Томатна паста: склад і користь. Томатна паста в домашніх умовах

  1. Види і склад томатної пасти
  2. Томатна паста і здоров'я
  3. Купівля і зберігання томатної пасти
  4. Томатна паста в домашніх умовах
  5. Протипоказання

Томатна паста вперше з'явилася в країні, де дуже люблять помідори - в Італії , І не так уже й давно - в XIX столітті, однак в кухнях різних країн її швидко розсмакували. Зараз томатну пасту використовують все - її поєднують з різними продуктами і стравами, а російські господині не уявляють собі, як без неї можна готувати ароматний і смачний борщ - традиційна страва російської кухні. Правда, італійці все ж їдять більше томатної пасти: вона їм так сподобалася, що в рік вони споживають близько 25 кг на людину.


Томатну пасту виробляють зі свіжих червоних томатів - помідорів: з них знімають шкірку, видаляють насіння, протирають і піддають термічній обробці. Уварюють томатну масу до тих пір, поки вона не стане сильно концентрованої: при варінні вода випаровується, а концентрація сухих речовин збільшується - їх повинно стати не менше 25%, а в якісній томатній пасті - близько 45%.

Фото: томатна паста

Види і склад томатної пасти

У продажу зараз є два види томатної пасти. У скляних або металевих банках продається паста несолона, а в бочках - солона, але солі в ній повинно бути не більше 10%.


Є ще й сорти: екстра, вищий і перший.

Колір пасти Екстра рівномірний - червоний, оранжево-червоний або малиновий, консистенція густа; вищий сорт такого ж кольору, але паста може бути рідшою; продукт 1-го сорту зазвичай має колір бурий або коричневий, але може бути корисним і темно-червоним, злегка жовтуватим - в такий пасті іноді трапляються насіння і шкірка.

За смаком паста різних сортів відрізняється, але гіркоти і горілого присмаку бути не повинно в будь-якому випадку. Дорожче інших сортів варто паста з помідорів, зібраних і перероблених швидко - за один день.

Справжньою томатною пастою вважається продукт, в який не додають нічого: свіжі помідори містять величезну кількість корисних і поживних речовин - в цьому вони випереджають багато овочів і фруктів. Жиру в томатній пасті немає; є трохи білка і достатня кількість вуглеводів - в тому числі природні цукри, органічні кислоти, вітаміни і мінерали. Вітамінний склад: бета-каротин, 6 вітамінів групи В, вітаміни А, С, Е, Н; макро- і мікроелементи: калій - їм помідори дуже багаті, хлор, фосфор, магній, сірка, кальцій, натрій, залізо, цинк, марганець, мідь, молібден, кобальт, йод. При цьому калорійність томатної пасти невисока - близько 100 ккал.


Томатна паста і здоров'я

Основною перевагою свіжих томатів, як і хорошою томатної пасти, вважається високий вміст лікопіну - потужного природного антиоксиданту , Здатного протистояти найстрашнішим захворювань. Організму людини лікопін дуже потрібен: він знижує окислювальний стрес клітин і цим запобігає розвитку атеросклерозу, захищає ДНК і перешкоджає виникненню злоякісних новоутворень. Постійна присутність лікопіну в раціоні людини різко знижує ймовірність розвитку очних, серцево-судинних і багатьох запальних захворювань, а також варикозу, подагри і ревматизму.

В ході дослідження томатів вчені виявили цікаву властивість лікопіну: після температурної обробки його зміст зростає приблизно в 10 разів. Тому і вважається, що якісна томатна паста корисніше, ніж свіжі томати, але помітно такий же ефект можна отримати, якщо запікати помідори в духовці, або додавати їх в свіжому вигляді в готуються супи, другі страви, соуси і т.д.


І помідори, і паста з них містять серотонін - речовина, що покращує настрій - а гарного настрою нам часто не вистачає. Так що в день фахівці рекомендують вживати 2-3 ст.л. хорошою томатної пасти, але краще робити це взимку, а в сезон свіжих томатів є їх запеченими і тушкованими, окремо або в складі різних страв. Варто запам'ятати, що для засвоєння лікопіну потрібні жири, а помідори добре поєднуються з будь-яким рослинним маслом і жирами тваринного походження, що містяться в вершках і сметані , вершковому маслі і сирі.

Томатна паста допоможе і бажаючим схуднути: як уже сказано, в ній мало калорій, але багато корисних речовин. Можна згадати знаменитий боннський суп - він готується саме з помідорами або томатною пастою, і вага від нього йде «на ура».


Фото: томатна паста

Купівля і зберігання томатної пасти

Переважно вибирати продукт в скляних банках - так можна його оцінити хоча б за кольором. Колір повинен бути однорідним, від червоного з жовтуватим відтінком до малинового; якщо він занадто світлий, то помідори використовувалися недостиглі - можливо, їх збирали не вручну, а машиною.


Читати складу потрібно уважно: чим він коротший, тим краще - це томати, сіль, можливі вода і деякі спеції. Багато виробників, бажаючи заощадити, використовують мало томатів, а замість них кладуть крохмаль, щоб паста була гущі, і щедро присмачують продукт консервантами, стабілізаторами, підсилювачами смаку, ароматизаторами і барвниками. Особливо небезпечний Е-129 - це канцероген. На вигляд така паста приваблива, та й смак у неї теж пікантний, але на ділі вона принесе здоров'ю більше шкоди, ніж користі.

Якщо паста продається в залізній банці, потрібно струсити її: ніяких булькаючих і плескають у звуків бути не повинно - «правильна» паста повинна бути густою, на відміну від томатного пюре. Після того, як банку відкрили, подивіться на консистенцію пасти: якщо вона однорідна, без бульбашок, вкраплень, шкірки і насіння - це якісний продукт. Бульбашки ж говорять про те, що паста початку бродити - її доведеться викинути. Запах у хорошій пасти виражено-томатний, а смак - кисло-солодкий, без присмаків.

У магазині томатна паста зберігається при кімнатній температурі, а після відкриття банку треба зберігати в холодильнику.

Ще якість можна визначати за ціною. Хороший продукт не буває дешевим: паста високої якості може обійтися близько 100 рублів за 500 г, і навіть дорожче. Шкодувати грошей не варто, але можна навчитися готувати томатну пасту будинку, з томатів, вирощених на своєму городі - тоді як можна не сумніватися.


Томатна паста в домашніх умовах

Фото: томатна паста

Рецепт приготування томатної пасти в домашніх умовах найпростіший. Стиглі помідори (3 кг) миють в проточній воді, розрізають навпіл і кладуть в каструлю, зверху насипають нарізану ріпчасту цибуля (2 головки), наливають води (1/2 склянки), закривають каструлю, ставлять на плиту і доводять до кипіння; збавляють вогонь, і гасять помідори близько 15 хвилин, поки вони не размягчатся і не пустять сік. Потім масу остуджують і протирають через сито; шкірку і насіння викидають, а томатне пюре ставлять на малий вогонь і варять, часто помішуючи - маса повинна увариться в 5 разів. Під час варіння додають сіль за смаком; можна додати і цукор - приблизно 100 г. Перед самою готовністю додають в масу столовий оцет (1/2 склянки) і перемішують. Готову пасту розкладають в простерилізовані банки і відразу закочують простерилізованих кришками. Банки перевертають і загортають, а на наступний день прибирають в прохолодне темне місце.


Протипоказання

Томатну пасту не слід вживати при важких захворюваннях нирок, жовчнокам'яної хвороби, виразці шлунка і 12-ти палої кишки, гастриті з підвищеною кислотністю. Здоровим людям теж варто знати міру: зловживання томатною пастою призводить до підвищення кислотності шлунка.

Автор: Гатаулина Галина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: томатна паста , томатна паста в домашніх умовах


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация