, оскільки кількість сумніві в цій справі зашкалювало».

Польським телевізійникам Потульскі повідомив, що з СІЗО Віктор Богдан вийшов уже в середині 2014 року і з тих пір живе і працює в Польщі.

«Лідер злочинного угруповання, генеральний директор ТОВ" Амбер Плюс "Віктор Богдан», за висловом правоохоронців, був оголошений в міжнародний розшук ще влітку 2013 року.

Слідом за Богданом в списку розшукуваних регіональним УМВС з'явилося прізвище Валерія Дєєва , Керівника ТОВ «Спеціаліст». Правда, про долю другого бізнесмена з грудня 2013 роки нічого не відомо.

Тоді було порушено кримінальні справи за частиною 3 статті 30, частини 4 статті 159 КК РФ «Замах на шахрайство, вчинене в особливо великому розмірі» проти керівників підприємств ТОВ «Геоліт», ТОВ «Міттель», ТОВ «Спеціаліст». За версією правоохоронців, «пов'язані з Богданом» компанії з 2007 по 2012 рік надавали в Федеральну податкову службу підроблені документи, за якими їм було відшкодовано понад 350 млн рублів нібито сплаченого ПДВ. Банківські рахунки керівників ТОВ «Геоліт», ТОВ «Міттель», ТОВ «Спеціаліст» були заарештовані.

Лідером цієї «злочинного угруповання», за версією поліції, був глава ювелірної компанії «Амбер Плюс» Віктор Богдан. Компанія при цьому була офіційним дилером Бурштинового комбінату. Підприємець, втім, не приховував, що викуповує сировину на комбінаті «на корню», вільно віща про це з екранів всіх телевізорів країни. «Сьогодні ж я не те що взяв величезну країну, я взяв весь світ», - заявив він в жовтні 2012 року в ефірі телеканалу «Росія». І додав, що на його складах зберігається близько 100 тонн бурштину.

В кінці серпня 2013 року Ленінградський районний суд Калінінграда ухвалив заочне рішення про те, щоб укласти Богдана під варту на два місяці. Сам він в той момент знаходився в Ізраїлі. Обласний суд незабаром прийняв нове заочне рішення - «Випустити» «Бурштинового барона».

У 2014-му році, після того як «Справа Балету» взяв під особистий контроль міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев, а губернатор Микола Цуканов недвозначно пообіцяв, що «Кожен Балет матиме свій" Камерний "театр», Віктор Богдан на прізвисько «Балет» був, нарешті, знайдений правоохоронцями в Поморському воєводстві сусідньої Польщі.

У 2014-му році, після того як «Справа Балету»   взяв під особистий контроль   міністр внутрішніх справ Росії Володимир Колокольцев, а губернатор Микола Цуканов недвозначно пообіцяв, що «Кожен Балет матиме свій Камерний театр», Віктор Богдан на прізвисько «Балет» був, нарешті,   знайдений правоохоронцями   в Поморському воєводстві сусідньої Польщі

У Польщі почалася затяжний процес судових розглядів, підсумком якого повинна була стати екстрадиція «барона». Світло в кінці цього бурштинового тунелю, здавалося, позначився в березні цього року, коли окружний суд Гданська прийняв рішення про те, що калінінградського «янтарщіка» можна екстрадувати до Росії.

Апеляційний суд Гданська, куди звернулися захисники бізнесмена, підтримав рішення окружного суду. При цьому з повідомлень польських журналістів було ясно, що суд спирався передусім на російсько-польські домовленості, в яких термін «екстрадиція» як такий відсутній, але є пункти, «стосуються видачі для кримінального переслідування і винесення вироку». І домовленості ці не дозволяють країнам оцінювати перед прийняттям рішення про екстрадицію, чинила людина злочин чи ні.

Але сумніви в тому, що на батьківщині Богдана чекає справедливий розгляд, у польського суду, схоже, були. Інакше як пояснити слова судді Влодзімежа Бразевіча, який відкрито в цьому засумнівався. «На наступних етапах розгляду наводилося все більше причин, за якими затриманий міг бути підданий різної дискримінації на території РФ», - приводили польські ЗМІ слова судді.

Але незважаючи на два цих судових рішення, шанс залишитися в Польщі у Віктора Богдана залишався - остаточне слово залишалося за міністром юстиції республіки Борисом Будкою. Врахувати судові рішення він був зобов'язаний, але цілком міг прийняти незалежне рішення. Що в кінцевому підсумку і сталося.

Поки в Польщі йшли судові поневіряння, на батьківщині «Справа Балету» обростала все новими пікантними подробицями. Справа в тому, що доля 69 тонн бурштину, конфіскованого в рамках кримінальної справи в період з 16 грудня 2013 року по 15 травня 2014 року через приміщень ТОВ «Амбер плюс» і його контрагентів - фірм «Лаберг» і «Спринт», виявилася вельми туманною . За версією поліції, він зберігається як речовий доказ і буде переданий державі.

Самі янтарщікі, однак, впевнені в тому, що майже весь вилучений у них поліцією камінь був викрадений , Поки зберігався на складі дочірньої компанії Калінінградського бурштинового комбінату. Вартість викраденого вони оцінили в 100 млн євро. Це сума, порівнянна з річним бюджетом Калінінграда.

Представники компанії «Амбер плюс» звернулися до регіонального Слідчого комітету, посприявши тим самим порушення кримінальної справи за фактом розкрадання 5364 кілограмів сонячного каменю вартістю в 140 млн рублів. За версією слідства, великий і дорогий камінь був підмінений на відходи бурштинового виробництва.

Слідчий з особливо важливих справ відділу з розслідування особливо важливих справ СК по Калінінградській області Кирило Парфьонов пізніше пояснив, що звинувачення в розкраданні пред'явлено двом фігурантам , Одним з яких став директор «дочки» комбінату, «Бурштинового ювелірпрома». Парфьонов також зазначив, що коло підозрюваних найближчим часом може бути розширено. Однак ніхто із співробітників правоохоронних органів ні в якій якості у даній справі поки що не проходить. У листопаді цього року СК порушив ще дві кримінальні справи про розкрадання двох партій бурштину загальною вагою 27 тонн.


Чи пов'язана кримінальна історія «бурштинового барона» і швидкість, з якою «речові докази» у справі випарувалися в невідомому напрямку, залишається тільки гадати. Ескапада з екстрадицією Богдана в Росію, як і нинішнє рішення польського мін'юсту, якщо і має до неї відношення, то, швидше за все, непряме.

Втім, ніяких офіційних коментарів з польської сторони поки не послідувало. І мотиви, яким керувався який залишає свою посаду Борис Будка, до кінця не ясні.

На політичній «підкладці» кримінального переслідування бізнесмена наполягають і адвокати Віктора Богдана.

Вся ця історія почалася в той момент, коли в Калінінградській області з'явилися нові влади і зажадали від Богдана прибуток від його бізнесу. Коли мій клієнт відмовився, то почув, що "його побачать". На його думку, крім відмови ділитися прибутком, другою причиною дій влади проти Богдана стала його політична діяльність. Він підтримав місцеву опозицію по відношенню до "Єдиної Росії".

Яцек Потульскі, адвокат Віктора Богдана

Офіційних коментарів від російських правоохоронних органів поки не послідувало. Начальник прес-служби регіонального УМВС Світлана Поставничий пояснила кореспонденту «Нового Калінінграда.Ru», що по офіційних каналах інформація про відмову в екстрадиції до них поки не надходила.

При цьому той факт, що Віктор Богдан зі своєї «закордонної» поїздки на батьківщину не повернеться, за словами Яцека Потульскі, сумніву вже не підлягає . «Рішення остаточне, Віктор залишається в Польщі», - сказав Потульскі кореспонденту «Нового Калінінграда.Ru».

Матеріал підготовлений за підтримки Польського культурного центру в Калінінграді .

Матеріал підготовлений за підтримки   Польського культурного центру в Калінінграді

Фото - Віталій Невар, «Новий Калінінград.Ru»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация