Толанд Джон

Т про ланд (Toland) Джон (30.11.1670, поблизу Лондондеррі, Північна Ірландія, - 11.3.1722, Патні, поблизу Лондона), англійський філософ-матеріаліст. Освіту здобув в університетах Глазго, Единбурга, Лейдена і Оксфорда. У несохранившемся творі «Плем'я Левитів» (тисяча шістсот дев'яносто один) і книзі «Християнство без таємниць» (1696) виступив проти християнської релігії і церкви. За звинуваченням в нападках на релігію і моральність книга була спалена (1697), Т. був засуджений до тюремного ув'язнення, але втік. Надалі Т. видав соч. англійських республіканців Дж. Мільтона (1699) і Дж. Гаррингтона (1700). За філософські і політичні погляди Т. піддавався переслідуванням, змушений був блукати і бідувати.

У своєму головному філософському соч. «Листи до Серені" (1704) Т. розвивав вчення про єдність руху і матерії, згідно з яким рух є істотне і невід'ємна властивість матерії. Піддавши критиці вчення Б. Спінози про субстанції і концепцію І. Ньютона про абсолютний простір, Т. висунув положення про нерозривний зв'язок простору і часу з рухомою матерією. Значним внеском у розвиток філософії матеріалізму з'явилася обстоювана Т. ідея матеріальності вічного і нескінченного Всесвіту. Елементи діалектики містилися у вченні Т. про властиву матерії початкової активності, про її саморух. Разом з тим Т. залишався в рамках механістичного матеріалізму: заперечував випадковість, не пов'язував рух матерії з її якісними змінами. Виступивши з деистической критикою релігійного світогляду (релігійної догматики і культу), Т. наближався до позицій атеїзму. Ідеї ​​Т. зробили великий вплив на розвиток французького матеріалізму 18 ст., А також на А. Н. Радищева.

Соч .: The miscellaneous works, v. 1-2, L., тисячі сімсот сорок сім; у русявий. пер., в кн .: Англійські матеріалісти XVIII ст., т. 1, М., 1967.

Літ .: Мееровский Б. В., Англійська матеріалізм XVIII ст., В кн .: Англійські матеріалісти XVIII ст., Т. 1, М., 1967; Джохадзе Д. В., Дж. Толанд, в кн .: Історія діалектики XIV-XVIII ст., М., 1974; Lantoine A., J. Toland. 1670-1722, Р., 1927.

В. В. Мееровский.

Дж. Толанд.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация