ТОП-чиновники України масово залучені в таємні офшорні угоди

10:27

Як злодійські сім'ї грабують нашу країну - розслідування OCCRP.

Витік документів розкрила, як українські чиновники, використовуючи складну мережу офшорних компаній і закордонних банківських рахунків, проводили операції з нерухомістю в ряді країн.

Чиновники з Києва використовували «конвертаційні центри», в народі звані «майданчиками», для відмивання грошей, ухилення від сплати податків і підписання таємних договорів з офшорними компаніями, маніпуляцій з прихованими банківськими рахунками і «проксі». Такі дії дозволяли залишатися в тіні тим, кому це вигідно. Серед тих, хто отримав користь, - колишні члени парламенту, вищі чини правоохоронних органів і сини топових керівників в сфері оборони і боротьби з корупцією.

ДРУГЕ ПОКОЛІННЯ

У грудні 2014 року Олександр Терещенко, 19-річний український студент, відправив лист агенту з нерухомості в Лондон. У листі йдеться про покупку холостяцького житла в двох кроках від будівлі британського парламенту.

«Будь ласка, терміново попросіть Грема [Вілсона, юриста] зробити документ з його підписом і ПЕЧАТКОЮ», - йдеться в електронному листі . «Мені тільки що дзвонив власник рахунку, який робив переклад. Сказав, що якщо вони не отримають цей документ протягом декількох годин, то попросять повернути гроші як помилковий платіж ».

Олександр Терещенко - син високопоставленого чиновника в сфері оборони Юрія Терещенка, який все життя пропрацював в держструктурах України в секторі торгівлі зброєю. У 2014 році Терещенко-старший очолив Укроборонпром - розвалюється держпідприємство з виготовлення і експорту зброї.

По всій видимості, отримати вчасно документи від англійського юриста не вийшло, і оператори офшорних «майданчиків» на швидку руку виписали рахунок, структурований, як ті, що зазвичай роблять на російській мові.

згідно рахунку і неофіційними наказам про оплату від «майданчиків», 106 670 фунтів початкової оплати квартири було перераховано на рахунок юриста офшорній компанії під назвою Berly Trade з банківським рахунком в латвійському лідируючому офшорному банку ABLV, зареєстрованої на Сейшелах.

В відповіді юному клієнту юрист попереджав, що «для дотримання Правил протидії відмиванню грошей ми можемо прийняти грошові кошти від Вас або від третіх осіб, про яких у нас є повна інформація». Юрист Вілсон відмовився коментувати ситуацію, посилаючись на професійну таємницю. Але якби англійські адвокати і отримували інформацію про компанію, яка перерахувала їм понад 100 тисяч фунтів, вони б зблідли.

Компанія Berly Trade з'явилася менш ніж за 6 місяців до цього, в липні 2014 го. У вересні був відкрито рахунок в латвійському банку ABLV. Згідно відредагованою банківської виписці , яка стосується перших трьох тижнів діяльності компанії, гроші почали з'являтися в жовтні 2014 го.

Згідно з документом, близько 42 000 доларів США було виплачено шістьма невеликими частинами за квіти від постачальників в Еквадорі. У той час як більш великі суми були виплачені або надійшли на рахунок від інших фірм, рахунки яких також відкриті в ABLV. За перші три тижні через рахунок провели понад 190 000 доларів. До грудня 2014 років через рахунок таким чином провели мільйони. Крім грошей, які були переведені в Лондон за квартиру Терещенко, в грудні 2014-го Berly Trade зробила вісім перекладів на загальну суму близько мільйона доларів інший офшорній компанії, яка зареєстрована на Маршаллових островах з рахунком в швейцарському банку Julius Baer. Згідно рахунках про оплату, гроші були «за маркетингові послуги».

У наступні місяці Berly Trade отримала і відправила мільйони іншим офшорним компаніям. Також гроші приходили і відправлялися фірмам і приватним особам з Тунісу, Туреччини, Угорщини та США.

ДЖЕРЕЛА ГРОШЕЙ

Де молодий Терещенко знайшов гроші на покупку своєї лондонської холостяцьким квартири? Згідно із листуванням з лондонськими юристами, які займалися цією угодою, 332 тисячі фунтів на покупку однокімнатних апартаментів дісталися йому від сім'ї. У березні 2014 року отець Олександра Юрій Терещенко написав статтю, в якій йшлося про Укроборонпрому. Там було написано, що корупція виснажує оборонну індустрію на Україні, але все зміниться під його керівництвом.

«Ми повинні гарантувати нетерпимість до проявів корупції», - писав він.

Пізніше, в 2014 році, Терещенко-старший очолив Державну службу експортного контролю, яка займається ліцензуванням експортних товарів подвійного призначення (як для військових, так і для комерційних цілей).

Незважаючи на обіцянки Юрія Терещенка покінчити з корупцією, в грудні 2015 року СБУ затримала одного з його заступників, Сергія Головатого, під час отримання частини хабара готівкою (близько 250 000 доларів) за видачу ліцензії на експорт для місцевої компанії. За інформацією СБУ, деякі гроші були знайдені в кабінеті самого Юрія Терещенка. Терещенко-старший був тимчасово відсторонений з посади, а в червні 2016 звільнений.

Журналіст OCCRP поспілкувався з Олександром Терещенко в Лондоні. «Мій батько зараз звільнений, хоча це не він брав хабар», - сказав Терещенко-молодший англійською мовою, відточеному за чотири роки навчання в елітному навчальному закладі Malvern College. Він не спростовує достовірність електронного листування з юристами.

Олександр сказав, що квартиру йому купив не його батько: «Природно, я занадто молодий для того, щоб заробити стільки грошей самостійно, але чому ви вважаєте, що за квартиру заплатив мій батько? Це був інший родич, і саме тому гроші були виплачені з іншого рахунку, про що йшла мова в листуванні ».

Зв'язатися безпосередньо з Юрієм Терещенком, який був відсторонений від посади на час розслідування, не вдалося.

УГОДИ З ЗАРУБІЖНОЇ НЕРУХОМІСТЮ ЗАСТУПНИКА ГЕНПРОКУРОРА

Як і Юрій Терещенко, Микола Герасимюк, перший заступник генерального прокурора України з червня 2014 по грудень 2014 року, використовував «майданчики», щоб виводити кошти в Європу для придбання нерухомості. Він купував її на ім'я своєї дружини Катерини, яка, в свою чергу, довірила двом агентам діяти від її імені. Це ясно з документів, контрактів та електронного листування з пошти Герасим'юка, яка нам доступна.

В договорах йдеться, що Герасим'юк перевів одному з довірених осіб щонайменше 150 000 доларів через Itaco Alliance. Це одна з трьох сейшельських фірм, заснованих в липні 2014 року разом з Berly Trade. У них один і той же директор - Вікторія Гайдай , Прибиральниця з Києва. Як і у Berly Trade, у Itaco Alliance є рахунок в латвійському банку ABLV.

Одним з довірених осіб був бізнесмен Олег Заскідовіч - знайомий сім'ї Герасимюк. Він був уповноважений представляти Катерину Герасимюк в Словаччині. Відповідно до договорів, грошові перекази йшли на покупку будівельної техніки. Герасимюк і його дружина перевели ще 500 000 доларів в Словаччину і Хорватію для придбання нерухомості, використовуючи інші «майданчика» - зареєстровану в Великобританії фірму Smartus Business і Old World Management Ltd. з «пропискою» в Белізі. Герасимюк також перевів близько 100 тисяч доларів через «майданчик» для оплати навчання і проживання у Великобританії в 2013-2014 роках своєї дочки. Оператори «майданчика» направляли платежі через фірму Smartus Business, Белізький компанії Eyland Ltd. і Donberg Ltd., а також панамську Wiorex Trade. У всіх були рахунки в латвійських банках.

«Зараз моя дочка повернулася на навчання в США», - говорить Герасим'юк у своїй розкішній квартирі в Києві в короткому спонтанному інтерв'ю, яке перервало його урок англійської. Стоячи біля нестандартно великий написи Home Sweet Home на стіні в холі, Герасимюк відмовився переглядати електронну переписку. «У мене немає особистого електронної адреси», - заявив він.

КОРУПЦІЙНІ ПРОПОЗИЦІЇ

Звідки з'явилися всі ці гроші? Згідно з іншими листами, які доступні OCCRP, Герасимюку пропонували хабара за зняття звинувачень проти соратників Януковича. З ним пов'язують політичні ігри з майном, вартість якого оцінюють у мільйони доларів. Один з користувачів, використовуючи псевдонім Чайна-таун , Звернувся до Герасимюку від імені Армена Саркісяна, бізнесмена зі східноукраїнського міста Горлівка, пропонуючи хабар в 500 000 доларів за його свободу.

З листування з Герасим'юк ясно, що у Саркісяна були «проблеми в його департаменті - серед іншого його підозрювали в організації« тітушек »(проплачених хуліганів, яких Янукович використав проти протестуючих). «Він готовий піти на будь-які шляхи вирішення цієї проблеми і буде діяти відповідно. Чи зможеш ти допомогти? »Це діалог, який зобразив обговорення розмірів хабара. Герасимюк відповів на кирилиці: «Матч? хау? », що, по-видимому, було спотворене словосполученням« how much? ».

Він отримав відповідь: «100 000 гостей прийдуть до тебе, коли він отримає свободу пересування, потім ми попросимо ще 400 000 чоловік відвідати тебе, коли будуть зняті всі звинувачення», - це пропозиція про хабар в 500 тисяч доларів за зняття звинувачень з Саркісяна.

пізніше з того ж загадкового аккаунта «Чайна-таун» Герасимюку були відправлені документи, які стосуються «діяльності управління Київської міської прокуратури, спрямованої проти моєї родини і фірми». прикріплені документи мають відношення до справ, порушених проти юридичної фірми Лавриновича і партнерів, яка була заснована Олександром Лавриновичем, міністром юстиції за часів Януковича.

Максим Лавринович, який зараз керує цією фірмою, заявив OCCRP, що юридична контора не має ніякого зв'язку з поштовим аккаунтом «Чайна-таун».

«Ми авторитетна юридична фірма і ніколи раніше не були залучені ні в які справи, пов'язані з корупцією або хабарами», - написав він в електронному листі.

Також з Герасим'юк зв'язувалися безпосередньо через його особисту пошту топові бізнесмени з проханням вплинути на хід кримінальних розслідувань, які вони зможуть використовувати для своєї вигоди.

У серпні 2014 року впливовий бізнесмен і політик Олександр Грановський , Мабуть, надіслав Герасимюку інформацію про кримінальне розслідування за фактом нібито підробленого кредитного договору. Успішне вирішення справи вплинуло б на тривалу суперечку про право власності на найбільший торговий центр України Sky Mall в Києві на користь Грановського. Естонський бізнесмен інвестував близько 120 мільйонів доларів в цей проект.

Грановський же керував компанією Assofit, яка була однією із сторін спору. Лист був відправлений з електронної пошти Олександра Грановського [email protected], і в заголовку повідомлення, адресованого Герасимюку, говорилося: «довідка по справі. Слухання призначено на понеділок ». Лист був відправлений у неділю, 10 серпня, за день до слухань.

За словами Михайла Меркулова, виконавчого директора кіпрської компанії Arricano (опонент Assofit в суперечці навколо Sky Mall), в ході справи з боку Генеральної прокуратури, поліції та судів було «значне втручання» на користь Assofit. Зокрема, мова йде про кримінальні звинувачення, висунуті проти представників Arricano і причетних до діяльності компанії осіб, згаданих в електронному листі Грановського.

Після відходу з посади першого заступника генпрокурора в кінці 2014 року Герасим'юк почав працювати на посаді оплачуваної помічника народного депутата Грановського , Який пройшов до парламенту в жовтні того ж року від президентської партії «Блок Петра Порошенка». Грановський відмовився повідомляти в коментарі журналістам OCCRP, впливав чи він на Герасим'юка в тій справі.

Герасимюк же відповів, що його нова посада в якості помічника Грановського ніяк не пов'язана зі справою Sky Mall.

ГРОШІ УГОРЩИНА

Інші українські чиновники також використовували «майданчика» для переказу грошей в Угорщину. Роман Забзалюк був депутатом українського парламенту протягом трьох скликань. Під час свого останнього терміну (з 2011 року) він був заступником глави парламентської фракції Юлії Тимошенко від партії «Батьківщина» і заступником голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони. У свої попередні скликання він працював в комітеті по боротьбі з організованою злочинністю.

У 2014 і 2015 роках, згідно документам , Забзалюк перевів щонайменше 735 тисяч доларів на рахунки в Угорщині, які належать йому і двом його депутатським помічникам. З угорського державного архіву відомо, що Забзалюк і його колишні помічники Юлія Конина і Анатолій Петлюк вклали кошти в будинок недалеко від Будапешта, а також в фірму, яка знаходиться недалеко від будівлі угорського парламенту.

В черговий раз спливає фірма Berly Trade поряд з панамської Adlon Investments, у якій рахунку в латвійському Baltic International Bank. Berly і Adlon перераховували кошти на рахунок Забзалюка в угорському банку MKB. згідно з документами , Гроші надходили за автозапчастини.

Забзалюк, політик за професією без особливих бізнес-інтересів, міг отримати ці кошти за зміну своєї політичної лояльності в парламенті. У грудні 2011 року Забзалюк публічно заявив, що йому пропонували хабар у 450 тисяч доларів готівкою за вихід з парламентської фракції «Батьківщина», яка в той час була в опозиції до авторитарної і корумпованою адміністрації Януковича. Він сказав, що гроші були йому запропоновані нещодавно створеної парламентською групою, яка була лояльна Януковичу і до якої він обіцяв приєднатися.

Забзалюк заявляв, що його перехід був частиною цілеспрямованої операції з викриття дій Януковича щодо підкупу опозиційних політиків у Верховній раді. Він повернувся в «Батьківщину» і заявив, що пожертвував хабар, який він на дитячу лікарню. Забзалюк врешті-решт пішов з «Батьківщини» в січні 2014 року, коли партія очолила масові протести проти Януковича.

Ми зробили спроби зв'язатися з Забзалюком, Коніній і Петлюком через соцмережі і електронну пошту, але не отримали жодної відповіді. Ніхто не відчинив двері і в будинку біля Будапешта, коли туди постукали журналісти OCCRP.

Лібертаріанці переказ коштів в ТЕПЛІ КРАЇНИ

Інші особи з політикуму були помічені у використанні «майданчиків» для таємних грошових переказів на свої рахунки за кордоном.

Геннадій Балашов - колишній член парламенту, підприємець і ліберальний політик, невдало брав участь в гонці за пост київського мера в жовтні 2015 року. Він перерахував 100 тисяч доларів на особистий американський рахунок в Wells Fargo, згідно доступним нам рахунках про переведення та копії його паспорта. Співзасновник партії Балашова Олег Притула, власник приватної клініки, перерахував понад 400 тисяч доларів на свій особистий рахунок в Wells Fargo , Так само як і на рахунки компанії, яку обидва контролюють у Флориді. Ці рахунки також відкриті в Wells Fargo.

У всіх випадках ці кошти були перераховані як оплата автомобільних деталей на Україні і були оплачені через Сейшельські фірму Berly Trade.

У 2015 році Балашов і Притула спільно заснували в місті Flagler Beach (Флорида) компанію Oceanside Cottages LLC, згідно з інформацією в державному корпоративному реєстрі Флориди. Oceanside Cottages LLC - власник пляжного готелю. Коли журналіст OCCRP звернувся з проханням про інтерв'ю до політика, прес-секретар Балашова заявив, що зараз той відпочиває в Flagler Beach. Коли в травні ми запитали його в Facebook, як він перевів гроші в США для покупки Oceanside Cottages LLC, Балашов відповів: «Красиво».

Балашов, забудовник елітної нерухомості і відомий відеоблогер, є основним критиком української системи офшорів.

«Вся країна ховає свої гроші в офшорах і конвертах», - каже Балашов в своєму недавньому пості , Стверджуючи, що українська еліта живе «подвійним життям». Він пропонує скоротити українську податкову систему всього до двох податків: податок з обороту в 5% плюс 10% -й податок на зарплату. Це усуне передумови до використання офшорів.

СИН ЦАРЯ БОРЦІВ З ВІДМИВАННЯМ ГРОШЕЙ

Ян Клюшке - син одного з провідних експертів в сфері протидії відмиванню грошей в Україні Станіслава Клюшке. Молодший Клюшке - також клієнт «майданчиків», згідно з рахунками за період з лютого по березень 2015 го. Белізький фірма Rion Group Ltd. перевела 122 тисяч доларів на рахунок Яна Клюшке в шведському банку шістьма частинами; згідно з рахунками, це оплата автозапчастин.

Станіслав Клюшке був одним з чиновників, які очолювали успішний рух по видаленню України з чорного списку міжнародної організації «Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей» (FATF).

З 2003 по 2007 рік він був заступником глави департаменту Міністерства фінансів з питань фінансового моніторингу. З 2007 по 2010 рік Клюшке був заступником глави новоствореного Державного комітету фінансового моніторингу. У 2015 році програв змагання за нову посаду глави Національного антикорупційного бюро - мисливця за хабарами.

Ян Клюшке володіє міжнародним торговельним бізнесом, незалежним від батька. Він являє ОАЕ в рамках Українського національного комітету Міжнародної торгової палати. На його нинішньої сторінці в LinkedIn відзначено, що він працює «консультантом в українському благодійному фонді». Він ніяк не відреагував на спроби зв'язатися з ним по електронній пошті.

SWIFT-платежі і контракти показують, що Rion Group Ltd. отримувала гроші від британської фірми Tweedale Trading LP, яка, в свою чергу, отримувала гроші від Berly Trading і Itaco Alliance, згідно з іншими документами.

Олександр сказав, що квартиру йому купив не його батько: «Природно, я занадто молодий для того, щоб заробити стільки грошей самостійно, але чому ви вважаєте, що за квартиру заплатив мій батько?
Чи зможеш ти допомогти?
Герасимюк відповів на кирилиці: «Матч?
Ау?
», що, по-видимому, було спотворене словосполученням« how much?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация